середа, 21 березня 2018 р.

Прозорі та фінансово здорові органи місцевого самоврядування в Україні

20 березня 2018 року відбулась  конференція «Прозорі та фінансово здорові органи місцевого самоврядування в Україні» в рамках спільного проекту Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) та Інституту економічних і соціальних реформ в Словаччині (ІNЕКО) за фінансової підтримки Посольства США в Україні.


Модерував конференцію Віктор Маштабей, голова наглядової ради МЦПД, Надзвичайний і Повноважний Посол України.
В конференції взяли участь і гості з Словаччини: Петер Голяш директор Інституту економічних і соціальних реформ в Словаччині (ІNЕКО), Міхал Пішко - координатор проектів Transparency International Slovakia, Якуб Кмет - експерт з впровадження партисипативної демократії на місцевому рівні Словаччини. Перша панель конференції була присвячена рейтингу «Прозорість 50-ти найбільших міст України» (http://transparency.icps.com.ua/), який має на меті: 

- моніторинг поточного рівня прозорості найбільших міст України;

- розробка рекомендацій щодо прозорого прийняття рішень органами місцевого самоврядування;

- підвищення прозорості, сприяння транспарентності муніципалітетів.

Рейтинг ґрунтується на даних, отриманих із наступних джерел:

- Відповіді на опитувальник, направлений МЦПД до 50 міських рад;

- Відповіді на запити на інформацію, направлені МЦПД неофіційно – через третю особу («запит таємного клієнта»);

- Інформація у відкритому доступі на офіційних сайтах міських рад.

При цьому, було досліджено 77 параметрів прозорості кожного міста.

Аналізуючи результати дослідження, необхідно відмітити, що загальний середній показник прозорості по містах покращився з 42,88% у 2016 до 51,38% у 2017 році. Високу динаміку щодо покращення прозорості продемонстрували такі міста як Маріуполь, Кропивницький, Умань, Бровари та Нікополь.

Серед трійки переможців рейтингу такі міста як Суми, Львів та Вінниця.

Друга панель конференції була присвячена проекту «Фінансове здоров'я бюджетів міст та регіонів України» (http://budgets.icps.com.ua/), метою є:

- підвищення рівня інформованості громадськості про бюджети муніципалітетів та про їх рейтингування;

- підтримка вирішення актуальних проблем фінансового управління бюджетів міст та областей;

- сприяння покращенню фінансового здоров'я регіонів, міст і населених пунктів.

Аналіз результатів свідчить, що узагальнений показник фінансового становища міст покращився на 0,4 бали до 6.0 у порівнянні з попереднім рейтингом. Однією з основних причин стала бюджетна децентралізація, яка дозволила місцевим органам влади ефективніше використовувати фінансові ресурси.

Узагальнений показник фінансового становища регіонів погіршився на 0,5 балів до 5,9 у зв’язку зі збільшенням видаткової частини бюджетів. Найкращу динаміку продемонстрували такі міста як Вінниця, Житомир, Кропивницький. Серед регіонів найкращі прогрес мали Львівська, Чернівецька та Тернопільська області.

При цьому, міста та регіони, які входять в топ-10 рейтингу, майже є незмінними з 2013 р. Необхідно відмітити, що капітальні видатки складають менше 20% у більшості міст та регіонів.

Перша трійка міст-лідерів включає Одесу, Рівне та Полтава. Серед регіонів найперші місця зайняли Запорізька, Черкаська та Волинська області.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі