понеділок, 29 січня 2018 р.

'Кіборги": "чесне кіно", яке важко дивитися бійцям

   Кінострічка «Кіборги» буде претендентом від України на премію «Оскар»
    «Кіборги. Герої не вмирають»-повна назва українського фільму, який розповідає про, захист Донецького аеропорту в 2014 році.
  "Кіборги" - не класичний бойовик-стрілянина, кажуть його творці, а воєнна драма
     В суботу 27 січня в рамках відзначення дня героів Крут лицеістами Киівського ліцею імені Івана Богуна в кінотеатрі "Україна" був переглянутий фільм "Кіборги". Стрічку, яка розповідає про кілька днів боїв у Донецькому аеропорту (ДАП), зняв режисер Ахтем Сеїтаблаєв.
     Бійці АТО, які вже переглянули фільм, вважають, що він вийшов досить реалістичним. Тому дивитися його людям, які пройшли справжні бої, дуже важко.
   Фабула "Кіборгів" - бої за Донецький аеропорт восени 2014 року
    У стрічці одразу кілька головних героїв - це невеликий підрозділ, який обороняється в новому терміналі Донецького аеропорту восени 2014 року.
     За легендою, супротивники із так званої "ДНР" прозвали реальних оборонців ДАПу "кіборгами" за непоступливість і "небажання помирати".
     Кінематографічні "кіборги" також відчайдушно воюють і не бажають залишати небезпечний район фронту.
     Утім, як каже режисер Ахтем Сеїтаблаєв, "Кіборги" - це не бойовик: "По жанру це військова драма, але кіно не про війну, а про мир, який народжується у війні. Тому так багато розмов між героями про те, яку країну вони захищають і в якій хочуть жити".
      У перервах між боями головні герої сперечаються про історію та долю України.
     Утім, як запевняє консультант "Кіборгів" Кирило "Доцент" Недря (замкомроти 93-ї бригади під час боїв за ДАП), в його підрозділі справді велися розмови на різні, зокрема й подібні світоглядні, теми.
     Просто дивитися не виходить.
     Іноді картинка на екрані надто реалістична, зізнаються ветерани боїв у ДАП. Автори фільму кажуть, що намагалися дотриматися реалістичності.
    Режисера та акторів консультували кілька реальних оборонців аеропорту - про побут бійців, поводження зі зброєю, манеру переміщень, маркування техніки та лексику військових.
    Декорації ретельно створили в одному з ангарів на Київщині, а в епізодах - у ролі комбата - знявся реальний ветеран АТО.
      Реальний оборонець аеропорту у складі 79-ї бригади Микола Воронін: "Я і сміявся, і плакав".
      Ще один консультант фільму - боєць ДУК "Правого сектора" Андрій "Богема" Шараскін, який також воював у ДАПі.
     Він відзначає, що через реалістичність картинки бійцям важко дивитися такі фільми. "Просто дивитися як на художній твір не виходить - занурюєшся у всі ті переживання. Для бійців, що пройшли фронт, минуло надто мало часу", - пояснює Андрій Шараскін.
      Сам Андрій став одним з прототипів образу командира.
      "Наш фільм присвячений кожному загиблому і всім, хто залишився живим, їхнім родинам та волонтерам", - наголошує режисер.
    Фільм "Кіборги" очікувано має ідеологічну складову.
    "У країні мають з'являтися ідеологічні фільми - не пропаганда, а щоб підтримувати якусь ідею, надію в душах українців", - розповів актор Андрій Ісаєнко.
     І хоча акценти щодо того, хто у "Кіборгах" стоїть "на стороні добра", а хто - навпаки, розставлені досить чітко, позицію іншої сторони конфлікту на Донбасі творці фільму також намагалися подати.
   Зокрема, є розлогий діалог з бойовиком так званоі ДНР, який каже, що "все життя жив чесно, не крав" і шкодує про долю "великої батьківщини", якою в його розумінні є Радянський Союз.
    "Ми намагалися зняти чесне кіно", - наголошує Ахтем Сеїтаблаєв.
    Утім, майбутнім глядачам все ж варто брати до уваги, що фільм очікувано містить жорстокі сцени (хоча й без надмірності).
      Багато хто не стримував сліз під фінальну пісню "Океану Ельзи".
      Режисер Ахтем Сеїтаблаєв проінформував в ефіру 5 каналу, що кінострічка буде подаватися на кінопремію «Оскар». « Ми будемо подаватися. Побачимо, як вирішать члени українського оскарівського комітету»,– заявляє режисер фільму. До того ж додає, що «переважна більшість міжнародних фестивалів класу А дуже ревно ставиться до прокату стрічки перед тим, як вона потрапляє на фестиваль».
     Нагадаємо, фільм «Кіборги» вийшов в прокат 7 грудня і за три тижні касові збори були понад 19,3 млн гривень. Таким чином кінострічка встановила новий рекорд для національних фільмів у вітчизняному прокаті. З кожного придбаного квитка відраховувалося по 5 грн на допомогу родинам загиблих у боях за летовище. Загалом, було зібрано більше мільйона гривень на допомогу українським бійцям. Невдовзі було прийнято рішення продовжити кінопрокат «Кіборгів» зважаючи на його успіх в прокаті. Режисер фільму Ахтем Сеїтаблаєв повідомив, що у кінострічки є перспективи прокату закордоном. На даний момент ведуться перемовини з Польщею, Німеччиною, країнами Прибалтики, Канадою і США. До того ж режисер зазначив, що фільм був навмисно так збудований, щоб будь-який глядач міг зрозуміти про що йдеться.
Підготувала
Марія Прунцева

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі