пʼятниця, 15 грудня 2017 р.

«Децентралізація, управління землями та розвиток громад» - конференція відбулася у Києві

14 грудня 2017 року у Києві проходила конференція «Децентралізація, управління землями та розвиток громад». Організатори заходу - Проект USAID “Підтримка аграрного та сільського розвитку” спільно з Всеукраїнською асоціацією сільських та селищних рад. Мета - поширення кращих практик та універсальних інноваційних рішень ефективного використання та захисту земель в умовах децентралізації, а також обговорення нових можливостей розвитку територіальних громад із залученням інвесторів.
Учасники обговорили питання управління землями за межами об'єднаних територіальних громад, зокрема:
Чи потрібно передавати громадам повноваження по управлінню землями за межами ОТГ?
Чи здатні громади брати на себе ці повноваження і що їм для цього потрібно?
Очікувані результати, переваги та ризики для громад.

Передача земель місцевому самоврядуванню та ОТГ утричі підвищить ефективність їхнього використання, - на конференції «Децентралізація, управління землями та розвиток громад» наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. Реформа децентралізації дає громадам три основні інструменти для розвитку: можливості, повноваження, ресурси. І самим головним ресурсом для розвитку місцевого самоврядування є земля, розпоряджатися якою теж мають громади, - сказав Геннадій Зубко.
Він наголосив, що при передачі земельних ресурсів місцевому самоврядуванню і ОТГ, ефективність їх використання збільшиться утричі. «Це не тільки питання надходження податків, це потужний ресурс для розвитку громад, які отримають незалежність в управлінні землями. Також – це інструмент для більш якісного та обґрунтованого планування територій. І найголовніше – це стимул  до подальшого об’єднання громад», - наголосив Геннадій Зубко.
«На сьогодні в Україні об’єднані 692 територіальні громади. Кожна із них має розуміти, який додатковий ресурс у вигляді землі вона отримає. Для тих, хто вагається, це додатковий аргумент на користь об’єднання», - зауважив він.
Геннадій Зубко зазначив, що в Україні є необхідне законодавче підґрунтя щодо передачі земельних ресурсів в управління ОТГ. Це, зокрема, урядовий законопроект 7118 і законопроект 7363, ініційований Президентом України, зареєстровані в Парламенті.
«Досі земельні питання лишається корупційною складовою. Маємо якнайшвидше змінити ситуацію. Тож необхідно ухвалювати закон, який надає громадам право управляти своїми землями. І робити це треба якнайшвидше. Без нього говорити про розвиток громад та поступ децентралізації буде важко», - підкреслив урядовець. На конференції  заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко презентував Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин», зареєстрований за №7363,  6 грудня 2017 року.
Законопроект, зокрема, передбачає: передачу об’єднаним територіальним громадам у комунальну власність земель державної власності, які знаходяться за межами населених пунктів (крім земель оборони, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, інших земель, які мають важливе значення для держави) та передачу у розпорядження районних державних адміністрацій повноважень із розпорядження рештою земель державної власності, які знаходяться за межами населених пунктів (до завершення процедури об’єднання територіальних громад).
Наслідком прийняття законопроекту №7363 стане:
  • зміцнення матеріальної та фінансової основи об’єднаних територіальних громад;
  • якісне та обґрунтоване планування розвитку територій;
  • оптимізація та деконцентрація державного контролю за використанням та охороною земель;
  • забезпечення захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок;
  • запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.
На засіданні також було презентовано «Практичний інструментарій управління землями об’єднаних територіальних громад», створений за підтримкою (USAID). Практичний інструментарій пропонує шляхи вирішення 10 основних проблем ОТГ, пов’язаних із сферою землеустрою.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі