пʼятниця, 22 вересня 2017 р.

Від плану до дії: Програма ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти»

12 вересня відбувся тематичний семінар та прес–тур для журналістів на тему: «Досвід м. Жмеринки в реалізації енергоефективних проектів у сфері термомодернізації будівель».
Місто Жмеринка – один з найбільших вузлів української залізниці, заснована трохи більше 100 років тому. Вона має талановитих художників, митців, фахівців різних сфер діяльності, що яскраво відображено в експозиції місцевого історичного музея. 
  У 2013 р. був затверджен План дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) м. Жмеринки. Місто отримало грант ЄС (727 600 Є) і почало втілювати енергоефективні проекти термомодернізації будівель.  Проекти передбачають підвищення енергоефективності  2-х  шкільних та 2-х дошкільних закладів за рахунок впровадження заходів з утеплення фасадів, капітального ремонту внутрішніх систем опалення, встановлення систем рекуперації повітря, заміни вікон і вхідних дверей, приведення рівня комфорту перебування у всіх будівлях у відповідність до вимог санітарних норм.  Внаслідок впровадження всіх заходів на об’єктах проекту шкідливі викиди СО2 скоротяться більш, ніж на 20%. 
Жмеринський міський голова Анатолій Кушнір у своїй доповіді проінформував учасників семінару і пресу про досвід  Жмеринки у реалізації проекту. Він розповів, що залізниця надає робочі місця і можна виділяти кошти  на реалізацію проекта. Сума співфінансування (20 % від загального бюджету) становить 186 000 Є і є можливою для бюджета міста. У рамках проекту провадиться модернізація котелень (7 газових, 4 на твердому паливі), використовуються джерела по заміщенню природного газу –    альтернативне паливо (дрова), 4 газові котельні  автоматизовані, виконується модернізація теплових мереж протяжністю 2,7 км. Ведуться роботи по термореновації будівель, модернізації транспорту, вуличного освітлення, водопостачання. В місті  провадиться реконструкція спортивно-оздоровчого закладу «Юність», втілюється проект басейну зі зворотним використанням води. Також встановлюється програмне забезпечення для щоденного моніторингу енергоносіїв бюджетними установами міста.
Треба відмітити, що  у реалізації проекта вагома заслуга самого мера Анатолія Кушніра. Мер є великим ентузіастом перетворення Жмеринки у енергоефективне місто. Це його «мала батьківщина».  Тут народився, виріс, вивчився, тут живе його родина. Він не втече за кордон, прихопивши державні гроші, а буде везти важкий мерський віз задля благополуччя рідного міста. С захопленням Анатолій Кушнір розповідав про підтримку населенням проекту, що сприяє покращенню комфортного перебування  їх дітей у школах і дитсадках. Популяризації заходів з енергоефективності серед мешканців сприяють самі діти. В дитсадках є книжки – розмалювашки, у школах – інформаційні матеріали по економії освітлення. Не вспівають батьки вийти з кімнати, а діти вже вимикають світло.  Організовано сбір вживаних елементів живлення, діти збирають використані батарейки. За 3 роки зібрано більше 600 кг. Люди починають більше усвідомлювати необхідність заощадження енергії  і збереження довкілля, роздільного сортування сміття, використання велосипедів і т. п. у приватному секторі.
По закінченню доповіді відбувся прес-брифінг для журналістів, в якому прийняли участь  Анатолій Кушнір і Ян Ваандерс, керівник Команди підтримки Програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (CoM-DeP). Вони відповіли на численні запитання преси. Ян Ваандерс підкреслив, що Команда підтримки задоволена результатами у Жмеринці, так як роботи йдуть набагато швидше, ніж очікувалось. Підвищення енергоефективності дасть економію: 2,500,000 грн. за рік – 2,5% видатків на освіту; 242 т. СО2 – 20 вантажівок; 1,163 МВт енергії – 1 млн. каструль борщу.                                                                                                                                              
Після брифінгу почався огляд демонстраційних об’єктів: дитячі садки № 3 і № 4, школи № 3 і № 4. В дитячому садку № 3 «Веселка» роботи практично на стадії завершення. Приємно вражає зовнішній вигляд будівлі – різнокольорова веселка на жовтому сонячному фоні стін. У цьому радісному будинку хочеться перебувати, проводити  дозвілля. Це чудовий подарунок для малечі. Навіть столиця не має таких яскравих дитячих закладів.
У загальній школі № 3, яка побудована у 1913 р. (т. зв. «земська школа»), проводиться капітальний ремонт з утеплення стін, підвалу, заміни старих вікон, модернізації вентиляції і т. п. Хочеться сподіватися, що діти, виховані  у таких чудово відремонтованих закладах, оцінять турботу про них рідного міста. Вони не будуть псувати графіті пофарбовані стіни, а використають свій талант, прикрашаючи їх чудовими муралами.  Те, що зараз вкладається у дітей – вкладається у майбутнє міста Жмеринки.     

Пєскова Тетяна

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі