пʼятниця, 11 серпня 2017 р.

Австралійські інвестиції за кордон

У 2015 році австралійські інвестиції за кордон збільшилися на 8% (158,2 млрд. австр. дол.) і склали 2 080,7 млрд. австр. дол. Портфельні інвестиції склали 814,3млрд. австр. дол. (частка -39%), прямі інвестиції -542,6 млрд. австр. дол. (26%), інші інвестиції -491,2 млрд. австр. дол. (24%), фінансові деривативи - 165,1 млрд. австр. дол. (8%) і резервні активи-67,4 млрд. австр. дол. (3%).
Основними напрямками австралійських інвестицій в 2015 році стали:
- США - 594,4млрд. австр. дол. (29%),
- Великобританія - 353,2млрд. австр. дол. (17%),
- Нова Зеландія - 98,7млрд. австр. дол. (5%),
- Японія - 93,2млрд. австр. дол. (4%),
- Китай - 70,2млрд. австр. дол. (3%),
- Сінгапур - 67,1 млрд. австр. дол. (3%).
Згідно зі статистичними даними, найбільші обсяги прямих інвестицій Австралії прямують в наступні сфери: фінанси і страхування- 31,4% (170,5 млрд. австр. дол.), Виробничий сектор - 17,5% (95 млрд. австр. дол.) і видобуток мінеральних ресурсів - 15,1% (82,2млрд. австр. дол.).

Одним із заходів, спрямованих на захист інтересів національних експортерів, особливо щодо країн, що розвиваються, Австралія розглядає міжурядові угоди щодо заохочення і захисту капіталовкладень (Agreement on Promotion and Protection of Investments, IPPA). До теперішнього моменту Австралія уклала 22 таких угоди (Аргентина, Чилі, Чехія, Єгипет, Гонконг, Угорщина, Індія, Індонезія, Лаос, Литва, Пакистан, Папуа Нова Гвінея, Китай, Філіппіни, Перу, Польща, Румунія, Уругвай, В'єтнам, Шрі -Ланка, Мексика, Туреччина), 1 підписано (ОАЕ), але не вступило в силу.
Подібні угоди надають режим найбільшого сприяння інвестиціям двох країн, дають гарантію від націоналізації і експропріації вкладених капіталів і містять механізм вирішення спорів.
Захист інвестора і його інвестицій в приймаючій стороні забезпечується спеціальним механізмом, викладеним у типовій главі IPPA. Як правило, це глава «Вирішення спорів між інвестором і приймаючою інвестиції країною» (Investor-state dispute settlement, «ISDS»), в якій відображаються два моменти:
- захист інвестора і його інвестицій у вигляді надання національного режиму,
- право інвестора звертатися до арбітражу (включаючи міжнародний) в разі утиску приймаючою державою його прав, часто без необхідності шукати захист в судах приймаючої держави.
Австралія є членом Міжнародного центру з вирішення спорів у сфері інвестицій -the International Centre for the Settlement of Investment Disputes (ICSID).
Крім цього, Австралія активно укладає угоди про уникнення подвійного оподаткування (DTA). Акцент робиться на регіони, з якими у країни найбільш стійкі відносини. Підписано 44 угоди.
5 жовтня 2015 року була досягнута Угода про Транстихоокеанську Стратегічну Економічну Співпрацю між 12 країнами (США, Японія, Малайзія, В'єтнам, Сінгапур, Бруней, Австралія, Нова Зеландія, Канада, Мексика, Чилі і Перу), яка була підписана міністром торгівлі та інвестицій Австралії Ендрю Роббом 4 лютого 2016 року в Окленді, Нова Зеландія.
Прогнозовані МІДТ Австралії наслідки від реалізації ТТП:
1. Усунення 98% мит для австралійських товарів в країнах учасницях. Загальна сума усунених мит складе 9 млрд. дол. США (з них 4,3 млрд. дол. США - на сільськогосподарські товари).
2. Мита на австралійську яловичину і продукцію з неї будуть знижені і скасовані в Японії, Мексиці і Канаді (протягом 10 років).
3. Виробники цукру отримають гарантований доступ на протекціоністський ринок США (угода дозволить збільшити експорт цукру на 65 тис. тонн в рік), скасовані мита на рафінований цукор в Канаді.
4. Японія збільшить розмір квоти для експорту австралійського рису.
5. Мита на ряд австралійських сирів будуть скасовані в Японії, збільшена квота на масло і сухе порошкове молоко. У США будуть скасовані мита на австралійські молочні продукти і збільшені квоти на експорт сиру. Виробники молочних продуктів отримають пільговий доступ на ринок Канади і Мексики.
6. Мита на австралійську пшеницю і ячмінь будуть скасовані в Мексиці (протягом 10 років) і Канаді. В Японії будуть знижені націнки, що застосовуються до ячменю і пшениці з Австралії.
7. Мита на австралійське вино будуть усунені в Мексиці (протягом 3-10 років), Канаді, Перу (протягом 5 років), Малайзії (протягом 15 років) і В'єтнамі (протягом 11 років).
8. Мита на австралійські морепродукти будуть усунені в Канаді, Перу, В'єтнамі, а також в Мексиці і Японії (протягом 15 років).
9. Мита на залізну руду, нікель і мідь будуть скасовані в Перу.
10. Мита на СПГ, бутан і пропан усунуть у В'єтнамі (протягом 7 років).
11. В'єтнам усуне 20% мито на австралійські нафтопродукти протягом 10 років.
12. Канада і В'єтнам (протягом 10 років) скасують мита на австралійську продукцію з заліза і сталі.
13. Мексика протягом 10 років усуне мита на австралійскі фармацевтичні товари, машини, механічні та електричні прилади, автомобільні деталі.
14. Перув протягом 10 років усуне мита на папір і картон з Австраліі.
15. Усунення тарифів на автомобільні запчастини у В'еєнамі протягом 10 років.
16. Австралійські компанії зможуть брати участь в тендерах на поставку товарів для урядових потреб в Канаді, Малайзії, Мексиці, Перу, В'єтнамі та Бруней-Даруссаламі.
17. Австралійські інвестори і компанії, що надають різні послуги, отримають більш широкий доступ на ринки країн учасниць ТТП, які раніше були закриті для Австраліі. Згідно аналізу Світового Банку, Австралія отримає найменші переваги в порівнянні з іншими країнами-членами в рамках ТТП. Прогнозується, що в результаті угоди ВВП Австралії зросте лише на 0,7% до 2030 року. Показник зростання австралійського експорту до 2030 року буде одним з найнижчих серед членів ТТП, близько 5%.

Н. Клінчев

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі