субота, 1 липня 2017 р.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ СТАЛОЇ ЕНЕРГІЇ В УКРАЇНІ

   19 червня 2017 р. в м. Славутичі відбулося відкриття Європейського тижня сталої енергії в Україні, підписання Угоди мерів і початку роботи ХІ Міжнародної конференції АЕМУ «Угода мерів та енергоефективність будівель: вчора, сьогодні, завтра».
Захід організовано Асоціацією «Енергоефективні міста України» (АЕМУ) спільно зі Славутицькою міською радою за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні, проекту «Угода мерів Схід (CoM East) та програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (CoM-DeP), що фінансуються ЄС, а також проектів, що фінансуються Урядом Німеччини та впроваджуються GIZ.
    Європейський тиждень сталої енергії тривав з 19 по 25 червня,  і в якому взяли участь майже 50 українських міст. Це масштабна подія в Україні, покликана сприяти поширенню найкращих практик, надихати на інноваційні ідеї та об’єднувати зусилля задля досягнення цілей ЄС щодо подолання наслідків зміни клімату, підвищення енергоефективності та енергобезпеки, а також сталого розвитку громад.
     Наймасштабнішою в світі ініціативою ЄС  стала Угода мерів щодо клімату та енергії, яка об’єднала майже 7500 міст – підписантів. 112 українських міст взяли на себе добровільні зобов’язання  зменшити кількість викидів двуокису вуглецю, що відповідає вимогам до України в рамках Паризьких угод. 19 червня 2017 р. у м. Славутичі до Європейської ініціативи приєдналися понад 30 міст України.
      Офіційне відкриття Тижня на Центральній площі міста почалось з виконання гімнів України та ЄС і привітальних промов представників Делегації ЄС та найвищих органів влади України в присутності численних представників громадськості, учасників конференції АЕМУ та журналістів.
      В церемонії відкриття та підписання Угоди мерів взяли участь:
Томас Фреллесен – заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні,
Геннадій Зубко – Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України,
Олександр Горган – голова Київської обласної державної адміністрації,
Юрій Фомічев – міський голова Славутича,
Володимир Гаразд  – Президент АЕМУ міський голова м. Долини.
 Т. Фреллесен зазначив, що Україна є однією з найбільш енергоємних країн. Скорочення енергоспоживання є фактором енергетичної безпеки і економічного розвитку країни. ЄС надає підтримку Україні на шляху підвищення енергоефективності і перетворення її на сучасну європейську країну.
  «Відкриття тижня розпочнеться із підписання Угоди мерів 30–х українських міст. Адже реформи енергоефективності та децентралізації – ключові напрямки якісних змін у державі» – відзначив Г. Зубко.
Вітальна сесія Конференції АЕМУ та церемонія підписання Угоди мерів проходили в конференц – залі кіноконцертного комплексу. АЕМУ створена у 2007 р. і об’єднує міста з усіх регіонів України, є колективним членом Європейської асоціації «Energy Cities»  і національною структурою підтримки Угоди мерів в Україні.
  Конференцію привітали Г. Зубко, Т. Фреллесен, О. Горган. Пан Т. Фреллесен наголосив на важливій ролі українських міст у скороченні енергоспоживання і схвально оцінив їхню діяльність у рамках Угоди мерів . «Важливо створити ОСББ, що є головною передумовою отримання доступу до інструментів фінансування енергоефективних заходів. Ми надамо суттєву фінансову підтримку Фонду енергоефективності».
   Церемонія підписання Угоди мерів проходила у присутності вищеназваних осіб, а також Йоганнеса Баура – голови III Сектора Делегації ЄС в Україні і Крістофа Фрерінга – керівника команди Проекту ЄС «Угода мерів – Схід».
     Представники 32 нових міст – підписантів підписали Форму приєднання до Угоди мерів.  Мери добровільно взяли на себе зобов’язання скоротити викиди вуглецю на 30% до 2030 р., підвищити  енергоефективність і покращити якість життя мешканців їх міст. Підписанти зобов’язались  зміцнити потенціал адаптації їхніх територій до неминучого впливу зміни клімату. Вони також братимуть участь у проекті «Угода мерів – Схід» і програмі ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти».
«Угода мерів – Схід» – проект що фінансується ЄС, прагне об’єднати місцеві регіональні й національні органи влади країн Східного партнерства задля розвитку регіональної політики на основі принципів сталої енергетики, щоб зменшити залежність від енергоресурсів, підвищити безпеку енергопостачання та підтримати глобальний рух у боротьбі зі зміною клімату.
«Угода мерів – Демонстраційні проекти» – програма ЄС, що надає технічну та фінансову допомогу 22-м українським містам з населенням до 200 тис. мешканців, які приєдналися до Угоди мерів та взяли на себе зобов’язання впровадити енергоефективні заходи, передбачені Планами дій сталого енергетичного розвитку. В Україні зараз реалізуються 11 проектів.
    Після підписання була проведена презентація програми заходів Тижня Сталої енергії і прес-брифінг пп. Т. Фреллесена, Г. Зубка, О. Горгана, В. Гаразда, Ю. Фомічева.  За словами голови КОДА О. Горгана: «Підписання Угоди мерів 30-ма українськими містами стане гарною інвестицією в розвиток відновлювальних джерел енергії. Цього року Київщина проведе колосальну роботу по енергомодернізації об’єктів соціальної сфери».
  На Центральній площі за участю представників Делегації ЄС і офіційних осіб відбулась церемонія нагородження кращих заходів з енергоефективності м. Славутича, відвідання виставки і ЗОШ № 2, де впроваджується проект COM–DeP з термореновації. Міський голова Славутича Ю. Фомічев зазначив: «В рамках Програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» місто активно реалізує проект з термомодернизації ЗОШ № 2 і дитячого садка № 1». 
      На пленарних сесіях XI Міжнародної конференції АЕМУ розглядались такі питання: енергоефективність, як основний елемент енергетичної стратегії України; енергоефективність у будівлях: виклики для України та практичні уроки від країн – нових членів ЄС; енергоефективні рішення у системах центрального теплопостачання; відповідні джерела та стала мобільність для міст: виклики і рішення, та ін.  
   Участь у роботі конференції прийняли представники органів виконавчої влади, міжнародні донорські структури, громадські організації, провідні українські і зарубіжні експерти та ЗМІ. 
     На конференції оголошена і прийнята Відозва міст АЕМУ та учасників конференції до Українського Уряду та Верховної Ради.

Пєскова Тетяна

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі