вівторок, 20 грудня 2016 р.

Контрнаступ союзників і поразка німецьких військ: 25 грудень 1944 - 29 грудень 1945

Контрнаступ союзників і ліквідація ними Арденнского виступу: 25 грудень 1944 - 29 грудень 1945
До кінця грудня погода покращилася і союзники негайно цим скористалися. Авіація союзників стала наносити удари по наступаючим німецьким військам і бомбити лінії постачання німецьких військ, які відчували гостру нестачу пального, так як не змогли захопити паливні склади в Льєжі і Намюре. Вони не змогли досягти навіть першої мети операції - захоплення мостів через річку Маас, так як не дійшли до річки. Тим часом американські війська, посилені за рахунок передислокації з інших ділянок фронту, завдали контрудар 3-й американською армією з півдня в напрямку міста Бастонь, а 1-я американська армія разом з 30-м англійським корпусом повністю зупинили наступ противника. 101-я повітряно-десантна дивізія в Бастони стримала натиск противника і була деблокувати частинами 3-й американської армії.

Наступ вермахту захлинувся біля бельгійського міста Селль (Celles) вранці 25 грудня 1944 році всього лише в 6 км від річки Маас і моста в місті Дінан. За іронією долі це був останній населений пункт на шляху до Маасу. Тут було «вістря» Арденнского виступу, тобто найзахідніша точка німецького наступу в Арденнах. Тут 2-я німецька танкова дивізія, що наступала в авангарді 5-ї танкової армії, потрапила в оточення у містечка Селль. 2-у німецьку танкову дивізію оточили 2-я американська і 11-я британська танкові дивізії. Це був рідкісний випадок в історії, щоб в битві зіткнулися дві дивізії супротивників з однаковими номерами.

25 грудня 1944 як стратегічна операція наступ німецьких військ в Арденнах закінчилося повним провалом. Вони не виконали навіть тактичних завдань - не змогли захопити мости через річку Маас, і навіть не досягли самої річки. В основному це було пов'язано з проблемами постачання німецьких військ паливом і боєприпасами. Незважаючи на накази Гітлера продовжувати наступ, німецькі війська почали відхід.

Бійня у Мальмеді
3-тя американська армія, звільнивши Бастонь, вклинилася в південний фланг німецьких військ, цим самим перерізала лінії постачання німців, на південь від Бастони. Німецька 5-а танкова армія опинилася під загрозою оточення. У вермахту для відступу залишався тільки «коридор» на північ від Бастони шириною всього 40 км - він з обох сторін прострілювався перехресним вогнем американських 155-мм гармат, у яких дальність стрільби 20-24 км. Американські артилеристи використовували нові снаряди з радіопідривниками, які виявилися дуже ефективними в Арденнський лісах. Додатково до всього цього, американська авіація регулярно здійснювала нальоти на відступаючі німецькі війська.

Вранці 1 січня 1945 року в рамках операції «Боденплятте» близько 1000 німецьких літаків завдали раптового удару (в нальоті брали участь і нові реактивні винищувачі Messerschmitt Me.262) по аеродромах у Франції, Бельгії та Голландії. В результаті чого було знищено 305 і пошкоджено 190 літаків союзників, значно пошкоджені були злітно-посадочні смуги і матеріально-технічна частина аеродромів. Але і для люфтваффе підсумок операції був вкрай важким, від дій авіації і зенітних розрахунків союзників було втрачено 292 літаки, при цьому загинуло 143 льотчика, ще 70 пілотів потрапили в полон. 1 січня німецькі війська знову перейшли в наступ - на цей раз в Ельзасі в районі Страсбурга з метою відволікання сил союзників, але багато в чому це були вже лише відволікаючі удари локального характеру проводяться невеликими силами. Стратегічну ініціативу вермахт вже втратив безповоротно.

3 січня 1945 року англо-американські війська від дрібних контратак перейшли в повномасштабний наступ на німецькі позиції.

7 січня 1945 Гітлер погодився вивести всі війська з Арденн, в тому числі і дивізії СС, і таким чином, це призвело до припинення всіх наступальних операцій Вермахту на даній ділянці фронту і планомірного відступу з боями німецьких з'єднань.

Пыдготував Олександр Майстренко


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі