неділя, 6 листопада 2016 р.

По шляху проходження чехословацький корпус піднімав заколоти...

На початку 1918 року 1-а чехословацька дивізія розміщувалася в Житомирі. 27 січня (9 лютого) делегація Центральної ради УНР в Брест-Литовську підписала мирний договір з Німеччиною і Австро-Угорщиною, заручившись їх військовою допомогою в боротьбі з радянськими військами. Поява на Україні військ держав Троїстого союзу, в очах яких чехословаки були зрадниками, не обіцяло їм нічого хорошого, і до 21 лютого дивізія перейшла на територію Лівобережної України.

Після підписання Радянською Росією Брестського миру, згідно з яким її війська були зобов'язані покинути територію України, чехословацькі легіонери ще тиждень, c 7 по 14 березня, продовжували діяти спільно з Українською радянською армією, наполегливо стримуючи натиск німецьких полків в районі Бахмача.

Всі зусилля Чехословацької національної ради були направлені на те, щоб організувати евакуацію корпусу з Росії до Франції. Найкоротшим маршрутом був морський - через Архангельськ і Мурманськ, - проте від нього відмовилися через побоювання чехів, що корпус може бути перехоплений німцями в разі їх переходу в наступ. Було вирішено направляти легіонерів по Транссибірській залізниці до Владивостока і далі через Тихий океан до Європи.

26 березня 1918 в Пензі представники РНК РРФСР (Сталін), Чехословацької національної ради в Росії і чехословацького корпусу підписали угоду, за якою гарантувалася безперешкодна відправка чеських підрозділів від Пензи до Владивостока: «... Чехословаки просуваються не як бойові одиниці, а як група вільних громадян, що беруть з собою певну кількість зброї для своєї самозахисту від замахів з боку контрреволюціонерів ... Рада народних комісарів готова надати їм усіляке сприяння на території Росії за умови їх чесної і щирої лояльності ... »27 березня в наказі по корпусу № 35 визначався порядок використання цієї «відомої кількості зброї »:« в кожному ешелоні залишити для власної охорони збройну роту чисельністю в 168 чоловік, включаючи унтер-офіцерів, і один кулемет, на кожну гвинтівку 300, на кулемет 1200 зарядів. Всі інші гвинтівки і кулемети, всі гармати повинні бути здані російському уряду в руки особливої ​​комісії в Пензі, що складається з трьох представників чехословацького війська і трьох представників радянської влади ... ». Артилерійське озброєння в основному було передано червоногвардійцям ще при переході з України в Росію.

На схід відправлялися в 63 потягах, по 40 вагонів кожний. Перший ешелон вийшов 27 березня і через місяць прибув до Владивостока. До травня 1918 року ешелони чехословаків розтяглися по залізниці на кілька тисяч кілометрів, від Самари і Єкатеринбурга до Владивостока. Найбільші угруповання чехословаків перебували в районах Пензи - Сизрані - Самари (8 тис .; пор. Станіслав Чечек), Челябінська - Міас (8,8 тис .; полк. С. Н. Войцеховський), Новомиколаївська - ст. Тайга (4,5 тис .; кап. Радола Гайда), у Владивостоці (близько 14 тис .; ген. М. К. Дітеріхс), а також Петропавловська - Кургану - Омська (кап. Ян Сирови).

Колишня царська армія до літа 1918 роки вже припинила своє існування, в той час як РККА і білі армії тільки почали формуватися, і часто не вирізнялися боєздатністю. Чехословацький легіон виявляється чи не єдиною боєздатною силою в Росії, його чисельність зростає до 50 тис. чол. Ставлення більшовиків до чехословакам через це було настороженим. З іншого боку, незважаючи на виражену чеськими керівниками згоду на часткове роззброєння ешелонів, серед самих легіонерів це було сприйнято з великим невдоволенням і стало приводом до ворожої недовіри до більшовиків.

Тим часом радянському уряду стало відомо про секретні переговори союзників про японську інтервенцію в Сибіру і на Далекому Сході. 28 березня, в надії перешкодити цьому, Троцький дав згоду Локкарту на загальносоюзний десант у Владивостоці. Однак 4 квітня японський адмірал Като без попередження союзників висадив у Владивостоці невеликий загін морської піхоти «для захисту життя і власності японських громадян». Радянський уряд, підозрюючи Антанту в подвійній грі, зажадав почати нові переговори про зміну напрямку евакуації чехословаків з Владивостока на Архангельськ і Мурманськ.

Німецький генштаб, зі свого боку, також побоювався швидкої появи на Західному фронті 40-тисячне корпусу, в той час коли у Франції вже вичерпувалися останні людські резерви і на фронт спішно стали відправляти так звані колоніальні війська. Під тиском посла Німеччини в Росії графа Мірбаха 21 квітня нарком закордонних справ Чичерін направив телеграму Красноярськійраді про призупинення подальшого пересування чехословацьких ешелонів на схід:

Побоюючись японського наступу на Сибір, Німеччина рішуче вимагає, щоб була розпочата швидка евакуація німецьких полонених зі Східного Сибіру до Західної або в Європейську Росію. Прошу вжити всі засоби. Чехословацькі загони не повинні пересуватися на схід.
Чичерін

Легіонери сприйняли це розпорядження як намір радянського уряду видати їх Німеччині і Австро-Угорщині як колишніх військовополонених. В атмосфері взаємної недовіри і підозрілості інциденти були неминучі. Один з них стався 14 травня на станції Челябінськ. Чавунною ніжкою від грубки, викинутої з ешелону з військовополоненими-угорцями, був поранений чеський солдат. У відповідь чехословаки зупинили поїзд і піддали самосуду винуватця. Слідами цього інциденту радянська влада Челябінська на наступний день заарештували кількох легіонерів. Однак їхні товариші силою звільнили заарештованих, роззброїли місцевий загін Червоної гвардії і розгромили збройний арсенал, захопивши 2800 гвинтівок і артилерійську батарею.

У такій атмосфері крайнього збудження в Челябінську зібрався з'їзд чехословацьких військових делегатів (16-20 травня), на якому для координації дій розрізнених угруповань корпусу був утворений Тимчасовий виконавчий комітет з'їзду чехословацького війська з трьох начальників ешелонів (поручик С. Чечек, капітан Р. Гайда, полковник Войцеховський) під головуванням члена ЧНС Б. Павлу. З'їзд рішуче став на позицію розриву з більшовиками і постановив припинити здачу зброї (до цього моменту зброю ще не було здано трьома ар'єргардними полками в районі Пензи) і рухатися «власним порядком» на Владивосток.

21 травня в Москві були арештовані Макса і Чермак - представники ЧНС - і було віддано розпорядження про повне роззброєння і розформування чехословацьких ешелонів. 23 травня завідувач оперативним відділом Народного комісаріату у військових справах Аралов телеграфував до Пензи: «... Пропоную негайно вжити термінових заходів до затримки, роззброєння і розформування всіх ешелонів і частин чехословацького корпусу як залишку старої регулярної армії. З особового складу корпусу формуйте червоноармійські і робочі артілі ... »Заарештовані в Москві представники ЧНС прийняли вимоги Троцького і віддали від імені Т. Масарика наказ про здачу чехословаками всієї зброї, оголосивши інцидент в Челябінську помилкою і зажадавши негайного припинення будь-якого роду виступів, які перешкоджають виконанню« національної справи ». Легіонери, проте, підкорялися вже лише своєму «Тимчасовому виконавчому комітету», обраному з'їздом. Цей надзвичайний орган розіслав в усі ешелони і і частини корпусу наказ: «Зброї ніде порад не здавати, самим зіткнень не викликати, але в разі нападу захищатися, просування на схід продовжувати власним порядком».

25 травня пішла телеграма наркомвійськмора Троцького «всім совдепам по лінії від Пензи до Омська», яка не залишала ніяких сумнівів в намірах радянської влади:

.. Всі ради по залізниці зобов'язані під страхом тяжкої відповідальності роззброїти чехословаків. Кожен чехословак, який буде знайдений озброєним на залізничних лініях, повинен бути розстріляний на місці; кожен ешелон, в якому виявиться хоча б один озброєний, повинен бути вивантажений з вагонів і ув'язнений у табір для військовополонених. Місцеві військові комісаріати зобов'язуються негайно виконати цей наказ, всяке зволікання буде рівносильно зраді і обрушить на винних сувору кару. Одночасно посилаю в тил чехословацьким ешелонів надійні сили, яким доручено провчити тих хто не кориться. З чесними чехословаками, які здадуть зброю і підкоряться Радянської влади, вчинити як з братами і надати їм усіляку підтримку. Всім залізничникам повідомляється, що жоден вагон з чехословаками не повинен просунутися на схід ...
Народний комісар у військових справах Л. Троцький.

25-27 травня в декількох пунктах знаходження чехословацьких ешелонів (станція Мар'янівка, Іркутськ, Златоуст) відбулися сутички з червоногвардійцями, які намагалися роззброїти легіонерів.

27 травня Войцеховський взяв Челябінськ.

Чехословаки, розгромивши кинуті проти них сили Червоної гвардії, зайняли ще кілька міст, поваливши в них владу більшовиків. Чехословаки стали займати міста, що лежать у них на шляху: Петропавловськ, Курган, - і відкрили собі дорогу на Омськ. Інші частини увійшли в Новоніколаєвськ, Мариинск, Нижнеудинск і Канск (29 травня). На початку червня 1918 року чехословаки увійшли до Томська.

29 травня група Чечека, після кровопролитного бою, що тривав майже добу, опанувала Пензою.

Неподалік від Самари легіонери розбили радянські частини (4-5.06.1918) і пробили собі можливість переправи через Волгу. 4 червня Антанта оголошує Чехословацький корпус частиною своїх збройних сил і заявляє, що буде розглядати його роззброєння як недружній акт по відношенню до Антанти. Становище ускладнюється тиском Німеччини, не припиняються вимагати від більшовицького уряду роззброєння чехословаків. У захопленій чехословаками Самарі 8 червня було організовано перший антибільшовицький уряд - Комітет членів установчих зборів (Комуч), 23 червня - Тимчасовий Сибірський уряд в Омську. Це поклало початок формуванню інших антибільшовицьких урядів по всій території Росії.

Командир Першої дивізії Станіслав Чечек віддав наказ, в якому особливо підкреслив наступне:

Наш загін визначений як попередник союзницьких сил, і інструкції, одержувані з штабу, мають єдину мету - побудувати антинімецький фронт в Росії в союзі з цілим російським народом і нашими союзниками.

Російські добровольці Генерального штабу підполковника В. О. Каппеля беруть повторно Сизрань (10.07.1918), а Чечек - Кузнецьк (15.07.1918). Наступна частина Народної армії КОМУЧа В. О. Каппеля пробивалася через Бугульми до Симбірська (22.07.1918) і разом вони йшли на Саратов і Казань. На Уралі полковник Войцеховський зайняв Тюмень, а прапорщик Чила - Єкатеринбург (25.07.1918). На сході генерал Гайда зайняв Іркутськ, (11.07.1918) і пізніше - Читу.

Під натиском переважаючих сил більшовиків частини Народної армії КОМУЧа залишили 10 вересня Казань, 12 вересня - Симбірськ, на початку жовтня - Сизрань, Ставрополь, Самару. У чехословацьких легіонах росла невпевненість в необхідності вести бої в Поволжі і на Уралі.

1919 рік
Вже восени 1918 року чехословацькі частини стали відводитись в тил і в подальшому не брали участі в боях, зосередившись уздовж Транссибірської магістралі.

27 січня 1919 командувач Чехословацьким військом в Росії генерал Ян Сировий видав наказ, що оголошує ділянку магістралі між Новоніколаевським і Іркутськом операційним ділянкою Чехословацького війська. Сибірська залізнична магістраль таким чином опинилася під контролем чеських легіонерів, а фактичним розпорядником на ній був головнокомандувач союзними військами в Сибіру і на Далекому Сході французький генерал Моріс Жанен. Саме він встановлював порядок пересування ешелонів і евакуації військових частин.

Протягом 1919 року боєздатність корпусу продовжувала падати. Його частини ще брали участь в охоронних і каральних операціях проти червоних партизан від Новоніколаевська до Іркутська, але головним чином їх задіяли на господарських роботах: ремонт локомотивів, рухомого складу, залізничних колій.

Під час відступу колчаківському військ із Західного Сибіру на схід в кінці 1919 - поч. 1920 р. чехословаки зайняли своїми численними ешелонами з майном і добром, награбованим в Росії, залізничні колії, заважаючи відходу військ колчаківського Східного фронту, вимушеним відступати по снігу вздовж магістралі. Ситуацію посилило повальна втечу цивільного населення з Омська, в ході якої було відправлено на схід близько 300 ешелонів. Чеські легіонери забирали у біженців паровози, паливо і майно. З настанням холодів на дорогах утворювалися кладовища з замерзлими і померлими від тифу людьми.

Фактичним заручником чехословаків став Верховний правитель Росії адмірал Колчак, евакуйований з Омська разом зі своїм Генштабом, канцелярією і золотим запасом Росії 12 листопада 1919 року, буквально за два дні до здачі міста наступаючої Червоної армії. Уже в Новоніколаєвську потяги Колчака вперлися в ешелони чехів, і коли Колчак зажадав пропустити його вперед, він отримав відмову, в зв'язку з чим йому довелося затриматися тут на два тижні, до 4 грудня. 12 грудня в Красноярську Колчаку з восьми ешелонів залишили лише три, які просувалися на схід з великими зупинками, а в Нижнєудинську, куди Колчак дістався 27 грудня, його потяг затримали ще майже на два тижні. За цей час влада в Іркутську, куди прямував Колчак, в результаті збройного повстання перейшла в руки есеро-меншовицького «Політцентру», який зажадав зречення Колчака і беззастережної передачі влади від колчаківської Ради міністрів в його руки. Союзники і чехословаки підтримали «Політцентр», оскільки його представники заявили їм, що будуть продовжувати боротьбу з більшовизмом.

3 січня 1920 року Рада міністрів направила телеграму Колчаку в Нижнєудинськ, в якій Колчаку було запропоновано відмовитися від звання «верховного правителя» на користь Денікіна. Одночасно союзники повідомили Колчаку, що особисто він може бути вивезений з Нижнєудинська під охороною союзників (чехів) тільки в одному вагоні, без власного конвою. У той же день золотий запас був переданий під чеську охорону. Через кілька днів вагон Колчака, розцвічений союзними прапорами, причепили до хвоста ешелону одного з чеських полків. Залишки особового конвою Колчака змінили чехи.

Тим часом Іркутський більшовицький губком, що вийшов з підпілля, зажадав від «Політцентру» пред'явити союзному командуванню вимоги про видачу Колчака, голови Ради міністрів колчаківського уряду В. Пепеляєва і золотого запасу, погрожуючи в іншому випадку підірвати Навколобайкальські залізничні тунелі. «Політцентр» поступився реальній силі і прийняв цю вимогу. Союзне командування також змушене було погодитися, щоб забезпечити відхід своїх військ і видачею Колчака зміцнити позиції есерівського «Политцентра». Таким чином, 15 січня, коли колчаковский вагон прибув до Іркутська, Колчак і В. Пепеляєв були передані представникам «Політцентру» і поміщені під варту. До цього часу політична ситуація в Іркутську вже істотно змінилася на користь більшовиків. 21 сiчня «Політцентр» передав владу в Іркутську, а з нею і арештованого адмірала, більшовицькому Іркутському військово-революційного комітету. 7 лютого Колчак і Пепеляев за постановою Іркутського ВРК були розстріляні.

У той же день на станції Куйтун під Іркутськом було підписано угоду про перемир'я між командуванням Червоної армії і чехословацького корпусу, яке гарантуватиме частинам корпусу відхід на Далекий Схід і евакуацію. Відносно російського золотого запасу було домовлено, що він буде переданий радянській стороні після від'їзду з Іркутська на схід останнього чехословацького ешелону. До цієї дати діяло перемир'я, проводився обмін полоненими, завантажувалось вугілля в локомотиви, складалися і узгоджувалися списки російських та чехословацьких уповноважених для супроводу ешелонів. Передача радянської влади ешелону з золотим запасом відбулася 1 березня. В ніч з 1 на 2 березня Іркутськ покинули останні чеські ешелони, і в місто вступили регулярні частини Червоної армії.


У листопаді 1920 року в Чехословаччину повернувся останній ешелон з легіонерами з Росії.

П. Король

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі