пʼятниця, 4 листопада 2016 р.

Щоб Україні отримувати інвестиції, потрібно мати розвинений український фондовий ринок

Україна відчуває гостру потребу в інвестиціях. Основним інструментом залучення і розподілу інвестицій в найбільш розвинених країнах світу є фондовий ринок. Слід визнати, що в Україні не сформувалася досить розвинена інфраструктура ринку цінних паперів (ЦП). Проте, за даними Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР), в країні зареєстровано 10 фондових бірж, багато з яких мають досить розвинене програмно-технічне оснащення для повноцінної організації торгів практично всіма фондовими інструментами, включаючи деривативи - ф'ючерси та опціони .

Найважливішим завданням залишається стимулювання припливу інвестицій в економіку України через інтеграцію фондового ринку в світові ринки капіталу і застосування кращих європейських стандартів і технологій, а також принципів, рекомендованих IOSСО (Міжнародною організацією регуляторів ринків цінних паперів.

Повинен бути передбачений комплекс законодавчих і нормативних змін, спрямованих на максимальну адаптацію українського законодавства до норм Євросоюзу. Головне завдання - оживити ринок ЦБ і залучити максимальну кількість як зовнішніх, так і внутрішніх інвесторів. Потрібно впровадити механізм консолідації бірж. Також має бути насичення фондового ринку грошима. Перш за все за рахунок формування класу внутрішніх інституціональних інвесторів. Серед стимулюючих факторів - введення загальнообов'язкового накопичувального пенсійного забезпечення та підвищення захисту інвестицій недержавних пенсійних фондів. Підвищення вимог до захисту прав вкладників інститутів спільного інвестування, впровадження інвестиційного страхування...
Проблема в тому, що левова частка в загальному обсязі біржових торгів припадає на операції з ОВДП. Очевидно, що при цьому говорити про розвиненому ринку акцій або корпоративних облігацій поки не доводиться.

Для того щоб оцінити масштаби вітчизняного ринку, слід порівняти його з показниками аналогічних структур сусідніх країн. Для прикладу можна взяти Польщу, є членом ЄС. Варшавська фондова біржа (ВФБ) в своєму сучасному вигляді почала функціонувати в 1991 р У перший день торгів в лістинг ВФБ увійшли акції всього п'яти емітентів, а обсяг торгів склав близько $ 2 тис. Ринок пройшов довгий шлях, і в результаті навіть за підсумками кризового 2009 м обсяг торгів акціями на ВФБ склав близько EUR 85 млрд. до кінця 2013 р ринкова вартість акцій, що котируються на ВФБ перевищувала EUR 208 млрд. Причому в лістинг біржі входять папери як польських, так і іноземних емітентів. Очевидно, що для побудови ефективного фондового ринку країні зовсім не обов'язково мати безліч фондових майданчиків. Наприклад, в Німеччині 90% обороту ринку ЦБ контролює Франкфуртська фондова біржа.

Україна чекає дуже складний шлях у становленні сфери залучення інвестицій. Навіть якщо враховувати всі акції (а не тільки лістингові), частка України в обсязі торгів на глобальному регульованому ринку акцій не перевищує 0,01%. Не варто дивуватися, що при таких показниках для вітчизняного фондового ринку характерно таке явище, як вкрай низька ліквідність. Відношення обсягу торгів до капіталізації лістингових акцій в Україні становить 14,5%, що в 6 разів менше середньосвітового показника (85,2%).

Здавалося б, Україна докладає помітні зусилля для розвитку інвестиційного середовища. Прийнято закони "Про акціонерні товариства", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про інститути спільного інвестування" та багато інших. Однак цього недостатньо для пожвавлення фондового ринку.

Важливою умовою розвитку ринку акцій є поява нових емітентів, проведення ними операцій із залучення капіталу.

Для потенційних інвесторів незайвим буде розуміти, кому належать українські фондові біржі. Ситуація така, що вітчизняні фондові майданчики аж ніяк не завжди контролюють вітчизняні акціонери. Яскраві приклади - Фондова біржа "ПФТС і" Українська біржа ". Найбільшим акціонером обох фондових майданчиків є ВАТ" Московська біржа ММВБ-РТС "(РФ). Довгий час обговорювалося питання можливого об'єднання двох українських бірж, проте далі проектів процес поки не пішов.

Нагадаємо також, що ще в 2008 р ВФБ купила 25% акцій української фондової біржі "Іннекс". Тоді польські інвестори задекларували амбітний план перетворення "Іннекса" в сучасну торговельну платформу. Однак, судячи з усього, справа не заладилося. Та й фінансова і фондова криза, що гримнула в світі не сприяла успіху підприємства. Уже в 2012 р польські інвестори не стали брати участі в додатковій емісії акцій біржі "Іннекс", внаслідок чого їх пакет зменшився до менш ніж 10%. В лідери за обсягами торгів біржа "Іннекс '' так і не вибилася.

Треба сказати, що найбільші за обсягом торгів фондові біржі з вітчизняним капіталом виявилися сконцентровані в Дніпропетровську, який поступово стає своєрідним українським центром торгів ЦП. Йдеться про "Перспективу" і "Придніпровську фондову біржу" (ПФБ). За даними Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України (АРІФРУ), більше 94% біржі "Перспектива" належать ВАТ "Біржова група" Перспектива ", яка в свою чергу підконтрольна закритому недиверсифікованому венчурному корпоративному інвестиційному фонду" Форвард ".

Основним акціонером ПФБ з часткою акцій в 83,5% на кінець ІІІ кварталу 2013 р було зареєстроване в Дніпропетровську ПАТ "Екотехнології". На кінець ІІ кварталу 2014 р найбільшим акціонером ПАТ "Екотехнології" числиться компанія, зареєстрована на Віргінських островах. Разом з тим нагадаємо, що, за даними АРІФРУ,  серед власників пакетів, що перевищують 10% акцій зазначеного ПАТ, значилося ТОВ "Корсан", яке відносять до сфери впливу дніпропетровської групи "Приват".

Підготували:
В. Величко
С. Дідик

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі