понеділок, 19 вересня 2016 р.

Експортно-кредитні агентства. Чому вони важливі для України

Як пише "Європейська правда", eurointegration.com.ua для компаній, які готові до експорту морально і технічно, останньою перешкодою стає відсутність грошей. Міжнародні фінансові інституції не хочуть вкладати гроші в українські компанії, побоюючись регуляторних ризиків, місцеві банки, своєю чергою, потерпають від нестачі коштів або ж пропонують фінансування на вкрай невигідних умовах – короткострокове і з високими ставками.
Є просте рішення цієї проблеми – фінансування експорту через експортно-кредитне агентство (ЕКА).
В Україні про експортно-кредитні агентства знають небагато компаній – лише досвідчені експортери. Українському бізнесу час відкривати очі і бачити не лише перешкоди, а й можливості.
Що таке експортно-кредитне агентство?
Це державна або квазідержавна фінансова інституція, яка сприяє розвитку зовнішньої торгівлі. ЕКА виступає своєрідним фінансовим посередником між компанією-продавцем та компанією-покупцем, надаючи фінансування у вигляді прямих позик, інвестицій, кредитних гарантій і/або страховок під гарантії держави.
Фінансування, що надається ЕКА, може бути як короткостроковим, так і довгостроковим (у деяких країнах термін позики може становити до 15 років), і зазвичай покриває від 85% до 100% вартості угоди.
Умови контрактів на надання фінансування від ЕКА, а також відсоткові ставки за позиками, як правило, розраховуються індивідуально для кожної угоди, виходячи з характеру та кількості ризиків, а також результатів due diligence компаній продавця і покупця.
Загалом у світі таких агентств нараховується понад 70.
Залучення фінансування для експорту через ЕКА є вигідним і для великих корпорацій, і для компаній сектору МСБ. Серед основних переваг такого фінансування хочу назвати такі:
низькі відсоткові ставки. Як правило, кредитні ставки ЕКА значно нижчі ставок комерційних банків;
імпортерам експортно-кредитні агентства допомагають обійти обмеження, які існують на національних ринках приватного кредитування і фінансування;
експортери, своєю чергою, отримують гроші за товар без затримок, що позитивно відбивається на їхньому оборотному капіталі;
ЕКА фінансують будь-який вид експорту, навіть той, на який складно отримати фінансування від приватних фінансових інституцій;
знижуються репутаційні ризики.
Залучення фінансування через ЕКА спрощує експортно-імпортні торговельні відносини як для продавця продукції, так і для покупця.
Є ще один важливий момент: при кредитуванні через ЕКА представників агентства найкраще залучати до переговорів про укладення експортного контракту на ранніх стадіях. Це допоможе вам виконати мінімальні вимоги, які ЕКА висуває до сторін контракту, а також отримати максимально вигідні умови та відсоткові ставки за контрактом позики.
Існують дві основні моделі експортного фінансування із залученням експортно-кредитного агентства:
пряме надання позики;
надання фінансових гарантій.
Пряме надання позики
Уявімо, що компанії для реалізації певного проекту необхідно закупити обладнання за кордоном, але коштів для оплати у неї немає, і їй необхідно залучити додаткове фінансування.
Проводячи переговори про укладення договору, постачальник або покупець може звернутися в ЕКА, яке функціонує в його країні, із запитом на надання фінансування для закупівлі обладнання.
Після цього покупець обладнання укладає контракт про надання позики з кредитно-експортним агентством, яке сплачує гроші постачальнику товару згідно з умовами договору. Далі покупець повертає гроші ЕКА згідно з умовами контракту про надання позики. 


Надання фінансових гарантій
Змоделюємо ту саму ситуацію з закупівлею обладнання, тільки тепер ЕКА надає не пряму позику, а фінансові гарантії, і вже не імпортеру, а місцевій фінансовій інституції (банку, наприклад), яка фінансує закупівлю обладнання.
Як правило, фінансові гарантії ЕКА покривають від 75% до 95% загальної суми укладеного експортного договору.
Їхнє застосування сприяє зниженню ризиків для банку, що надає фінансування, а також допомагає одержувачеві фінансування укласти договір з банком на вигідніших умовах. Гроші покупець повертає безпосередньо банку, який надав фінансування. Таким чином, на відміну від першої моделі, ЕКА виступає не прямим кредитором, а гарантом угоди. 


І наостанок про головне
В Україні ще немає свого експортно-кредитного агентства, хоча користь ЕКА для будь-якого бізнесу, орієнтованого на експорт, очевидна.
Особливо зараз, в умовах вкрай обмеженого доступу до фінансування.
Створення ЕКА сьогодні має стати одним з пріоритетних завдань для уряду. Поява експортно-кредитного агентства стане найсильнішим стимулом розвитку експортної діяльності України, а, отже, зростання нашої економіки, а також відіграє значну роль у підвищенні довіри іноземного бізнесу та інвесторів до українських компаній

Володимир Ломійчук, SalesCapital AG

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі