пʼятниця, 26 серпня 2016 р.

Політичні відносини між Україною та Португалією

Португальська Республіка визнала Україну як суверенну державу 7 січня 1992 р. Дипломатичні відносини між Україною та Португалією встановлені 27 січня 1992 р.

Посольство Португалії в Києві відкрито у грудні 1993 р. У березні 2000 р. у Лісабоні засновано Дипломатичне представництво України.
Перша зустріч Президентів України Л.Кучми та Португалії Ж.Сампайо відбулась у грудні 1996 р. під час Лісабонського саміту ОБСЄ.
13-16 квітня 1998 р. відбувся державний візит Президента Ж.Сампайо в Україну. 25-27 жовтня 2000 р. Президент України Л.Кучма здійснив державний візит до Португальської Республіки, який став важливим фактором розвитку українсько-португальського співробітництва в усіх галузях. Підписання в рамках візиту низки двосторонніх угод, зокрема Угоди про дружбу і співробітництво між двома країнами (набрала чинності 01.09.2003 р.), заклало широку правову базу подальшого розвитку українсько-португальських відносин у політичній, торговельно-економічній, гуманітарній сферах.
Чергова зустріч вищих керівників України та Португалії відбулась 29 квітня 2004 р. в рамках Європейського економічного саміту у Варшаві.
Важливою подією в контексті двосторонніх відносин стала зустріч Президента України В.А.Ющенка з Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем, яка відбулась 16 травня 2005 р. у Варшаві.
23 жовтня 2006 року в Будапешті, в рамках святкування 50-річчя Угорської Революції 1956 року, відбулась зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою.
Наступна зустріч Глав Держав України та Португалії відбулась 18 жовтня 2007 р. в Лісабоні, в рамках робочого візиту Президента України до Португалії для участі у Саміті Європейської народної партії.
Найважливішою подією у двосторонніх відносинах України з Португалією та Європейським Союзом став Одинадцятий саміт Україна-ЄС, який відбувся в Києві 14 вересня 2007 р. У вказаному Саміті від імені Португальського головування в ЄС взяли участь Прем’єр-міністр Португалії Ж.Сократеш в якості Голови Європейської Ради та Міністр закордонних справ Л.Амаду.
20-23 квітня 2008 р. відбувся перший в історії двосторонніх відносин офіційний візит Голови Верховної Ради України А.П.Яценюка до Португальської Республіки. Головною метою візиту керівника вищого законодавчого органу України до Португалії стало обговорення з керівництвом країни євроінтеграційних та євроатлантичних намірів України, поглиблення міжпарламентського та торгово-економічного співробітництва, а також питань, пов’язаних із захистом прав та інтересів громадян України, які тимчасово працюють у Португалії. Візит Голови Верховної Ради України дозволив надати новий поштовх розвитку міжпарламентських зв’язків між Україною та Португалією, включаючи особисте знайомство керівників парламентських комітетів із європейських і закордонних справ, з питань оборони та груп дружби, визначення пріоритетів співпраці на різних напрямках.
Найважливішою подією у двосторонніх відносинах України з Португалією у 2008 році став офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Португальської Республіки, який відбувся 23-24 червня 2008 р. У ході візиту Глава Української держави провів переговори з Президентом Португалії А.Каваку Сілвою, Прем’єр-міністром Португалії Ж.Сократешем та членами португальського уряду, Головою Асамблеї Республіки (парламенту Португалії) Ж.Гамою та членами усіх парламентських фракцій, представлених в Асамблеї. Члени офіційної делегації України — Міністр закордонних справ В.С.Огризко, Міністр оборони Ю.І.Єхануров, Міністр освіти та науки І.О.Вакарчук, Міністр культури і туризму В.В.Вовкун — провели двосторонні зустрічі із своїми португальськими колегами, в ході яких були обговорені питання поглиблення співпраці між відповідними міністерствами у сферах, що становлять взаємний інтерес та підписані такі двосторонні угоди: Дорожня карта українсько-португальських відносин на 2008-2010 рр., Угода між Україною та Португальською Республікою про повітряне сполучення, про співробітництво у сфері боротьби з організованою злочинністю, а також Угода між Україною та Португальською Республікою про військове співробітництво.
Чергова зустріч на вищому рівні має відбутися 23 травня 2016 року. У рамках участі у Всесвітньому гуманітарному форумі, що проходитиме у Стамбулі, зустрінуться Президент України П.Порошенко і Прем’єр-міністр Португалії А.Кошта. 
Контакти між керівниками зовнішньополітичних відомств України і Португалії мають постійний характер. Цю практику сторонами було розпочато ще у травні 1997 року коли відбулася перша двостороння зустріч міністрів закордонних справ в рамках їх участі у сесії Ради північноатлантичного співробітництва (м.Сінтра, Португалія). У її ході була парафована Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО. Практику було продовжено під час засідання РЄАП у грудні 1999 року в Брюсселі. У лютому 2000 р. відбувся перший офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка в Португалію. У 2001 р. міністри закордонних справ зустрічалися двічі — під час засідання РЄАП (м.Будапешт, 29 травня) та ОБСЄ (м.Бухарест, 3 грудня). Питання інтенсифікації двосторонніх відносин та актуальна міжнародна проблематика обговорювалась також під час зустрічі глав зовнішньополітичних відомств двох країн у вересні 2002 року в Нью-Йорку в рамках сесії ГА ООН. В рамках офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Португалії А.Мартінш да Кружа 13-14 лютого 2003 р. відбулося підписання Угоди про тимчасову міграцію громадян України для роботи в Португалію.
Протягом 2003-2004 рр. відбулись ще дві зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Португалії – 2 грудня 2003 р. в м.Маастріхт (К.І.Грищенко — Т.Гоувейя) та 21 вересня 2004 р. в Нью-Йорку (К.І.Грищенко – А.Монтейру).
28 квітня 2006 р. Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк провів переговори зі своїм португальським колегою Д.Фрейташем ду Амаралом у рамках участі у засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ у м.Софія (Республіка Болгарія). Важливою подією 2006 р. став офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка до Португалії, який відбувся 16-18 листопада 2006 р.
27 квітня 2007 р. в Осло (Норвегія) під час неформальної зустрічі керівників МЗС держав-членів НАТО відбулась зустріч Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка з його португальським колегою Л.Амаду.
15 січня 2008 р. в м. Мадрид в ході І Форуму «Альянсу цивілізацій» відбулась зустріч заступника Міністра закордонних справ А.І.Веселовського з Міністром закордонних справ Португалії Л.Амаду, в ході якої були обговорені актуальні питання двосторонніх відносин.
Ключовою подією у розвитку міждержавного діалогу в 2013 р. стала зустріч (після тривалої перерви) міністрів закордонних справ двох держав, яка відбулася під час їхньої участі у 68-у засіданні ГА ООН. Результатом цієї зустрічі стало підписання 25 вересня 2013 року Дорожньої карти розвитку українсько-португальських відносин на 2013-2015 роки. Згаданий документ окреслив першочергові кроки сторін у розвитку відносин у таких важливих сферах як політична, промислово-економічна, військова, гуманітарна, а також визначає форми надання Португалією сприяння здійсненню реформ з метою наближення України до Євросоюзу.

25 вересня 2014 р.  відбулася чергова зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Португалії Р.Машете в рамках участі у роботі 69-сесії Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку.

Остання зустріч керівників зовнішньополітичних відомств двох країн відбулася в рамках їх участі у 126-му Міністерському засіданні Комітету міністрів Ради Європи (м. Софія, 18 травня 2016 р.). Міністр закордонних справ України П.Клімкін зустрівся із своїм Португальським колегою А.С.Сілвою. Крім того, на другу половину вересня 2016 року заплановано офіційний візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Португалії, в ході якого сторони планують підписати нову Дорожню карту українсько-португальських відносин на 2016-2018 роки та ще ряд двосторонніх документів.

Крім того, у період з 23 квітня по 23 жовтня 2015 року відбулося три поспіль робочі візити в Україну Державного секретаря з європейських справ МЗС Португалії Бруну Масаеша.

27-28 вересня 1999 року у Лісабоні відбулися перші політичні консультації між МЗС України та Португалії за участю Першого заступника міністра закордонних справ України Є.Р.Бершеди та Державного секретаря у європейських справах Ф.Сейшаша да Кошти.
12 червня 2002 р. у Лісабоні Держсекретар МЗС України О.О.Чалий провів консультації з Держсекретарем з європейських справ МЗС Португалії К. да Кошта Невешем. Черговий раунд консультацій на рівні перших заступників Міністрів закордонних справ (В.Ю.Єльченко - К.Кошта Невеш) відбувся у травні 2004 р. в Києві. 30 травня 2007 р. в рамках робочого візиту заступника Міністра закордонних справ України А.І.Веселовського до Португалії відбулась його зустріч з Державним секретарем з європейських питань МЗС Португалії М.Лобу Антунешем.
У травні 2003 р. в Лісабоні відбулися двосторонні політичні консультації з африканської тематики на рівні начальників територіальних управлінь.
У червні 2013 року у Лісабоні пройшов черговий раунд українсько-португальських консультацій з європейської тематики на рівні директорів Департаментів ЄС МЗС двох країн.
Наступні політичні консультації на рівні МЗС двох держав мають відбутися 14 липня 2016 року.
Розширюються зв’язки між іншими міністерствами і відомствами двох країн.
23 березня 1999 р. під час візиту до Португалії Міністра юстиції України С.Р.Станік було підписано Угоду про співробітництво між міністерствами юстиції двох країн.
У червні 2000 р. Лісабон відвідала делегація Вищої ради юстиції України, яка ознайомилася з досвідом роботи аналогічної португальської структури, була прийнята Головою Верховного Суду Португалії, який водночас очолює Вищу раду магістратури. 9 липня 2002 р. в рамках перебування в Лісабоні делегації ВРЮ укладено Протокол про співробітництво між правовими інституціями двох країн. Делегація Вищої ради магістратури відвідала Київ з візитом-відповіддю 16-20 червня 2003 р.
Під час перебування в Португалії делегації України на чолі з Міністром оборони України А.С.Гриценком для участі у Консультаціях високого рівня Україна-НАТО (м. Сінтра, 4-5 жовтня 2006 р.) відбулися переговори керівника українського оборонного відомства з його португальським колегою Н.Северіану Тейшейрою. Чергова зустріч між керівниками оборонних відомств України та Португалії відбулась 14 червня 2007 р. в Брюсселі в ході засідання Комісії Україна-НАТО на рівні Міністрів оборони.
Активізувалася робота щодо налагодження двостороннього співробітництва в галузі транспорту та транспортних перевезень. В ході візиту в Україну делегації Міністерства громадських робіт, транспорту та зв’язку Португалії, який відбувся наприкінці вересня 2004 року, була підписана Угода між Україною та Португальською Республікою про міжнародні автомобільні перевезення пасажирів та вантажів. У вересні 2002 року відкрито рейси МАУ Київ-Лісабон-Київ.
Протягом 2007 р. Португалію відвідали для участі у міжнародних заходах в рамках португальського головування в ЄС заступник Міністра внутрішніх справ України В.І.Суслов (4-6 липня), заступник Міністра юстиції України В.В.Лутковська (9-10 жовтня), Міністр охорони здоров’я України Ю.О.Гайдаєв (11-14 жовтня), Голова Вищого адміністративного суду України О.М.Пасенюк та перший заступник Генерального прокурора України С.М.Винокуров (листопад). Окрім безпосередньої участі у заходах, вказані урядовці провели зустрічі зі своїми португальськими колегами, відповідно, з Міністром внутрішніх справ Португалії Р.Перейрою, Державним секретарем з питань юстиції Мін’юсту Португалії Ж.Т.Сілвейрою, Міністром охорони здоров’я Португалії А.Кампушем, Головою Верховного адміністративного суду Португалії М.Ф.Серрою та Генеральним прокурором Португалії Ф.Ж.Пінту Монтейру.
14-20 листопада 2007 р. в Португалії перебувала делегація на чолі з Уповноваженою Верховної Ради України з прав людини Н.І.Карпачовою. Відбулись зустрічі українського омбудсмана з її португальським колегою, членами парламентської групи дружби «Португалія-Україна», Високим комісаром з питань міграції та між культурного діалогу Р.Маркешем, керівництвом представництва Міжнародної організації з міграції та Єзуїтської служби допомоги біженцям.
28-30 травня 2008 р. в Португалії перебувала делегація Міністерства юстиції України на чолі із заступником Міністра І.І.Ємельяновою. В рамках візиту української делегації було проведено перший раунд консультацій між Мін’юстами України та Португалії, відповідно до угодженої сторонами програми співробітництва на 2008 р.
9-12 липня 2008 р. в Португалії перебувала делегація Рахункової палати України на чолі з її Головою – В.К.Симоненком. В ході візиту члени делегації провели зустрічі з Головою
22-24 вересня 2008 р. у Києві відбувся останній раунд переговорів між Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством праці та соціальної солідарності Португалії з метою остаточного узгодження проекту Угоди про соціальне забезпечення між Україною і Португалією та підготовки до його підписання.

10 березня 2015 року відбувся робочий візит до Лісабону Міністра інфраструктури України А.М.Пивоварського.

На жовтень 2016 року планується проведення офіційного візиту в Португалію міністра оборони України С.Полторака.
Україна і Португалія успішно співпрацюють в рамках міжнародних організацій. Португалія підтримала кандидатуру України до непостійних членів РБ ООН на 2000-2001 та 2016-2017 рр., а також кандидатуру України до складу створеної в 2006 р. Ради ООН з прав людини. У свою чергу, Україна підтримала кандидатуру Португалії на посаду непостійного члена Ради Безпеки ООН на період 2011-2012 рр.. На прохання португальської сторони, у жовтні 2007 р. Україна підтримала проект резолюції РБ ООН щодо введення всеосяжного мораторію на застосування смертної кари.
У період з листопада 2013 по травень 2016 року Португалія підтримала усі заяви і резолюції на підтримку України, які приймалися в рамках діяльності світових та європейських міжнародних організацій, часом виступаючи співавтором згаданих документів.
З набуттям чинності (05.12.2001 р.) Угодою між Україною та Португалією про співробітництво в галузі освіти, культури, науки, технологій, молоді, спорту та засобів інформації започатковано роботу із створення Спільної міжурядової українсько-португальської комісії з питань гуманітарного співробітництва. Протягом останніх років установче засідання вказаної комісії так і не було проведено.
Запроваджено практику встановлення прямих зв’язків між вищими навчальними закладами двох країн: підписано протоколи про співробітництво між Київським Національним університетом ім. Т.Г.Шевченка та Лісабонським університетом (2003 р.), а також між Київським міжнародним університетом та Лісабонським сучасним університетом (2004 р.). В липні 2005 р. підписано протоколи про співпрацю між факультетом науки і технологій Нового університету Лісабона та двома українськими вищими навчальними закладами – фізичним факультетом Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та Вінницьким національним технічним університетом. 27 червня 2007 р. у Києві був підписаний Протокол про співробітництво між Київським міжнародним університетом та Інститутом Камоеша (спеціалізованою установою МЗС Португалії з питань культурного та гуманітарного співробітництва). В червні 2006 р. було організовано стажування групи студентів та викладачів Запорізького національного університету в Університеті м. Порту в рамках модульного курсу «Європейські перспективи соціального включення».
10 червня 2008 р. у м. Києві, в рамках візиту делегації Вищого інституту поліцейських наук та внутрішньої безпеки Португалії була підписана Угода про співпрацю між вказаним навчальним закладом та Київським національним університетом внутрішніх справ у сфері підготовки та перепідготовки кадрів міліції/поліції. На запрошення керівника португальського інституту курсанти та викладачі КНУВС проходили стажування в Лісабоні .
Підписано Угоди про співпрацю Лісабонського університету з Національним педагогічним університетом ім. М.П.Драгоманова та з Львівським національним університетом.
В лютому 2003 р. у Києві підписано Протокол про співробітництво щодо обміну інформацією між Українським національним інформаційним агентством «Укрінформ» та Португальським інформаційним агентством новин «Луза».
Одним з важливих чинників, що на даному етапі визначають характер взаємовідносин між Україною та Португалією, є присутність на території Португалії великої кількості громадян України. За офіційними даними, на цей час близько 37.8 тисяч українських громадян легально перебувають та працюють на території Португальської Республіки.
Аналіз становища українських громадян у різних регіонах Португалії свідчить про те, що загалом вони позитивно сприймаються у суспільстві. Це підтверджується як заявами високих посадовців, так і пересічних португальців, які відзначають високий освітній рівень та працелюбність українських робітників.
Існуючі в Португалії закони про громадянство та імміграцію теоретично відкривають можливості для більш активного залучення українців до суспільно-політичного життя Португалії. Водночас на практиці застосування багатьох положень цих законів досі не врегульовано належним чином.
Загальний аналіз українсько-португальських відносин свідчить про наявність позитивних тенденцій їх розвитку. Активна позиція української сторони щодо всебічного співробітництва з Португалією сприяє становленню інтересу португальської сторони до розширення відносин, усвідомлення нею вигідності розвитку політичних, економічних, гуманітарних контактів з Україною.
В. Друг
В. Міх

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі