четвер, 25 серпня 2016 р.

Ровер для Повітрулі. Скульптура від Олексія Малих

24.08–6.09.2016
Галерея сучасного мистецтва «Триптих АРТ»представляє выставку 


Передісторія ровера…
У своїй новій, навіть для самого себе несподіваній, скульптурній серії «Ровер для Повітрулі» Олексій Малих, відомий передусім як майстер живопису та левкасу, раптом стає різьбярем і переносить нас у давній, забутий світ праслов’янського міфу.
Там жили утаємничені істоти – непрОсті – як-от карпатські чаклуни – мольфари та гонихмарники, відьми - босоркані, русалки- мавки, літавиці і лісові люди - чугайстри.
І серед них – Повітруля, пишнокоса, крилата, у довгих прозорих шатах діва, що літала у хмарах між небом і землею.
Зазвичай вона допомагала людям: доглядала худобу на полонинах, вирощувала квіти і трави, надсилала дощові хмари у спеку і вгамовувала вітри, єднала закоханих, хрестила дітей, лікувала хворих і навіть будувала у хмарах міста.
Чоловіки закохувалися у неї, але щоб одружитися з Повітрулею, примусити жити за людськими законами, треба було відібрати у неї лебедині крила і заховати їх під дев’ятьма залізними замками.
Та без крил Повітруля нещаслива! У будь-який спосіб вона все одно повертала їх, і тоді вже нічого її не спиняло – лишала чоловіка, забирала дітей і відлітала назавжди у хмари, до свого примарного міста, або у гори, до хащі, до сестер і суворої матері.
Тож навіщо так жорстоко чинити з Повітрулею, відбирати у неї крила? Щоб вона була вільною серед людей і не відлітала назавжди,
Олексій Малих змайстрував для неї ровер – справжній, карпатський, зелений – хай мчить собі горами і полонинами, хай насолоджується вітром!
А щоб не тужила за близькими, створив для неї цілу компанію родичів – мавок, літавиць, чугайстренят. Вирізьбив із дерева, оздобив старими іржавими цвяхами, прикрасив чудернацькими візерунками. Химерні – здивовані, замріяні, усміхнені – вони зовсім інші, ніж їх собі уявляли наші пращури. І це зрозуміло: художник не відтворює міфологічні сюжети, він живе ними і переповідає відчуте власною мовою – мовою сучасника, якому деколи теж трохи бракує крил…
Вернісаж 24 серпня о 18.00 за адресою:
вул. Десятинна, 13.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі