понеділок, 29 лютого 2016 р.

Чому треба бути чесним і виховувати в собі чесність

Як нечесність впливає на вас.
Завжди є складні ситуації, які легко вирішує крапля нечесності. Ви теж так думаєте? Кожен з нас опинявся в складній ситуації. Те, як ми реагуємо на обставини, котрі випробовують нашу чесність, виявляє, що для нас по-справжньому цінне. Якщо ми переживаємо тільки про те, щоб не осоромитись, то, найімовірніше, поведемося нечесно. Та коли виявляється правда, нечесність приносить свої гіркі плоди. 

НЕЧЕСНІСТЬ РУЙНУЄ ДОВІРУ
Взаємини будуються на довірі. Люди, які довіряють одні одним, почуваються безпечно. Але довіра не з'являється за один день. Вона розвивається тоді, коли люди проводять разом час, відверто спілкуються і виявляють безкорисливість. Проте лише один нечесний учинок здатен зруйнувати довіру. А відновити її дуже важко.
Чи у вашому житті було так, що той, кого ви вважали другом, повівся з вами нечесно? Як ви тоді почувалися? Мабуть, це завдало вам болю та здавалося, що вас зрадили. І це не дивно. Нечесність, безсумнівно, може зруйнувати основу дорогоцінних стосунків.

НЕЧЕСНІСТЬ ПОРОДЖУЄ НЕЧЕСНІСТЬ
Нечесність заразлива. Вона подібна до вірусу, тож чим частіше ми спілкуємося з нечесною людиною, тим більший ризик самому «заразитися» нечесністю.
Як не підхопити цього «вірусу»? 

Вияви нечесності

Обман
Що це таке? Надання неправдивої інформації тому, хто має право знати правду. Обман включає неправильне пояснення, перекручування або замовчування важливих фактів задля того, щоб ввести людину в оману, а також перебільшення правди, аби справити «потрібне» враження.
ЩО КАЖЕ БІБЛІЯ: «Підступна людина гидка Єгові, а для праведних він близький друг» (Прислів'я 3:32). «Тепер, коли ви вже відкинули обман, нехай кожен з вас говорить правду своєму ближньому» (Ефесян 4:25).

Наклеп
Що це таке? Злісна брехня з метою заплямувати репутацію людини.
ЩО КАЖЕ БІБЛІЯ: «Бунтар зчиняє суперечки, і наклепник розділяє близьких друзів» (Прислів'я 16:28). «Коли немає дров, вогонь гасне, і, коли немає наклепника, суперечка вщухає» (Прислів'я 26:20).

Шахрайство
Що це таке? Хитре виманювання у когось грошей чи майна.
ЩО КАЖЕ БІБЛІЯ: «Не оббирай найманого робітника, який потрапив у скруту і зубожів» (Повторення Закону 24:14, 15). «Хто оббирає знедолених, той ганьбить їхнього Творця, а хто бідним виявляє співчуття — прославляє його» (Прислів'я 14:31).

Крадіжка
Що це таке? Привласнення чийогось майна без його дозволу.
ЩО КАЖЕ БІБЛІЯ: «Хто крав, нехай більше не краде, хай він наполегливо працює, виконуючи своїми руками корисну працю, щоб мати чим поділитися з нужденними» (Ефесян 4:28). «Не обманюйтеся... Злодії, жадібні люди, п'яниці, лихослови, здирники не успадкують Божого Царства» (1 Коринфян 6:9, 10).

Чи стала чесність застарілою?

Хітоші з Японії працював у бухгалтерії одного агентства з працевлаштування. Якось, переглядаючи фінансовий звіт, начальник сказав йому, що сподівався побачити там підтасовані дані, Хітоші пояснив, що сумління не дозволило б йому повестися нечесно. Через це начальник пригрозив йому звільненням, і зрештою Хітоші втратив роботу. 
  
Упродовж наступних місяців чоловікові ніяк не вдавалося знайти роботу, і це його дуже пригнічувало. Під час однієї співбесіди Хітоші сказав, що не зможе виконувати доручень, які вимагають вдаватися до нечесності. У відповідь він почув: «Ви говорите якісь дивні речі!» Рідні та друзі заохочували його не поступатися своїми принципами, але в нього закрали¬ся сумніви. Він навіть почав задумуватися, чи варто взагалі згадувати про свої переконання.
Історія Хітоші підкреслює сумний факт: чесність цінується не всіма. Більш того, дехто вважає, що бути нечесним просто необхідно, особливо у світі бізнесу. «На роботі мене оточують нечесні люди,— каже одна жінка, — і деколи дуже важко не піддатися тиску й не стати такою, як вони».

Сьогодні найбільш поширеним виявом нечесності є обман. Не так давно Проведені дослідження виявили, що 60 відсотків дорослих за десять хвилин розмови хоча б раз кажуть неправду. «Це нас дуже вразило,— говорять дослідники. Ми й не думали, що обман став невід'ємною частиною нашого життя». Парадоксально, але більшість людей обурюються, коли їх обманюють, і водночас та сама більшість — обманює.
Чому в наш час обман, крадіжки та інші вияви нечесності стали такими звичними? Як нечесність впливає на суспільство в цілому? І, що найважливіше, як нам самим не ступити на її шлях? 

Чому варто бути чесним
«Ми впевнені, що маємо чисте сумління, оскільки в усьому бажаємо поводитись чесно» (Євреїв 13:18). 
  
Вжите в Біблії грецьке слово, яке інколи перекладається як «чесність», буквально означає «щось добре за своєю суттю». Воно також несе в собі значення чогось, що варте захоплення з погляду моралі.
Християни серйозно ставляться до слів апостола Павла, які він написав під натхненням Бога: «Ми... в усьому бажаємо поводитись чесно». Що це означає?

ВНУТРІШНЯ БОРОТЬБА
Більшість людей, перед тим як вийти з дому, дивляться на себе у дзеркало. Чому? Тому що хочуть мати гарний вигляд. Але є щось значно важливіше, ніж стильна зачіска та модний одяг. Погодьтеся, те, якими ми є всередині, може або підкреслити нашу зовнішню красу, або ж, навпаки, затьмарити її.
Боже Слово відверто говорить про нашу схильність робити те, що неправильне. «Людське серце ще з юності схильне до зла»,— сказано в Буття 8:21. Отже, аби бути чесними, ми маємо вести боротьбу з вродженими нахилами до гріха. Апостол Павло яскраво описав свою боротьбу з гріхом: «У серці я отримую справжню насолоду від Божого закону, але бачу, що в моєму тілі діє інший закон, який воює проти закону мого розуму й веде мене в полон закону гріха, що в моєму тілі» (Римлян 7:22, 23).
Тож коли серце підштовхує нас до поганого вчинку і спокушає думка повестись нечесно, ми не мусимо сліпо йти за своїми бажаннями. У нас завжди є вибір. Якщо ми відкидаємо неправильні думки, то зможемо залишатися чесними в нечесному світі.

НА ШЛЯХУ ДО ПЕРЕМОГИ
Щоб бути чесним, необхідно дотримуватися високих моральних норм. Однак люди сьогодні більше зосереджуються на нормах моди, ніж на нормах моралі. У результаті вони готові виправдати ту міру нечесності, яка їм на руку в певній ситуації. У книжці «Чесно про нечесність» (англ.) сказано: «Ми, по суті, поводимось нечесно до тієї міри, яка дозволяє нам залишатися чесними у власних очах». Тож чи є якесь точне мірило, котре допоможе нам визначити, наскільки можна бути нечесним і чи це можливо взагалі? На щастя, є.
Мільйони людей по цілому світі переконалися, що найкращим мірилом чесності є норми моралі, записані в Біблії. Вони просто незрівнянні (Псалом 19:7). Біблія дає надійне керівництво у питаннях сімейного життя, роботи, моралі та релігії. Вона пройшла випробування часом. Біблійні закони і принципи дієві для людей з усіх рас, націй, племен і народів. Застосовуючи поради Біблії, ми вчимо своє серце бути чесним і праведним.
Однак щоб здобути перемогу в боротьбі з нечесністю, самих біблійних знань недостатньо. Адже ми живемо в морально зіпсованому світі, який намагається нав'язати нам свої викривлені норми. Тому необхідно просити в Бога допомоги і підтримки (Філіппійців 4:6, 7, 13). Треба додати собі рішучості робити те, що правильне, і бути чесними в усьому.

ВИНАГОРОДА ЗА ЧЕСНІСТЬ
Репутація чесного працівника дуже допомогла Хітоші, про якого йшлося спочатку. Тепер він має роботодавця, який високо цінує його чесність. Хітоші каже: «Я радий, що знайшов роботу, яка дозволяє мені зберігати чисте сумління».
Чимало людей теж отримали винагороду за чесність. Розгляньмо деякі приклади тих, хто застосовує біблійний принцип «в усьому... поводитись чесно».

Чисте сумління
«Коли мені було 13, я кинула школу і почала промишляти зі злодіями. Тож 95 відсотків свого доходу я здобувала нечесним шляхом. Колись у моєму домі було повно крадених речей, але це вже в минулому. Тепер у мене чисте сумління. Пригадуючи не один рік свого нечесного життя, я дуже дякую Богові за те, що він виявив мені безмежне милосердя. Так приємно щовечора засинати, знаючи, що Бог задоволений мною» (Шерил, Ірландія).
«Коли мій шеф довідався, що я не взяв хабара від потенційного клієнта, то сказав мені: "Ви є такою надійною людиною завдяки Богові. Для нашої компанії ви справжнє благословення". Чесність допомагає мені зберігати чисте сумління перед Богом. Крім того, вона дозволяє мені зі свободою мови навчати рідних та інших людей теж поводитися чесно» (Сонні, Гонконг).

Душевний спокій 
«Я працюю виконавчим помічником у міжнародному банку. У цій роботі нагода збагатитися відсуває чесність на задній план. Багато хто думає: "Що поганого у краплі нечесності, якщо вона сприяє добробуту і зросту економіки?" Та, залишаючись чесним, я маю душевний спокій. Я постановив і далі бути чесним, хоч би які наслідки це принесло. Мої роботодавці знають, що я не буду обманювати їх і не робитиму цього заради них» (Том, США).

Самоповага
«Якось начальник на роботі попросив мене збрехати про нестачу деяких речей, однак я не погодилась на це. Коли знайшли крадіїв, мій роботодавець подякував мені за чесність. Аби поводитися чесно в нечесному світі, потрібно мужності. Але зрештою ми здобудемо довіру й повагу інших» (Ка- орі, Японія).
Чисте сумління, душевний спокій і самоповага — це винагорода, яка варта того, щоб бути чесним. 

В. Орел
Д. Нагорний

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі