вівторок, 26 січня 2016 р.

«Зоряні війни» Рональда Рейгана

32 роки тому президент США оголосив про запуск програми Стратегічної оборонної ініціативи - її продовженням вважається система ЄвроПРО

«Я віддав наказ вжити всеосяжні і інтенсивні зусилля для проведення довгострокової програми досліджень і розробок, щоб досягти нашої кінцевої мети - ліквідації загрози, яку представляють стратегічні ракети з ядерними боєголовками», - заявив президент США Рональд Рейган 23 березня 1983.

Цією промовою було започатковано програму Стратегічної оборонної ініціативи (СОІ), яка більш відома, як програма «зоряних воєн».

Світ-1983

1983 рік став піком «холодної війни». За чотири роки до цього СРСР окупував Афганістан: США почали таємну програму допомоги моджахедам. Чисельність армій НАТО та Організації Варшавського договору досягла свого максимуму. Ніколи ще ядерні арсенали СРСР і США не були настільки значні: було підраховано, що цих ядерних зарядів вистачило б, щоб сотні разів знищити всю людську цивілізацію. Провалилися переговори між Москвою і Вашингтоном з низки угод про контроль над озброєннями.

Рейган прийшов до влади, декларуючи, що кращий спосіб припинити «холодну війну» - це виграти її. Одним з інструментів цього і стала програма СОІ. У своїй промові президент США підкреслив, що Радянський Союз володіє значною військовоюм перевагою і ставки надто високі, щоб пасувати.

Проект СОІ привернув увагу світової громадськості, оскільки він передбачав розгортання бойових лазерів; протиракет, здатних знищувати ворожі балістичні ракети в космічному просторі; суперсенсоров і найпотужніших комп'ютерів, здатних наводити на цілі лазери і ракети-перехоплювачі. Ця програма ставила під сумнів доктрину «гарантованого взаємного знищення», згідно з якою ні США, ні СРСР не були зацікавлені в тому, щоб почати ядерну війну, оскільки агресора гарантовано знищували відповідним ударом.

Бейкер Спрінг, експерт консервативного дослідницького центру Фонд «Спадщина» (Baker Spring, Heritage Foundation) : «Деякі критики стверджують, що Рейган вважав можливим створення системи ПРО, яка забезпечить стовідсотковий захист від великомасштабної радянської ракетної атаки. Але це не так, ця критика - всього лише карикатура. СОІ була розпочата, щоб продемонструвати радянським лідерам, що якщо вони хочуть вести гонку озброєнь зі Сполученими Штатами, то США будуть здатні прийняти цей виклик і мають для цього технологічні підстави. У цьому сенсі Стратегічна оборонна ініціатива була критично важливим проектом. Однак вона мала набагато більш важливе значення, оскільки могла позбавити СРСР можливості успішного нанесення першого удару ».

Бейкер Спрінг також нагадує, що технології СОІ застосовувалися і застосовуються на практиці.

«Наприклад, створення супутникового угруповання дозволило створити можливості цілевказівки і наведення на ціль. Це було наочно продемонстровано під час війни з Іраком в 1991 році. - багато чого, показане збройними силами США під час операції "Буря в пустелі" було засновано на напрацюваннях, створених в рамках СОІ ».

Завдяки СОІ у складі Пентагону з'явилося нині існуюче Агентство протиракетної оборони (Missile Defense Agency), яке спочатку називалося Офісом стратегічної оборонної ініціативи. Як і 30 років тому, начальники Агентства пояснюють, що вони вирішують неймовірну за складністю завдання: вчаться потрапляти кулею в іншу кулю. Нині це Агентство займається системами ПРО, в тому числі і ЄвроПРО.

Ймовірно, варто закінчити цитатою про завдання створення «американського протиракетного щита» самого Рональда Рейгана, який тридцять років тому заявив: «Ми не прагнемо ні військової переваги, ні придбання політичних вигод. Наша єдина мета - пошук шляхів зниження небезпеки початку ядерної війни ».

Північна Корея заявила про свою готовність застосувати ядерну зброю. США відреагували на це зміцненням протиракетного щита.

Звичайно, корейці можуть завдати певної шкоди американським базам, які знаходяться у межах досяжності наявних у КНДР ракет. У Пхеньяну є певні військові можливості. Перш за все, напевно, це авіаційна ядерна бомба. Тому що її простіше створити, ніж боєприпас для оснащення міжконтинентальної чи якоїсь іншої балістичної ракети. 

Ідея СОІ
Ідея створення багатоешелонної системи ПРО, заснованої на зброї, що використовує нові фізичні приниципи, зародилася в надрах Ліверморської лабораторії ядерних досліджень ще в 1945 році.
Ініціатором створення такої системи ПРО став відомий фізик, батько американської термоядерної бомби Е. Теллер.
У 1980 році був проведений ядерний вибух, що показав теоретичну можливість створення рентгенівського лазера високої енергії, здатного вражати стратегічні ракети і боєголовки на дистанції в тисячі кілометрів.
Ще до оголошення програми СОІ 1 вересня 1982 у складі ВПС США було організовано спеціальне космічне командування, яке курувало розробку, створення та експлуатацію космічних систем зброї.

Для безпосередньої координації робіт з стратегічної оборонної ініціативи була створена ОЗСОІ (організація по здійсненню СОІ), яка мала право укладати контракти з фірмами, які проявляли зацікавленість у розробці відповідних систем зброї.

До 1986 року ОЗСОІ вже уклала більше 1500 контрактів з 260 промисловими корпораціями та науковими центрами, крім того, зайнялася активним залученням в програму СОІ союзників США, насамперед таких як Японія, ФРН, Франція, Великобританія, Італія та Ізраїль.
З цих країн тільки Франція офіційно утрималася від участі, але заявила, що не буде перешкоджати участі в СОІ приватних фірм.
Найбільший інтерес для США представляли японські технології в галузі лазерів високих енергій, суперкомп'ютерів, волоконної оптики для перспективних систем зв'язку, ферритового покриття для літаків, а також головок самонаведення для керованих ракет.
Німецькі фірми вирішено було залучити для розробки систем стабілізації і наведення лазерів і електромагнітних гармат, систем розпізнавання і супроводу цілей, хімічних лазерів для систем ППО малої дальності.
Великобританія висловила готовність брати участь у розробці променевої зброї, фотонних комп'ютерів, технологій програмного забезпечення ЕОМ, електромагнітних пускових установок, енергоблоків космічних платформ, апаратури управління бойовими діями і т.д. (всього 18 областей).
Італія повинна була бути задіяна в розробці нових композиційних матеріалів, технологій використання ВЧ-променів і лазерів у військових цілях, термографії і комп'ютерів.
Ізраїль висловив готовність сприяти у створенні електромагнітних гармат, компактних лазерних установок, датчиків космічного базування і зброї на кінетичної енергії.

Розглядалися можливості космічної системи ПРО, що складається з 50 космічних апаратів (КА) спостереження та виявлення, 100 КА з ударними хімічними лазерами; наземних лазерів із дзеркалами космічного базування.

Як показник ефективності такої системи ПРО, орієнтованої на перехоплення міжконтинентальних балістичних ракет на активній ділянці, була визначена потенційна кількість перехоплень ракет.
За оцінками, значення цього показника становило близько 5000 перехоплень для існуючих в той час типів МБР і лише 50-100 - для МБР, що реалізують заходи протидії (скорочення активної ділянки й модульна побудова верхніх ступенів).
Істотне збільшення протиборчою стороною кількості сучасних МБР, оснащених системами подолання ПРО (помилкові цілі, настильна траєкторія польоту і маневрування боєголовок на кінцевій ділянці траєкторії) могло знецінити роботи по СОІ на корені.

У чому була суть
Основним стрижнем цієї програми були лазерні системи зброї космічного базування. У 1987 році була прийнята програма розробки такої зброї під кодовим позначенням «Тріада», яка складалася з трьох основних компонентів, або проектів.
Проект «Альфа» переслідував мету створення хімічної циліндричного лазера із середньою потужністю випромінювання в безперервному режимі 2 МВт, за проектом «Лоуд» велася розробка комбінованої оптичної системи діаметром 4 м, випробування якої пройшли в 1988 році в умовах, що імітують космос, і, нарешті, за проектом «Талон Гоулд» велося створення прицільного пристрою для лазерної зброї і були проведені його випробування на борту МТКК системи «Спейс Шаттл».
У червні 1986 року були проведені випробування дослідно-бойового лазерного пристрою з борту літаючої лабораторії КС-135, в ході яких була вражена «ціль, що летить зі швидкістю 3200 футів в секунду» (керована ракета повітряного бою малої дальності типу AIM-9 «Сайдвіндер» ).

Для робіт за програмою СОІ були залучені такі потужні наукові сили як Гарвардський, Нью-Йоркський, Каліфорнійський і Техаський університети, Массачусетський технологічний інститут та національні лабораторії ядерних досліджень такі як Ліверморська з персоналом 8 тис. чоловік і річним бюджетом 800 млн. доларів, Лос-Аламоська (7,5 тис. осіб), Сандійска (6,1 тис.) і Хенфордська.
Проекти розрізнялися надзвичайною різноманітністю - від створення суперкомп'ютерів, нових матеріалів, систем зв'язку і управління лазерних вражаючих систем до бойових космічних станцій з «екзотичними» видами небесної зброї типу електромагнітної, пучкової і кінетичної.
Велися роботи і по створенню наземних елементів СОІ.
Зокрема, в 1984-85 роках на полігоні ПРО Кваджалейн велися пуски самонавідних експериментальних протиракет дальньої дії з перехоплення МБР серії «Мінітмен», а в полігоні Уайт-Сендз (штат Нью-Мексика) велися випробування протиракет ближньої дії.
На цьому полігоні з відстані 1,1 км велися експерименти по руйнуванню лазерним променем корпусу МБР «Титан-2», нерухомо закріпленої на наземній платформі.

Про лазерну або «надвисокочастотну (НВЧ)-зброю» говорилося:

«У її основі лежить здатність вражати боєголовки ракет не протиракетами, а сфокусованими радіопроменями в діапазоні надвисоких частот».

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі