понеділок, 7 грудня 2015 р.

Війна останнього покоління: виводять з ладу чужі локатори, супутники і комп'ютери

У сучасному світі акценти в протистоянні країн все більше зміщуються в сферу високих інформаційних технологій. Це відноситься і до збройної боротьби, одним з ключових моментів якої стала радіоелектронна боротьба (РЕБ).

Можливості РЕБ повністю змінюють розклад сил на полі бою: навіть коли одна зі сторін має перевагу у високоточній зброї, вона не може перемогти, якщо її структури управління придушуються засобами РЕБ. У результаті найсучасніше зброя перетворюється на марну купу металобрухту.

До 80-х років минулого століття РЕБ використовувалася лише як підтримка ударних сил: впливала перешкодами на зв'язок, вводила противника в оману, створюючи помилкову обстановку на полі бою. Але вже до середини 90-х розвиток РЕБ зробило крок далеко вперед. З'явилися інтегровані комплекси зв'язку, розвідки, управління, зразки нелетальної електромагнітної зброї. Почала складатися, в першу чергу на Заході, теорія «інформаційної війни», де РЕБ відводилася вже не допоміжна, а роль самостійної компоненти - найважливішою складовою військового потенціалу держави.

Якщо у бойовій операції авіація залишається без підтримки сил і засобів РЕБ- це відразу ж тягне за собою її великі втрати від зенітного вогню супротивника.

У бойовій обстановці штабами завжди повинні бути вжиті екстрені заходи, що забороняють участь у бойових діях літаків без забезпечення і прикриття їх засобами РЕБ.
Питання розвитку РЕБ повинно бути висунуте на передній план, що абсолютно справедливо, так як сьогодні ефект від РЕБ зіставимий з застосуванням новітньої високоточної зброї, а за деякими показниками його навіть перевершує.

Яскравий тому приклад - операція НАТО в Іраку «Буря в пустелі», що почалася 17 січня 1991, де РЕБ зіграла ключову роль.

Ще до початку повітряного нападу сили НАТО в районі конфлікту зосередили 60 наземних станцій і 37 вертольотів РЕБ, здатних проводити розвідку і радіоелектронне придушення на дальності до 150 км. За добу до початку операції наземні системи РЕБ почали потужно тиснути перешкодами іракські канали зв'язку. Сама операція почалася з атаки вертольотами РЕБ двох іракських станцій ППО раннього попередження. Вони зуміли пробити в іракській ППО невеликий пролом, в який відразу ж кинулися літаки НАТО.

ППО Іраку стала їх першою ціллю. Для її придушення використовувалися літаки F-4G з високоточними протирадарними ракетами HARM, літаки радіоелектронного придушення EF-111. Вони ставили перешкоди, «обманювали» головки самонаведення ракет, глушили радіозв'язок. Вже через 10 діб 80% всіх РЛС було виведено з ладу, і ППО Іраку перестала становити загрозу.

В Іраку США вперше провели експеримент з придушення інформаційного потенціалу противника: теле- і радіостанцій, ретрансляторів, редакцій електронних і друкованих ЗМІ, використовуваних для висвітлення війни. Інформаційно-пропагандистська машина Іраку була пригнічена за допомогою радіоелектронних засобів боротьби США.

Приклад Югославії

Прообразом воєн шостого покоління стали дії НАТО навесні-влітку 1999 року в Югославії. Ця безконтактна війна тривала всього 80 діб, за які на територію Югославії не ступила нога жодного американського піхотинця. Результат війни вирішила повітряно-космічна операція і інформаційне протиборство.

Більше 1,5 тисячі високоточних крилатих ракет в перші ж дні бомбардувань знищили понад 900 об'єктів державної та військової інфраструктури Югославії. Їх мала захистити ППО, але США її знищили першого за допомогою «космосу».

Над театром військових дій постійно висіло 8-12 космічних апаратів. На орбіту їх доставили ще до початку операції, де вони постійно фіксували кожне включення локаторів югославської ППО (літак або ракету локатор виявляє, посилаючи електронний сигнал). А потім, коли це було потрібно, в виявлену супутником точку США почали посилати керовані ракети. Стартували вони з повітряного або морського носія, недосяжного для противника, часто за 800 км. І в першу ж добу операції 75% югославських засобів ППО було знищено.


Одночасно США вели РЕБ - перешкоджувальне, загороджувальне і прицільне придушення радіоелектронних засобів державного і військового призначення Югославії. Для цього використовувалися літаки РЕБ ЄС-130Н і ЕА-6В і тактичні винищувачі, які до рубежів пуску доставляли ракети, самонаведені на джерело випромінювання.

На Балканах США вперше випробували U-бомбу - зразок нелетальної зброї РЕБ, - при вибуху якої створюється потужний електромагнітний імпульс, що вражає всі прилади керування, розвідки та зв'язку у великому радіусі.

З ТОГО, ЩО СТВОРИЛА РФ:
Російський А-50 - літак дальнього радіолокаційного виявлення та управління. Прийнятий на озброєння в 1989 році. Може застосовуватися для виявлення і супроводу повітряних цілей і надводних кораблів, оповіщення командних пунктів автоматизованих систем управління видів Збройних Сил про повітряну і надводну обстановку, застосовуватися для керування літаками винищувальної і ударної авіації при їх наведенні на повітряні, наземні і морські цілі, а також служити повітряним командним пунктом.

Дальність виявлення повітряних цілей:

факели балістичних нестратегічних ракет: 800 км (оптичними засобами)

бомбардувальників: до 650 км

винищувачів: 300 км

крилатих ракет: 215 км

Кількість супроводжуваних повітряних цілей: до 300

Дальність виявлення наземних цілей:

одиночної цілі типу пускової установки оперативно-тактичних ракет: до 300 км

групової цілі типу «колона танків»: до 250 км

Кількість керованих винищувачів:

командне наведення: 12

бортове наведення: 30

Росіяни створили комплекс РЕБ «Красуха-2». Він ніби шапкою «накриває» всі системи локації супротивника, і ті перестають бачити цілі за 250 км.

Найближчим часом на озброєння в РФ надходять станції РЕБ які є пасивними, тобто взагалі нічого не випромінюють, а працюють виключно на прийом. Їх важко виявити. Вони «бачать» супротивника і дають команди засобам ураження.

Жоден сучасний зразок озброєння вже не приймається у війська без апаратури РЕБ, яка збільшує живучість техніки в 30-35 разів.

Аналогічні системи створюються для цивільної авіації. Приміром, створені зразки комплексів РЕБ, які самостійно виявляють ракету, визначають ступінь загрози, активують пасивні та активні електронні перешкоди, після чого ракета «бачить» тільки помилкові цілі і промахується.О. Тур

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі