середа, 4 листопада 2015 р.

Вивчення досвіду Королівства Швеції з реалізації програми енергоефективності та заміщення природного газу

В травні 2015 року в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства відбулася робоча зустріч щодо вивчення досвіду Королівства Швеції з реалізації програми енергоефективності та заміщення природного газу за результатами поїздки групи народних депутатів. У робочій зустрічі під головуванням директора Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Кушніра Сергія Івановича  взяли участь народний депутат України Кацер-Бучковська Наталія Володимирівна, Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Савчук Сергій Дмитрович, виконавчий віце-президент з енергетичних систем Ерік Северін та консультант з енергетичних систем Юлія Косулько компанії SWECO (Швеція).

Під час робочої зустрічі було презентовано досвід впровадження енергетичної політики  Швеції.  Досвід Швеції для України характеризується схожими рисами, це завдання та цілі енергетичної політики двох країн: зменшення залежності національних економік від імпорту енергоносіїв, забезпечення максимальної ефективності використання енергії (енергоефективності) та розширення використання альтернативних і відновлюваних джерел енергії (далі - ВДЕ).

Для України є корисним шведський досвід з практичного досягнення зазначених цілей, оскільки Швеція дійсно досягла в цьому напрямі значних успіхів. Так, протягом більш ніж 10 років стійкий розвиток національної економіки забезпечується практично стабільними обсягами енергоносіїв, що свідчить про відчутне зменшення енергоємності шведського виробництва; частка ВДЕ в енергобалансі країни досягла майже 30 %, а до 2020 року Швеція планує повністю позбавитися залежності від викопних палив.

Особливий інтерес для України становлять заходи, що їх запроваджує Швеція на виконання енергетичної політики, та важелі, які використовуються для заохочення виробників і споживачів енергії до участі в таких заходах. Як свідчить практика, ці важелі мають переважно економічний характер. У енергетичному секторі Швеції запроваджено три екологічні податки, які сплачують як підприємства, в тому числі житлово-комунального господарства, так і фізичні особи: на джерело енергії (теплова енергія, що виробляється з використанням газу; на викиди вуглекислого газу;  на сірку. Проте, виробники і споживачі електроенергії, виробленої з біомаси, звільнені від сплати цих податків та мають деякі інші пільги. Частково чи повністю звільняються від екологічних податків такожмалі виробники електроенергії, які використовують ВДЕ.

В Україні Швецька компанія SWECO має наміри впровадження проекту щодо  заміщення природного газу. Такий проект пропонується реалізувати за рахунок надання донорської допомоги за підтримки відповідних міжнародних організацій. Під час підготовки такого проекту є можливість провести крос-секторальне дослідження шляхів заміщення природного газу в Україні. Проект дозволить отримати наступні результати, зокрема:

- визначити стратегію заміщення газової складової для основних галузей промисловості, побутового сектору, в тому числі житлово-комунального господарства, що базуватиметься на результатах досліджень щодо технічних можливостей, кількісного потенціалу, економічної доцільності, основних бар’єрів з впровадження проектів з заміщення природного газу;

- визначити критерії розробки та впровадження програм заміщення природного газу на регіональному рівні (враховуючи пріоритетність проектів з найбільш очікуваним економічним ефектом);

- розробити інвестиційну карту потенційних проектів заміщення природного газу в регіонах;

- виявити існуючі бар’єри реалізації проектів з заміщення природного газу в найкоротші терміни та визначити можливості їх усунення, в тому числі на законодавчому рівні, з урахуванням рекомендацій міжнародних експертів.

Вітітнєва Ольга

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі