субота, 3 жовтня 2015 р.

"Судова система як фактор росту" – IV Судовий форум АПУ

КИЇВ – 1-2 жовтня 2015 року.  IV Судовий форум Асоціації правників України (АПУ) зібрав відомих адвокатів, суддів та представників наукових кіл для обговорення шляхів практичної реалізації теорії верховенства права та справедливості правосуддя.

Мабуть, не дивно, що для обміну думками з такої ґрунтовної теми місцем проведення заходу був обраний Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

«Судовий форум АПУ був задуманий як центральний майданчик для обговорення актуальних проблем судочинства та реформи судової системи. І те, що програма форуму вже охоплює два дні, рівень дискусії щоразу підсилюється та участь у заході іноземних експертів та низки міжнародних організацій – все свідчить про те, що ми рухаємось у напрямку до нашої мети»,  - зазначив Президент АПУ Денис Бугай на відкритті заходу.

У свою чергу, Віргіліюс Валанчюс, керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» озвучив своє спостереження, що наразі відбувається нівелювання стереотипів, які побутували у юристів по відношенні до суддів і навпаки. «Ми є свідками єднання представників правничої професії», - зазначив він.

Про єдність також говорила і Анна Огренчук, програмний координатор форуму, голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер LCF. «Захід проходить під назвою «Юридична синергія заради процвітання» і це означає, що ми першочергово націлені на об’єднання, адже лише спільними зусиллями ми зможемо досягти мети у побудові ефективного правосуддя та системи судочинства», - зазначила вона.

До учасників форуму з вітальними словами також звернулися Олександр Волков, суддя Верховного Суду України, Микола Погорецький,  завідувач кафедри правосуддя КНУ ім. Тараса Шевченко.

Судова система – фактор росту

У межах першого дня роботи форуму Берт Маан, суддя Апеляційного суду Амстердаму у відставці (Нідерланди) представив спеціальну доповідь щодо впливу судової системи на суспільство, державу та інвестиційний клімат в країні.

«Будь-яка ініціатива, що намагається зміцнити судову інфраструктуру з метою сприяння економічному зростанню, повинна починати із забезпечення реального захисту права приватної власності від порушення третіми особами чи державою, та з належного функціонування судової системи», - радить Берт Маан.

На його думку, основними тенденціями розвитку судових систем світових держав-лідерів є: концентрація судів, покращення якості правосуддя за рахунок спеціалізації, розвиток медіації та досудового вирішення спорів, впровадження електронного судочинства. Також він відзначив тенденцію до зменшення кількості судів, натомість збільшення простору для комунікації, роботи з громадянами.

«Для суспільства в цілому ефективна судова система надає почуття безпеки та захищеності, для влади – забезпечує умови належного функціонуванню демократії, для економіки – слугує чинником, який створює умови, життєво необхідні для економічного зростання. Тож, судова система служить суспільству!», - підсумував суддя.

Практичні питання верховенства права

У межах панельної дискусії щодо практичних аспектів впровадження верховенства права Петті Бі Серіс, Голова Федерального окружного суду округу Массачусетс (США), повідомила, що наразі вже 21% справ в США вирішуються на стадії досудового провадження. Це пов’язано не лише з дороговизною процесу, але й з тим, що медіація набирає все більшої ваги в суспільстві. Однак, й судовий процес націлений на швидке вирішення справи, зокрема, в розгляд цивільного спору у всіх інстанціях триває в середньому 8,5 місяців, при чому 61% справ розглядають протягом року.

У свою чергу, Роберт Джей Корді, суддя Верховного Суду штату Массачусетс (США), зазначив, що робота над вдосконаленням судового процесу триває постійно. «Ми впроваджуємо інновації, щоб відповідати запитам часу. Ця дорога не має кінця», - зазначив він. До дискусії долучилися суддя Берт Маан, Віргіліюс Валанчюс, керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Девід Вон, керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» та Кирило Молодико, к.ю.н., радник LCF.

Цьогоріч IV  Судовий форум АПУ проходить за підтримки Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні». Окрім того, форум підтримують:  Київська міська рада, Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Мистецький арсенал. Ексклюзивним генеральним партнером форуму є Юридична група LCF.

Другий день форуму був повністю присвячений судовій реформі та галузевим змінам, новаціям у судовому процесі та нещодавній судовій практиці, а також можливостям конституційної скарги та міжнародному судочинству. 

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі