понеділок, 7 вересня 2015 р.

Про жадібність і егоїзм

Жадібна людина. Напевно, немає на світі людини, яка не здригнеться в неприязні, читаючи ці два несумісні слова! Але несумісні вони в ідеалі, а ось в житті ...?

Природа жадібності
Дааа ... пам'ятаєте, в садочку, а може, навіть ще й у школі були дражнилки «жадіна-говядина» та інші приповідки? Було дуже неприємно, і ніхто не хотів опинитися на місці того, кого дражнять. Віддавали останнє, що було, аби не почути цього ...

Шкода, але зараз все набагато серйозніше. Зараз той, хто на самоті під сходами їв цукерку або запихав у рот пиріжок цілком, щоб ні з ким не ділитися, навмисно не робить нам ніяких подарунків в принципі. Не запрошує кудись посидіти і з'їсти що-небудь смачненьке. Економить на кожній дрібниці, вганяючи нас постійно в фарбу. Навіть продовжувати не хочеться, думаю, всі уявляють, про що йде мова. Знайти і знищити - це все, що приходить в голову. 

Все просто. Довго розбиратися в різних релігійних вченнях, філософії і т.д. ми не будемо. Просто повіримо розумним людям. Людська жадібність - небажання давати / віддавати - протиприродне і протиприродне явище. Так, саме так, все серйозно! Створив Бог Адама, Адам по суті дав життя Єві. Ключове слово - дав. І з цього все почалося. Якщо людина жадібниа і нічого не дає оточуючим, то процес зупиняється, так і не розпочавшись за великим рахунком. І про створення гармонії тут навіть думати не доводиться.

Людина повинна вміти віддавати в першу чергу,
Як розпізнати жадібну людину?
Думається, коли людина слово «дорого» вимовляє частіше, ніж ваше ім'я, якщо під час призначеної вам зустрічі ви платите самі за себе,  то тут навряд чи виникнуть сумніви жадібна це людина чи ні.

Але ось завжди ж є такі маленькі капості, які й непомітні на перший погляд. Але потім, стукаючи себе кулаком по лобі в обуренні, ми не можемо зрозуміти, як, ну як ?? Як ми не звернули чи не це увагу ?? Отже, які ж це дрібниці:

людина ніколи не залишає чайових в кафе / ресторанах;
людина живе не за коштами.  Тобто і заробляє начебто нормально, але от особливого задоволення в життя це якось не привносить, тобто вона нікуди не ходить / їздить, нічого собі не купує і т.д. ;
отримуючи здачу, ретельно її перераховує, і просить додати копійки;
у нього завжди все по поличках: він знає тисячу і один спосіб, як обійтися без нової сорочки, без другого ножа вдома, без пральної машинки, без багатьох інших речей у житті;
він з видимим жалем та скорботою віддає гроші;
жадібна людина любить говорити, що і скільки коштує, навіть якщо вас це в принципі не стосується.
Все це, звичайно, може бути і добре. Але рідко. Ощадливість, уважність до грошей - хороші якості, але з часом роблять з самої звичайної людини жадібну. 

Дивлячись на звички деяких людей дуже уважно ставитися до грошей, ми помилково приймаємо це за чудесну якість «все в сім'ю», навіть незважаючи на те, що про родину ще навіть і думати рано. 

Один простий, але дуже ефективний тест на жадібність
Працює, треба сказати, в ста відсотках випадків, головне - правильно інтерпретувати те, що скаже чоловік.

«Я хочу мати багато грошей», «Гроші - це пил»,  «Я люблю гроші, вони допомагають мені отримувати в житті те, чого я хочу» - ось лише деякі приклади, того, що ви можете почути у відповідь. І чим більше ви чуєте від людини відповіді слів «мати, володіти, хочу», тим більше вірогідності, що людина віддавати вам щось абсолютно не має наміру. І мова не тільки про гроші. Жадібна людина - жадібна часто не тільки на матеріальні речі.

Чим викликана людська жадібність?
Бідність / постійна нестача чогось у минулому. Запитайте в нього, може, в дитинстві він і його сім'я завжди чогось потребували, і тепер він змушений все збирати й громадити, щоб не повторити того, що у нього було в далекому дитинстві.
Родові програми і карма. Дуже глибоко, звичайно, і не сильно часто зустрічається, але буває. Спадщини далеких предків, які померли від голоду, або не далеких, знаючих не з чуток, що таке дефіцит, запросто формує неусвідомлену поведінку людини. Жадібна з цієї причини людина буде брати все, що їй дають, як Плюшкін, і ні за що не розлучиться з річчю, навіть якщо вона розсипається на очах ...

Життя майбутнім. Тобто людина весь час збирає і накопичує «на майбутнє», «на завтра», вона так захоплена цим процесом, що забуває жити сьогодні.
Вона не впевнена у вас. В основному, це стосується початкового періоду знайомства. У цьому випадку жадібна людина міркує так: «Я його не знаю, можливо, нічого не вийде, поки не буду тому витрачати на якісь гроші». Підхід, може, й цілком розумний. Але якийсь противний, правда? Шкода, що тут людина не розуміє, що з таким підходом сьогодні, забезпечене завтра може і не настати.

Невпевненість у собі, слабкість, боягузтво - ось основні риси жадібної людини. Тому і віддавати не може. Як ніби всі ці, наприклад, матеріальні речі, латають якісь дірки і порожнечі в його характері. Тому, скажімо, почати віддавати вам свої борги - значить відірвати від серця N-у суму грошей, яка прикривала, скажімо, її слабкість. Все просто.

Що робити із жадібною людиною?
Все, звичайно, залежить від причини. Загальне у всіх рішень одне - про це потрібно говорити ...

Жадібна людина - без перебільшення - діагноз. Це, правда, серйозна психологічна проблема, в людині порушений найприродніший з усіх закладених у ньому природою рефлекс - віддавати борги.

З такими людьми, звичайно, можна спілкуватися. Але, на жаль, жадібність навіть не ложка дьогтю в бочці меду - все одно не зворушений мед можна знайти і з'їсти. Це скоріше крапля отрути у воді - крапля, а псує всю воду, всю. Вона буде проявлятися в тому, як вона вирішує проблеми, у тому, як вона буде вести справи з вами.


Все розбивається об егоїзм

У кожному з нас предостатньо егоїзму. Для того щоб це зрозуміти, треба бути чесним з собою. Показник егоїзму - ступінь нашої жертовності. Чим більше ми робимо для інших людей, чим більше ми намагаємося їм допомогти, чим більше відчуваємо потребу віддати від себе щось іншому, тим менше в нас егоїзму. Тільки треба враховувати, що все це ми повинні робити для людей безоплатно, від чистого серця, не сподіваючись на визнання або зобов'язання іншого за зроблене нами. Ми повинні просто віддавати, віддавати іншому.

А тепер кожен може подивитися в себе і побачити, що нічим жертвувати не може. Всі можуть працювати, але за зарплату, всі можуть дарувати, але чекатимуть у відповідь подарунок, але ж так просто зробити подарунок ближньому, всі можуть дати милостиню, але такий мізер, який просто не буде значущий для нас (дрібниця, щоб кишені не рвалися ), всі жертвують часом і силами заради іншого, але розраховують отримати не менше. А якщо нас чогось позбавлять, ми засмутимося і образимося. Від щирого серця ми не можемо зробити нічого, бо чистого серця у нас немає. Серце наше забруднено гордістю.

Ще можна визначити ступінь егоїзму за кількістю наших вимог до оточуючих.

Вимоги протилежні жертовності. Чим більше ми пред'являємо вимог до людей, тим менше в нас Любові, але більше егоїзму.

Нам же всі кругом винні. Лікар - лікувати, офіціант - бути уважним, діти - бути слухняними, батьки - стриманими, начальник - добрим і розуміючим, політики - мудрими, судді справедливими ... Тільки ми нікому нічого не винні. Якщо й робимо, що зобов'язані робити, то нарікаємо про те, наскільки це важко, як багато забирає часу, неприємно, мало оплачується і т.д.

Є поширена думка, що якщо ти будеш багато жертвувати іншим, то сам залишишся ні з чим. Комусь може бути просто незрозуміло, як же так: віддавати, не чекаючи нічого взамін? А раптом потім самому знадобиться, а вже цього не буде!

Ось саме такий підхід позбавляє нас справжньої Любові. Скажіть: жадібних людей багато хто любить?
Ні звичайно! Люблять щедрих.

Саме так. Жадібна людина бере, копить для себе, але не може ділитися, жертвувати. До нього можуть підлизуватися, йому можуть надавати почесті, його можуть терпіти, можуть лицемірно говорити йому компліменти. Але його не будуть любити, тому що він сам нікого не любить.

Тобто, ми нічого не можемо отримати, поки не навчимося жертвувати.

Уявіть, що коробка, в якій ви зберігаєте все найважливіше, забита під зав'язку непотрібними вам дурницями. Вам, правда, здається, що це потрібні і необхідні речі. Але от ви побачили дійсно необхідну, красиву річ. Наприклад, великий злиток золота. Ви хочете його взяти, але вам його нікуди покласти. Місце зайняте. Класти нікуди. Треба спочатку звільнити місце, пожертвувати цими «скарбами», які можуть бути корисні іншим. Але цього зробити не можете. Егоїзм заважає. Так і залишитеся при своєму.

Подумайте, хто буде давати людині цінності, які він просто сховає у себе? Цінності дають тим, хто вміє ними розпоряджатися, а не зберігати під сімома замками. Якщо людина навчиться віддавати любов, таланти, гроші, добро, то Бог йому буде давати це ще і ще. Якщо буде скнарою - світ до нього буде ставитися так само.

Всім здається, що вони віддають, скільки можуть або що їм просто нічого віддавати.

Скільки людей потребують нашої уваги, турботи? Знедолені люди. І немає в нас часу на них! Зате на шопінги, на гулянки, клуби, дурне відео, телевізор у нас часу перебуває вагон. Ось і зізнайтеся чесно, що ні часу немає, а бажання у нас немає пожертвувати часом.

Грошей, як відомо, у нас теж немає. Нужденним, на добрі справи ми знайти їх не можемо. Якщо можемо, то сущу дрібницю. А ось на одяг, престижну відпустку, кафе, ресторани, клуби, сучасні останні моделі телефонів, на машини, квартири і дачі знаходимо. Якщо нас хтось попросить віддати десять відсотків на справи допомоги ближньому, милосердя і милостині, то ми з розуму зійдемо, жаліти будемо, а може і плакати! Хто з нас готовий ці десять відсотків віддати? А адже це Бог в Біблії просить робити! Ми Йому не даємо, але у Нього просимо, хочемо щоб Він нам справжню любов дав! Наївні. Поки не почнемо віддавати - не отримаємо.

Віддавати часом важко. Неначе останнім жертвуєш. Як навчитися цьому? Як вилікуватися від егоїзму і чи це взагалі можливо?

Треба почати помічати тих, кому потрібна допомога. І допомагати в міру сил. Тільки чесно дивитися, скільки у тебе їх є, не обманювати себе. Нічого не можна вимагати натомість, що не очікувати нагороди. Інакше це буде не жертва. У сім'ї перестати вважати, хто, кому і що повинен робити ...  Якщо давати гроші, то чи не мізер, а дійсно суму, яка тебе самого чогось зайвого позбавляє (але не необхідного). Почати віддавати грошові борги.

При цьому не можна пишатися тим, що ти зробив добру справу. Більше підтримувати тих, хто живе з нами поруч, по сусідству. Обов'язково треба прощати образи - це теж жертва. Та багато чого ще. Все не перерахуєш

А якщо не робити цього все так і залишиться. Якщо не хочеш вирощувати урожай, тому що це важко, то продовжуй харчуватися зі смітника.

Сьогодні більшість хоче хапати, одержувати щось: знайти статус, просунутися в кар'єрі, прикласти лапу до багатства іншої людини і т.п. Якщо я хапну більше іншого - це нормально. А як тільки з'ясується, що він хапнув більше, то починається з'ясування відносин, піднімаються питання про довіру один одному ... Якщо ви теж так вчините, якщо ви будете споживацьки ставитися до іншої людини, то за що вас любити, якщо ви любите тільки себе? Себе, а не ближнього! І чи буде нормальне життя,  якщо кожен буде більше любити себе? Не можна одночасно і себе любити самозабутньо, й іншому краще відривати від себе, коханого. Це не любов і життя, якщо вони не жертовні, коли люди налаштовані брати-брати-брати. Це егоїзм. І не буде ніхто вас більше любити. Немає за що.

А немає вірогідності того, що інша людина буде зловживати?

Є така ймовірність. Звичайно, нерозумно продавати квартиру, щоб всі гроші віддати бомжу, який через пару днів їх проп'є і помре від алкогольної інтоксикації. Потрібно бути мудрим в цьому питанні по відношенню до малознайомих людей, що не обманутися ... Жертовне життя корисна насамперед для вашої душі ...

Ви дієздатна людина, який повною мірою може відповідати за себе, свої дії, вчинки. Вам треба зрозуміти, що тільки ви відповідальні саме за своє життя, за свій духовний і фізичний стан. І не можна перекладати відповідальність на іншу людину, давати приводи, змушувати іншу людини тебе контролювати. Або перекладаючи відповідальність, давати контролювати себе. Так само ви не можете брати відповідальності за іншого, привласнюючи собі право контролю над ним.

І не треба слухати інших, які в більшості своїй самі нічого в житті не розуміють, самі не можуть влаштувати власне життя.

Що таке гординя?

Гординя (гордість) - сама зла пристрасть. Практично будь-який гріх в корені своєму має гординю. Вбивство відбувається через гординю, бо хтось порахував іншого нижче і нікчемніше за себе, вознісся над іншою людиною, роздратування - внаслідок гордині, спроби переробити іншого під себе, непрощення - внаслідок гордині, лайка, егоїзм, споживацьке ставлення, осуд інших, зрада і т. п. Цей список можна продовжувати довго. Щоб вбити в собі гординю, треба менше «Я» -кати і більше думати про інших. Віруючим людям дається багато інших способів для подолання цієї духовної недуги.

Гордість - наслідок підпорядкування почуттям, спотворене уявлення про себе, відчуття себе таким, який не є насправді. Людина фантазує про себе щось, починає сам в це вірити, відчувати себе особливим, «самим-самим». Він вже не перевіряє висновки про власну винятковість, не довіряє ні логічним міркуванням, ні порівнянням себе з іншими людьми, ні практиці. Він довіряє своїм почуттям. Природним чином у нього виникає думка, що його близькі його не поважають, мало піклуються, з'являється бажання «все кинути і піти». Це може, зокрема, стати причиною розпаду сім'ї. Якби людина розсудила логічно, подумала, проаналізувала свої вчинки - вона б побачила, що вона зовсім не «сама-сама». Але вона живе своїм почуттям, а не розумом, у своєму придуманому світі, їй неможливо пояснити, що вона в чому-небудь неправа, вона просто не буде слухати.

До того ж гордість - пряма причина егоцентризму та егоїзму. Людина собі вселила думку, що весь всесвіт обертається навколо неї, що вона - самодостатній світ. Підтвердження своєї значущості вона при бажанні знайде. Як ми бачимо, сліпа довіра своїм почуттям зовсім не така безневинно, як здається на перший погляд. Це руйнує як власне життя, так і життя близьких людей.

Відстоювання власної точки зору - це добре, це правильно, якщо ви впевнені у своїй правоті. Якщо цьому маєте об'єктивні докази, а не суб'єктивні уявлення ... Але при цьому треба сторонитися появи такого почуття, як гординя, щоб не звеличуватись над іншими людьми в доведенні власної правоти.

Впевненість у прекрасному майбутньому - це не гординя, а просто необгрунтована фантазія, порожній оптимізм. Хто вам сказав, що завтра взагалі настане, що не буде третьої світової, катастрофи, смертельної хвороби, випадкової кулі? І що за дурний шаблон: «Все буде добре»? Ви, що - Бог, щоб так говорити? Треба жити сьогоденням і приймати рішення за власне життя зараз. Треба розвивати власну душу сьогодні. Життя - це не свято, і людина - не метелик, пурхаючий з святкування на святкування, з квітки на квітку. Життя - це робота, яку ми ведемо кожну хвилину. Саме зараз треба її вести, а не відкладати. І, звичайно, треба не фантазувати про прекрасне майбутнє, а працювати для того, щоб воно, можливо, відбулося.

Необхідний діалог. Коли партнер сам щось накручує у своїй голові, то виходить зовсім маячний стан.

Тобто якщо робиш якусь справу, то потрібно робити її не просто так, а щоб вона до чогось призвело. Потрібно бачити мету. Просто робити дію нерозумно. Він роги наставив, вона в помсту роги наставила, обидва один одного в підсумку зрозуміти не можуть і виносити теж не можуть.

На Землі йде боротьба - боротьба добра зі злом, боротьба за душі, боротьба за сім'ї ... Коли людина просто не хоче будувати відносини, вона завжди знайде пояснення, якими буде виправдовувати небажання їх побудови: квартира не та, теща, свекруха, твої друзі, твої хобі, погані сусіди.

Ті хто принципово не допомагає ближньому, мають позицію егоїста, коли я сам нікому нічого не винен, тільки мені всі повинні навкруги. Сім'ї часто розбиваються об егоїзм одного з членів сім'ї.

Егоїст нічого не може. В принципі нічого не може. Якщо він, звичайно, не перегляне своїх поглядів на життя.

А якщо людина так прямо тобі й зізнається: «Так, я егоїст».

Зараз модно бути егоїстами! Ну, і прапор в руки цим егоїстам! Не хочуть мінятися - не треба. Тільки курчат по осені рахують. Чи будеш ти пишатися власним егоїзмом, коли опинишся в повній самоті або у важкий період життя, без роботи, без грошей, без близьких? Багато «друзів», таких же егоїстів, з тобою залишиться? А якщо навіть залишаться, то надовго їх вистачить? Дуже смішно завжди, коли люди цим пишаються.

Як людина може виразити себе? Зробити щось гідне, добре, потрібне, стати духовнішим, краще! А можна ж взагалі нічого не робити, придбати гарну дружину, щоб все шиї позламували. Самі не можуть бути яскравими, так намагаються привернути увагу до себе яскравістю того, хто поруч. Чим менш впевнена у собі людина, тим більше вона пред'являє вимог до партнера, тим більше зациклена на зовнішніх проявах успіху, в межі якого, звичайно ж, входить і партнер, і його зовнішній вигляд. Це все від порожнечі.

Деякі люди хочуть, щоб у них постійно вкладали поки вони одного разу не лопнуть. Від самозакоханості й егоїзму. У такої людини, в яку всі вкладають, часто з'являються претензії до всього світу: чому банк мало вклав йому в кишеню, чому Білл Гейтс черевики не начистив, чому він не отримав посаду прем'єр-міністра, чому всі виродки кругом. Зарозумілості такого товариша не буде кінця. Треба виховати зрілу людину. І вона сама буде самостійно розбиратися: куди віддавати, а де отримувати. Причому друге її буде цікавити в останню чергу.

В. Орел
I. Друженко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі