понеділок, 9 лютого 2015 р.

Його боявся Білий Дім

Джон Гувер
John Hoover
День народження: 01.01.1895 року
Місце народження: Вашингтон, США
Дата смерті: 02.05.1972 року

Оригінальне ім'я: Джон Едгар Гувер
Original name: John Edgar Hoover

Едгар Гувер провів на своїй посаді майже півстоліття. За цей час в країні встигло змінитися 8 президентів. Завдяки володінню компрометуючою інформацією на впливових політичних діячів і зв'язками з структурами влади, влада цієї людини була практично необмеженою. Вступати з ним у відкриту конфронтацію побоювалися навіть господарі овального кабінету.

У рік, коли Сполучені Штати вступили в битви Першої світової війни, почав будувати свою кар'єру людина, якій судилося стати одним з найвпливовіших людей в США. Його ім'я - Едгар Гувер. Саме він перетворив незначне розшукове агентство у всесвітньо відому, могутню організацію під назвою Федеральне Бюро Розслідувань. Основною метою ФБР є боротьба з політичними ворогами держави і розслідування злочинів федерального масштабу.
Едгар Гувер народився 1 січня 1895 в родині начальника відомства картографії та геодезії США. У Едгара був брат і дві сестри, він був третьою за рахунком дитиною подружжя Гувер. У шкільні роки майбутній шеф ФБР проявив себе обдарованою дитиною. Високі оцінки дуже радували матір маленького Едгара. У 11-річному віці Гувер став самостійно випускати двохсторінковий газету 'Щотижневий огляд', яку за підтримки матері продавав своїм рідним і друзям по 1 центу. Всі статті у своїй газетці він писав сам, не звертаючись за допомогою до дорослих.
Через хворобу батька і фінансові негаразди в сім'ї Едгару довелося здобувати освіту на вечірньому факультеті місцевого університету, а вдень підробляти кур'єром в бібліотеці Конгресу США. Бібліотечний досвід дуже сильно допоміг Гуверові в його подальшій роботі.
У 1917 році, після закінчення університету, Гувер отримав скромну посаду в міністерстві юстиції. У його обов'язки входив розшук осіб, що ухилялися від військової служби. Свою роботу Гувер виконував сумлінно, нерідко засиджуючись у своєму кабінеті до глибокої ночі. Начальство помітило працьовитість молодого клерка, і незабаром Гувер отримав підвищення, ставши начальником відділу реєстрації громадян ворожих держав. Кар'єра Гувера в Міністерстві юстиції стрімко набирала швидкість. Всього за один рік його тричі підвищили на посаді, а грошове забезпечення збільшилася вдвічі.
Влітку 1919 року Едгар Гувер очолив відділ по боротьбі з небезпечними іноземцями. За два роки роботи в цьому відділі Гувер створив картотеку, яка містила 450000 імен потенційних ворогів. За виконану роботу його підвищили ще раз. Тепер він став радником з особливих доручень. На цій посаді Гувер почав боротися з 'червоною загрозою'. Результати не змусили себе чекати. Незабаром з США було вислано 249 осіб. У січні 1920 року було затримано 10000 'червоних'. За боротьбу з комуністами Гувер отримав місце заступника директора Бюро розслідувань. Ще через рік міністр юстиції Харлан Стоун призначив 29-річного Гувера директором цієї організації.
Свою діяльність на посаді директора Гувер почав з реформ. Для кандидатів, що претендували на роботу в Бюро, був введений вступний іспит. Вводилася заборона на сімейність. Почалися скорочення некомпетентних співробітників і людей, ангажованих якими політичними силами. Була відкрита школа криміналістів і створена дактилоскопічна картотека, що стала згодом найбільшою базою відбитків пальців у світі. Серед співробітників бюро заохочувалося самоосвіта. До появи в організації Гувера, Бюро розслідувань мало дуже скромні повноваження. Наприклад, агентам було заборонено здійснювати арешт і застосовувати зброю навіть у якості самооборони. Ці повноваження Бюро отримало тільки в 1934 році, багато в чому завдяки саме Гуверові. У 1935 році агенти Бюро вистежили і знищили в ході перестрілки знаменитого грабіжника і нальотчика на банки Джона Діллінджера. Після цієї успішної операції Бюро розслідувань отримало загальнодержавний статус і було перейменовано у Федеральне Бюро Розслідувань (ФБР).
Могутність і популярність шефа ФБР стрімко зростали. Два авторитетних університети присвоїли Гуверові ступінь доктора юридичних наук.
На наступний день після подій в Перл-Харбор агенти ФБР приступили до арештів японців, італійців і німців, які проживають в США. Примітно, що списки осіб, які підлягають арешту, були складені ще до нападу японців на гавань. Всього було схоплено 3846 підозрюваних. У 1947 році Гувер за підтримки Джозефа Маккарті, який займав у той час пост сенатора, розгорнув акцію проти комуністів.
Наближався час, коли за законом йому пора було йти на відпочинок. Але Гувер навіть і не думав цього робити. Навесні 1964 на банкеті на честь 40-річного ювілею трудової діяльності Гувера президент Ліндон Джонсон заявив, що закон про вихід на пенсію на директора ФБР не поширюється.
Гувер залишався директором ФБР до самої своєї смерті, яка наступила у віці 77 років, 2 травня 1972. За вказівкою самого Гувера його заступник і близький друг Клайд Толсон знищив архів з компроматом, який шеф ФБР збирав не один десяток років. Едгар Гувер був похований з президентськими почестями у Вашингтоні. Можливо, так американська політична еліта віддячила директору ФБР за те, що він не розголосив свій секретний архів.

М. Саченко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі