вівторок, 17 лютого 2015 р.

ЗАГАЛЬНОВІЙСЬКОВА БРИГАДА СУХОПУТНИХ ВІЙСЬК США В НАСТУПІ

В рамках програми модернізації збройних сил в сухопутних військах США здійснюються заходи з метою значного підвищення бойових можливостей з'єднань, частин і підрозділів. Передбачається, зокрема, їх переоснащення новою зброєю і військовою технікою, а також вдосконалення організаційно-штатної структури.
Практичним вираженням існуючих поглядів на питання бойового використання з'єднань, частин і підрозділів сухопутних військ стало прийняття оперативно- тактичної концепції <повітряно-наземна операція (битва)>. Така операція пропонується як основний спосіб ведення бойових дій формуваннями різних родів сухопутних військ і військово-повітряних сил. За поглядами американського командування, найбільш повна реалізація основних принципів цієї концепції - ініціатива, глибина, швидкість, узгодженість зусиль - на тактичному рівні досягається в результаті бойового використання загальновійськових підрозділів, зведених у батальйонні тактичні групи, які на період ведення бою, об'єднуються в бригади.
Згідно польовим статутам і повчанням армії США бригада є основним тактичним з'єднанням, мотопіхотний і танковий батальйони - бойовими частинами, а рота, взвод, відділення - підрозділами. Загальновійськова бригада дивізії США постійного складу не має. На період виконання бойових завдань він визначається рішенням командира дивізії. Бригада може включати два - п'ять мотопіхотних (піхотних) і танкових батальйонів, один-два дивізіони 155-мм самохідних гаубиць, батарею ПЗРК "Стінгер", саперну роту. Бригада може підтримуватися батальйоном протитанкових вертольотів, підрозділами польової артилерії, ППО та інженерного забезпечення. Безпосередню авіаційну підтримку їй може надавати тактична авіація (не менше 20 літако-вильотів на добу).
У бригаді, що має три мотопіхотних і один танковий батальйон, дивізіон 155-мм самохідних гаубиць, батарею ПЗРК "Стінгер", може налічуватися до 5000 чоловік особового складу, 58 танків Ml "Абрахамс", 160 БМП М2 "Бредлі", 30 БРМ МЗ "Бредлі", 24155-мм самохідні гаубиці, 24 106,7-мм самохідних міномета, 30 ПЗРК "Стінгер", більше 100 БТР МПЗ, близько 50 командно-штабних машин (КШМ) різних типів.
Командир бригади з урахуванням сил і засобів, виділених йому командиром дивізії на період виконання бойових завдань, на базі мотопіхотних і танкових батальйонів формує батальйонні тактичні групи (бтгр), які залежно від складу можуть бути трьох типів: мотопіхотні (мбтгр), танкові (тбтгр ) і збалансовані (збтгр). При їх створенні беруться до уваги такі чинники: наявні сили, засоби та їх можливості, бойовий і чисельний склад, характер дій противника, умови місцевості і погоди, задум і мета дій старшого командира. Оптимальне поєднання в батальйонній тактичній групі різнорідних сил та засобів під єдиним управлінням, за поглядами командування, дозволяє підвищити ефективність застосування нових систем зброї і військової техніки та найбільш повно реалізувати принципи концепції "повітряно-наземна операція (битва)".
Основою мбтгр є, як правило, мотопіхотний батальйон з однією або двома доданими танковими ротами. Тбтгр планується створювати на базі танкового батальйону і однієї або двох доданих мотопіхотних рот. Збтгр може мати у своєму складі однакову кількість мотопіхотних і танкових рот. Як посилення цим групам можуть надаватися підрозділи ППО, інженерний взвод, відділення хімічної та біологічної розвідки. Всього в мотопіхотному батальйоні налічується до 900 осіб, а також 54 БМП М2 "Бредлі", шість БРМ МЗ "Бредлі", 12 самохідних ПТРК ТОУ, 40 ПТРК "Дракон", шість 106,7-мм самохідних мінометів, 23 БТР М113А1, вісім КШМ А1, понад 100 автомобілів, до 250 радіостанцій. На озброєнні танкового батальйону (550 осіб) знаходяться 58 танків М1А1 "Абрахамс", шість БРМ МЗ "Бредлі", шість 106,7-мм самохідних мінометів, десять БТР М113А1, вісім КШМ А1, до 100 автомобілів, до 200 радіостанцій.

Наступ є основним видом бойових дій, що дозволяє нав'язати свою волю противнику і домогтися його розгрому. При наступі в тактичній ланці можна виділити чотири етапи: зближення з противником, власне наступ, розвиток успіху і переслідування. Різні види наступальних дій, здійснюваних одночасно на всю глибину оборони противника, тісно взаємопов'язані і мають рухливий характер. Власне наступ може призвести до розвитку успіху і перерости в переслідування. Зближення з противником - це вид наступальних дій, найбільш характерний для сучасного бою в початковий період війни, а також на завершальних етапах проведення наступальних операцій. Бригада може зближуватися з супротивником, діючи в складі головних сил дивізії в якості першого або другого її ешелону або резерву. Виступаючи в ролі сил прикриття дивізії, передової варти і на окремому допоміжному напрямі, бригада діє відносно самостійно. Залежно від місця в бойовому порядку дивізії будується бойовий порядок бригади, визначаються бойові завдання частин і підрозділів, як входять до її складу, так і підтримуючих.
Бригада, що здійснює зближення з противником в якості передової варти дивізії або на її допоміжному напрямі, висувається, як правило, за двома маршрутами, маючи на кожному одну-дві батальйонні тактичні групи. Бтгр першого ешелону бригади висилають бойову варту силою до ротної тактичної групи (ртгр), від якого виділяються головні дозори (до посиленого взводу). Віддалення бойової варти від головних сил бригади становить до 6 км, а головних дозорів від підрозділів бойової варти - до 4 км. Таким чином, загальне віддалення підрозділів бойової варти бригади від її головних сил може бути до 10 км.
Бічна і тилова варта бригади, що діє в передовій варті дивізії або на допоміжному напрямі, може бути силою до розвідувального взводу, що висилається на видалення до 4 км від головних сил. Бригада, що йде на зближення з противником у складі головних сил дивізії, висувається колонами (у два ешелони).
Мета наступу - нанесення ураження, знищення або нейтралізація противника. Залежно від поставленого завдання командир бригади визначає вид дій (наступ з ходу або завчасно підготовлений, попереджуючий удар, контратака, рейд, несправжні дії, відволікаючий удар) або їх поєднання.
Наступ з ходу може вестися на супротивника, що висувається або на того, що поспішно перейшов до оборони. У першому випадку він зазвичай завершується зустрічним боєм. Вважається, що захоплення вигідних ділянок місцевості, а також випередження противника в розгортанні і нанесенні вогневих ударів дозволяють опанувати ініціативою і утримувати її. При цьому бойовий порядок включає наступні елементи: головні сили (висуваються, як правило, за двома маршрутами, маючи на кожному одну-дві батальйонні тактичні групи), бойову варту (головні похідні застави - до ротної тактичної групи, посиленою артилерією), підрозділи прикриття, загальновійськовий резерв (танкова ротна тактична група) і т.п. Бойовий порядок бтгр може будуватися в одну-дві колони з виділенням сильної бойової варти і ротної тактичної групи в головну похідну заставу. У резерв виділяється до мотопіхотного взводу.
При зустрічі з передовими підрозділами наступаючого противника бойова варта головної похідної застави зав'язує бій, щоб скувати його передові підрозділи, обмежити їх маневр і захопити вигідний рубіж для розгортання головних сил бтгр і нанесення удару у фланг і тил. Атака зазвичай проводиться на БМП за підтримки танків, ПТРК ТОУ і самохідних мінометів з широким використанням димових загороджень.
Наступ з ходу на противника, що обороняється на слабопідготовлених позиціях, має ряд особливостей, які впливають на побудову бойового порядку, а також на послідовність знищення його вогневих засобів і живої сили. Бойовий порядок бригади при цьому може будуватися в два ешелони і більше. Підрозділи першого ешелону (одна-дві бтгр) складають групу, що сковує противника, а друга і наступні роблять обхід. У резерв виділяється, як правило, до танкової ротної тактичної групи.
Бтгр першого ешелону бригади (сковуюча група) здійснюють фронтальний наступ, вражають противника вогнем і ударом своїх підрозділів. Батальйонні тактичні групи другого і наступних ешелонів здійснюють обхідний маневр для нанесення удару у фланг і тил батальйонів першого і другого ешелонів супротивника, що обороняється в призначеної смузі наступу. Підтримуючі підрозділи вертольотів вогневої підтримки і артилерії вирішують завдання вогневого ураження, завдаючи ударів в першу чергу по броньованим цілям і вогневим засобам підрозділів другого ешелону супротивника, що обороняється.
Залежно від ступеня придушення протитанкових засобів противника атака може проводитися в єдиному броньованому бойовому порядку або комбінованим способом. При цьому підрозділи сковуючої групи слідують в пішому порядку за підтримки танків і БМП, а роблять обхід - в броньованому. У такому випадку бойовий порядок бтгр може будуватися в один ешелон, що включає сковуючу групу і підрозділи, які роблять обхід. У резерв виділяється до мотопіхотного (танкового) взводу. Піхота атакує противника зазвичай в пішому порядку, слідуючи за танками на відстані до 300 м. БМП просуваються за атакуючою піхотою, перебуваючи на відстані до 400 м, або роблять обхід оборонних позицій противника з метою виходу в його тил .
На відміну від наступу з ходу завчасно підготовлений наступ являє собою узгоджені бойові дії залучених сил і засобів для знищення супротивника, що обороняється. Він проводиться бригадою, як правило, у складі дивізії в три етапи: ізоляція противника шляхом нанесення вогневого ураження на наміченій ділянці прориву і прилеглих ділянках в глибині; прорив і знищення супротивника, що обороняється; розвиток успіху (оволодіння окремими об'єктами в глибині оборони противника, порушення його системи забезпечення і знищення резервів).
Ширина смуги наступу, обумовлена бойовим і чисельним складом, глибиною бойового порядку сторони, що протистоїть, ступенем готовності її оборони і кількістю протитанкових засобів, а також умовами місцевості, може досягати - 15 км, а ділянка прориву по фронту - 3 км. Об'єкти атаки бригади поділяються на найближчий (жива сила і вогневі засоби в батальйонних районах оборони першого ешелону частин противника) і подальший (жива сила і вогневі засоби в районах розташування вогневих позицій артилерії, а також оборони батальйонів другого ешелону). Батальйонні тактичні групи наступають у смузі по фронту 3 - 5 км. Їм ставиться, як правило, тільки найближче завдання (оволодіння об'єктом на глибині 4 - 8 км) і визначається напрямок подальшого наступу.
Бойовий порядок бригади при веденні завчасно підготовленого наступу зазвичай будується в один або два ешелони з виділенням резерву. Резерв, як правило, включає до танкової батальйонної групи (при одноешелонній побудові бойового порядку) і до танкової ротної тактичної групи (при двохешелонній).
У ході розвитку успіху бригада продовжує знищувати супротивника, що обороняється, здійснюючи на нього постійний тиск, щоб не допустити відновлення системи оборони, організованого відводу його частин і підрозділів, захопити й утримати окремі об'єкти в глибині оборони противника, оточити і знищити підрозділи, що відходять, а також резерви. Бойовий порядок бригади в даному випадку може будуватися в один ешелон - так звана "бойова лінія" з виділенням резерву (при розвитку успіху на широкому фронті) або в два і більше - "бойова колона" (коли умови обстановки і місцевості не дозволяють діяти на широкому фронті).
Перехід бригади до переслідування можливий лише в результаті успішного наступу або розвитку успіху в той момент, коли супротивник більше не в змозі утримувати організовану оборону і реалізувати спроби вийти з бою. Метою переслідування є остаточний розгром супротивника. Бригада (як правило, у складі дивізії) переслідує відступаючого противника з фронту або здійснює обхід для його оточення. Коли вона веде переслідування самостійно (на окремому напрямку), то до складу сил, що діють з фронту, зазвичай виділяються мотопіхотні батальйонні групи з наданою артилерією, а сил, що обходять - танкові батальйонні групи і роти вертольотів вогневої підтримки. Основними завданнями підрозділів в ході переслідування є: знищення вогневих засобів і живої сили противника, захоплення ключових ділянок місцевості, підтримання високих темпів наступу.

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі