понеділок, 5 січня 2015 р.

Збройні "Сили самооборони Японії"


Японський флот входить до п'ятірки найсильніших у світі.

Після поразки у Другій світовій Японії було заборонено мати збройні сили (ЗС). Проте створені вони були під керівництвом колишнього головного противника (США) майже відразу. При цьому заборона була обійдена вельми своєрідним способом: збройні сили Японії не називаються такими, їх офіційна назва - Сили самооборони. Правда, суть від цього не змінюється. Втім, останнім часом в керівництві Японії все активніше обговорюється можливість перейменування Сил самооборони в ЗС і надання їм права діяти за межами власної території не тільки з гуманітарними та миротворчими місіями.

1% - це багато

Розмір військових витрат Японії законодавчо обмежений 1% ВВП, але ВВП країни настільки великий ($ 6 трлн, що в три рази більше, ніж у Росії), що і 1% від нього дозволив створити надзвичайно потужну військову машину. Особливо це стосується флоту, який входить до п'ятірки найбільших ВМС світу. Спочатку майже все озброєння Сил самооборони було американського виробництва, однак тепер все більша його частка - національного виробництва, виняток становить лише авіація, та й то тільки поки.

Які сухопутні війська має Японія

Сухопутні війська Японії включають п'ять армій (Північна, Північно-Східна, Східна, Центральна, Західна), в їх складі одна танкова і вісім піхотних дивізій, 21 бригада різного типу.

Танковий парк включає 341 танк Туре-90 і 410 танків Туре-74. Перші поступово замінюють другими. Крім того, починається надходження на озброєння танка Туре-10, який є полегшеною версією Туре-90. 
 
 Є більше 600 БМП і БТР, дві з половиною тисячі гармат і мінометів, 99 РСЗВ MLRS, а також 100 ПУ берегових ПКР Туре-88, до 370 ЗРК, не менш 400 ПЗРК, 52 ЗСУ Туре-87. Армійська авіація має на озброєнні 85 бойових вертольотів (75 AH-1S, 10 AH-64D), більше 300 розвідувальних, транспортних і багатоцільових вертольотів.

Основу бойової авіації Японії складають поставлені із США і вироблені в самій країні за американською ліцензією винищувачі F-15. В даний час є 156 F-15J і 46 навчально-бойових F-15DJ. Це хороші літаки, але вже не дуже нові (вироблялися в 1982-1999 роках за технологіями початку 70-х). Новітніми літаками власної розробки (але на основі американського F-16) є F-2. На озброєнні є 64 F-2А і 15 навчально-бойових F-2B (ще 18 F-отримали серйозні пошкодження на авіабазі Мацусима під час цунамі 2011 року, зараз вони перебувають на зберіганні, імовірно будуть відновлені шість машин, а 12 списані).
 
У японських ВПС залишається 80 старих американських «Фантомів» (67 F-4EJ, 13 розвідників RF-4E / EJ), які поступово списуються. При цьому нових бойових літаків зараз у ВПС не надходить, лише в не дуже ясною перспективі очікується закупівля американських F-35А. Таким чином, кількість бойових літаків ВПС Японії лише скорочується, а їх середній вік вельми великий. 
Крім того, на озброєнні є літаки РЕБ і АВАКС (E-2C, E-767, EC-1), заправники (KC-767,  KC-130H), транспортні літаки (C- 130HC-1), більше 300 навчальних і допоміжних літаків. Наземну ППО становлять тридцять ЗРК Туре-81 і більше двохсот ПУ ЗРК «Петріот».

Флот - основа японської армії

ВМС Японії, як було сказано вище, входять до п'ятірки найсильніших у світі. Всі їхні кораблі і підводні човни побудовані в самій країні, при цьому їх озброєння в основному американського виробництва, або виробляється в Японії за американською ліцензією. У той же час Японія безпосередньо бере участь у розробці корабельних ЗУР «Стандарт».

Підводний флот Японії складається тільки з дизельних (неатомних) ПЛ, але при цьому є одним з найсильніших у світі. Зараз у його складі п'ять підводних човнів типу «Сорю» (ще дві будуються), одинадцять типу «Оясио», одна типу «Харус» (ще три ПЛ цього типу використовуються як навчальні).

Всі великі надводні кораблі ВМС Японії класифікуються як есмінці, що в деяких випадках досить дивно. Серед цих есмінців, крім дійсно есмінців, є авіаносні кораблі (вертольотоносці), крейсера і фрегати.

«Есмінці» -вертолетоносці - два кораблі типу «Х'югу» і два типи «Сіране». Якщо есмінці «Сіране» - дійсно вертольотоносці (вже досить старі), то новітні «Х'югу» є за розмірами й архітектурою легкими авіаносцями, здатними нести до десяти літаків з вертикальним зльотом і посадкою. Проте Японія таких літаків не має, тому де-факто дані кораблі використовуються також як вертольотоносці.

Крім того, будуються ще два «есмінці» -вертолетоносці типу «Ідзумо», перший з них вже спущений на воду. Цей корабель є практично повноцінним авіаносцем (його довжина - майже 250 м), причому власного озброєння, як і будь-який класичний авіаносець, він майже не має (крім кількох комплексів ППО безпосередній самооборони). Через відсутність палубних літаків на них будуть базуватися по чотирнадцять вертольотів. Можна припустити, що якщо Японія успішно отримає і освоїть F-35А, за ними можуть послідувати закупівлі палубних F-35В / С.

«Есмінці», по суті, є крейсерами - два кораблі типу «Атаго» і чотири типу «Конго». Вони оснащені системою «Іджіс» і завдяки цьому можуть бути складовою частиною морського компонента ПРО. Швидше за все, будуть побудовані ще два кораблі типу «Атаго».

Серед власне есмінців найбільш сучасними є кораблі трьох типів, фактично, є трьома модифікаціями одного проекту: два типу «Акідзукі» (ще два будуються), п'ять типу «таканью», дев'ять типу «Мурасаме». Є також більш старі есмінці: шість типу «Асагірі» (ще два використовуються як навчальні), п'ять типу «Хацуюкі» (ще три як навчальні), два типу «Хатакадзе».

Нарешті, «ескортні есмінці», тобто фрегати - шість кораблів типу «Абукума».

До складу ВМС Японії також входять ракетні катеріи типу «Хаябуса», тральщики, десантні транспорти-доки типу «Осумі». Кораблі типу «Ідзумо» можуть бути використані як універсальні десантні кораблі.

Морська авіація включає 99 протичовнових літаки (5 (Х) Р-1, 85 Р-3С, 5 ЕР-3, 4 UP-3С), 18 транспортних літаків, 3 заправника KC-130R , 69 навчальних та допоміжних літаків, 94 протичовнових вертольота (41 SH-60К, 53 SH-60J), 93 транспортних вертольоти (91 UH-60J, 2 CH-101), 14 вертольотів-тральщиків (5 MCH-101, 9 MH-53E).

До війни Японія готова

На території країни знаходиться ряд військових об'єктів США, в основному - на острові Окінава. Зокрема, тут дислокована третя дивізія морської піхоти США, 5-а повітряна армія ВПС США (в її складі - три авіакрила). До ВМБ Йокосука приписані один атомний авіаносець типу «Німіц», два крейсери типу «Тикондерога» і сім есмінців типу «Орлі Берк» ВМС США.

В цілому Сили самооборони перевершують за своєю бойової потужності будь-які ЗС країн НАТО (окрім, природно, США), однак сьогодні це не так вже й складно.


Завдяки територіальній близькості і значнійо перевазі своїх ВМС над ТОФ РФ японці мають можливість досить швидко захопити спірні південні Курильські острови. Втім,  тут можуть виникнути проблеми, якщо Росія продовжить посилювати угруповання на островах. 


Ситуація ще більше зміниться для Росії до гіршого в тому випадку, якщо триватиме деградація ТОФ. Цьому флоту гостро необхідні нові підводні човни і бойові кораблі основних класів. Йому ж обіцяють поки лише «Містралі», для яких немає охорони (самі ці УДК озброєння не мають). 


Вашингтон, в політичному плані підтримує Токіо з курильського питання.


П. КлименкоНемає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі