неділя, 18 січня 2015 р.

Активні дії ДРГ в тилу - Засідка з метою знищення одиниць та колон військової техніки противника

Засідка - це завчасне і потайне розташування підрозділу на шляхах руху противника для раптового нападу на нього. Засада застосовується у всіх видах бойових дій, на будь-якій місцевості, в різних метеорологічних умовах і в будь-який час доби, перед фронтом, на флангах противника і в його тилу. Як показує досвід бойових дій, засідка в порівнянні з іншими способами дій має ряд переваг.

Знищення живої сили, техніки, озброєння та іншого майна противника. Мається на увазі, що в ході нападу із засідки передбачається повне знищення об'єкта засідки (об'єкта, на який здійснюється напад - наприклад, кілька одиниць, чи цілої колони військової техніки супротивника). Мається на увазі, що в результаті вогневого впливу противник буде повністю знищений. Це найбільш бажаний результат майже для будь-якої засідки.

Для досягнення такого результату необхідно, щоб Засадна група (ЗГ) мала значну перевагу перед об'єктом засідки. Складається ця перевага з декількох складових.

По-перше, перевага повинна бути позиційною. Тобто обрана позиція повинна ставити об'єкт нападу в явно програшну ситуацію і сприяти засадній групі. У використанні фактора вигідної позиції і є сенс засідки.

По-друге, перевага може полягати в бойових характеристиках використовуваної зброї та ефективності її застосування. ЗГ переважно мати на своєму озброєнні новітню зброю: протитанкові гранатомети, оснащені протитанковими кумулятивними гранатами з подвійним (тандемним) зарядом, переносні комплекси протитанкових керованих ракет, великокаліберні кулемети, міни новітніх конструкцій і т. п.

По-третє, перевага може бути кількісна. Але Засадна група, яка спочатку має менше число бійців, може в першій же хвилині бою отримати кількісну перевагу шляхом масованого удару вогневими засобами і миттєвого знищення значної кількості військової техніки та живої сили противника. Особливо ефективно при цьому можуть застосовуватися засоби мінування.

По-четверте, особливість засідки - в її раптовості. Інакше втрачається її сенс, і по суті це вже не засідка. Раптовість дозволяє не тільки приголомшити супротивника, але і отримати перевагу шляхом знищення на початку нападу найбільш небезпечної частини підрозділу ворога.

Зрозуміло, що звичайна математична перевага далеко не завжди є вирішальною. Те ж можна сказати і про озброєння. Колона (об'єкт нападу) може мати у своєму складі, наприклад, два танка. Але яка від них користь, якщо вони будуть підірвані керованими фугасами або пострілами з гранатометів в першу ж хвилину бою.

Нанесення втрат супротивникові, виведення з ладу живої сили, певних видів техніки і озброєння. Така мета ставиться зазвичай перед підрозділом, який явно не здатний розгромити об'єкт засідки цілком, або це може бути пов'язане з невиправданими втратами для групи.

Основним її умовою є нанесення максимального збитку за найменший проміжок часу. Час вогневого впливу може обмежитися однією хвилиною, оскільки противник швидко зорієнтується і перейде до оборони, після чого ефективність завдається йому поразки значно знизиться.
Іншою метою може бути завдання вивести з ладу кілька бойових одиниць. Це можуть бути вантажні автомобілі, танки, БМП, артилерійські або ракетні установки.

Перед нападом група захоплення може розташовуватися в укритті в безпосередній близькості від передбачуваного місцезнаходження об'єкта захоплення і до останнього моменту не видавати свого місцезнаходження. Природно, якщо об'єкт важкий або громіздкий, такі дії можливі тільки після повного усунення опору з боку супротивника.

Напад може здійснюватися після нанесення противнику раптового вогневого ураження силами авіації і / або артилерії. Такий напад застосовується зазвичай проти потужних конвоїв, супроводжуваних бронетехнікою. Однак може застосовуватися і проти невеликих підрозділів. Необхідною умовою успішного здійснення нападу є повна і достовірна розвідка, грамотна безперервна робота коректувальників і зв'язківців, а також чітка взаємодія підрозділу, що знаходиться в засідці, з підрозділами артилерії і авіації. У разі недотримання цих вимог під удар може потрапити дружній підрозділ, а противник уникне поразки. Але навіть і при відсутності таких наслідків весь план може бути порушений.

Планування та постановка задачі .

Грамотне планування засідки, без перебільшення, не менш важливо, ніж влучність і рішучість бійців, які беруть участь у ній. Причому планування має охоплювати весь комплекс заходів щодо організації засідки, починаючи від обробки отриманої оперативної інформації про передбачуване місце проходження об'єкта засідки до повернення загону на базу.

Історія показує, що навіть незначні, на перший погляд, недоробки при плануванні операції або втручання непередбачених обставин (які можна було передбачити) не тільки зривали виконання завдання, а й приводили до великих втрат. Тому в недооцінці значення планування криється велика небезпека.

При постановці завдання командир підрозділу вказує:

Відомості про противника;
Задачу підрозділу;
Місця розташування і позиції ЗГ (солдат, бронетехніки, вогневих засобів) та їх завдання;
Орієнтири (при необхідності);
Порядок відкриття вогню і дії після виконання завдання;
Сигнали відкриття вогню, нападу, відходу;
Свого заступника.
Крім того, вказується порядок евакуації поранених і вбитих, порядок дій підрозділу при виявленні засідки противником, а при необхідності - хто, де і які загородження встановлює. Віддавши бойовий наказ і переконавшись у правильності з'ясування підлеглими поставленого завдання, командир підрозділу дає команду на зайняття місця засідки підгрупах відповідно до отриманого завдання.

Вихід на місце засідки

Однією з умов успішного виконання завдання щодо організації засідки (і не тільки засідки) є потайний підхід до місця проведення операції. Не слід недооцінювати зусиль противника, спрямованих на забезпечення безпеки проведення своїх колон і протидія засадним заходам. Належить враховувати той факт, що противник в більшості випадків очікує організації проти нього засідки (або нальоту). Одним з елементів такої протидії є розвідка і стеження за переміщеннями підрозділів.

Скритність переміщення ЗГ необхідно забезпечувати не тільки в місці організації засідки і на підході до неї, а й при висуненні з місця дислокації і в дорозі. Маються на увазі випадки, коли розвідка противника (наприклад, залегендована під місцевих жителів) має можливість контролювати переміщення військ в районі місця базування угруповання.

Спостереження безпосередньо за територією місця дислокації не завжди було необхідною. Часто достатньо було встановити візуальний контроль за дорогами, що ведуть звідти. Адже їх число зазвичай від однієї до трьох. Зазвичай про вихід розвідувальних і засадних груп і загонів на бойовій техніці, вильоті їх на вертольотах негайно повідомляється з одного поста спостереження противника на інший. Для цього використовуються умовні сигнали (траси куль, сигнальні ракети, сонячні зайчики, дими, а в нічний час багаття, факели, ліхтарі і т. Д.), А в останні роки для цих цілей застосовуються мобільні телефони.

У містах мережа інформаторів противника ще більша ніж у сільській місцевості.

Для виходу розвідувальних і засадних груп застосовуються повітряний і наземний шлях. Найбільш оперативним є повітряний шлях, проте він не завжди можливий і доцільний. Наприклад, авіаційні засоби елементарно відсутні. Або переміщення авіації в зоні передбачуваної висадки утруднені ефективною роботою протиповітряних сил противника або складними погодними умовами.

Основними перевагами повітряного шляху виходу засадних груп є:

оперативність доставки в призначене місце висадки;
виключення можливості організації засідок і мінування на шляхах висування;
можливість огляду командиром і особовим складом загону району висадка і маршруту висування в район виконання бойового завдання;
доставка групи в район дій з найменшою втратою фізичних сил;
забезпечення ЗГ зброєю, боєприпасами, водою, продовольством;
можливість при необхідності нанести вогневий удар силами авіації і евакуювати убитих і поранених або всю групу.

Поряд з перевагами повітряний спосіб виведення має і суттєві недоліки:
неможливість забезпечення потайної висадки розвідувальних груп;
відсутність можливості виведення розвідувальних груп в нічний час (при відсутності на вертольоті приладів нічного бачення);
залежність від погодних умов.

Для виведення засадних груп можуть використовуватися як вертольоти, так і літаки. Останні, однак, застосовуються надзвичайно рідко, хоча в певній ситуації доставка літаком може виявитися кращим. Наприклад, ЗГ необхідно перекинути на велику відстань за короткий проміжок часу.

При доставці групи вертольотами висадка може проводитися з посадкою вертольотів або шляхом десантування з завислих мотузкових драбин.

Для підвищення скритності і дезорієнтації спостерігачів противника застосовуються різні способи. Додатковим маскуючим фактором буде використання транспорту, не призначеного для перевезення особового складу. Наприклад, продуктового фургона.

Місця висадки (основне і запасне) вибираються по карті, після чого проводиться дорозвідка району десантування. При такій рекогносцировці обов'язкова присутність командира групи, яка буде тут діяти. При цьому визначається придатність місць висадки, підбираються найбільш зручні маршрути виходу в район виконання завдання.

Дорозвідка проводиться за кілька днів до висадки, а іноді - з метою введення противника в оману - і кілька днів поспіль, аж до дня викидання. Такі дії необхідні для уточнення наявних даних. Адже цілком можливо, що обстановка в передбачуваній точці висадки змінилася дуже швидко. Для дезорієнтації застосовується також поява вертольотів і в деяких інших точках. У тому числі з періодичною посадкою.

Точка висадки повинна відповідати деяким вимогам.

- Вона повинна знаходитися в декількох кілометрах від передбачуваного місця організації засідки.

- Місце висадки повинно забезпечувати безпечну і потайну висадку ЗГ, швидкий збір і хороші умови маскування.

Незважаючи на відсутність видимих або завідомо наявних в зоні висадки спостерігачів противника, при десантуванні обов'язково проведення дезорієнтуючих маневрів. Зазвичай для приховування десантування розвідувальних і засадних груп і введення противника в оману перед висадкою проводяться один-два і більше оглядів транспортних засобів, навіть свідомо мирних. Робиться кілька помилкових посадок і зависань, після висадки також виконуються помилкові посадки. Такі маневри виправдовували появи авіагрупи в районі і були покликані відвернути ймовірних спостерігачів і інформаторів від справжньої мети польотів.

При висадці першими покидають борт бійці, виділені для прикриття, які відразу займають оборону, перекриваючи всі небезпечні напрямки. Оборона необов'язково може бути кругова, оскільки в певних умовах,  деякі напрямки можуть бути перекриті природними об'єктами. У цю групу необхідно включити наявних кулеметників і снайперів. Дії групи прикриття повинні бути швидкими, скоординованими і обов'язково відпрацьованими заздалегідь. В умовах швидкої висадки, тривалість якої не повинна перевищувати двох хвилин, командиру ніколи буде проводити розстановку бійців за напрямками.

Негайне покидання підрозділом місця посадки є обов'язковою умовою скритності і безпеки. Бойова практика показує, що противник зазвичай не шкодує сил і часу для прочісування місцевості в точках зависання вертольотів. Тому маршрут відходу з точки висадки командир повинен визначити заздалегідь. До швидкого десантування бійці повинні бути готові ще на підльоті.

Нехтування заходами маскування і безпеки може призвести до зриву операції і невиправданих втрат. Незнання місця десантування і маршрутів руху, недостовірні розвідувальні дані про противника, зневага дезорієнтуючими маневрами і правилами маскування, затримка на місці викидання, неузгоджені дії з авіацією - деякі з причин, що можуть провалити операцію.

Крім повітряного шляху широко застосовується наземний шлях виведення ЗГ, який має три способи:
на штатній бойовій техніці;
на цивільній техніці з використанням переодягання особового складу у форму противника або нейтральний одяг;
пішим порядком.


на штатній бойовій техніці недостатня скритність виводу. Ворогові не представляє великих труднощів як виявити сам факт висунення колони, так і визначити напрямок її руху, склад і озброєння;
обмеженість вибору маршрутів, що забезпечує противнику можливість влаштовувати засідки і мінувати можливі шляхи висування. Таким чином, ЗГ при висуванні до місця засідки може сама стати жертвою раптового нападу. Рух же колони з прийняттям заходів з розвідки мінування дороги значно затримує швидкість просування;
низька маневреність моторизованої колони в умовах складного рельєфу місцевості;
мала в порівнянні з повітряним шляхом оперативність.
Бронетехніка (і взагалі будь-яка техніка) не рухається до самого місця організації засідки. Її завдання, як і у випадку з вертольотами, оперативно доставити групу з озброєнням в певну точку.
До самого місця передбачуваної засідки ЗГ рухається пішки з максимальним використанням засобів маскування. Вибір місця спішування, відхід з цього місця і способи дезінформації та маскування мають багато спільного з повітряним способом доставки.

Найбільшого поширення набуло десантування ЗГ на ходу. При цьому найкраще залишати бойові машини в умовах поганої видимості або під прикриттям пилу, піднятого рухомою колоною, використовуючи прийоми маскування при відході. Крім того, група може потай залишити місце бівуака, використовуючи місцевий рельєф. Наприклад, розчинитися в лісі. Такий спосіб матиме більший успіх, якщо ЗГ становить лише частину бійців, що рухаються в колоні.

Як би не доставлялися засадні групи до точки викидання, залишок шляху вони повинні подолати пішки. Причому це відстань рідко буває менше п'яти кілометрів. В цілому пройти пішим маршем п'ять-десять кілометрів - завдання просте. Однак не слід забувати про ряд факторів, що ускладнюють і уповільнюють рух. По-перше, рельєф місцевості. Малоймовірно, щоб марш проходив по хорошій, рівній дорозі. Зазвичай це ліс. По-друге, рух до місця засідки в багатьох випадках здійснюється в умовах поганої видимості. По-третє, група рухається з дотриманням заходів безпеки і маскування, що суттєво уповільнює швидкість руху. По-четверте, вантаж, який несе особовий склад, також не додає швидкості і бадьорості.

Організація засідки

Види засідок

Зазвичай засідки класифікуються за способом розміщення підрозділу, який проводить засідку, щодо шляху проходження об'єкта засідки.

В даний час найбільшого поширення набули наступні способи розміщення ЗГ.
Лінійна. При організації засідки такого типу підрозділ розташовується з одного боку дороги на відстані приблизної довжини колони. Лінійна засідка досить проста в організації та управлінні, однак має і деякі недоліки.

Наприклад, можливість противника використовувати протилежну сторону дороги в якості позиції для організації протидії, що перетворює операцію в затяжний позиційний бій, який може зв'язати ЗГ вогнем до підходу підкріплення або авіаційної підтримки. 

V-подібна. При організації такого типу засідки підрозділ ділиться на дві частини (необов'язково рівні), які розташовуються по обидва боки дороги. Противник, що потрапив в таку засідку, опиняється під перехресним вогнем з двох протилежних напрямків і не має можливості організувати ефективний опір, оскільки ховатися йому ніде. Однак при всій очевидності переваги такого типу засідки проводяться дуже рідко. По-перше, організація V-подібною засідки на рівнинній місцевості черевата тим, що дві частини засадною групи змушені будуть стріляти у напрямку один одного. Тому така засада здійснюється, коли обидві частини групи перебувають на панівних висотах, а противник - внизу. У цьому випадку не вийде стрілянина по своїх. По-друге, для V-подібної засідки потрібно набагато більше особового складу, що далеко не завжди можливо в умовах невеликого диверсійного підрозділу. По-третє, при організації V-подібної засідки утруднені управління ЗГ та координація спільних дій, у тому числі відхід з позицій.
При організації V-подібної засідки часто вогонь спочатку відкривається з одного боку, а після того, як противник перегрупуються і «покаже спину» другій групі, - з протилежного. Як оригінальне рішення для тотального знищення живої сили друга група може використовувати безшумну зброю в одиночному або снайперський режимі стрільби. Таким чином, противник, захоплений боєм на одному напрямку, навряд чи помітить у себе за спиною смертельного ворога і понесе значні втрати.

L-подібна. Такого типу засідки організовуються на повороті дороги з обмеженими можливостями для маневру. При цьому основна частина підрозділу розташовується лінійно, із зовнішнього боку повороту. Друга частина розташовується прямо по ходу руху колони і зустрічає супротивника вогнем в лоб. Перевага такого типу засідки також полягає у використанні перехресного вогню.

Точкова засідка являє собою зосередження вогню на малій ділянці. Зазвичай організовується невеликим підрозділом проти нечисленної і компактно рухомої групи противника. Або проти частини колони.

Для такої засідки важливим є одноразовий шквал вогню з метою вразити необхідну ціль за одну хвилину. Ведення затяжного бою загрожує тим, що Засадну групу обійдуть з флангів і знищать, так як вона вразлива з боків і ззаду. Точкова засада часто застосовується проти дозорів і груп бойової охорони супротивника.

Площадкова засідка являє собою район, в якому проводяться кілька засідок. По суті, це кілька точкових засідок, розташованих уздовж дороги, які можуть починати атаку як одночасно, так і послідовно. Сенс організації такої засідки в тому, що при проведенні колони противник використовує противозасадну тактику. Одним з її елементів є збільшення дистанції між окремими машинами, що йдуть в колоні, до ста, а іноді і більше метрів. В результаті колона з декількох одиниць техніки може розтягнутися на великому відрізку, і звичайна лінійна засідка охопить лише її частину.

Окремі точки площадкової засідки можуть призначатися для знищення дозорів противника і підкріплення, що йде йому на допомогу. Для проведення площадкової засідки потрібні пересічена місцевість і надійний зв'язок. Управління діями засадною групи в цьому випадку представляє для командира велику складність.

Не завжди засідки організовуються довго і ретельно. Часом для цього просто немає часу. Іноді такі «експромти» називають поспішною засідкою. Засідку може організувати не тільки спеціально відправлена для цього група.

Наприклад, це може зробити розвідувальна чи диверсійна група, що рухається по території супротивника і помітила зручний об'єкт для засідки. У такій ситуації немає часу на ретельну підготовку. Проте не можна проводити операцію взагалі без підготовки. Щоб уникнути неприємних наслідків подібних експромтів, особовий склад повинен мати уявлення про принципи організації засідки, способах її проведення і заздалегідь знати про розподіл ролей. Тоді командир зможе в найкоротший термін провести розстановку бійців.

Іноді в такій ситуації немає можливості для голосового зв'язку, оскільки найменший шум може насторожити супротивника. Для такого випадку (і не тільки для такого) необхідно, щоб бійці володіли комунікацією за допомогою жестів.

Вогонь ведеться кожним бійцем у своєму секторі. Припинення вогню і відхід групи відбуваються за командою командира або після закінчення обумовленого часу. Очевидно, заплановані засідки переважніші й ефективніші, ніж поспішні. Але в окремих випадках і від поспішних засідок може бути відчутний результат. Наприклад, якщо їх організовує підрозділ, що знаходиться в пошуку і перевершує в силі об'єкт засідки.

При плануванні типу засідки командир орієнтується насамперед на супутній рельєф місцевості і виходить з тих переваг, які він дає. Цілком очевидно, що напад на добре озброєну колону противника на відкритій місцевості не матиме великого успіху. А от втрати в ЗГ гарантує.

Підрозділ для дій в засідці розбивається на групи, які наділяються певними функціями. Стандартна розстановка - розподіл усього загону на групи нападу, забезпечення та спостерігачів.
У завдання групи нападу входить знищення противника в секторі вогню. У цю групу призначаються найбільш влучні і холоднокровні бійці. Командир підрозділу зазвичай знаходиться з цією групою. Група нападу - найбільш озброєна група. Саме в ній розташовуються гранатометники, снайпери і велика частина кулеметників.

У завдання групи забезпечення входить прикриття групи нападу (основної групи) від ударів противника у фланги або в тил. Причому слід враховувати, що така загроза може виходити не тільки від особового складу колони, що потрапила в засідку, але і від викликаного противником підкріплення або, наприклад, розвідувальної групи противника, що знаходиться випадково неподалік. Для групи забезпечення є спокуса допомогти своїм товаришам, включившись в бій.

Однак такі дії можуть призвести не тільки до розшифровки позицій, але і до зв'язування групи боєм. В таких умовах легко відволіктися від основних завдань і допустити обхідний маневр противника.
Завдання спостерігачів - своєчасно і точно виявляти і доповідати про появу і будь-яких діях ворога, які мають значення.

При цьому спостереження має бути круговим, щоб попередити можливість несподіваної появи противника в районі засідки з будь-якого боку. При взаємодії ЗГ з авіацією і артилерією спостерігачі коригують вогонь і дають цілевказівки. Спостерігачами призначаються найбільш терплячі і витримані бійці, які володіють навичками маскування і коригування вогню.

Діяльність спостерігачів не припиняється до моменту відходу групи незалежно від результатів нападу. Для спостерігачів і груп забезпечення важливо правильно вибрати позиції, що дозволяють завчасно виявити появу супротивника, і встановити його підхід до місця засідки. Природно, без надійних засобів зв'язку спостерігачі не зможуть виконувати покладені на них функції.

Залежно від поставленого завдання можуть виділятися й інші групи. Наприклад, група захоплення - для захоплення полонених, документів, зразків озброєння. У таку групу призначаються найбільш сильні, спритні і рішучі бійці, які володіють прийомами ближнього бою. У момент захоплення вони можуть мати мінімум зброї та бронежилети. При нападі на одиночних солдатів або офіцерів противника на одного захоплюваного полоненого призначається зазвичай два бійця. Може виділятися саперна група для мінування. Після виконання завдання вона може бути включена в групу нападу.

Очікування в засідці може тривати від декількох годин до декількох днів. Протягом усього цього часу її учасники повинні вживати заходів до маскування своєї присутності. Маскування стосується обмеження переміщень, усунення демаскирующих звуків, розведення багать, заборони використання мобільних телефонів і т. п. Не виключено, що дотримання заходів маскування може зажадати виключення з раціону особового складу, що діє в засідці, їжі, що має специфічний і різкий запах.

Крім того, противник може зафіксувати активність в радіоефірі. Тому радіозв'язок необхідно обмежити, а необхідні радіосеансу по можливості проводити на значній відстані від місця розташування засідки. При тривалому знаходженні в засідці необхідно організувати позмінний відпочинок особового складу. Це завдання цілком покладається на командира і повинна виконуватися без втрати пильності.

Якщо ж об'єкт засідки являє собою досить грізного противника, якого навряд чи вийде знищити першим залпом, дистанція збільшується. Зазвичай ближній рубіж першої лінії засідки розташовується не ближче 35 метрів - дальність кидка ручної гранати. Однак і ця відстань може бути небезпечно близькою. Якщо супротивник не буде зім'ятий одним ударом, він може перейти в наступ. Покинути ж позиції, розташовані в такій близькості, легко і без втрат навряд чи вийде навіть при сприятливому рельєфі. Більш вигідне становище може мати ЗГ, розташована колом або навіть на неприступному схилі. У такому випадку вибити звідти бійців буде надзвичайно важко, а вони зможуть скидати ручні гранати на голови тих, хто обороняється.

Засадна група може розташовуватися способом ешелонування. При цьому підгрупи, на які розбита ЗГ, орієнтуються на дії за цільовим призначенням з урахуванням можливості швидкого виходу з-під вогню у противника або контратаки.

Мінування

Для зупинки руху колони проводиться підрив транспортного засобу, що рухається на чолі колони. З таким розрахунком і відбувається закладка вибухового пристрою. Зазвичай на чолі колони знаходиться найбільш потужний, важкий транспортний засіб з наявних - танк, БМП. Його підрив розраховується таким чином, щоб вся колона зупинила рух.

Природно, мінування проводиться з таким розрахунком, щоб пошкоджену техніку не можна було об'їхати або зіштовхнути іншою машиною.

Для досягнення цього ефекту міна закладається у вузькому місці, обмеженому природними особливостями рельєфу - обривами, деревами, штучними захаращеннями. Ще одна хитрість полягає в замінуванні наявних шляхів об'їзду створеної перешкоди. Наприклад, після зупинки шляхом пошкодження головної машини залишається можливість її об'їзду з одного боку. Друга машина спрямовується в цей прохід і сама стає жертвою підриву. Для цих цілей можуть бути використані міни натискної дії, але оптимальним буде дистанційний підрив.

За таким же принципом мінують і місце передбачуваного хвоста колони для обмеження маневру і блокування колони в зоні обстрілу засідки. Однак це пов'язано з великою ймовірністю помилки, оскільки заздалегідь розрахувати, де буде знаходитися замикаюча машина, з точністю до п'яти метрів можна тільки у виняткових випадках.

В крайньому випадку, якась частина колони може бути відсічена від основної групи. При цьому слід врахувати, що зазвичай замикає колону також бронетехніка, знищення якої полегшить дії ЗГ. Часто замикаюча машина (втім, як і головна) вражається з гранатомета. Тобто необхідно комбінувати мінування з іншими засобами ураження і грамотно вписувати їх в сценарій нападу.

У деяких випадках підриви здійснюються до підходу колони з метою пошкодження дорожнього полотна і затримки руху. Зазвичай це робиться у випадках неможливості підриву самої колони. Природно, таке мінування менш ефективно, оскільки не завдає безпосереднього пошкодження противнику і виключає фактор несподіванки.

Противник в більшості випадків має можливість заздалегідь побачити пошкодження дорожнього покриття і мобілізувати свою готовність до протидії або зробити рішучіші заходи. Для направлення транспорту на заміновану ділянку на під'їздах до нього можуть створюватися штучні перешкоди.

За наявності достатньої кількості мінно-вибухових засобів, часу для підготовки та інших можливостей може мінуватися вся ділянка дороги з метою нанесення найбільшого збитку колоні і її розтину для подальшого знищення.

Якщо в колоні знаходиться велика кількість одиниць бронетехніки і немає мети захоплення майна, що перевозиться колоною, застосовуються фугаси.

Нічна засідка

Засада в нічний час більш ефективна, ніж вдень. Напад вночі здійснює на супротивника більш приголомшуюче вплив. Особливий ефект справляє велика кількість вибухів (мін, гранат). При нічному нападі ризик втрат засадною групою значно нижчий, ніж при денному. Проте вночі значно ускладнюються спостереження, організація взаємодії і управління засадною групою.

Крім того, ускладнено повне знищення великих формувань, які не можна винищити в самому початку бою одним вогневим натиском. Деякі бійці противника можуть зачаїтися, що збільшує ризик при огляді розгромленої, на перший погляд, колони.

З матеріально-технічних засобів для нічної засідки будуть потрібні освітлювальні ракети і прилади нічного бачення. Однак краще виключити опромінення місцевості інфрачервоними джерелами світла. Щоб не демаскувати позиції стрільців, зброя повинна по можливості мати освітлювальні насадки на прицільних пристроях, полум'ягасники, а ще краще - глушники.

Трасуючі боєприпаси повинні застосовуватися тільки у виняткових випадках для цілевказівки снайперам, кулеметникам і гранатометниками. В інших випадках трасери тільки видають місцезнаходження стрілка, а користі від них ніякого.

Не можна забувати і про можливу наявність у супротивника приладів нічного бачення.

Якщо є ризик бути поміченими, бійці зазвичай переміщаються переповзанням по-пластунськи або навкарачках, іноді - короткими перебіжками. Природно, при русі активно використовуються складки місцевості і різні природні укриття. У такому випадку пряма зазвичай не є найкоротшим шляхом між двома точками. Найкоротший шлях той, який найбезпечніший. При русі необхідно періодично зупинятися, прислухатися, вдивлятися і перевіряти правильність напрямку свого руху. При цьому необхідно уникати збирання докупи, не можна втрачати один одного з виду. Тому бійцям не слід віддалятися далеко від товаришів. Особливо це стосується командира, який повинен постійно контролювати місця знаходження своїх підлеглих. При русі до місця засідки, втім, як і при здійсненні інших маневрів, аж до самого нападу ЗГ повинна уникати будь-яких зіткнень з противником і мирними жителями.

Для дотримання маскування також необхідно уникати демаскирующих звуків. А при проходженні поблизу противника, особливо що має собак, і запахів. Розмови проводяться тільки при необхідності, безпосередньо у вухо один одному. Умовні сигнали повинні бути схожі на природні звуки і подаватися тихо.

Розстановка бійців в місці нічний засідки практично не відрізняється від денної засідки. Також визначаються групи нападу, забезпечення (прикриття), захоплення (при необхідності), виставляються спостерігачі. Тільки на відміну від денного варіанту позиції бійців розташовуються ближче один до одного. При нападі з метою захоплення полонених або повного знищення об'єкта нападу одним вогневим натиском позиції ЗГ розташовуються поруч з дорогою.
Незважаючи на те що зв'язок утруднена через обмеження видимості і необхідності дотримуватися тиші, у командира може виникнути потреба оповістити особовий склад про зміни в початкових планах. Тому бійцям необхідно триматися близько один до одного, мати відпрацьовану систему впізнання, знати основні та резервні варіанти відходу.

При нападі ЗГ може застосовувати освітлення супротивника за допомогою освітлювальних ракет. Для цього необхідно заздалегідь призначити відповідальних за висвітлення бійців і вказати їм час дії і ділянки, які необхідно висвітлити. Можливо, що освітлювачі будуть знаходитися поряд з командиром і діяти за його вказівкою. У будь-якому випадку ракети мають бути підготовлені заздалегідь до негайного застосування.

Як і при денній засідці, командир повинен визначити кожному бійцеві сектор обстрілу. Проте якщо основна мета засідки - знищення конкретної мети, наприклад високопоставленого ворожого офіцера, то командир може прийняти рішення про підвищену концентрацію вогню на конкретної мети.

Робиться це для гарантованого знищення автомобіля (в даному випадку), в якому знаходиться об'єкт. Після цього групі немає сенсу ризикувати, і вона може відходити. Звичайно, це не означає, що всі повинні стріляти тільки в одну машину. Нанесення шкоди в інших порядках противника не тільки призведе до знищення частини його сил, але й ускладнить ворогові прийняття контрзаходів. Втім, якщо позиція дозволяє піти без поспіху і безкарно, можна зосередитися і на одному об'єкті.

Сигнал до одночасного нападу може подати командир. Це може бути постріл або який-небудь інший сигнал. Вогонь може відкриватися без сигналу, якщо момент початку обстрілу обумовлений заздалегідь. Наприклад, підрив головної машини на міні. Або досягнення противником певної точки.

Напад із засідки вночі відрізняється швидкоплинністю. Тому важливо, щоб вогонь відкривався одночасно. В ідеалі всі солдати противника повинні бути знищені в перші 20 секунд бою. Тривала позиційна перестрілка ні до чого доброго не приведе. Уцілілі вороги можуть зачаїтися, обчислити позиції ЗГ або дочекатися, поки група вийде для огляду місця нападу та збору трофеїв, і тоді відкрити вогонь. Тільки тепер у засідці буде супротивник. Тому, якщо немає повної впевненості в повному знищенні об'єкта, потрібно спочатку оглянути місцевість за допомогою освітлювальних ракет. У будь-якому випадку оглядова група повинна рухатися обережно і під прикриттям. 


В. Завгородній

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі