вівторок, 20 січня 2015 р.

Зимовий наступ під Москвою


Розробляючи свої плани зимового контрнаступу, Радянське Верховне Головнокомандування мало програму-мінімум і програму-максимум. Програма-мінімум передбачала відновлення комунікацій з обложеним Ленінградом, ліквідацію загрози, що нависла над Москвою, і перегороджування німцям доступу до Кавказу. Програма-максимум намічала прорив блокади Ленінграда, оточення німців між Москвою і Смоленськом і звільнення Донбасу та Криму. Але події склалися так, що навіть програма-мінімум була виконана лише частково: в кінці листопада радянські війська звільнили Ростов - ці «ворота на Кавказ» і відтіснили німців до річки Міус, але далі не просунулися, якщо не вважати місцевого наступу в Донбасі наприкінці зими, в результаті якого був зайнятий невеликий виступ, включаючи Барвінкове і Лозову. У Криму продовжував триматися Севастополь, але висадка Чорноморським флотом 26 грудня десанту на Керченському півострові, в Східному Криму, скінчилася навесні наступного року катастрофою. На Ленінградському фронті звільнення 9 грудня Тихвіна набагато полегшило постачання Ленінграда. Просування Червоної Армії в районі Москви було більш значним, і все ж, незважаючи на звільнення великій території (одна група військ дійшла, наприклад, до Великих Лук, тобто просунулася на 300 з гаком км), німцям: вдалося утримати укріплений район в трикутнику Ржев - Гжатск - Вязьма, всього в яких-небудь 150 км на захід від Москви.
Саме Гітлер всупереч порадам багатьох своїх генералів, які пропонували відійти на велику відстань, наполягав на тому, щоб не віддавати Ржев, Вязьму, Юхнов, Калугу, Орел і Брянськ, і всі ці міста, за винятком Калуги, були утримані. Багато спантеличених генералів, в тому числі Браухич, Геппнер і Гудеріан, були зміщені, а фон Бок «захворів». На півночі фон Лееб також був знятий зі своєї посади «за станом здоров'я» і замінений більш переконаним нацистом, генералом Кюхлером. Гітлер був украй розчарований тим, що фон Лееб не зумів захопити Ленінград в серпні або вересні, і розлючений тим, що фон Бок не зміг взяти Москву. Після звільнення росіянами Ростова Рундштедт в свою чергу тимчасово потрапив у немилість.
Радянський контрнаступ почався 5-6 грудня майже на всьому протязі 900-кілометрового фронту від Калініна на півночі до Єльця на півдні, і в перші дні радянські війська майже всюди досягли помітних успіхів. Особливість боїв в зимових умовах полягала в тому, що радянське командування, наскільки було можливо, уникало фронтальних атак на ворожі ар'єргарди і формувало мобільні загони переслідування, завданням яких було відрізати шляхи відходу ворожих військ і сіяти серед них паніку. До складу таких загонів переслідування, які можна порівняти з козаками 1812, наносившими нещадні удари по «великій армії» Наполеона, входили автоматники, лижники, танки і кавалерія, зокрема кавалерійські частини генералів Бєлова та Доватора. Але результати такої тактики часто не виправдовували очікувань, і кавалерійські частини несли особливо тяжкі втрати.
Німці в цій зимовій війни вели себе по-різному на різних ділянках. Зазвичай вони продовжували чинити впертий опір, але їх явно переслідував страх потрапити в оточення; так, коли 13 грудня російські підійшли до Калініна та Клину і запропонували німецьким гарнізонах капітулювати, ті відхилили ультиматум, але поспішили відійти, поки не пізно, встигнувши тим не менш підпалити якомога більше будівель. Зате в інших місцях відступ німців часто переходив в панічну втечу. Захід від Москви і в районі Тули дороги протягом багатьох кілометрів були всіяні кинутими гарматами, вантажівками і танками, глибоко застряглими в снігу. 
13 грудня Радінформбюро опублікувало своє знамените повідомлення, в якому оголошувалося про провал спроб німців оточити Москву і розповідалося про перші результати радянського контрнаступу. Газети надрукували портрети видатних радянських генералів, які виграли битву за Москву: Жукова, Лелюшенко, Кузнєцова, Рокоссовського, Говорова, Болдіна, Голікова, Бєлова.
До середини грудня Червона Армія вже просунулася майже на всіх напрямках на 35-55 км, звільнивши Калінін, Клин, Істру, Єлець і повністю ліквідувавши загрозу оточення Тули. Наступ тривав і в другій половині грудня: радянські війська зайняли Калугу і Волоколамськ, де на головній площі вони побачили шибеницю з трупами семи чоловіків і однієї жінки. Це були партизани, публічно повішені німцями на страх всьому населенню.
Але якщо на деяких ділянках фронту німці справжнісіньким чином тікали, то на інших вони продовжували наполегливо чинити опір. Так, з Калуги - одного з міст, які Гітлер наказав утримувати за всяку ціну, - німці були вибиті тільки після декількох днів важких вуличних боїв.
Правда, німцям часто доводилося важко через відсутність зимового обмундирування, але сильні морози і глибокий сніг не робили легким і становище росіян. Слід також підкреслити, що у радянської армії не було помітної переваги ні в навченої живій силі, ні в техніці. Як вказується в «Історії війни», радянському командуванню не вдалося забезпечити напередодні контрнаступу необхідну перевагу в районі Москви, де німці зосередили свою найсильнішу групу армій, у той час як радянські війська і на Калінінській, і на Московській ділянках фронту були ослаблені оборонними боями за столицю. Кинуті в бій підготовлені стратегічні резерви, особливо на напрямках головних ударів, допомогли подолати перевагу противника в живій силі, але їх було недостатньо, щоб змінити становище вирішальним чином, тим більше що німці все ще мали велику кількість танків і гармат.
Дії радянської армії дуже сильно обмежував недолік моторизованого транспорту. На Московській ділянці фронту було всього 8 тис. вантажівок - кількість явно недостатня. Автотранспорт не міг забезпечувати доставку навіть половини необхідної кількості боєприпасів, провіанту та інших вантажів, тому, щоб заповнити нестачу вантажівок, доводилося використовувати сотні санних обозів. Правда, незважаючи на свою невелику вантажопідйомність, такі обози мали ту перевагу, що легше проходили по глибокому снігу, ніж важкі вантажні автомобілі.
Незважаючи на всі ці труднощі, було вжито низку заходів для того, щоб наблизити до фронту бази постачання армії. Але якщо контрнаступ під Москвою і слідом за ним загальний наступ радянської армії взимку 1941/42 р увінчалися лише частковим успіхом, то це, як ми побачимо, пояснювалося рядом факторів: нестачею транспортних засобів, особливо в міру все більшого розтягування комунікацій, зростаючою нестачею зброї і боєприпасів і, нарешті, виснажливим характером зимової війни. До весни Червона Армія була страшно виснажена. До того ж радянське верховне головнокомандування вчинила ряд помилок.
У дуже важких боях протягом усього грудня і першої половини січня радянська армія відкинула німців на значну відстань від Москви. Але наступ розвивався досить нерівномірно: найдалі на захід, на 300 з гаком кілометрів, просунувся північний фланг; майже таку ж відстань пройшов південний фланг, але прямо на захід від Москви німці продовжували чіплятися за свій плацдарм у трикутнику Ржев - Гжатск - Вязьма. Директиви Ставки від 9 грудня показують, що радянське командування планувало широке оточення німецьких військ під Москвою, маючи намір взяти їх в кліщі з півночі і з півдня. У той же час Гітлер, який після чистки серед своїх генералів особисто прийняв командування, наказав групі армій «Центр» фанатично обороняти позиції захід від Москви, не звертаючи уваги на прориви противника на флангах.
У боях під Москвою німці зазнали важких втрат; вони билися в незвичних зимових умовах, бойовий дух військ був часто низьким, і все ж вони як і раніше представляли грізну силу.
До 1 січня радянська армія, підтягнувши резерви, домоглися рівності в живій силі, а на деяких ділянках навіть забезпечили собі відому перевагу в танках і авіації, але у німців все ще було втричі більше протитанкової зброї. Коротше кажучи, незважаючи на значні успіхи, досягнуті радянською армією в грудні і і першій половині січня, її переваги, за словами сучасних  істориків, було абсолютно недостатньо для великого наступу, запланованого радянським верховним головнокомандуванням.
Січень 1942 був дуже холодний, а сильні снігопади вкрай утрудняли наступ. Радянські війська, виключаючи порівняно нечисленні лижні частини, могли просуватися тільки по дорогах, та й то з великими труднощами. У міру просування зростали також труднощі для дій авіації, так як у звільнених районах не було придатних для використання аеродромів. Однак нові директиви, дані 7 січня 1942, підтверджують, що радянське верховне головнокомандування ще не залишило наміри розгромити, оточити і знищити всі німецькі війська між Москвою і Смоленськом. Але через те, що на півночі просування йшло швидко, а в центрі повільно, протяжність лінії фронту збільшилася до середини січня майже вдвічі. 15 січня Гітлер, хоча і примирившийся з необхідністю залишити частину території, знову наказав своїм військам зайняти міцну оборону на схід Ржева, Вязьми, Гжатска і Юхнова. Були введені суворі міри покарання, а начальник штабу Гальдер видав директиву, в якій засуджував паніку і розгубленість і передбачав, що наступ російських скоро захлинеться.
Верховне головнокомандування СРСР недооцінило посилення опору німців під впливом пропаганди, дисциплінарних заходів і прибуття підкріплень із Заходу. Вже 25 січня радянські війська зазнали першу серйозну невдачу, не зумівши взяти штурмом Гжатск. На півдні, на захід Тули, опір німців також посилювався, і до кінця січня наступ радянської армії на цій ділянці фронту фактично припинився.
Все ж верховне головнокомандування радянських військ і раніше не відмовлялося від свого задуму здійснити велике оточення і вирішило викинути в тилу противника великий парашутний десант із завданням перерізати ворожі комунікації і стати сполучною ланкою між двома кліщами, які повинні були зімкнутися навколо німців під Смоленськом. Однак опір німців повсюдно наростав, і всі спроби радянських військ прорватися до вузла німецької оборони - Вязьми потерпіли провал.
На ряді ділянок німці переходили в контратаки. У зв'язку з новими масованими атаками танків, особливо в районі Вязьми, радянські бійці знову вчинили чимало героїчних подвигів, подібних подвигів панфіловців під Волоколамськом в грудні 1941 р
Абсолютно ясно, що радянське верховне головнокомандування переоцінило як наступальну силу своїх армій, так і занепад бойового духу і дезорганізацію вермахту під впливом поразок, понесених ним у грудні і в першій половині січня.
План оточення і розгрому всіх німецьких сил між Москвою і Смоленськом, а також звільнення Орла і Брянська виявився нереальним. Так як німці в більшості випадків зарилися в землю, а радянські війська наступали, то в кінцевому рахунку від надзвичайно суворої зими радянські війська страждали більше, ніж німці. Справа була не тільки в тому, що не вистачало людських резервів і озброєння (як зазначалося вище, в той момент військове виробництво
в СРСР стояло на найнижчому рівні), але і в тому, що наявні резерви розпорошувалися. Так, наказ Ставки про звільнення Брянська і про відправку підкріплень в цей район відволік радянську армію від виконання головного завдання: розгрому німців в районі Вязьми. Віддані Ставкою - а було вже 20 березня - накази, згідно з якими радянській армії пропонувалося вийти на близький до Смоленська рубіж (Білий, Дорогобуж, Єльня, Червоне, що проходив в 45 км на північний захід від Смоленська), з'єднатися з частинами, що діяли в тилу ворога, заволодіти до 1 квітня Гжатським, приблизно до того ж часу - Вязьмою і Брянськом і не пізніше 5 квітня - Ржевом, виявилися невиконаними.
Бездоріжжя, що почалось в кінці березня ще більше обмежило рухливість радянської армії, яка до того ж не мала в цей період достатньої авіаційної підтримки. Повністю порушилось і підвезення постачання. До кінця березня радянський наступ зупинився. Протягом багатьох місяців після припинення наступу діяли в тилу противника повітряно-десантні та інші війська під командуванням генерала Бєлова та місцеві партизани продовжували завдавати ударів по німецьких комунікаціях, але в цілому підсумки операцій у січні - березні 1942 р, принесли якесь розчарування після того підйому, який викликала саме Московська битва.
Радянські війська були виснажені, і до середини лютого почала гостро відчуватися нестача озброєння і боєприпасів. Правда, були звільнені великі території: вся Московська область, велика частина Калінінської області, вся Тульська область і велика частина Калузької області. Але в руках німців залишився великий плацдарм Ржев - Гжатск - Вязьма, який як і раніше погрожував Москві. Влітку 1942 р за нього йшли запеклі бої, і вибити звідти німців вдалося тільки на початку 1943 р Багато солдатів, що воювали на різних ділянках фронту, згодом говорили, що найважчими місяцями в їх фронтового життя були лютий - березень 1942Німці програли битву під Москвою, але ясно, що з ними ще далеко не було покінчено.
Навіть неповна перемога, здобута радянською армією під час зимової кампанії 1941/42 р, справила величезний моральний вплив і вирішальним чином зміцнила віру радянського народу у кінцеву перемогу.
Вона справила величезне враження на таких вельми сумнівних нейтралів, як Туреччина і Японія.
З'явилася можливість призупинити евакуацію промисловості центральних районів, що дозволило відновити і збільшити виробництво озброєння і боєприпасів, зокрема в районі Москви. Окремі, вивезені на схід заводи були реевакуірована.
Проте зимовий наступ не досяг всіх бажаних результатів:
Наступ радянської армії взимку 1941/42 р проходив у винятково важких умовах. Армія ще не мала досвіду організації та ведення наступальних операцій великого розмаху. Сувора зима, глибокий сніговий покрив і обмежена мережа доріг утрудняли маневр на полі бою. Доставка у війську матеріальних засобів і організація аеродромного обслуговування авіації були пов'язані з величезними труднощами. Країна ще не могла повністю забезпечити армію необхідною кількістю бойової техніки, озброєння і боєприпасів. Все це негативно позначалося на бойовій діяльності військ, на темпах розвитку наступу і часто не дозволяло використовувати вигідні умови обстановки для повного розгрому великих угруповань ворога.
Перший досвід організації та проведення стратегічного контрнаступу, а потім і розгорнутого наступу на всьому фронті не обійшовся і без серйозних помилок з боку ставки верховного головнокомандування, командування фронтів і армій.
У чому ж полягали ці помилки і недоліки?
1) Командування фронтів і армії не завжди правильно використовувало резерви, що надходили в його розпорядження. Війська нерідко кидали в бій без необхідної підготовки.
2) Радянська армія в цілому ще не мала великих механізованих і танкових з'єднань, що сильно знижувало ударну силу військ і темпи їх просування. Переоцінивши результати груднево-січневого наступу, ставка верховного головнокомандування нераціонально використовувала свої резерви. У ході зимової кампанії Ставка надмірно розпорошила резерви; в бій були кинуті дев'ять нових армії: дві спрямовані на Волховський фронт, одна - на Північно-Західний, одна - на Калінінський, три - на Західний фронт і по одній - на Брянський і Південно-Західний фронти.
У підсумку, коли на заключному етапі битви під Москвою створилися сприятливі передумови для завершення оточення і розгрому головних сил групи армій« Центр », необхідних резервів у розпорядженні Ставки не виявилося і успішно розвивалася стратегічна операція залишилася незавершеною»
3) По ряду причин не вдалося продовжувати масоване застосування авіації, яке здійснювалося на початковій стадії битви під Москвою.
4) В організації партизанської війни були допущені помилки: зокрема, виявилося недоцільним створювати великі партизанські з'єднання ... Це рятувало противника від необхідності вести боротьбу з численними і невловимими партизанськими загонами. Гітлерівці підтягували до району дій партизанських з'єднань війська і розгортали операції великими силами. Партизанські загони змушені були переходити до оборонної тактики, що невластиво природі партизанської боротьби, і тому несли важкі втрати.
Але якщо щось і виросло після битви під Москвою, так це ненависть до німців. Звільняючи багато своїх міст і сотні сіл, радянські солдати власні очі переконувалися, що представляв собою «новий порядок». Всюди німці руйнували все, що могли. У Істрі, наприклад, вціліли тільки три будинки; німці підірвали старовинний Ново-Єрусалимський монастир. У деяких містах і селах, в які вступала радянська армія, стояли шибениці з
«партизанами», що висіли на них 
Німці в містах і селах під Москвою усюди грабували, розбійничали, вбивали. Відступаючи, вони спалювали кожен будинок, і серед зими населення часто виявлялося без притулку. Нічого подібного Росія не відчувала з часів татарської навали. Гнів і ненависть до німців, до яких домішувалося почуття нескінченної жалості до свого народу, до опоганенной загарбником  землі, пробуджували в якості емоційної реакції національну гордість і національну біль.
П. Король 
 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі