субота, 20 грудня 2014 р.

Інтерв'ю командира "Азова" Андрія Білецького перед обранням його народним депутатом України

Знаменитий комбат і кандидат по 217-ому округу - про участь у виборах, функції народного депутата, боротьбі з системою, молодіжному правому русі, радянському народі, нової Київської Русі, справжнє народовладдя і перемозі у війні
Андрій Білецький став відомий всій країні як командир добровольчого батальйону "Азов", на рахунку якого кілька успішних операцій, в першу чергу - звільнення Маріуполя від сепаратистів на початку травня і подальша оборона міста з кінця серпня. У середині вересня батальйон розрісся до полку, а Білецький, на той момент уже підполковник міліції, зареєструвався кандидатом у нардепи по столичному округу №217 (Оболонь) як самовисуванець.

Це не перший досвід участі Білецького в політиці - з 2005-го він очолює ультраправу організацію "Патріот України" ("ПУ"), чия офіційна ідеологія позначена як соціал-націоналізм. У 2011 році проти "ПУ" почалися репресії, Білецький більше двох років провів за гратами, звільнившись після перемоги Майдану. Організував і очолив "Азов", а зараз передав оперативне керівництво молодшим побратимам і зайнявся передвиборною агітацією.
Програма Білецького вражає лаконічністю і складається всього з трьох речень: "Сильна нація! Чесна влада! Могутня держава!"
Чому ви вирішили йти в депутати?
На превеликий жаль, лише одного фронту і бойових дій недостатньо для остаточної перемоги. Наша боєздатність носить військово-політичний характер, і перемоги на фронті нівелюються неправильними кроками в Києві. Тому я і хочу наблизити наш спільний успіх у війні, але вже з боку тилу, з Верховної Ради.
Як саме?
По-перше, я буду не один. Я вірю в перемогу кількох моїх хлопців-азовців на мажоритарних округах, також в Раду точно пройдуть деякі комбати, волонтери, експерти та інші тісно пов'язані з війною люди. На жаль, нам не вдалося створити загальну політичну або ідеологічну платформу до виборів, але війна була у нас на першому місці, для іншого просто не залишалося часу.
Вже після виборів міжфракційне об'єднання буде створено, і воно буде відстоювати питання забезпечення фронту.
Що будете робити особисто ви?
Своє місце і місце моїх соратників я бачу в парламентському комітеті з оборони. Ми будемо займатися реформою армії і всіх збройних утворень, реорганізація тилу і т.д. Крім того, парламентський комітет має повноваження по контролю над дотриманням законодавства у своїй профільній сфері, у нашому випадку - у сфері оборони.
Хто ефективніше: комбат Білецький або депутат Білецький?
До армії я прийшов з нульовою військовою освітою. І мій батальйон, батальйон любителів, став одним із самих професійних на фронті. Я думаю, якщо я зміг проявити свої організаторські здібності на фронті, я зможу проявити їх у парламенті і розібратися в законотворчій діяльності.
Якщо ви станете депутатом, ви повністю перейдете на депутатську роботу?
Ні, не буду обманювати, в разі обрання я бачу себе так званим депутатом-сумісником, від командування полком я не відійду. Але полк - це одиниця зовсім іншого рівня і принципи командування там інші. Я зараз потроху перекладаю функції управління на молодих побратимів, і їх успіхи мене дуже радують, хлопці справляються на 100%.
Як ви будете поєднувати командування полком "Азов" та виконання функцій депутата-мажоритарника, в тому вигляді, в якому їх бачить звичайний виборець: ремонт доріг, війна з Жеками та забудовниками, встановлення дитячих майданчиків, утеплення будинків на зиму і т.д.?
Щоб вирішувати проблеми каналізацій і лампочок, існують комунальні служби та депутати місцевих рівнів. За час кампанії я вже встиг провести зустрічі з тисячами жителів мого округу і можу сказати прямо: люди розуміють, що 26 жовтня вони в окрузі будуть обирати собі законотворця, а не двірника.
Я своїм виборцям можу гарантувати одне: ми створимо мережу приймальних по округу, і в рамках своїх можливостей будемо чинити тиск на комунальні, соціальні служби та місцеве самоврядування, з тим, щоб вони виконували свої функції. Завдання народного обранця - не встановити побільше люків і вкрутити побільше лампочок.
Ваша програма з трьох пропозицій - це не знущання над виборцем?
Я не хотів займатися тим, чим займаються всі: переписуванням програм один у одного. Все одно ці програми ніхто навіть не збирається виконувати. Насправді, програма депутата-мажоритарника зазвичай взагалі абсурдна: вона мало того що нечитабельна, так один-єдиний депутат без фракції взагалі мало що може вирішити (наприклад, коли обіцяє, що в разі його обрання Україна вступить в ЄС) і т.д. Тому я ще скоротив свою програму до двох тез: обороноздатність армії і боротьба з корупцією. Корінь будь-якої проблеми, у тому числі на фронті,- це корупція.
Досвідчені в корупційних справах політики не зможуть використовувати фронтовиків у своїх інтересах після виборів, як де-факто використовують до них?
Я не такий оптиміст, щоб вірити, що ми зможемо об'єднати всіх комбатов, які пройдуть у Раду. Але багатьох з тих, хто напевно пройде, я знаю особисто. Вони дуже самостійні і самодостатні люди, які абсолютно байдуже ставляться до спроб політиків прив'язати їх до певного партійного бренду і подібної мішури. Я вірю, що у них вистачить сили волі і свідомості, щоб створити своє невелике об'єднання і просувати свої ідеї.
У нас навіть є перші начерки майбутніх законопроектів, які стосуються, наприклад, тилового забезпечення. Моїм хлопцям із Азова не потрібно підвищувати бойовий дух якимись концертами, їх дух підніметься, якщо їм привезуть нормальну військову техніку, а не старий мотлох.
А ви поки воюєте тільки мотлохом?
Як легкопіхотний підрозділ в плані стрілецької зброї ми обігнали навіть багато армійські частини. Але наше важке озброєння - це один подарований мені "Кугуар", скоро привезуть ще один. До цього у нас був один подарований волонтерами БРДМ, один подарований волонтерами БТР і два трофейні російські Бтри плюс один легкоброньований тягач, перероблений в танк. З артилерії ми маємо тільки трофейні міномети, гармати 1943 року, кілька легких зенітно-ракетних установок, які нам передали в останній момент, вже коли над Маріуполем нависла максимальна загроза.
Наскільки налагоджено вже координацію між Нацгвардією, збройними силами і добровольчими батальйонами?
На нашому південному напрямку утворився непоганий симбіоз, все завдяки горизонтальним зв'язкам між командирами. Що стосується інших ділянок фронту, мені судити складно, але я чув, що проблеми з координацією залишаються. І я покладаю великі надії на нового міністра оборони Степана Полторака.
Не всі військові експерти з вами згодні.
Я відповім так: порівняйте озброєння стандартної бригади Нацгвардії, якою раніше керував Полторак, і механізованої бригади ЗСУ. З одного боку ми побачимо нові Бтри, нові "Кугуари" і "Спартани", нові танки Т-80 з тепловізорами та іншим обладнанням. А у ВСУ ми побачимо мотлох 60-х років, який сам виходить з ладу частіше, ніж підбивається противником. При тому не можна сказати, що Нацгвардію загодували грошима, їм було виділено приблизно стільки ж, скільки і армії, але армійське керівництво просто не знайшло, на що їх витратити. У воєнний час.

Нова система

Зараз ви балотуєтеся у Верховну Раду. Парламент - це втілення політичної системи". Вас же завжди знали як антисистемного діяча. Ви змінили свої погляди на політику?
У багатьох націоналістів, які перебувають на фронті, відбулася значна еволюція поглядів і підходів. Ви бачили, наскільки організовано і без пригод пройшов організований нами марш УПА ввечері 14 жовтня. До речі, все це коштувало нам від сили пару тисяч у.о.: на бензин, звук і квитки для наших хлопців з Одеси, які вирішили приїхати до нас в Київ.
Так от, правий рух в Україні зараз досить монолітно, всі внутрішні протиріччя відійшли на задній план, коли вони отримали можливість захищати свою країну. Від молодих хлопців я недавно почув таку фразу: ми вже самі влада, як мінімум, військова, і наша справа зараз - конструктив, а не деструктив. І це сказали 20-річні пацани.
Будь-яка антисистема бореться з якимись принципами існуючої системи, хоче стати системою інших цінностей, а не залишатися антисистемой в принципі. Звичайно, ми дуже далекі від нашої ідеальної України. Так, поки ще не всі прийняли постулат про те, що особисте благо значно менш значуще, ніж благо всього народу, що віддати життя за свою Батьківщину - це правильно. Але в свідомості народу перелом уже стався, тисячі добровольців на фронті і волонтерів, які їм допомагають, тому свідчення.
Похід у владу, правильні закони, які поліпшать ситуацію на фронті - це конструктив. Якщо війна не буде занадто лютою і не буде забирати всі наші сили, ми будемо займатися і роботою в тилу. У нас є плани по створенню масового молодіжного руху, заснованого на здоровому способі життя, у всіх сенсах цього поняття.
Це буде суто соціальний проект?
Це буде позаполітичний проект правого руху в Україні. Батальйон "Азов" давно вже переріс в організацію "Патріот України", а цей рух переросте в батальйон "Азов".
Воно буде всеохоплюючим: від патріотичного виховання до величезної кількості різних секцій, спортивних і не тільки, історичних, військово-історичних клубів. У нас зараз виникли хороші зав'язки з технократами, є багато молоді, яка хоче розвивати тут різні інноваційні проекти і т.д.
Зараз наша молодь, по суті, кинута. І її можуть підняти сили, які спрямують її на благо нашій країні, а може підняти і відверте лайно, яке і виховає таке ж лайно. Насправді, мені боляче бачити, коли на фронт у тому ж Києві відправляються сотні молодих і здорових хлопців, а в той же час купа молодняку сидить в пивних або ігровухах. Ліберали можуть сказати: це вибір кожного, але насправді, це вибір, який дає наше суспільство. Ми хочемо дати альтернативу.
Так ви про таку альтернативу вже сказали: чи фронт, чи паб.
Ми хочемо дати щось середнє. Далеко не всі люди можуть воювати, для цього треба мати особливий склад психіки. Але ті, хто не воює, повинні отримати можливість спрямувати свою енергію в правильне і конструктивне русло.

Проти міграції

"Принципами "Патріота України" є "соціальність, расовость, великодержавність", про це написано в одній статті п'ятирічної давнини під вашим авторством. Ви і зараз сповідуєте аналогічні принципи, особливо цікавлять питання "расовости" і "великодержавності"?
Існує пріоритетність питань. Зараз головне питання, яке стоїть перед нами і нас всіх об'єднує - питання життя і смерті України. Інші питання друго - і третєступові.
Тепер про документи "Патріота України" або Соціал-національної асамблеї, яка офіційно ніколи не існувала. Можу вас запевнити, що існує безліч "околопатріотовської" літератури, але ви навряд чи бачили оригінальні програмні документи Патріота України.
Тим не менш, як мінімум, расовому питанню завжди приділялася велика увага в ультраправому руху, з цим не можна сперечатися.
Якщо ви мене запитаєте про моє ставлення до питання міграції, то це ставлення стало ще більш скептичною після того, як я потрапив на фронт.

Чому?

У будь-якої національності є певний поріг асиміляції. Зараз в Донбасі ми маємо справу з тим самим "радянським народом", про який так багато говорили в СРСР. Виявилося, що цей народ дійсно існує, і становить до 30% чисельності жителів Сходу. Тобто там живуть українці, росіяни, узбеки, татари і т.д., і в той же час живуть "совки", серед яких є люди різного етнічного походження. Цих людей виявилося багато, вони були розселені компактно, їх підігрівало російське ТБ, і ми просто не змогли пробитися в їх замкнуту середу, не змогли зробити їх українцями, як зробили українцями багатьох білорусів, росіян, вірмен і т.д.
В моєму батальйоні воюють люди різних національностей, і саме тому я скептично ставлюся до міграції. Якщо ти хочеш стати частиною українського суспільства, будь ласка, доведи, що ти цьому суспільству щиро відданий і корисний.
Але адже не всі можуть піти на війну.
Для цього зовсім не обов'язково воювати, хоча це, звичайно, самий яскравий приклад. Є люди, які можуть зробити інший істотний внесок: вчені, розумні підприємці і т.д.
А той, хто просто тікає до нас від війни, приміром, з Сомалі?
Мені це глибоко незрозуміло і гидко. Ще на початку свого шляху комбата я спілкувався з одним колишнім командиром Народної армії Карабаху. Він був вірменином з французької діаспори, його предки прожили у Франції кілька сотень років, але при цьому зберегли свою культуру. На початку карабахського конфлікту він повернувся на свою історичну батьківщину, щоб воювати за Вірменію. Він сказав мені: найприкрішим було те, як він і тисячі інших вірмен спеціально приїжджали з багатих, цивілізованих країн воювати за батьківщину, а в цей же час безліч здорових вірменських мужиків поспіхом пакували речі і тікали в ту ж мирну Україну.
"Завдання нинішнього покоління створити Третю імперію - Велику Україну", - пишете ви у згаданій вище статті. Ви і зараз збираєтеся створювати "Українську імперію"?
Після цієї цитати я вже дуже не впевнений, що це мій текст. Я вірю в науку, яка називається "геополітикою". І в геополітику вірять у всіх країнах, які ведуть грамотну зовнішню політику.
Геополітика говорить нам про таке: Україна може існувати в трьох варіантах. Ми знаходимося на краю двох платформ: Росія як втілення євразійства, що ввібрав у себе найгірше і від європейської і від азіатської цивілізації, і власне Європи. Тому ми можемо бути або окраїною Європи, або західним форпостом Росії, або умовною "Київською Руссю" - тобто центром тяжіння для всіх східноєвропейських країн.
Це повинен бути окремий блок, в якому Україні відведена роль лідера?
Це буде окремий блок, безумовно, дружній Європі, може навіть в якомусь форматі з членством у Євросоюзі. Я бачу його в трикутнику "країни Балтії - Грузія - Балкани". У всіх цих країнах ми можемо знайти наших друзів.
І Україна може стати регіональним лідером. Що формує лідера: потужна економіка, потужна зовнішня політика, потужна військова машина, що у комплексі дозволяє структурувати навколо себе ряд дружніх країн. Мова ні в якому разі не може йти про військову агресію та територіальну експансію. Але іншого шляху, крім регіонального лідерства, у нас немає.

Після перемоги

Якщо запитати будь-якого постмайдановского політика, за що він бореться, більшість відповість: "за незалежну, європейську, демократичну Україну". Ви воюєте за незалежну Україну, свої погляди на зовнішню політику тільки що виклали. А як йдуть справи з "демократичною Україною"? "Патріот України" і близькі по духу організації як раз заявляли про себе як про супротивників ліберальної демократії.
Я не вважаю існуючу в Україні демократію справжньою демократією. Це - охлократія, це - олігократия, але ніяк не демократія. Я вірю у народовладдя, але в нинішній системі є декілька просто огидних рис.
Зокрема, це відсутність нормальної ієрархії і нормальної відповідальності, що всіх влаштовує. Влада всі прорахунки списує на опозицію, опозиція критикує владу, президент зазвичай звинувачує у всьому парламент, уряд - аналогічно, а парламент звинувачує всіх навколо себе.
Друга проблема - у нас занадто багато партій, навіть великих. Тому у нас можуть траплятися випадки типу Олега Ляшка, які в іншій країні були б національною ганьбою.
Є в світі така держава, чия політична система вам імпонує?
Набагато більш здоровою, ніж українська, є, наприклад, система влади в США. І Демократична, і Республіканська партії мають приблизно схожу думку про те, що таке Америка, як вона повинна розвиватися і де її місце у світі. Все засновано на капіталізмі, права людини, незалежної судової системи та диктатури закону, агресивної зовнішньої політики. Дискусія йде лише про деталі, наприклад, про медичну систему: за все платить держава, або ж самі громадяни, а якщо громадяни, то всі або тільки багаті і т.п.
Ще одна проблема України полягає в тому, що ми нездатні до довгострокового зусилля, все розраховується на один виборчий цикл, на чотири-п'ять років. А в США будь-який президент, незважаючи на свої жахливі повноваження, є насамперед людиною партії, і партія ніколи не дозволять йому звести в нуль партійне майбутнє заради своїх особистих цілей. І там може бути довгострокова стратегія, наприклад, є мета досягти енергетичної незалежності - Барак Обама домагався цього вісім років, і його наступник буде далі домагатися, навіть якщо буде республіканцем.
Деякі державні проекти треба проводити десятиліттями, наприклад, українізацію. А у нас всі дивляться тільки на рейтинги - десь трохи притисли, рейтинг просів, і все - відпустили назад.
Суспільство як-то може впливати на це? Ми ж бачимо, що в роботі органів влади після Майдану, за великим рахунком, нічого не змінилося.
Я думаю, що всі пасіонарні, творчі сили суспільства зосереджені безпосередньо на фронті, або на допомозі фронту. Це ті одиниці, які можуть вести за собою сотні. Коли ми переможемо, а ми обов'язково переможемо, ці люди обернуться обличчям до проблем внутрішніх, і зміни почнуться.
А коли ми переможемо? І, головне, як?
Є два варіанти розвитку подій. Перший, більш легкий для нас: західні санкції завдадуть реальної шкоди російській економіці, запалають внутрішні вогнища напруги, яких у РФ безліч, і Путіну просто стане не до нас. Тоді, залишившись без реальної підтримки з боку Росії, військовим шляхом ми зможемо розбити бойовиків за два-три місяці.
Другий сценарій - Росія буде і далі провокувати внутрішнє напруження в Україні, якісь штурми і захоплення адмінбудівель і т.д. В такому форматі, як зараз, окуповані території існувати не можуть: зруйнована економіка та інфраструктура і дуже висока щільність населення. Тому вони і далі будуть намагатися лізти кудись до Харкова, до Маріуполю і т.д. Я не хочу лякати українців, але якщо ми хочемо миру, треба готуватися до війни.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі