неділя, 30 листопада 2014 р.

Кронштадтський заколот 1921 року в Росії

У лютому 1921 року в Петрограді почалися заворушення робітників, які виступили з економічними і політичними вимогами.

Петроградський комітет РКП (б) ввів в місті військовий стан, робочі призвідники були арештовані. 1 березня моряки і червоноармійці військової фортеці Кронштадт (гарнізон 26 тисяч осіб) під гаслом «Влада Радам, а не партіям!» винесли резолюцію про підтримку робітників Петрограда. Так почалося знамените Кронштадтське повстання.

Існують дві основні точки зору на цю подію: «більшовицький» підхід, де військовий заколот називають безглуздим, злочинним, який підняла купка авантюристів.
Ліберальний підхід - коли повсталих називають героями поклали край політиці «воєнного комунізму».

Довідка: Кронштадт - це одночасно місто на острові Котлін і військово-морська фортеця, що прикривала з моря столицю Російської імперії - Петербург. 

Кронштадтская фортеця до початку Першої Світової війни, після ліквідації помилок виявлених російсько-японської війною, була найсильнішою в світі береговою фортецею, і впоратися з нею не зміг би ні німецький, ні англійський флот, ні вся Червона Армія.

Причини і передумови

-Зазвичай вказують на важке становище населення - селян і робітників, яких розоряла війна, яка йшла з 1914 року - Перша світова, потім громадянська війна. В якій обидві сторони, білі і червоні, постачали продовольством свої армії і міста, за рахунок сільського населення. По країні прокотилася хвиля селянських повстань, як в тилу білих армій, так і червоних. Останні з них були на півдні України, в Поволжі, на Тамбовщині. Це стала передумовою Кронштадтського повстання.

- Невиправдана жорстокість матросів. Отримавши звістку про Лютневу революцію, матроси лінкорів типу «Севастополь» влаштували дику розправу над своїми офіцерами в Гельсінгфорсі, а пізніше вчинили погроми обивателів в місті Кронштадті. Це була перша в ході революції масова розправа над офіцерами, під час якої офіцерів було вбито більше, ніж з серпня 1914 у всіх флотах разом.

- Негативний вплив «батьків-командирів». Замість того, щоб призначити на Кронштадт справжнього бойового командира, який би навів порядок в «матроській вольниці», де були сильні позиції анархістів. Командиром Балтійського флоту в червні 120 року був призначений - Федір Раскольников, протеже Л. Троцького-Бронштейна.

Цей командир «прославився» кількома своєрідними подвигами, наприклад: 26 грудня 1918 Раскольников без бою здав англійським есмінцям балтійський есмінець «Спартак». За наказом Троцького, англійцям негайно запропонували в обмін на Раскольникова 17 полонених британських офіцерів.

На Балтійський флот він прибув з командою підручних, яких відразу поставив на важливі пости - начальником політвідділу Балтійського флоту, він призначив свого тестя і видного троцькіста М. А. Рейснера. Начальником штабу, зробив свого начштабу по Волзько-Каспійської військової флотилії Володимира Кукель. Його команда, замість наведення порядку, відразу відзначилася постійними пиятиками, посиливши і так поганий морально-психологічний клімат у фортеці.

З «позитивної» сторони відзначилася і молода дружина Раскольникова, що зайняла кілька посад у штабі флоту - Лариса Рейснейр (вона називала себе «коморсі» - командуючою морськими силами). Вона зайняла квартиру колишнього морського міністра Григоровича, відрізнялася дорогими викликають туалетами, розкішшю одягу, квартира була наповнена предметами розкоші. Типова міщанка у дворянстві.

Хід повстання

1 березня була випущена резолюція про підтримку робітників Петрограда, з гаслом «Вся влада Радам, а не комуністам». Зажадали звільнення з ув'язнення, всіх представників соціалістичних партій, проведення перевиборів Рад і, виключення з них всіх комуністів, надання свободи слова, зборів і спілок всім партіям, забезпечення свободи торгівлі, дозволу кустарного виробництва власною працею, дозволи селянам вільно користуватися своєю землею і розпоряджатися продуктами свого господарства, тобто ліквідації продовольчої диктатури. Для підтримки порядку в Кронштадті і організації оборони фортеці був створений Тимчасовий революційний комітет (ВРК) на чолі з матросом Петриченко, крім якого до комітету увійшли його заступник Яковенко, Архипов (машинний старшина), Тукіно (майстер електромеханічного заводу) і Орешин (завідувач третьої трудової школою).

3 березня Петроград і Петроградська губернія були оголошені у стані облоги. Кронштадтці домагалися відкритих і гласних переговорів з владою, проте позиція останніх з самого початку подій була однозначною: ніяких переговорів або компромісів, заколотники повинні скласти зброю без жодних умов. Парламентерів, які прямували повсталими, арештовували.

4 березня Комітетом оборони Петрограда Кронштадту був пред'явлений ультиматум. Повсталі змушені були або прийняти його, або захищатися. Того ж дня у фортеці відбулося засідання делегатському зборів, на яких були присутні 202 особи. Було вирішено захищатися. За пропозицією Петриченко складу ВРК був збільшений з 5 до 15 осіб.

5 березня властями віддається наказ про оперативні заходи щодо ліквідації повстання. Була відновлена 7-а армія під командуванням Михайла Тухачевського, якому наказувалося підготувати оперативний план штурму і «в найкоротший термін придушити повстання в Кронштадті». 7-у армію підсилюють бронепоїздами і авіазагоном. На берегах Фінської затоки було зосереджено понад 45 тис. багнетів.

7 березня 1921 почався артилерійський обстріл Кронштадта.

8 березня 1921 частини Червоної армії пішли на штурм Кронштадта, штурм був відбитий. Почалася перегрупування сил, стягувалися додаткові частини.

У ніч на 16 березня після інтенсивного артилерійського обстрілу фортеці почався новий штурм. Бунтівники помітили атакуючі радянські частини занадто пізно. Так, бійці 32-ї бригади без єдиного пострілу змогли підійти на відстань однієї версти до міста. Штурмуючі змогли увірватися в Кронштадт, до ранку опір було зламано.

В ході боїв за Кронштадт Червона Армія втратила 527 чоловік убитими і 3285 чоловік пораненими. Бунтівники втратили вбитими близько тисячі чоловік, 4,5 тисячі (з них половина - поранені) були взяті в полон, частина бігла до Фінляндії (8000), було розстріляно за вироками ревтрибуналів - 2103 людини. Так закінчилася Балтійська вольниця.

Фактично заколот підняла тільки частина матросів, пізніше до бунтівників приєдналися гарнізони кількох фортів і окремі обивателі з міста. Єдності настроїв не було, якби весь гарнізон підтримував повсталих, придушити повстання в найпотужнішою фортеці було б набагато важче і пролилося б більше крові. Матроси революційного комітету не довіряли гарнізонам фортів, так на форт «Риф» було направлено - понад 900 осіб, на «Тотлебен» і «Обручов» по 400. Комендант форту «Тотлебен» Георгій Лангемак, майбутній головний інженер РНДІ і один з «батьків» «Катюші», категорично відмовився підкорятися ревкому, за що був заарештований і засуджений до розстрілу.

Хто буде брати владу, хто і як буде керувати країною, звідки взяти продовольство і т.д. - Знайти відповіді в  резолюціях і вимогах повсталих неможливо.

Повсталі були бездарними командирами, у військовому відношенні, і не використали всіх можливостей для оборони. Так, генерал-майор Козловський командувач кронштадтської артилерією і ряд інших військових спеців відразу ж запропонували Ревкому атакувати частини Червоної Армії на обох сторонах затоки, зокрема, захопити форт «Червона Гірка» і район Сестрорецька. Але ні члени ревкому, ні рядові бунтівники не збиралися покидати Кронштадт, де вони себе почували в безпеці за бронею лінкорів і бетоном фортів. Їх пасивна позиція і привела до швидкого розгрому.

За час боїв потужна артилерія лінкорів і фортів, контрольованих повстанцями, не була використана на повну потужність і не завдала особливих втрат більшовикам.

Військове керівництво Червоної Армії, Тухачевський, також діяло майже бездарно. Якби повсталими керували досвідчені командири, штурм фортеці б був провалений .

- Обидві сторони не соромилися брехати. Повсталі випустили перший номер «Известий Тимчасового революційного комітету», де головною «новиною» говорили, що «У Петрограді загальне повстання». На ділі в Петрограді заворушення на заводах пішла на спад, деякі кораблі, що стояли в Петрограді, і частина гарнізону коливалися і займали нейтральну позицію. Переважна більшість солдатів і матросів підтримала уряд.

Зінов'єв брехав, що в Кронштадт проникли білогвардійські і англійські агенти, які кидались золотом наліво і направо, а заколот підняв генерал Козловський.

Керівництво Кронштадтського ревкому на чолі з Петриченко, зрозумівши, що жарти скінчилися, ще в 5:00 ранку 17 березня на автомобілі виїхало по льоду затоки до Фінляндії. Слідом за ними кинулася натовп простих матросів і солдатів.

Підсумком стало ослаблення позицій Троцького-Бронштейна: початок нової економічної політики автоматичні відсунуло позиції Троцького на другий план.

П. Степанов

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі