четвер, 23 жовтня 2014 р.

Про хунвейбінів у Китаї

.. Перші хунвейбіни з'явилися 29 травня. Це були дванадцяти-тринадцятирічні учні середніх шкіл, що носили на рукавах бавовняні червоні пов'язки з жовтими знаками «Хун Вей Бін» (Червона варта). Їх першим ділом була атака проти університету Цинь-хуа. Незабаром до них приєдналися діти різного віку, студенти і, найважливіше, члени Молодіжного союзу КПК, які, зі схвалення Мао, збунтувалися проти свого офіційного керівництва, і чиї загони заволоділи вулицями. На початку літа вся система освіти завмерла, так як викладачі і вчителі в жаху розбіглися (ті, кому пощастило не бути схопленими і «перевихованими»), і запанував закон Лінча, насаджуваний малолітніми. 

Пізніше на Заході з'явилося деяке нерозуміння Культурної революції. Вона представлялася як бунт інтелектуалів. Насправді все було зовсім навпаки. Це була революція неписьменних і напівграмотних проти інтелектуалів або, як їх ще називали, «очкариків». Це була ксенофобія, спрямована проти тих, хто «вважав, що за кордоном місяць повніше». У хунвейбінів було багато спільного з Коричневими сорочками Рема, а у їхнього руху - з кампанією Гітлера проти «космополітичної цивілізації». Це була найбільша охота на відьом в історії, і в порівнянні з цим повоєнні чистки Жданова в Росії виглядали майже тривіально. 

Однак важливо відзначити, що цей підйом вандалізму залучив певний тип представників радикалів в академічному середовищі, і вони стали сумно відомі протягом подальших декількох років в Європі та Північній Америці. 

Перше «дацзибао» в Пекіні («афіша з великими буквами»), адресоване університетським властям і повне нападок проти них, було розклеєно викладачкою з філософії Ніє Юан-цу, яка стала "мадам Дефарг" жахів в університетських містечках. 

(M-me De Farge - героїня роману Ч. Діккенса "Повість про два міста". Тип безжальної фанатичної революціонерки. Будучи присутнім на засіданнях Конвенту, вона становила список аристократів та інших ворогів Революції, зашифрований в стібках її в'язання.) 

На дацзибао можна було прочитати: «Чому ви так боїтеся дацзибао? Це боротьба не на життя, а на смерть проти Чорної банди! » 

За один тиждень 10 000 студентів розвісили 100000 дацзибао «розміром з двері», де ієрогліфи часто досягали висоти чотирьох футів. Фрази повторювалися: «Вам це так не пройде ... наше терпіння вичерпане». Тоді ж почалися і перші насильства. Біснуючіїся вуличні банди відрізали дівчатам довге волосся, рвали юнакам брюки, пошиті за закордонній моді. Перукарям було заборонено робити зачіски типу «кінський хвіст», в ресторанах наказано було готувати більш прості меню, в магазинах не продавати косметику, спідниці з розрізами, темні окуляри, шуби і, інші шикарні товари. Розбивали неонові реклами. Вулицями палили величезні багаття, на яких знищували заборонені товари, серед: них (як було показано на виставці «конфіскованих товарів») знаходилися рулони шовкової і парчевої тканини, золоті та срібні прикраси, шахи, старовинні скрині та шафи, гральні карти, нічні сорочки, фраки, циліндри, платівки з джазом і всілякі твори мистецтва. Хунвейбіни позакривали чайні, кафе, незалежні приватні театри і всі приватні ресторани, не дозволяли працювати мандрівним музикантам, акробатам, артистам, заборонили весілля і похорон, заборонено було також триматися за руки і запускати повітряних зміїв. В Пекіні були зруйновані древні стіни, закритий парк Бей Хан і Національна галерея витончених мистецтв. Бібліотеки були перевернуті догори дном і закриті, а книги спалені. Але, хоча деякі бібліотеки ще й залишалися відкритими, мало хто насмілювався їх відвідувати. Десять років по тому, Ден Сяо Пін сказав, що під час Культурної революцііа з восьмисот інженерів в Науково-дослідному інституті кольорових металів тільки четверо наважувалися відвідувати інститутську бібліотеку; він сказав ще, що тих з 150-ти тисяч технічних кадрів Академії наук, хто в той смутний час відвідував лабораторію, викривали як "білих фахівців". 
Не було влади, яка могла б протистояти цим діям. Коли власники магазинів і інші постраждалі прошарки зверталися в поліцію, їм нагадували "Рішення ЦК КПК про велику пролетарську культурну революції" (1 серпня 1966), де йшлося: «Єдиний метод - це самовизволення мас ... вірте масам, розраховуйте на них і поважайте їх ініціативність .... Не бійтеся заворушень ... Нехай маси самоосвічуються ... Не приймайте ніяких заходів проти університетських студентів, учнів у середніх і початкових школах ... ». Навіть партійних лідерів, які намагалися приборкати хунвейбінів, водили по вулицях у ковпаках і з плакатами, які зазвичай в покарання носили ледачі учні. На головах у партійних місцевих керівників часто можна було бачити паперові ковпаки з ієрогліфами, що розповідають про їхні злочини. 
Ці сесії супроводжувалися часто тривалими побиттями критикованих, часто - їх смертю від побоїв або їх самогубством. Мабуть, були звільнені абсолютно всі директори шкіл. 
Після того, як рух набрав швидкість, насильство стало буденним, а потім і повсюдним явищем. Лідери хунвейбінів, ймовірно, вийшли з найнижчих соціальних верств. Деякі з них були просто вуличними кишеньковими злодіями і хуліганами, хизувалися товстими шкіряними ременями з мідними пряжками. Їх дацзибао закликали: «Зварити його в маслі», «размозжу його собачу голову» тощо. Жінкам і чоловікам, зарахованим до «духів і потвор», «поганих елементів», і «контрреволюціонерів» голили голови. Пізніше в якихось уривках з «політичних дебатів» можна було прочитати: «Звичайно, він капіталіст. У нього є гарнітур з дивана і двох крісел ». Сотні тисяч приватних будинків були розбиті і пограбовані з цієї причини. Але хунвейбіни нападали і на державні установи і змушували чиновників передавати їм архіви, погрожуючи викрити їх як «знаряддя ревізіоністів». Міністерством закордонних справ заволоділа банда колишнього дрібного чиновника Яо Ден-шана. Він відкликав всіх послів, за винятком одного, знизив їх на посаді і відправив виконувати дрібні доручення. Його ноти іншим державам були написані в стилі хунвейбінскіх дацзибао і були ввічливо повернуті з проханням, щоб надалі всі листи підписувалися головою ради міністрів Чжоу. Але й Чжоу, будучи завжди спокійним центром китайського життя при всіх театральних постановках Мао, тепер, схоже, теж був у небезпеці. Хоча хунвейбінам не дозволяли вбивати нікого з людей верхівки, все-таки багато хто загинув у в'язниці. Самого Лю залишили померти (1973 г.) на власних нечистотах на крижаній підлозі бетонної камери. А на більш низькому рівні смертельні випадки набували все більш катастрофічний характер. Агентство Франс прес вважало (3 лютого 1979 г.), що вбито близько 400 000 чоловік - оцінка, яка була прийнята всіма. 
Між тим, Цзян Цинь управляла світом культури і виступала на багатолюдних мітингах, викриваючи капіталізм (про який заявила, що він знищив мистецтво), джаз, рок-н-рол, стриптиз, імпресіонізм, символізм, абстрактне мистецтво, фовізм, модернізм - «одним словом декадентство і мерзенність, які отруюють і розбещують уми людей ». Її промови з трибун були побудовані на манер шефа таємної поліції Кан Шена, з яким її часто бачили. 

У другій половині 1966 практично всі головні культурні організації Китаю були підпорядковані її армійській організації. Були зведені всі старі рахунки, деякі ще з 30-х р.р., в світі театру і кіно. Провідні директори, сценаристи, поети, актори і композитори звинувачувалися в «раболіпстві перед іноземцями», в похвалах «другосортним іноземним дияволам», в «висміюванні Боксерів» (на яких тоді дивилися, як на культурних героїв), і в зображенні звичайних китайців як « повій, курців опіуму, ошуканців і жінок з семенячоюходою », створюючи, таким чином,« комплекс неповноцінності у нації ». 
("Боксери" - члени таємного антиколоніального суспільства, які підняли в 1900 г. "Боксерське повстання") 
Вона дала розпорядження хунвейбінам «викорінити Чорну лінію», «зірвати маски», знищити фільми, пісні і п'єси «лінії національного приниження» і «витягнути на білий світ» членів «Чорної банди». 
Дванадцятого грудня року 1966р. багато «ворогів суспільства», колишнього мера Пекіна і інших провідних культурних мандаринів, включно і всіх директорів театрів і кіно, чиї шляхи коли-небудь перетиналися з Цзян Цинь, було заставлено марширувати на Стадіоні Робочих перед 10 000 чоловік, з важкими дерев'яними плакатами на шиях. Одним з найстрашніших аспектів Культурної революції було ставлення до дружин, яких піддавали більш жорстоким приниженням, ніж їхніх чоловіків. Десятого квітня 1967 року наприклад, дружину Лю витягли перед 300 000 чоловік в університетському містечку Цинь-хуа, одягнену в облягаюче вечірнє плаття, в туфлях на високих підборах, в англійському солом'яному капелюшку і з намистом з пінг-понгових кульок з намальованими на них черепами. Натовп скандував: «Геть рогатих дияволів і зміїних богів!» 
Загони Цзян Цинь захопили радіо і телевізійні станції, газети і журнали; вони відбирали камери і плівки, перевертали студії догори дном у пошуках доказів, конфісковували фільми і випускали їх перередактованими, забороняли доступ до сценаріїв, суфлерським екземплярам і музичним партитурам. Більшість митців не сміло підписуватися під картинами своїми іменами, а замість цього використовували гасло «Десять тисяч років життя Голові Мао». «Наказую, - сказала Цзян Цинь, - з молотом в руках атакувати всі старі правила». Вона відвідувала репетиції Центрального філармонічного оркестру і переривала їх, примушуючи головного диригента Лі Те-Луна люто волати: «Ви б'єте мене молотом!» Вона змушувала композиторів писати твори, які спочатку пускалися в «маси», а потім перероблялися з урахуванням їх реакції. Вона скаржилася, що повинна «бити їх молотом», щоб змусити підкоритися і подолати «іноземний вплив». Дехто з її послідовників сприйняв її слова буквально і розтрощив руки одному піаністу, який навчався на Заході. Молоти, кулаки, удари і бій були знаками революційного мистецтва. Зайнявшись балетом, Цзян Цинь заборонила тримати пальці рук в «формі орхідеї», а також відкриті догори долоні, віддаючи перевагу кулакам і різким рухам, підкреслено що зображують «ненависть до класу землевласників» і «рішучість помститися». 
Заборонивши в 1966 р практично всі форми артистичних проявів, Цзян Цинь відчайдушно намагалася заповнити порожнечу. Написаних творів було небагато: дві оркестрові п'єси, концерт для фортепіано «Жовта річка» і симфонія Ша Чіа-пін, чотири опери та два балету - всі вісім були названі Ян-Пан Хсі або «зразковим репертуаром» за аналогією з зразковими фермами. Була також одна скульптурна серія, названа "Двір складальників орендної плати", і кілька картин, найвідоміша з яких - портрет Мао у синій робі, який вивчає умови праці в шахті на початку 20-х років. Вона була «композірована» колективом пекінських студентів, а фактично намальована сином «бідних селян». Фільмів знімали мало, через «саботаж» (скаржилася вона пізніше); її акторам і актрисам давали «погані гримерки», не давали теплої їжі, а на її сценах і знімальних майданчиках часто відключали електрику. 
Слідом за захватом 1966 року, коли Мао переплив річку і культ його особи досяг свого апогею, Китай став сповзати до громадянської війни. П'ятого лютого 1967 поплічники Мао в Шанхаї заснували «комуну» - знак, що він ще зітхає по політиці "Великого стрибка". В основі комуни стояли докери, зокрема 2500 войовничих робочих П'ятої вантажно-розвантажувальної зони, які за один день (в червні 1966 г.) написали і розвісили 10000 дацзибао. 532 робочих цієї зони відмовилися вступити в комуну. Проти них були написані дацзибао, і в покарання їх змусили надіти високі ковпаки і носити ганебні дацзибао з містеріозними написами «Село з чотирьох сімейств» і «антипартійна кліка». Дома їх були розграбовані, а самих засудили до «символічної» смерті, яка легко могла перетворитися на справжню. Призначенням Шанхайської комуни було дати сигнал до заснування інших комун в Китаї. Насправді робітники часто чинили опір нападам хунвейбінів на їх фабрики. Навіть в Шанхаї міська влада організовувала «Червоні дружини» проти хунвейбінів. Обидві сторони мали велику кількість гучномовців, з яких з ранку до вечора неслись оглушливі бойові гасла: «Лютневе взяття влади незаконне», «Вітаємо лютневе взяття влади». Відбувались викрадення, катування і побоїща із застосуванням велосипедних ланцюгів і кастетів, «війська» перекидалися з одного кінця міста в другой.
Дуже характерно, що Мао практично не використовував органи держбезпеки в своїй практиці чистки партійних кадрів, віддаючи партійних працівників у руки хунвейбінів (кістяк яких складали студенти) і цзаофанів (формувалися з молодих робітників). 
У провінціях КНР влада переходила від місцевого уряду і партійних органів в руки т.зв. революційних комітетів. Революційні комітети створювалися з хунвейбінів, партійних працівників і військових. Пізніші дослідники вважають, що за допомогою революційних комітетів Мао і радикали усували і частково знищували стару гвардію. 

В університетах формувалися приватні армії. «Батальйон Чин-каншан» з університету Цинь-хуа, «елітна група» вкрай лівих вели постійні бої проти «духів і чудовиськ», використовуючи бамбукові списи, саморобну зброю і броньовані машини. Були й інші підрозділи: П'ять-Один-Шість, комуна Нова пейта, комуна інституту по геології «Червоніє схід» і фракція «Небо» з Інституту з аеронавтики. Їм наслідували на фабриках і в неуніверситетських містах. З відходом Китаю назад до організованих військових дій банд і військової диктатури почало розвиватися щось схоже на феодальну анархію. В липні 1967 в Вухані стався так званий «бунт». Насправді це було великомасштабна битва між робітниками-хунвейбінами і консервативною групою робітників, відомою під назвою «Мільйон героїв». Командир місцевої армійської частини встав на сторону «Героїв». Для відновлення миру був посланий Чжоу Ень-лай. На щастя йому вдалося втекти і врятувати собі життя. Двох людей, які його супроводжували зловили і катували. В результаті Цзян Цинь висунула гасло «Кривди з розумом, а захищай силою» і роздала хунвейбінам велику кількість зброї. 
Насильство досягло свого апогею до кінця літа 1967 Як звичайно, в такий момент Мао занепокоївся тим, що накоїв, і одночасно обтяжувався нескінченною плутаниною. Ймовірно, він сказав Цзян Цинь припинити все це. І у вересні вона оголосила, що насильство має бути лише словесним, а кулемети потрібно використовувати тільки тоді, коли це «абсолютно необхідно». Ті, хто не підкорилися, були звинувачені в тому, що «тримають фортецю в горах». Атаки проти британського посольства і його персоналу були справою «ультралівих, підбурюваний клікою Шістнадцятого травня». Мао теж взявся за справу. «Ситуація розвинулася швидше, ніж я очікував, - сказав він перед Центральним комітетом. - Я не буду в образі, якщо Ви на мене поскаржитеся ». Він розгнівався, що міністр закордонних справ Чень схуд на 12 кг в результаті допитів хунвейбінів: «Я не можу показати його іноземним гостям в такому стані». «Молодим паліям» і «д'яволятам» велів повернутися в школи. Розігнав Шанхайську комуну. «Зараз Китай схожий на країну, розділену на вісімсот князівств», - скаржився він. 

Відкат 

Dосени 1967 Мао перестав офіційно підтримувати Культурну революцію, принаймні, її найбільш активну частину - хунвейбінів і використовував Китайську народно-визвольну армію (КНОА), щоб відновити порядок і підпорядкувати групи, які він тепер викривав, як «некомпетентні» і « політично незрілі ». Використання сили він виправдав зауваженням: «Солдати - це просто робітники і селяни, одягнені в уніформу». В деяких місцях бої тривали і в 1968 р, але вже з меншою силою. Влітку в будинку Мао, розташованому близько Південно-Центрального озера, відбувся цікавий «діалог на зорі» з лідерами хунвейбінів: 
«До цих пір я ніколи не робив магнітофонних записів, але сьогодні записую. В іншому випадку, пішовши звідси, ви витлумачите сказане мною так, як вам хочеться ... Занадто багато людей було заарештовано по моєму кивку. 
Міністр внутрішніх справ: «Я винен в зайвих арештах». 
Мао: «Не намагайтеся прикривати мене чи вибачати мої власні помилки». 
Чан Бо-да (лівий теоретик): «Дотримуйтесь тільки вчення Голови». 
Мао (роздратовано): «Не кажіть мені про вчення!». 
Пізніше він почав погрожувати, що якщо хунвейбіни битимуться з армією, вбивати людей, «руйнувати транспортні засоби» або «палити вогнища», вони будуть «знищені». Але йому не хотілося зовсім відмовлятися від анархізму: «Нехай студенти ще десять років борються. Земля продовжить обертатися. Небо не впаде ». Незважаючи на це, п'ятеро ватажків хунвейбінів незабаром були вислані працювати на свиноферми в глибокій провінції. Драма закінчилася ... ».Коли через деякий час Мао вирішить, що цілі« культурної революції» виконані, деякі з хунвейбінів самі підпадуть під репресії. 
А ще через кілька років стануть свідками викриття «культурної революції» і будуть залучені до боротьби за «п'яту модернізацію»: будівництво демократії після Мао.

О. Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі