вівторок, 14 жовтня 2014 р.

Події в Румунії в грудні 1989 року

Спочатку події йшли за звичним сценарієм зняття неугодного лідера. Влітку 1989 поширювалося лист від колишніх чільних членів РКП з критикою режиму. Н. Чаушеску звинуватив їх у тому, що вони - агенти СРСР, США і західних країн. Потім на Пленумі ЦК партії Н. Чаушеску вигукнув: «Я знаю, ви хочете, щоб прийшов цей ІлієскуБув заарештований ряд осіб, які підписали нове звернення - на цей раз проти обрання Н. Чаушеску генсеком на майбутньому з'їзді.
Далі найістотнішим чинником був національний. У місцях компактного проживання угорців були спровоковані криваві події, що призвели до повалення ладу. З 17 листопада віруючі м Тімішоара зібралися біля будинку, де проживав священик-дисидент Л. Текеш. Він був підданий домашньому арешту, потім його намагалися вислати з міста. 15 грудня минулого демонстрації. Вони розганялися водометами. Були запущені чутки, що людей розганяли стрільбою з вертольотів.
Суть же в тому, що «там секретна поліція, яка організувала змову проти себе самої, щоб повалити старий режим, і телебачення, яке показало (...) реальну політичну функцію ЗМІ.
Н. Чаушеску вранці 18-го числа відбув до Тегерана. А події тим часом розгорталися. 20-го Чаушеску повернувся і виступив по радіо і телебаченню, заявивши, що тімішоарські події інспіровані ззовні. Слідом він викликав послів з ​​країн Варшавського договору і запитав: це ваші агенти на чолі з СРСР спровокували драму?
Але і свій же міністр оборони не підтримав Чаушеску. Один гереушнік багато років по тому визнавав: «Потрібна була допомога армії. Проте військове керівництво, підтримувало таємні контакти з Вашингтоном і Москвою, несподівано відмовилося виступити "проти народу". Чаушеску був в люті. За намовою чекістів він викликав до себе главу військового відомства, який після прибуття був заарештований співробітниками "Секурітате" і тут же розстріляний. Мабуть, з метою залякування всієї військової верхівки. Однак армійське керівництво залякати не вдалося.
Офіційне радіо оголосило про самогубство міністра оборони Василя Миля, але надалі стали говорити про те, що його стратили за відмову стріляти в народ. Миль був розстріляний «Секурітате», і це викликало хвилю помсти.
Сам Чаушеску розумів, що це не вирішення питання, і, як пише військовий розвідник, «... нервував. За порадою свого головного політтехнолога і одночасно дружини Олени він вирішив продемонструвати всьому світу і собі самому "потужну народну підтримку". Тобто, висловлюючись сучасною мовою, свій високий рейтинг. Для цього людей за рознарядкою зігнали на мітинг в центрі Бухареста. Агенти "Секурітате" в натовпі скандували: "Чаушеску і народ!", "Ми з тобою, геній Карпат!". Однак в гущі людей на площі були помічени невеликі групи, в яких знаходилися співробітникі військової розвідки - румунського аналога ГРУ. Люди в цих групах вигукували: "Смерть Чаушеску!", "Геть диктатора!", "Хай живе революція!". "Секурітате" спробувало виловити бунтівників, але зустріло збройну відсіч. Прямо на очах у Чаушеску почалася стрілянина. Одночасно на допомогу "повсталому народові" в місто рушила армія з важкою технікою ».
21-го вранці зібрали мітинг прихильників Чаушеску. Виступ його було перервано вибухами петард. Як написали по гарячих слідах на Заході, виявилося, що секція «Секурітате» USLA і її командир пВ. Арделеану зраділі Чаушеску і стали маніпулювати натовпом. Це безперечно видно на кадрах відеозапису, що показують, що деякі стандартно одягнені суб'єкти керували демонстрантами, показуючи високий рівень контролю над подіями. Але, мабуть, це були військові ...
Одні мітингувальники рушили на штурм будівель ЦК, а інші розбіглися. У столиці піднялися страйки і хвилювання. 22-го вони посилилися після того, як до демонстрантів примкнула армія. Тут вже і керівництво «Секурітате» в особі генерала Ю. Влада поспішило проголосити про свою єдність з народом. Але було пізно ...
Н. та О. Чаушеску бігли зі столиці на вертольоті, потім на машині, і були затримані в 90 км від столиці. У другій половині дня телебачення транслювало звернення Фронту Національного Порятунку на чолі з І. Ілієску, в нього входило значне число партійної еліти.
В цей час 4 батальйоні спецназу «Секурітате» з Плоєшті, розташованого в 100 км на північ від столиці, після отримання інформації про події в Бухаресті висунулися до нього і ввечері вступили в бій, прориваючись до центру. Вже до полудня вони билися в 100 м від телецентру. «Світова громадськість» забила тривогу. Міністр закордонних справ Франції Р. Дюма і держсекретар США Дж. Бейкер звернулися до М.С. Горбачова з проханням про допомогу.
Офіційно подружжя Чаушеску розстріляні 25-го на військовій базі Тяговісте. Серед членів «суду» - пiдполковник В. Мегуряну, який був призначений новим шефом «Секурітате», яке було переведено з підпорядкування МВС в міністерство оборони. В той же день було скоєно замах на адвоката, який намагався на процесі захищати Чаушеску, а потім в помсту був убитий його син. Пізніше за дивних обставин пішов з життя і голова «народного трибуналу» Г. Попа. До даного моменту відноситься і те, що наступальний порив вірних присязі військ вичерпався.
Але, незважаючи на те що минуло стільки років, стільки написано, і тут все ще півпрозоре. Посадили шефа «Секурітате». Чому? Чому він став давати шокуючі публіку показання-зізнання, ні в чому не суперечать нашим Версіям? Чому, коли вже розстріляли сім'ю Чаушеску і це тут же показали по телебаченню, перестрілки і опір не припинилися, або хоча б не знизилися, але тривали ще і ще? Чому, як тільки тепер про це говорять, спецслужбистів і агентуру знищували з коренем, як клас?

В Бухаресті спалахнули вуличні бої між військами і співробітниками "Секурітате", які поливали кулями не тільки солдат, а й мирних жителів. Не випадковий той факт, що "Секурітате" формувалася в основному з колишніх вихованців державних дитячих будинків, чиї контакти з населенням навмисно зводилися до мінімуму.

«Революція перемогла. Але не закінчилася. Навпаки, почалась гранично жорстка тотальна чистка "гебешників". По всій країні чекістів виловлювали пачками за списком і відразу ж ліквідували. Як розповідали співробітники деяких посольств, якi опинилися в розпал подій в невеликому провінційному містечку Клужі, там протягом доби було знищено близько 140 співробітників і агентів "Секурітате". Їх заарештовували, на вантажівках привозили до військової частини, ставили до паркану, розстрілювали з автоматів, потім трупи вантажили в машини, кудись відвозили, а взамін привозили нову партію засуджених. Аналогічно було і в інших містах Румунії. В Бухаресті, де окремі групи чекістів, рятуючи своє життя, намагалися чинити опір, ще кілька днів йшла стрілянина ». Чому? Навіщо така жорстокість?
Згідно з останньою версією тут було троє активних гравців: 1) «демократи» румунського розливу як агентура були в усьому підзвітні і керовані з боку; 2) «Секурітате». Але існувала ще й 3) армія. Саме тому, що був конфлікт між двома групами змовників: армією і спецслужбістами, і був убитий міністр оборони. І «існує версія, що дії з повалення влади розвивалися двома паралельними потоками. Одне опозиційне угрупування включало в себе відставних генералів і колишніх високопоставлених чиновників, "скривджених" Чаушеску. (...) Друге угруповання - діючі генерали армії і держбезпеки. Суперечності між цими двома угрупованнями, можливо, і є причиною збройних зіткнень 23-28 грудня 1989 року. Як відомо, жоден з "терористів" ні живим, ні мертвим так і не був пред'явлений громадськості і журналістам.
Протягом деякого часу телебачення продовжувало підтримувати в суспільстві психологічний стресА між тим в ці ж дні розстрілювали самих «секурітате», тільки без роликів по ТБ.
Тоді виходить, що румуно-«демократи» виступали на перших порах на боці держбезпеки, але потім, коли «румунська армія всього лише перехопила ініціативу у" Секурітате ", румунської КДБ, яка першою розпочала реалізацію власного сценарію повалення режиму», їх залишила поцарювати армійська верхівка, а сама воліла залишатися в тіні. Ось теж комусь урок, а комусь і гіркий висновок: випустиш тільки одну ланку і зіпсуєш всю гру ...

З колишніми співробітниками держбезпеки за нової влади поступили жорстко. Їм заборонено обіймати будь-які державні посади. В результаті, за даними доктора Хендерсона (аналітична служба канадської розвідки CSIS), частина співробітників Секурітате після падіння режиму Чаушеску стала працювати в спецслужбах Ізраїлю. Крім того, вважається, що багато відставних офіцерів румунської держбезпеки знайшли притулок в рядах ультранаціоналістичної партії "Велика Румунія".
У 1996 році влада спробували остаточно добити колишніх співробітників Секурітате, випустивши так звану Білу книгу Секурітате. Книга складається виключно з доносів, звітів і повідомлень таємних агентів Секурітате, впроваджених в середовище літераторів, художників і т. Д., Імена самих агентів при цьому не названі. Добро на видання дали нові спецслужби країни.

Анатолій Коваленко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі