вівторок, 5 серпня 2014 р.

Як вести себе при ракетно-артиллерійському обстрілі


Якщо ви потрапили під арт-обстріл, вибухів не бачите але земля танцює під ногами. Значить б'ють поруч.
Не панікуйте! Лягайте на землю озирніться і виберіть укриття.
Якщо обстріл по квадрату то бажано, не висовуватися хвилин 5-10. Пакет знищення зазвичай 60-100 снарядів по точці.
Прислухайтеся! Якщо обстріл не вщухає, постарайтеся відповзти по далі від високих будівель, знайти глибоку канаву, підземний перехід.
Якщо ви чуєте свист снарядів, то можете заспокоїться, снаряд свистить, якщо він пролетів над вами. АЛЕ !!! Реактивні снаряди типу «Град» і подібні їм свистять завжди з шипучо противним звуком, звук ви зможете почути за секунду до прольоту або влучення. Ще одне але !!! Не всі снаряди вибухають від попадання в ціль деякі вибухають над землею. Мінометні міни падають вертикально.
Снаряди не вибухають величезними вогненними грибами, маленька спалах і залізна оболонка розлітається в сторони скажімо звичайний снаряд має 50 метрів тотального ураження.
Якщо ви бачите великі гриби від вибухів то скоріше це вибухають авіабомби, вони набагато потужніші від снарядів і сховатися від них можна в спеціальних бомбосховищах.
Якщо ви бачите білі сліпучі спалахи вночі схожі на квіти або вибухи з безліччю білястого диму то можливо ведеться обстріл фосфорними запальними снарядами. Від таких треба якнайшвидше відбігати якнайдальше ... крім самого вибуху розкидаючого гранули фосфорної начинки які пропалять все м'ясо і кістки, утворюється хмара отруйного диму. А він може вразити дихальні шляхи і слизові.
Якщо перед вами впав снаряд то вважайте що ви вже на мушці, навіть якщо стріляють по балістичній траєкторії, прицілювання займає секунди. Єдине що вам може врятувати життя це вистрибнути з машини.
Касетні бомби і снаряди створюють мінні поля! Зрозуміти що територія відстріл таким видом снарядом можна по множинним невеликим воронок. Якщо ви помітили невеликі шашечки з стрічкою! Не в якому разі не підходьте до них.
Не наближайтеся до снарядів, що не розірвались.
Якщо ви почули свист снаряда (він схожий більше на шерех), а через 2-3 секунди - вибух, відразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів досить далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили достатньо безпечну відстань. Проте наступний снаряд полетить ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко і уважно озирніться навколо: де можна сховатися надійніше?

У разі, якщо обстріл застав вас в транспортному засобі - слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку «від будівель і споруд» і залягти на землю. Озирніться і очима пошукайте більш надійне укриття неподалік. Перебігати слід короткими швидкими кидками відразу після наступного вибуху.

Якщо перші вибухи застали вас в дорозі - не розраховуйте, що на транспорті ви зможете швидко втекти від обстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться далі обстріл, скажімо, з мінометів. Крім того, бензобак вашого авто додає небезпечного ризику обгоріти. Тому знову-таки: негайно зупиняйте машину і швидше шукайте укриття.

Не підходять для укриття:

Під'їзди будь-яких будівель, навіть невеликі прибудовані споруди. Від багатоповерхових / багатоквартирних будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50;
Місця під транспортними засобами;
Звичайні ЖЕКівські підвали будинків. Вони зовсім не пристосовані для укриття в часі авіанальотів або ракетно-артилерійських обстрілів (йдеться про слабкі перекриття, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо). Є великий ризик опинитися під масивними завалами. Захаращення таких підвалів тягне ризик моментального пожежі або задимленості.

Ніколи не слід ховатися зовні під стінами сучасних будівель! Нинішні бетонні «коробки» не мають ні найменшого запасу міцності і легко розсипаються (або «складивются») не тільки від прямого попадання, а й навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик зсувів і завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів і магазинів: від вибухової хвилі зверху падатиме багато скла; це не менш небезпечно, ніж металеві осколки снарядів.

Іноді люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, в місцях, закладених контейнерами, заставлених ящиками, будматеріалами і т.п. (набирає справу підсвідомий рефлекс: сховатися так, щоб не бачити нічого). Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети і речовини: виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.

Часом люди зі страху стрибали в річку, в ставок, фонтан і т.д. Вибух бомби або снаряда у воді навіть на значній відстані дуже небезпечні: сильний гідроудар і - як наслідок - важка контузія.

Зручним укриттям може стати бліндаж.


Блінда́ж (фр. blindage, от фр. blinder — покривати заслонами)  — укриття, влаштоване на бойових позиціях для захисту групи воїнів від артилерійського та іншого вогню противника.
Бліндаж — заглиблена в землю фортифікаційна споруда, має міцне покриття з балок (дерев'яних, залізобетонних, ін.) прикритих шаром ґрунту, і міцні двері.
З появою атомної зброї, бліндажі будують зі спеціальної хвилястої сталі і збірного залізобетону.
 
Закритий каналізаційний люк може теж стати непоганим укриттям. Крім усього треба враховувати що в люках можуть збиратися важкі гази.

Можна сховатися в наступних місцях:
в спеціально обладнаному бомбосховищі (якщо пощастить). Від звичайного ЖЕКівського підвалу даний бомбосховище відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції і наявністю двох (і більше) виходів на поверхню;
в підземному переході;
в метро (ідеально підходить);
в будь-якій канаві, траншеї або ямі;
в широкій трубі водостоку під дорогою (не варто лізти дуже глибоко, максимум на 3-4 метра);
вздовж високого бордюру або фундаменту забору;
в дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи);
в підземному овочесховище, силосної ямі і т.п .;
в оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаража або СТО;
в каналізаційних люках поруч з вашим будинком, це дуже хороший тайник (але чи вистачить у вас сил швидко відкрити важку залізяку? Важливо також, щоб це була саме каналізація або водопостачання - ні в якому разі не газова магістраль!)
в ямах- «воронках», що залишилися від попередніх обстрілів або авіанальотів.

У гіршому випадку - коли в поле зору немає укриття, куди можна перебігти одним швидким кидком - просто лягайте на землю і лежите, закривши голову руками! Переважна більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі грунту або асфальту, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті не менше 30-50 см над поверхнею.

Отже, загальне правило: ваше укриття повинно бути хоч мінімально поглибленим і, разом з тим, повинен знаходитися подалі від споруд, які можуть обрушитися на вас зверху при прямому влученні, або можуть загорітися. Ідеальний захист дає траншея або канава (подібна окопу) глибиною 1-2 метри, на відкритому місці.

Сховавшись в укритті, лягайте і обхопіть голову руками. Відкрийте рот - це вбереже від контузії при близькому розриві снаряда чи бомби.

Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна вважати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться. Можна спробувати подумки рахувати хвилини.

По-перше, це відволікає. По-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації: артилерійський обстріл не триває вічно, максимум - двадцять хвилин; авіаналіт - значно менше. В наш час не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються.

Після закінчення обстрілу (бомбардування)
Залишаючи місце сховища, не давайте собі розслабитися. Тепер вся ваша увага має бути сконцентрована собі під ноги! Не піднімайте з землі ніяких незнайомих вам предметів: авіабомба, ракета або снаряд могли бути касетними!

Бойові елементи часто розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках - від найменшого руху або дотику. 


Постарайтеся самому вижити і по можливості допомогти іншим.

В. Масик 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі