вівторок, 8 липня 2014 р.

Сільське господарство в Польщі

Делегація аграріїв побувала в Польщі і познайомилась з тим, як живуть і працюють польські сільгосптоваровиробники.
     
Перебування в цій країні виявилося дуже цікавим і пізнавальним. Перше враження - всюди порядок і чистота. Учасники побачили потопають у квітах сільські садиби з зеленими газонами, де навіть камінь-валун підкреслює оригінальність смаку господарів. Все це викликало відчуття, що знаходишся в Європі.   
    
Отже, трохи статистики. Площа земельних угідь становить 19,2 млн. га, що ставить Польщу на 3-е місце в ЄС - після Франції та Іспанії. Понад 95% сільгоспугідь використовуються в приватному секторі, в тому числі 87,7% індивідуальними господарствами.
      
Польський аграрний сектор вбирає в себе селянські господарства,які істотно різняться за організаційною структурою, формами власності, масштабами і обсягами виробництва. У Польщі є 2,9 млн. селянських господарств, середній розмір яких 5,8 га. Понад 70% польських господарств не перевищують 5 га, і все ж їх загальна площа менше 19% від загальної території сільських угідь.
      
Зернові культури, особливо пшениця і жито, є в Польщі найбільш важливими з посівних. Наступними за значенням йдуть картопля, кормові культури, цукровий буряк, олійні та бобові. У тваринництві переважають свинарство та розведення великої рогатої худоби, випереджаючи птахівництво і вівчарство, досить поширене на півдні країни.      
     
Змішані типи землеробства (обробіток зернових і тваринництво) переважають у більшості польських селянських господарств, так як чітка спеціалізація зазвичай відсутня.
      
Призначена на продаж продукція становить близько 60% від загального обсягу аграрного виробництва,
 

Польща є значним в Європі та світі виробником ряду сільськогосподарських продуктів. Зокрема, це стосується жита, картоплі, м'яса, молока. Польща також належить до числа провідних виробників ягід, в основному полуниці, малини і смородини, так само як і є одним з найбільших виробників цибулі, яблук, кольорової і білокачанної капусти.        
        
«Ми там, де якість має бути підтверджене документами» - такий девіз незалежних лабораторій, які були в великій кількості створені в останній час в Польші,які надають послуги в сфері нагляду та контролю за якістю продовольчих, непродовольчих продуктів і в галузі проведення випробувань впливу на навколишнє середовище.
   
Мікробіологічні та фізико-хімічні аналізи проводяться на сировину, напівфабрикати, готову продукцію, тести навколишнього середовища, отримані від виробників молочної, рибної, м'ясної, фруктово-овочевий, пекарської, кондитерської галузей, а так само на нехарчові продукти.
   
Логістика обслуговування клієнтів полягає в тому, що проби для проведення досліджень беруться фахівцями, а потім транспорт, оснащений холодильниками, доставляє проби в лабораторію.
   
Знак «Продукт перевірений лабораторією « Назва лабораторії ", це - знак якості, який ставиться виробником на упаковці як підтвердження того, що даний продукт відповідає за якістю і охороні здоров'я.

Що змінилося У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ ПОЛЬЩІ ПІСЛЯ ВСТУПУ В ЄС?
    
Польща, вступила в ЄС у 2004 році. Вона стала найбільшим одержувачем коштів з фонду CAP серед держав Східної Європи, що сприяло успішному реформуванню її сільського господарства. Експорт сільгосппродукції у всіх найважливіших сегментах (тваринництві, птахівництві, виробництві молочних виробів, а також овочів і фруктів) стабільно зростав протягом всіх восьми років після вступу країни в ЄС.
   
Польські селяни дуже боялися вступу до ЄС. Чимало було тих, хто стверджував, що Польщу завалить іноземна продукція. Але вийшло навпаки: виробництво з року в рік зростала, і ріс експорт, особливо до країн ЄС.
   
Зростання відзначався в більшості галузей, наприклад, ринок птахівництва зріс удвічі. У той же час виробництво свинини знизилося на 30%. Без підтримки під загрозою опинилися виробництво хмелю та тютюну, але така ж ситуація складається у всій Європі. Ряд держав ЄС зважаючи вичерпання квот перестали виробляти цукор, але Польща утримує третє місце за цим показником і буде продовжувати виробляти.
   
Держава підтримує виробників сільськогосподарської продукції шляхом встановлення цін на закупівлі; компенсаційних доплат для виробників; пільгового кредитування, шляхом реструктуризації та модернізації підприємств, що виробляють і переробних аграрну продукцію, експортних субсидій і ряду інших заходів. При цьому прямі дотації зовсім не залежать від рівня виробництва, тут є розуміння того, що для того щоб щось отримати, треба спочатку дати.
    
Держава субсидує пенсійний фонд фермерів.
    
До речі, про податки. Фермер не платить прибуткового податку, а платить аграрний податок, який залежить від площі землі. Величина податку не більше ціни 2,5 ц жита за 1 умовний гектар (з різними зменшуючими коефіцієнтами залежно від місця розташування і якості землі). Ціну жита встановлює Головне статистичне управління Польщі.
     
Якщо все підрахувати, то виходить, що фермери отримують більше, ніж платять до бюджету.
      
Безумовно, велику роль зіграли субсидії на модернізацію аграрного сектора, які були виділені Євросоюзом. Вони дали можливість підняти рівень виробництва і технологій настільки, що можна сьогодні ефективно входити на західні ринки.
      
Ця програма спрацювала - вона допомогла в процесі пристосування польського аграрного сектора до євростандартів. Мається на увазі, в першу чергу, якість продукції, так як основне завдання - пристосування не по масштабам, а за якістю.
        
На сьогоднішній день Польща є значним у світі та Європі виробником ряду сільськогосподарських продуктів. Зокрема, це стосується жита, картоплі, м'яса, молока. Польща також належить до числа провідних виробників ягід, в основному полуниці, малини і смородини, так само як і є одним з найбільших виробників цибулі, яблук, кольоровий і білокачанної капусти.
         
Серед важливих у польському сільськогосподарському та продовольчому експорті рослинних продуктів найвагомішу позицію займають фрукти і продукти їх переробки, а також цукор. Польські аграрії успішно інтегрувалися в єдиний сільськогосподарський ринок ЄС.
      
На активізацію місцевого населення для розвитку сільських територій спрямована Програма «Лідер», спрямована на допомогу сільським жителям у програмуванні та впровадженні програм розвитку сільських територій в економічній, суспільній і культурних сферах. Вона включає в себе проведення різних конкурсів та виставок, а також підтримку сільської культури та фольклору.
       
Часто відбуваються сільськогосподарські ярмарки. Зараз учасників ярмарок понад 60 тисяч в кожній ярмарці, які представляють близько тисячі господарств і фірм.
       
Вони користуються успіхом у місцевого населення і сільгоспвиробників, яким деколи доводиться відмовляти в участі, так як не вистачає місця, незважаючи на те, що за участь у ярмарку необхідно внести плату. Ярмарки проходять три рази на рік - навесні, влітку і восени.

О. Сирота        


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі