пʼятниця, 13 червня 2014 р.

Примірка на міцність: що відлякує світові бренди одягу від України

Світові бренди одягу не тільки не виходять на український ринок, а й залишають його. Причини - дефіцит якісних торгових площ, високі орендні ставки і зниження купівельної спроможності українців, як написала Олена Ковтун в «Інвестгазеті» 

На початку лютого відразу кілька українських рітейл-експертів заявили про те, що шведський одежний гігант H & M йде в Україну. З чуток, йшлося про відкриття до кінця 2014 року двох магазинів H & M в Києві і одного в Дніпропетровську. У Києві - в ТРЦ Respublika, запуск якого планується в жовтні 2014 року, та на вул. Хрещатик, поруч з магазином Zara. Про це, правда, неофіційно, розповіли в компанії UTG - брокерові ТРЦ Respublika. "У H & M вже заявили про вихід на український ринок, хоча договір ще в процесі узгодження", - повідомили тоді в компанії.
У фінзвіті H & M за минулий рік вказано, що в 2014-му компанія дійсно зібралася виходити на нові ринки. Але на запит "Інвестгазети", чи буде в їх числі Україна, в головному офісі компанії відповіли негативно. "У 2014 році ми будемо відкривати магазини в Австралії, Індії та на Філіппінах. І у нас немає ніякої інформації щодо того, коли і де будуть відкриті магазини в Україні", - повідомив "Інвестгазеті" представник прес-служби H & M в Швеції Хакан Андерсен. У ТРЦ Respublika тепер інформацію про відкриття H & M спростовують. "Ми ніяк не можемо це коментувати. Поки ця інформація - не більше ніж чутки", - заявив "Інвестгазеті" керівник прес-служби компанії UTG Дмитро Синяк.

У H & M не озвучують причину, по якій Україна досі перебуває в листі очікування. Однак про неї говорять відкрито українські "колеги по цеху" - несприятлива кон'юнктура українського ринку одягу частіше спонукає міжнародні бренди йти з нього, ніж приходити.

Прийти туди, не знаю куди

Український ринок давно манить представників великих світових брендів. Стагнація ринку одягу в США і Британії і насиченість західноєвропейських ринків підштовхують західні бренди до виходу на нові ринки. До України - особливий інтерес, адже тут один з найнижчих відсотків присутності світових брендів серед усіх європейських країн. Відповідно до щорічного дослідження "Індекс розвитку глобального рітейлу-2013" компанії AT Kearney в 2008 і 2009 році Україна входила до топ-30 країн, привабливих для розвитку рітейлу, і займала там 17-у позицію. Однак за підсумками 2013 року в рейтинг вона навіть не увійшла. Освоєння ринку перешкоджає той факт, що виходити на нього поки, по суті, нікуди - в Україні величезний дефіцит торгових приміщень.

За словами Ганни Чуботіної, керівника відділу торговельних площ компанії Jones Lang LaSalle в Україні, загальний обсяг торговельних площ у столиці минулого року склав 728,7 тис. кв. м. "Але забезпеченість якісними площами залишилася однією з найнижчих в Європі - 258 кв. м на тисячу жителів", - констатує вона. І вони набиті битком. Наприклад, вакантність у одному з найбільших і найсучасніших столичних ТРЦ - Ocean Plaza - на сьогоднішній день практично нульова. Щоб знайти підходяще місце під нових орендарів, адміністрація ТРЦ проводить рокіровку - ущільнює і переселяє "старичків".

Не по кишені

Дефіцит якісних торгових площ веде до роздування розмірів орендних ставок в них. "Сьогодні вони можуть досягати до 20-30% обороту магазина. Але прибуток він приносить тільки в тому випадку, коли витрати на оренду складають не більше 10-15%", - говорить співвласник компанії Maratex (мережі Esprit, River Island) Дмитро Єрмоленко.

Високі ціни на оренду змушують рітейлерів завищувати вартість своєї продукції. "Це одна з причин, чому одні й ті ж бренди одягу в Європі і Україні відносяться до різних цінових сегментах:" середній мінус "- в Європі і" середній плюс "в Україні, - говорить директор консалтингової компанії RetaiNet Олександр Ланецький. - З- за такого цінового позиціонування багато довгоочікуваних виходів міжнародних брендів обертаються розчаруванням для споживача ".

Все це відбувалося на тлі рекордного зниження купівельної спроможності українців. Так, в січні 2014 ІКП, за даними компанії GfK Ukraine, знизився на 7,8 пункти до - 72,5, що є найгіршим показником з квітня 2011-го. В результаті завищення цін на продукцію призвело до зниження попиту на неї і, відповідно, до падіння продажів.

Втім, тенденція не нова. За оцінками експертів, ще в 2012 році зростання ринку відбувався тільки за рахунок відкриття нових магазинів. У 2013-му стагнація ринку посилилася. Зокрема, в грудні минулого року - на піку високого сезону - продажі рітейлерів знизилися на 10-20% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Падіння ринку продовжилося і в новому році. "Тільки за перший місяць поточного року продажі впали на 5-7% порівняно з січнем 2013-го", - нарікає співвласник Maratex. Зимове посилення стагнації пояснюється політичною ситуацією в країні - народні протистояння не додавали бажання оновлювати гардероб.

Пішли, не обіцяли повернутися

Рітейлери констатують: працювати на українському ринку стає все більш невигідно. Як результат - його покидають бренди, які, здавалося б, вже встигли тут закріпитися: Hugo Boss, Replay, AXARA, Next, Sasch, Palmers, Nine West, Finn Flare, Peacocks, взуттєві мережі "Монарх" і Steve Madden.

На початку лютого стало відомо, що ведуться переговори про перепродаж ексклюзивної франшизи і переуступки прав оренди п'яти магазинів Esprit і двох River Island, що належать Maratex. У грудні 2013 від роботи з франчайзинговими партнерами вирішила відмовитися і іспанська Mango MNG Holding SlU Хоча, на відміну від своїх  конкурентів,  що пішли з України, в компанії вирішили все-таки поборотися за ринок і відкрити "дочку". Свій перший магазин компанія відкриє на Хрещатику найближчим часом - у вітринах колишнього магазину Intertop вже "красуються" анонсуючі вивіски. Майже навпроти нього свій перший магазин в останні дні зими відкрила і американська взуттєва мережа Keddo. До кінця 2014 року почнуть роботу ще 9 магазинів цієї мережі категорії "середній мінус", де продаватимуться торгові марки Keddo, Betsy, Crosby, Tesoro і Elisabeth.

Втім, не виключено, що ці відкриття стали можливими саме завдяки тому, що Хрещатик вже три місяці перебуває в епіцентрі народних протестів. У другій половині лютого велика частина магазинів одягу та взуття на головній вулиці були закриті. Експерти ринку нерухомості констатують, що це призвело до зниження вартості оренди торгових площ в центрі міста. Деякі власники приміщень готові давати знижки на оренду від 30 до 50%. У мирний час вільні майданчики в цьому районі були великою рідкістю і часто не по кишені всім бажаючим. Наприклад, ще на початку зими за площу під магазин в центрі Києва орендарі запитували порядку $ 300 за "квадрат". Для порівняння: у якісних столичних ТРЦ ціни за квадратний метр коливаються від $ 80 до $ 150.

Таким чином, в порівнянні з кількістю брендів, які залишили ринок, заяв великих гравців про вихід на нього зовсім небагато. Наприклад, про виведення на український ринок відразу двох іспанських брендів - Cortefiel і Pedro del Hierro ще влітку 2013 року заявила естонська Karkat Fashion. Примітно, що ця ж компанія взялася реанімувати в Україні мережі Springfield і Women `Secret. За сім років роботи власник цих марок - іспанська компанія Cortefiel Group - змінила в нашій країні кілька франчайзингових партнерів. Останній з них - російська "Мелон Фешн Груп" - продала магазини через їх низьку ефективність.

Побудувати вихід

Експерти впевнені: виправити ситуацію і знову "відкрити" Україна на вхід для популярних міжнародних брендів під силу девелоперам. Останні запевняють, що щосили працюють над цим, і сучасних якісних торгових площ незабаром стане більше. Тільки в нинішньому році забезпеченість киян торговими площами зросте до 419 кв. м на тисячу жителів - девелопери мають намір ввести в експлуатацію великі торгові центри сукупною орендованою площею 415 тис. кв. м. Так, буде запущений ТРЦ Respublika (135 тис. кв. м), Lavina Mall (115 тис. кв. м) і Blockbuster Mall (93,7 тис. кв. м). "За підсумками року загальний обсяг київського ринку торгових центрів може перевищити позначку в 1 млн. кв. м", - говорить Чуботіна.

Зі значним збільшенням пропозиції орендні ставки будуть знижуватися, але наскільки, експерти утрудняються прогнозувати. Раніше в компанії CB Richard Ellis озвучували розмір падіння в 30%. Якщо ці прогнози здійсняться, привабливість ринку для зарубіжних гравців "одежного" сегмента може збільшитися. Втім, суттєвою перепоною для приходу в Україну всіх бажаючих залишається непрозорість ведення бізнесу тут - більшість представників світових брендів все ще відмовляється мати справу з країною, за право працювати в якій потрібно "домовлятися".

Експерти переконані: якщо ці перешкоди вдасться нівелювати, в найближчі три-п'ять років в Україні з'являться більш 20 відомих світових брендів. І крім великих одежних ритейлерів, таких як Abercrombie & Fitch, Old Navy, Banana Republic і пр., перелік довгоочікуваних брендів можуть поповнити Hard Rock Сafe, Subway і Starbucks.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі