субота, 17 травня 2014 р.

Реєстр прав на нерухомість зробити відкритим для всіх.

Депутати запевняють , що це скоротить число шахрайств і приверне в країну іноземні інвестиції. 
Інформація про нерухоме майно українців може стати загальнодоступною. Депутати абсолютно від усіх фракцій зареєстрували в Раді законопроект, яким пропонують відкрити доступ до даних Державного реєстру прав. Якщо документ ухвалять, на порталі Мін'юсту та Укрдержреєстру люди зможуть подивитися дані про свою нерухомість, власність сусіда чи співробітника, а також будь-якого депутата, чиновника, судді і прокурора.Зробити відкритими відомості державного реєстру речових прав на нерухоме майно пропонувалося в законопроекті № 3378, який раніше був зареєстрований у Верховній Раді але чомусь був знятий з розгляду. Авторами документа виступили народні депутати Віктор Чумак (УДАР), Леся Оробець (Батьківщина), Михайло Головко (Свобода), Оксана Калетник (КПУ), Сергій Тігіпко (Партія регіонів), Юрій Дерев'янко (позафракційний)  Вони пропонували внести зміни до закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". "Після ухвалення законопроекту кожна людина зможе подивитися, хто є власником того чи іншого нерухомого майна. А не тільки банки, нотаріуси та виконавчі служби і, звичайно ж, самі власники, як це є зараз", - зазначала Оксана Калетник. Держреєстр був введений в дію 1 січня 2013 року."
Для чого це потрібно? Чимало чиновників, маючи офіційну зарплату в 10 тис. грн., живуть у будинках за мільйони доларів ... Після прийняття цього закону стали б відомі імена та прізвища таких"шляхетних товаришів". Публічність - найефективніший спосіб захисту. Закриті реєстри породжують рейдерство, незаконні поглинання, розкрадання квартир. Документи підробляють, а людина не може довести, що це його майно і опиняється на вулиці. Якщо відкрити бази, на порталі можна буде побачити, коли куплена квартира, продана або подарована", - заявляв газеті "Сегодня " ударовець Віктор Чумак. Зараз доступ до реєстру є тільки у держреєстраторів, нотаріусів та держвиконавців, а в майбутньому - у міліції і прокуратури. Якщо б закон прийняли, чи може в майбутньому приймуть, переглянути дані зможе кожен. У пояснювальній записці до документа йдеться про незаперечні плюси, які очікують ринок: ліквідація корупційного ринку торгівлі інформацією, зменшення можливостей для рейдерства, зменшення числа шахрайських схем з нерухомістю, зниження ризиків при купівлі-продажу нерухомості , доступність інформації про державну та комунальну нерухомість, поштовх до припливу іноземних інвестицій, оскільки відкритий реєстр зменшить ризики для інвесторів. Не виключено, що завдяки нововведенню чиновники стануть вести себе скромніше. Адже якщо держслужбовець з невеликою зарплатою володіє п'ятьма будинками і все це відображено в реєстрі, у людей можуть виникнути питання. "Подібна інформація повинна бути публічною - це нормальна європейська практика , - зазначила Комсомольській правді в Україні президент Ліги експертів Світлана Бовсуновська . - Це не тільки полегшить перевірку реєстрації та підтвердження права власності, але і допоможе нам працювати зі статистикою " .Давайте подивимося на європейський досвід. Приміром, у Чехії, Німеччині, Угорщині дані про майнові права людей є в Інтернеті. Є речі, які не потрібно відкривати ніколи - наприклад, адреса. Не кожен захоче, щоб усі знали, де він живе", - сказав глава Асоціації захисту персональних даних Юрій Когут. 
Потрібно виховувати в Україні достатній рівень громадянської самосвідомості та поваги до приватної власності, відзначають експерти.  
На Заході ситуація зовсім інша. Там ставлення до приватного життя інше, не те що до власності.  Але прийняття даного закону назріло. 

Валерій Калініченко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі