субота, 28 грудня 2013 р.

Культурна людина

Культурна людина - явище досить рідкісне на сьогоднішній день. А вся справа в тому, що поняття «культурна людина» включає в себе безліч вимог, яким, на жаль, відповідає далеко не кожен з нас. Давайте розглянемо, яку людину можна назвати культурною.

Сучасна культурна людина

У першу чергу, той, кого можна назвати культурною людиною, повинен володіти ввічливістю і хорошими манерами. Етикет, основи поведінки, - це саме те, що робить людину культурною. Це аж ніяк не вроджені інстинктивні знання. Вони здобуваються з віком, цьому вчать нас батьки, дитячий сад, школа. Насправді, етикет базується не на порожніх, нічого не значущих правилах, а на фундаментальній основі життя в суспільстві. Уміння добре поводитися може удосконалювати в собі кожна сучасна культурна людина.
Як стати культурною людиною ?

Чим же визначається поняття культурної людини? Варто розглянути визначальні риси культурної людини, і тоді ми з вами дізнаємося, що ж означає бути культурною людиною. Перелічимо основні відмінні якості культурної людини, які повинні в нас переважати

    Зовнішні ознаки. Зустрічають людину, як говоритися, по одягу. Перше враження майже завжди правильне, тому культурна людина завжди відрізняється презентабельним зовнішнім виглядом, одягнена відповідно ситуації, у неї грамотна мова, вона добре знає правила етикету і поведінки в суспільстві.
    Риси характеру. Основними рисами і характеристиками культурної людини, а саме її характеру і властивостей особистості є відповідальність, доброта, природжена ввічливість, великодушність і щирість, сила волі й уміння володіти собою, впевненість в собі. Ознаки культурної людини, придбані з віком і досвідом, закладені в неї вихованням, повинні полягати в почуття міри і такту, толерантності, відсутності хамства, повазі до інших, співчутті і співпереживанні, готовність допомогти, самовіддачі і самопожертві;
    Саморозвиток. Це не менш важлива ознака, за яким визначається культурний рівень людини. Ерудованість і освіченість, цивілізованість і загальні знання про світ, шанування знання і вміння цінувати прекрасне, - ось ті головні якості особистості, що визначають, якою має бути культурна людина. Уміння бачити і прагнути до нових знань і вмінь, відкритість до всього нового і незвіданого, готовність вчитися і прагнення до постійного самовдосконалення відрізняють культурну людину від інших людей.
    Співпраця з людьми. Під цим мається на увазі вміння співпрацювати, працювати в команді, трудитися на загальне благо, вміти жертвувати собою заради високих цілей. Ознаки, що визначають, яку людину можна вважати культурною, - це відсутність меркантильності, вміння ставити особисті інтереси нижче загальних цілей та інтересів, готовність допомагати і вчити, ділитися своїм накопиченим досвідом, знаннями і вміннями, прагнення вчитися і переймати досвід у інших.
    Відданість рідній країні та її культурі. Це ще одна важлива ознака культурної людини. Адже не може називатися культурною та людина, яка нічого не знає про власну країну, її історію, народ, національні традиції. Ця якість багато в чому залежить від освіченості і від виховання, від батьків і суспільства, в якому зростала людина. ЇЇ прагнення до нових знань може самостійно виховати з неї особистість.

Усі якості і ознаки культурної людини важко перелічити. Кожен має на увазі під цією характеристикою щось своє. Однак ми спробували представити вам основні риси культурної людини, які цілком можна виробити і виховати в собі самостійно. Прагніть до досконалості і будьте культурними!


Центр вивчення громадської думки представив дані про те, які асоціації виникають у українців з поняттям «культурна людина».

Центр запитав жителів України, які у них виникають асоціації, коли про когось говорять «культурна людина», і хто, на їх думку, ніколи не удостоївся б подібного звання. Третина українців (32 %) вважає, що культурна людина - та, хто володіє такими якостями, як «освіченість, грамотність та інтелект». Майже кожен п'ятий (18 %) називає виховання, 16 % відзначають ввічливість і тактовність, 13 % опитаних також додають, що культурна людина «красиво говорить, не лихословить ». При цьому такі якості, як «доброзичливість і доброта» назвали лише 6 % опитаних.

Вибираючи із запропонованих якостей «культурної людини», майже половина українців (48 %) відзначила «ввічливість та уважність» до співрозмовника. Третина респондентів вважає, що це людина, яка вміє грамотно висловлюватися і ніколи не лихословить. Також, на думку українців, вона дотримується правил етикету (19 % ) і володіє широким кругозором (20 %). 17 % вважають, що ключова якість культурної людини - відвідування виставок і музеїв, хоча при відповіді на попереднє запитання про це сказали не більше 1% респондентів.

При цьому некультурними людьми чверть опитаних (25 %) вважає хамів і грубіянів, ще 17 % відносять до цього визначення тих, хто нецензурно висловлюється, 13 % зараховують до некультурним неосвічених і дурних людей, а 11% відсотків - алкоголіків і наркоманів.

В опитуванні взяли участь 1,6 тисячі чоловік.
Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі