субота, 9 листопада 2013 р.

Поважати чужу власність, чужі гроші і їх власника.

Власність - це ставлення людини до належної йому речі як до своєї : а) власник має владу над належної йому річчю - він нею володіє, користується і розпоряджається , б) власник має право на усунення втручання інших людей у сферу його господарського панування.
Власність - це ще й відносини між людьми з приводу цієї речі : а) всі інші люди (суспільство, держава) повинні ставитися до моєї речі як до чужої , б) поважати мою волю власника. Тому право власності розглядається як складова частина системи прав людини, як те, що держава повинна гарантувати людині і захищати.

Моя мама. Моя ложка. Мій будинок. Моя собака. Твій тато. Твоя цукерка . Її книга . Їх машина. З поняттям " власність " ми стикаємося з самого народження. Ми пізнаємо сенс присвійних займенників мій, твій  наш, ваш, його, її, їх, свій з пелюшок. Вони здаються такими природними. Життя і власність дані нам Богом і природою. Вони єдині і неподільні. Цьому нас вчать батьки. Дитина швидко починає розуміти різницю між "мій" і "не - мій ". Якщо "мій"  тоді я можу це з'їсти, зламати, подарувати  сховати або грати ним скільки завгодно.

З «не-мій " або " чужий" ситуація зовсім інша. Якщо хочеш отримати чужу річ у своїй квартирі, потрібно попросити дозволу у батьків або у брата. На предмети в будинку сусідів дозвіл твоїх батьків не поширюється. У кожній квартирі свій господар. У школі ти швидко вчишся розуміти сенс слів "мій" - "чужий". Без спитання і дозволу не можна взяти чужу книгу, ручку або списати домашнє завдання. Той, хто бере і користується чужими речами без дозволу господаря, є злодієм. Злодії справедливо зневажені і переслідувані. Їх б'ють, виключають з колективу і садять у в'язницю. Вони порушують базовий закон Бога і природи - закон власності . З десяти біблійних заповідей три присвячені захисту прав приватної власності: не вкради, не пожадай й не убий, тобто не лишай людини життя, яка тобі не належить.

Поняття "власність" з'явилося задовго до створення першої держави. У стародавні часи і цивілізації люди мали чітке уявлення про власність. Не тому , що вони читали укази і постанови уряду, царя чи імператора. Вони народжувалися, росли і виховувалися через пояснення суті прав власності. Саме цы права є фундаментом цивілізації та порядку, миру і процвітання, переваги моралі над аморальністю.

У будь-які часи і в кожному народі були люди, які порушували права власності. Проте ні в одному суспільстві злодійство не заохочується. Воно суворо карається. Скрізь по-різному. Десь відрубують руки або пальці. Десь карають різками, садять у в'язницю або накладають штрафи. У побутових відносинах можуть просто побити, поставити в кут або відшмагати. Немає жодної національної традиції, яка заохочувала б злодійство, тобто порушення священного права власності. У прислів'ях і приказках, у народному фольклорі та традиціях, в релігійних текстах і посланнях злодійство однозначно засуджується. Моралі без прав власності не існує.

Власність дозволяє тобі жити так, як ти хочеш. Бути незалежним і нести відповідальність за свій вибір і вчинки. Власність - це стартовий майданчик для твого шляху до щастя, через досягнення в тих сферах  які ти сам вибираєш. Кому належить твоє тіло? Тобі. Значить, тільки ти маєш право визначати, що з ним робити, чим лікуватися і на яких умовах продавати результати своєї праці. Ти сам визначаєш, як використовувати свої знання, сили, час і енергію. У тебе є моральне право володіти тим, що ти заробив або отримав в результаті застосування своєї праці. Мова йде не тільки про матеріальні речі, а й про знання, досвід і навики. Вони теж можуть бути затребувані іншими людьми.

Все, чим ти володієш, визначає твою цінність для суспільства. Якщо у тебе нічого немає, то що ж ти можеш запропонувати натомість того, що потрібно тобі від інших людей? Мова йде не тільки про матеріальні речі: гроші, квартирі, машини або землю. Ти можеш бути цінний і корисний іншим своїми знаннями, навичками, вміннями та порадами. Причому в самих різних сферах діяльності. Люди різні потрібні. Люди різні важливі. Головне, щоб твої матеріальні та нематеріальні активи були дійсно потрібні іншим людям. Чим більшій кількості вони будуть потрібні, тим більше цінності , користі і вигоди ти можеш отримати від них.

Власність - це найкращий захист меншості від більшості. Це найбільш надійна основа для того, щоб сказати "ні", коли натовп скандує "так". У демократії, тим більше в авторитарній системі, немає проблем у тому, щоб погоджуватися з більшістю, щоб плисти за течією. Головне , мати право і можливість відстоювати свою точку зору, своє бачення життя. Без власності жити так, як хочеш ти, неможливо. Яка різниця, чий дизайн клітки, в якій ти сидиш, "червоний " або "коричневий ", "зелений" або "рожевий". Це не змінює того факту, що без права приватної власності ти сидиш у клітці. Хіба в неволі можливий інноваційний розвиток і прогрес? Хіба продуктивна співпраця людей, що знаходяться в клітці? Хіба можливий міцний мир і процвітання, коли ти бачиш небо в клітинку ? Ні, ні і ще раз ні.

Власність - це пучок, або краще було б сказати, букет прав. У тебе є право власності на матеріальну або нематеріальну цінність, якщо ти можеш володіти , користуватися і розпоряджатися нею. Якщо можеш на свій розсуд регулювати доступ до неї і при цьому не порушувати права власності інших людей. Ключові аспекти права власності - це: а) твоє і тільки твоє уявлення про те , що є цінним , корисно, вигідно і перспективно , б) добровільність обміну з іншою людиною і повага його цінностей, оцінок і перспектив. Якщо є якась третя особа, посередник або інститут, який має право нав'язувати чужу точку зору, інші параметри обміну між двома людьми, значить, він порушує права приватної власності. Неважливо, яке він надає цьому виправдання. Якщо обміну заважає теща або свекруха, з ними можна спробувати домовитися і в крайньому випадку роз'їхатися або якийсь час не спілкуватися. Якщо обміну заважає бандит або мафія, потрібно звернутися в міліцію. Ми, платники податків, платимо зарплату працівникам правоохоронних органів, щоб вони захищали нас від злодіїв і бандитів.

Коли хтось самостійно наділяє себе правом власності на чужий об'єкт, чужі гроші, в односторонньому порядку скасовує прийняті рішення і правила гри, хіба громадянин може повноцінно реалізувати своє право власності? Людина формально володіє землею, але він не може її ні продати  ні надати в якості застави в банк, ні навіть змінити спосіб її використання. Хіба така земля знаходиться в приватній власності? Ні, ні і ще раз рішуче ні.

У кожного з нас не може бути рівної кількості власності, тому що ми різні. Природно, природний стан людства - майнова нерівність. Кожен з нас спеціалізується на тому, що він вміє робити найкраще. У результаті складається унікальна система соціального співробітництва та світу - система розподілу праці. У ній незатишно почуваються лише той, хто прагне ділити плоди чужої праці, хто звик бути дармоїдом, хто ледачий і нав'язує іншим людям обов'язок годувати, поїти і розважати його.

Всі спроби домогтися рівності в обсязі власності закінчувалися трагічно, тому що вони порушують природний, божественний порядок. Вони суперечать природі людини. Вони засновані на насильстві, тому за визначенням є аморальними .

Рівність людей перед законом і рівність доходу або майна відрізняються, як небо і земля. Рівність перед законом умов економічної діяльності - це відсутність пільг  привілеїв чи преференцій на будь-якому ринку. Це коли закон для всіх єдиний  і всі перед ним рівні. Така рівність можливо тільки в соціально -економічній системі, заснованій на священному праві приватної власності. Тільки така система:

- підвищує добробут суспільства, віддаючи ресурси в руки тих, хто може розпорядитися ними краще за інших;
- заохочує розвиток нових ідей, творчість, інноваційність, експериментування і нововведення;
- сприяє оптимальному розподілу ризику, коли суспільство в цілому і люди поза обміну двох людей огороджені від їхніх помилкових рішень;
- захищає інтереси майбутніх поколінь, створює стимули для окремих людей перемикати ресурси від поточного споживання на досягнення довгострокових цілей; часто ці цілі виходять за межі життєвого циклу окремої людини ;
- стимулює конкуренцію між роботодавцями і тим самим захищає найменш благополучні групи населення на ринку праці.

Приватна власність принципово відрізняється від державної. Ти набагато більше цінуєш і бережеш те, що належить тобі. У тебе є потужний стимул ефективно захищати і примножувати свою власність. Вона є одним з показників твоїх досягнень і ставлення до життя. До казенної, державної власності ставлення зовсім інше. Більшість чиновників і політиків витрачають чужі гроші так, щоб їм самим перепало якомога більше. Їх особливо не турбує, чи принесуть державні витратияк можна більше цінності, чи будуть вони витрачені ефективно. Історія цивілізацій, держав Заходу і Сходу переконливо доводить, що серед номенклатури, чиновництва і політиків вкрай рідко зустрічаються ангели во плоті, які думають про "національні інтереси " і яким "за країну образливо". Вам часто зустрічаються благородні, благочестиві, розумні, інтелігентні, уважні, професійні, ввічливі чиновники? І щоб все це "в одному флаконі" ?

Власність, власність, власність - три основні причини всіх процесів у суспільстві. По ставленню до неї можна безпомилково визначити рівень розвитку країни. У нас - середньовіччя. Рівень життя - відповідний  У країни, де власність беззахисна - немає майбутнього. Ніхто не захоче пов'язувати свою долю з такою країною, ніхто не захоче в неї вкладати гроші і щось створювати. Адже можуть забрати в будь-який момент. З цього перший наслідок - у країні буде менше підприємств, робочих місць, зарплати, гірші умови роботи. Прямий результат - надлишок робочих рук, а значить, повна залежність від примхи роботодавця. Люди будуть готові працювати за копійки, аби тільки вистачило на їжу. При цьому за прохідною чекатимуть десятки безробітних на одне робоче місце. До речі, саме це зараз і відбувається.

Дайте людині свободу, гарним він стане сам

Але це лише видима частина проблеми, прихована набагато важливіша. Недоторканність і повага до чужої власності - єдина умова появи сильних, ініціативних, освічених, які поважають себе, громадян. Саме через власність людина стає економічно вільною, а значить, може сам розпоряджатися своєю долею.

Коли кількість таких громадян стає переважаючою, країна стає багатою. Велич країни не визначається територією або чисельністю армії. Вона визначається багатством її громадян, які створюють конкурентоспроможну економіку. Це аксіома, вірна для будь-якої національності, часу і країни.

Назву речі своїми іменами. Поки в Україні не буде вбите в голови, на рівні вродженого рефлексу, почуття священності приватної власності - не буде ні багатих громадян, ні сильної держави. Буде окупована територія, з вічним протистоянням невеликої групи всесильних окупантів проти убогої і безправної маси, яку з лестощів називають громадянами.

Україна ще ніколи не жила в системі повноцінної приватної власності. Не бачили такої системи і наші сусіди. Охочих ділити чуже добро і порушувати природний уклад в Європі повно. В Україні їх більшість. Таке можливо тільки тому, що люди терпимо ставляться до порушення їх прав власності, тобто до крадіжок. Ми кричимо : "Тримай злодія!", Коли стикаємося з кишеньковими злодіями, але не помічаємо, коли політики і чиновники, крадуть не сотні, а сотні мільйонів доларів.

Ще інший аспект. Поширена думка в нашій країні така, що вкрасти у багатої людини не вважається непристойним і це навіть схвалюється. Якщо в побутовому середовищі крадіжка в іншої людини-табу, то вкрасти у держави чи чиновника, а також багатої людини, вважається не негожим. Але ж, крадіжка незалежно від того, у кого вкрадена річ, гроші або щось інше, залишається крадіжкою. Я говорю зараз виключно про матеріальне, коли крадуть щось руками.

На жаль, велика частина населення, підтримує злодійство. Зверніть увагу, яку радість викликає у звичайних бабусь, роботяг і так далі, що у такої-то відомої людини обікрали квартиру (він злодій і хапуга, так йому і треба). Я не намагаюся сказати, що всі люди так думають, але у багатьох саме таке сприйняття світу. По заслузі тому, кого обікрали. Тобто наша людина орієнтована на те, щоб применшити багатство іншого, нехай і так, але ніяк не збільшити своє.

Відібрати і поділити - формула злиднів
Люмпен - пролетаріат - це люди, які не бажають і не вміють працювати. Не мають ні власності, ні етичних норм, не вміють планувати свою долю. На даний момент 40% громадян України є прихильниками формули «відняти і поділити» - якраз той самий люмпен - пролетаріат. І це не їх вина. Це наша загальна біда.

Злидні і залежність від дрібних подачок породжують безініціативного і покірного раба. Власники великих підприємств цілеспрямовано тримають людей на короткому повідку невеликих зарплат, щоб людина-працівник навіть не думала про свободу. Щоб у ньому навіть не прокидалося почуття власної гідності, яке не дозволить закрити очі на тотальну брехню, цинізм і лицемірство.

Вільний і економічно самостійний громадянин - кошмар олігархічної держави. Йому неможливо наказати, залякати, змусити. З ним можна лише домовлятися на рівних умовах. Залежність людини від олігархів навіть у купівлі їжі - їх мрія. Ігнорування права приватної власності - найефективніший інструмент досягнення цієї мрії.

У нормальній країні твій рівень життя залежить від ефективності роботи. У нас - чим краще йдуть справи, тим більше ймовірність, що твою власність заберуть. Нас цілеспрямовано виховують ледачими, заздрісними, переляканими.

Люди часто не розуміють, до яких жахливих наслідків, катастроф і трагедій призводить зневага до права приватної власності. Нам треба її відкрити . Зрозуміти і прийняти. Як ми приймаємо доброчесну і моральну людину. Тільки тоді наша країна стане на шлях сталого розвитку. Тільки тоді ми повністю відновимо в економіці і суспільстві сенс займенників моє , твоє , її, його . Чим більше буде в Україні малих і великих господарів, чим менше буде безхазяйного, казенного майна, тим більше буде чесності,  багатства, щастя і порядку.

О. Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі