середа, 23 жовтня 2013 р.

Як захищати свої трудові права ?

ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
Державна інспекція України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується реалізація державної політики з питань праці та зайнятості населення.
Основними завданнями Інспекції є:
    реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю;
    реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення;
    реалізація державної політики з питань контролю за додержанням законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
    розробка та внесення пропозицій щодо формування державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю, зайнятість населення, а також законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
    Державні інспектори праці контролюють питання додержання законодавства про працю  роботодавцями, незалежно від форм власності, організаційно-правових форм та видів діяльності.

Як вийти з ситуації з найменшими втратами? І чи можна витягти з них вигоду? Щоб захистити свої права, які порушив роботодавець, зовсім не обов'язково відразу звертатися до служителів Феміди. Для початку спробуйте відвідати трудової інспекції. Ці організації існують у кожному місті, та їх основний обов'язок - контролювати дотримання законів про працю .

Як подати сигнал SOS

1. Спочатку потрібно " встановити особу " інспектора, на " підшефній " ділянці якого знаходиться ваша фірма. Для цього просто дізнайтеся адресу і телефон вашої районної чи міської інспекції з питань праці і зателефонуйте або під'їдьте туди. До речі , якщо навіть прямо зараз ні в які конфлікти з начальством ви вступати не збираєтеся , подібні " контакти " вам не зашкодять. Мало що буває ...
2. Сформулюйте свої претензії до керівництва. Для цього спробуйте відповісти на питання: чим мої права порушені і як би мені хотілося виправити цю ситуацію. Тепер сядьте і викладіть це письмово. Складений вами документ буде називатися скаргою. Якщо у вас є сумніви, як її написати, зателефонуйте своєму інспектору і проконсультуйтеся.
3. Прикладіть до своєї скарги будь-які документи: які можуть підтвердити, що роботодавець порушує ваші права: наприклад трудовий договір, в якому написано, що ви повинні знаходитися на робочому місці 12 годин на добу (а не вісім, як встановлено КЗПП).
4. Надіслати цю папір ви можете поштою рекомендованим листом або привезіть до інспекції особисто. У такому випадку інспектор, який прийняв у вас цей документ, зобов'язаний поставити число і підпис на другому примірнику, який залишиться у вас на руках.
5. Для того щоб встановити обгрунтованість ваших претензій, на фірмі, де ви працюєте, співробітники трудової інспекції проведуть перевірку. Під час неї інспектор може вимагати показати йому будь-які документи. Зазвичай це статут , накази , трудові договори , правила внутрішнього трудового розпорядку і т.д.
6. За результатами перевірки інспектор складає акт. Керівництву фірми вручать припис про усунення виявлених порушень. Про те, що зроблено для усунення цих порушень, ваш начальник повинен буде повідомити до інспекції з праці в письмовому вигляді в той термін, який інспектор вкаже в приписі . Так виглядає схема звернення працівника до інспекції з праці за захистом своїх прав. Але причини, за якими людина може написати скаргу на свого роботодавця, різні. Тому в " механізмі реалізації " своїх претензій є деякі відмінності .

Коли подавати сигнал SOS
Причина перша. Історія з продовженням. Якщо ви не плануєте в найближчому майбутньому змінювати місце роботи, але вас не влаштовують, наприклад, умови праці, зробіть наступне. Звертаючись до інспекції з праці, уточніть, що не хотіли б афішувати авторство скарги. Свої дані все одно, звичайно, доведеться залишити, але при перевірці інспектор стане запитувати документи, що стосуються не тільки вас. Обчислити учасника начальству буде не так-то просто .
"Я працюю у великій компанії бухгалтером, - розповідає Євгенія Панова - . Робота цікава, але офіс - ... В жахливому стані Умов ніяких. Народу в одному приміщенні багато, комп'ютери стоять близько Через це духота страшна, до того ж постійний шум, і до кінця робочого дня голова просто розколюється. Довелося звернутися до інспекції з праці зі скаргою на недотримання санітарних норм. Інспектор сказав, що можна буде не повідомляти керівництву  що скаргу написала я. Так що досі працюю, ніяких проблем з начальством не було. Зате після перевірки нам дали окреме приміщення під бухгалтерію і поставили кондиціонери. "
Причина друга. Гра у відкриту. Якщо ви посварилися з керівництвом, і питання про ваше звільнення " стоїть руба ", не бійтеся захищатися. Постарайтеся довести , що ваші права порушені. Втрачати вам у кожному разі нічого, а шанс повернути ситуацію у вигідну для вас сторону, нехай невеликий, але є. У цьому випадку приховувати, хто звернувся до трудової інспекції, природно, не потрібно.
Ось яку історію нам розповів Валерій Павлович, бухгалтер з Кіровограду: " .. Я працюю на підприємстві, до пенсії залишилося півроку. Але нещодавно прийшов новий головбух, і йому знадобилося моє місце для" своєї "людини Він почав всіляко тиснути, щоб я написав заяву про звільнення за власним бажанням Було все: .... і крики, і образи, причому при колективі, не соромлячись. Довелося піти на принцип - я звернувся до інспекції з праці, а колеги підтвердили факт примусу до звільнення. Після перевірки головбуха звільнили а я зберіг роботу. "
Причина третя. Ідемо з музикою. Ви пропрацювали якийсь час  після цього вам сказали, що "у ваших послугах більше не мають потреби" , але і відпустити з миром відмовилися: не виплатили зарплату або виплатили, але не всю. У цьому випадку звертатися до інспекції з праці треба обов'язково. Хоча б для того, щоб повернути свої гроші.
" У компанії, де я працювала, - розповідає Світлана К, - була така практика: ...! Людину беруть на випробувальний термін, а коли він закінчується , то його просто звільняють При цьому ніякі документи не оформляються. Причому випробувальний термін триває три місяці Шеф всім говорив - .... трудового договору у вас немає, тому й платити вам не будемо і все, йдіть. Я звернулася до знайомого юриста і з'ясувала , що якщо я фактично працювала , то договір вважається укладеним. Потім я написала скаргу до інспекції з праці. Як тільки начальник дізнався про майбутню перевірку (йому подзвонив інспектор), відразу ж оформив всі документи і виплатив належні мені гроші. Але продовжувати там роботу я не захотіла. Звільнилася сама ».

Зразок скарги:
В державну інспекцію з питань
праці в м. Київ
керівнику держінспекції
від Петрова Павла Івановича ,
мешкає за адресою:
01030 , м. Київ ,
вул. Б. Хмельницького, 14 , кв.13
конт.тел . +38 068 633-14-77

Скарга (заява )

Я працюю ( працював ) у ТОВ « Піраміда» , що знаходиться за адресою: Київ , вул. Вагоноремонтна, б. 9 стор.3 , на посаді інженера. Генеральний директор (директор) Альохін Іван Петрович ( тел. 567-30-03), головний бухгалтер - Сєдова Ірина Вікторівна ( тел. 567-30-10 ).
( Викладається конкретна суть скарги )

наприклад:

Заробітна плата в організації не виплачується, оплата понаднормових, за роботу у вихідні, святкові та неробочі дні не проводиться.
Зі мною при звільненні не зроблений остаточний розрахунок, трудова книжка мені не видана.
Прошу відновити мої порушені права.
До скарги додаю копії наступних документів:
1 .
2 .
________________ Петров П.І.
підпис
«____ » _________ 200__р.

Чого чекати від перевірки роботодавцю?

Про кроки інспекції з питань праці нам розповів один з інспекторів праці по м. Києві. Трапляється, що повідомлення про майбутню перевірку інспекції праці застає фірму зненацька. Тому їй доводиться оперативно перевіряти, чи все правильно в документах і « підчищати хвости ».
Крок 1 . Перевірити склад документів
Трудова інспекція «працює» за двома напрямками: перевіряє всі документи з трудових відносин (можна сказати, з кадрової роботи ) та пов'язані з охороною праці. Тому перш за все перевірте, чи всі необхідні за законом папери є у вашій компанії. Саме їх запросять для перевірки інспектори.
До кадрових документів належать насамперед: установчі документи, колективний договір, все, що стосується оплати праці (положення про преміювання, про надбавки, розрахункові листи ), правила внутрішнього трудового розпорядку. Трудові договори, штатний розклад, табелі обліку робочого часу та розрахунку зарплати, лікарняні листи. Графік відпусток, особисті картки, накази. Трудові книжки, книги обліку руху трудових книжок і вкладишів до них.
З документів другої групи можна назвати інструкції з охорони праці, документи, що підтверджують проходження працівниками навчання, медоглядів, журналу інструктажу з техніки безпеки.
На цьому список не вичерпується. Інспектор цілком може поцікавитися і іншими. При цьому якщо якихось із перелічених документів у компанії немає, їх потрібно неодмінно завести. При необхідності затвердити і ознайомити працівників під розписку.
Крок 2 . Перевіряємо ділянка «Кадрова первинка »
Дуже часто в компаніях довільно оформляють документи, форма яких офіційно затверджена.
Це форми наказів, особових карток  графіка відпусток  штатного розкладу, табелів обліку робочого часу та інших документів з обліку кадрів, розрахунку робочого часу та оплати праці .
Причому ці форми повинні використовувати «організації незалежно від форми власності »  Ряд винятків є тільки для бюджетних установ .
« Самодіяльність » компаній призводить до того, що в документи забувають включити найважливіші умови, які є в законі . Наприклад, у наказах багато не пишуть, на основну роботу прийнятий працівник або на роботу за сумісництвом. З якого числа він зобов'язаний приступити до роботи або з якого числа звільнений. У штатних розкладах, складених не по формі  часом забувають вказати оклади або кількість штатних одиниць за посадою або навіть частина посад .
Типова помилка - співробітника «забувають» ознайомити з тим чи іншим наказом під розписку.
Причому, крім підпису, він повинен і ставити дату ознайомлення .
Перевірить інспектор і підстави до наказів (заяви, акти, доповідні і т. Д. ) .
Крок 3 . Перевіряємо трудові договори
Трудові договори з працівниками інспектори вивчають особливо уважно.
Також зверніть увагу:
використовувати в трудовому договорі формулювання « з оплатою згідно зі штатним розписом» без точної вказівки розміру окладу (тарифної ставки ) не можна. Це незаконно.
встановити на період випробувального терміну меншу зарплату теж не зовсім правильно;
в строкових трудових договорах обов'язково потрібно вказати підставу його терміновості. Трудові договори повинні бути укладені з усіма працівниками!
Обов'язково перевірте , чи немає у вашої фірми незаконно укладених із співробітниками цивільних договорів (підряд, виконання робіт, послуги).
Якщо інспекція виявить, що фактичні трудові відносини оформлені цивільним договором, то зажадає від роботодавця відновити всі порушені права працівників. Наприклад, потрібно буде виплатити відпускні, відрядні, оплатити лікарняні. З компанії стягнуть недоїмку і пені за страховими внесками на страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Не варто забувати і про штрафи .
Цивільний договір визнають трудовим, якщо з його умов буде очевидно :
    що виконавець (працівник) фактично підпорядковується правилам трудового розпорядку компанії ;
    що він виконує постійну роботу в інтересах компанії, а не певний обсяг робіт ;
    оплата праці щомісячна, а не за результат роботи за актом приймання;
    що робота передбачає тільки приватне її виконання виконавцем. Без можливого залучення субпідрядників, « субвиконавців » ;
    виконавець працює довго, без перерви.
Крок 4 . Перевіряємо локальні внутрішні документи
Це колективний договір, Правила внутрішнього трудового розпорядку, Положення про оплату праці та преміювання, Положення про захист персональних даних, Положення про комерційну таємницю. При цьому вони :
    повинні бути складені в суворій відповідності з законом ;
    не повинні погіршувати становище працівника порівняно з правилами закону ;
    не повинні суперечити один одному.
Зіставте ці документи з трудовими договорами. Ви цілком можете виявити , наприклад, що для одних і тих же посад існують різні режими роботи. У трудовому договорі - гнучкий графік, а в Правилах - змінна робота .
Зіставте також штатний розклад, Положення про оплату праці та преміювання з трудовими договорами. Можете виявити різні системи оплати праці та різні дати отримання зарплати. Це теж нерідке явище .
Перевірте, чи не чи відрізняються умови у ваших внутрішніх документах від тих, які вказані в новому Трудовому кодексі. Різниці в бік погіршення умов для працівників бути не повинно.
Локальні акти компанії повинні бути прийняті з дотриманням належної процедури. Якщо для їх затвердження потрібна згода представницького органу працівників, то відповідні візи на документі повинні бути присутніми.
Якщо немає профспілки, локальні акти треба узгодити із загальними зборами працівників або радою трудового колективу. Перевірте, чи ознайомлені з цими документами працівники. Причому обов'язково під розписку, з зазначенням дати ознайомлення. Якщо локальні акти змінювалися, то співробітники повинні побачити їх і в новій редакції.
Крок 5 . Перевіряємо ділянка «Відпустки »
На цій ділянці перевірте:
    чи всі працівники ходили у відпустку за останні роки;
    дотримувався чи при цьому графік відпусток;
    чи всім правильно виплачували відпускні .
Якщо якісь гроші не доплатили, то обов'язково зробіть це зараз. Графік відпусток треба затвердити не пізніше ніж за два тижні до настання календарного року. Перевірте цю дату.
Відпустки повинні бути не менше ніж встановлено законом.
Якщо співробітники ходили у відпустку не за графіком, то в цей документ треба внести відповідні зміни за наказами і заявами працівників .
Згідно КЗПП відпустка повинна надаватися щорічно. А не пускати у відпустку більше двох років зовсім не можна.
Якщо у вас в компанії є працівники, давно не бували у відпустці , краще буде дати їм його зараз .
Крок 6. Перевіряємо ділянка «Зарплата »
Найбільш уважно до перевірки потрібно підготувати всі документи на ділянці «Зарплата ». Інспектори неодмінно перевірять дати видачі грошей. За загальним правилом їх повинно бути дві з інтервалом півмісяця. Час і місце видачі повинні бути позначені в Правилах внутрішнього трудового розпорядку, колективному договорі або трудових договорах.
Особливо в'їдливі перевіряючі захочуть переконатися, чи дійсно у дні «ікс » необхідна для авансу сума була в касі .
При перевірці завжди дивляться  якого розміру зарплати встановлено для працівників. Не нижче чи вони встановленого законом мінімуму .
У деяких роботодавців виявляють факти незаконного оформлення зниження заробітної плати - просто наказом директора про внесення змін до штатного розпису . Це неприпустимо . Адже зарплата - істотна умова трудового договору . А це - двостороння угода сторін . Умови договору можуть змінюватися тільки за обопільною згодою працівника і роботодавця, а не директором за бажанням.
Якщо працівники крім окладу мають отримувати і надбавки (премії, комісійні), у фірми обов'язково повинен бути документ, який чітко і детально регулює порядок , підстави , критерії розрахунку і нарахування цих грошей ( Положення про оплату праці та преміювання , про надбавки ) .
Перевірте, чи все компанія виплатила працівникам при звільненні (зарплата, компенсація за невикористану відпустку) .
Якщо за розрахунком колишній співробітник не з'явився, у роботодавця повинні бути поштові квитки про відправку повідомлення про те, що треба прийти за заробленим .
Перевірте, затверджена чи форма розрахункового листка. Якщо такої форми немає, - неодмінно розробити та затвердити її .
Інспектори зацікавляться зарплатою працівників, якщо умови їх праці чимось незвичайні. Перегляньте табелі обліку робочого часу. Якщо були факти понаднормової роботи  роботи у вихідні та святкові дні, у нічний час, то перевірте, чи правильно за це заплатили, чи є письмові згоди працівників на цю роботу.
Крок 7 . Перевіряємо трудові книжки
Вони повинні бути правильно заповнені.
Дві найпоширеніші помилки при заповненні :
 працівники не завіряють своїм підписом запис про звільнення в трудовій книжці. Перевірте, чи не зберігаються в компанії трудові книжки звільнених працівників . Якщо це так, то негайно відправте «забудькуватим » повідомлення. Нехай або заберуть, або дадуть письмову згоду на пересилання книжки поштою .
Зверніть увагу: трудові книжки не можна видавати на руки «діючим » працівникам . Можна за їх запитом видати завірену копію трудової книжки , але не її саму . Також напевно інспектори перевірять у вас книгу обліку руху трудових книжок . Чи правильно вона заповнена, чи вірні дати в ній, чи є підписи працівників .
Крок 8. Перевірте договори про матеріальну відповідальність
Інспектори насамперед уточнять, які посади займають працівники, з якими фірма підписала такі договори. Буде краще, якщо інспектор не зустріне у вашій фірмі договори про повну матеріальну відповідальність зі сторожами, водіями, бухгалтерами та іншими неналежними особами .
Відшкодувати у повному розмірі заподіяний компанії збиток можуть керівник фірми, його заступники та головний бухгалтер.
Перевірте свої документи про матеріальну відповідальність.
Крок. 9 Перевірте всі документи з охорони праці
Крок 10 . Проконсультуйтеся з юристом компанії.
Обов'язково узгодьте з ним всі зміни та виправлення в документах

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі