пʼятниця, 18 жовтня 2013 р.

Кавказьке питання в Росії

Кавказький менталітет

 Успіху кавказьких громад в умовах « економіки перехідного періоду», безумовно, сприяв специфічний загальнокавказький менталітет.Основними його рисами є клановість, замкнутість, кругова порука, влада традиційних авторитетів, пріоритет племінних звичаїв перед законами держави . Це, втім, властиво всім бідним суспыльствам, але в даній ситуації грають свою роль суто кавказькі особливості, що беруть початок у традиціях « набігової економіки », а також специфічна етика, заснована на безумовному пріоритеті особистих, сімейних і племінних інтересів перед будь-якими моральними принципами .Цьому суспільству невідоме поняття «просто людина» , яка «сама по собі». Будь-який горець з народження входив в рід і був пов'язаний з її членами складною системою прав і обов'язків, панування і підпорядкування. Будь-який чужинець апріорі вважався ворогом, з яким можна звертатися не дуже відповідально, якщо тільки це вигідно і безпечно. Але і член роду повинен постійно доводити право на повагу з боку одноплемінників, зха будь-яку ціну підтримувати свій статус. Звідси - дуже помітна ззовні потреба кавказців в постійному самоствердженні в очах своїх одноплемінників.Це породжує такі властивості кавказького менталітету , як абсолютне невизнання за «своїми» провини; об'єктивність в оцінках сприймається як слабкість і навіть зрада «свого роду ». У тому ж ряду - висока агресивність на побутовому рівні, готовність застосовувати зброю першими і максимально жорстко , «на ураження». Від війни «всіх проти всіх» кавказькі народи захищала вироблена століттями система домовленостей , «стримувань і противаг» , що увійшла в звичай і закріплена релігійно, яка утримувала агресію в певних рамках .Зараз багато хто стверджує, що саме ця система дозволила зберегти традиції жорсткого колективізму і племінної єдності. Якщо з російського населення за сто років були геть витравлені колективістські початки , то з кавказцями цього не сталося. Частково це вірно. І проте, протягом минулого сторіччя традиційний кавказький менталітет почав розкладатися. На жаль, першими розпалися саме стримуючі механізми . Зате такі риси , як споріднена солідарність і взаємодопомога як обов'язок , знайшли собі нове застосування - як механізм кланової експансії.З точки зору кавказців російські, не включені в систему родинно - кланових відносин, сприймаються, як люди другого сорту , «статисти » , а Росія - як зона експансії , вільна від традиційних норм і заборон, що діють в своїх національних республіках . 

Кланово -родинна експансія 

Першим і головним інструментом проникнення кавказців до Росії і завоювання в ній провідних позицій є відносно нешкідлива на вигляд практика взаємопросування .Це пов'язано з традиціями кавказького суперництва. Представники будь-якого кавказького роду прагнуть зайняти найвигідніші, найпрестижніші та найважливіші місця . При цьому : для просування використовуються всі доступні засоби. У «просуванні » кавказця на те чи інше престижне місце роботи беруть участь всі члени роду, здатні надати хоч якусь допомогу.Допомога може бути різною, починаючи від протекції з боку вже працюючого в цій сфері родича і закінчуючи колективним збором грошей на хабар, без якого в ряді кавказьких республік дуже складно влаштуватися на престижну роботу. Не дивно, що, пропихнувши таким способом свого члена на ту чи іншу посаду в держорганах , члени родової громади розраховують на його допомогу і заступництво у різних питаннях . Високе становище родича сприймається як загальний успіх.Гроші, що збираються при працевлаштуванні, іноді повертаються іншим членам роду у вигляді прямої віддачі боргу, а іноді - у вигляді безоплатної допомоги в тих чи інших життєвих ситуаціях.. Зайнявши таким способом престижну посаду, член роду ( на сучасному жаргоні іменований « спиною » ) має негласний обов'язок перед іншими родичами всіляко використовувати своє службове становище в загальнородових інтересах, допомагати працевлаштовувати родичів, при можливості залучати їх до отримання доходів і т. д. . Чим привабливіша посада, тим запеклішою між різними родовими громадами ведеться боротьба за право «провести » на неї саме свого члена. Нерідко така боротьба закінчується міжусобними зіткненнями . Витрачені на влаштування свого члена до органів влади кошти родова громада , так само як і сам « працевлаштований » її член, всіма способами прагнуть компенсувати витрачені на них кошти і засоби, зловживаючи службовим становищем.Психологію людей , залучених в подібні відносини, відрізняє висока ступінь родинного егоїзму (колективізму , що поширюється тільки на « своїх» ) і сприйняття практично будь-якої престижної посади, як якогось місця, отриманого « для годування ». У своїх діях вони керуються майже виключно мотивами спорідненої солідарності і мислять відповідними категоріями.На сьогоднішній день експансія етнічних кланів з Північного Кавказу до органів державної влади та управління , міліції , ФСБ , прокуратури і судів, в вищу освіту та медицину досягає величезних масштабів .Установи та організації , де влаштувалися етнокланові групи працюють тільки на благо цих груп. 

Кавказька організована злочинність

Етнічна злочинне угруповання - структурована стійка спільність осіб, об'єднаних за етнічною ознакою для злочинної діяльності .Базовою причиною виникнення таких угруповань є їх ізольованість від корінного населення. Очевидно, що людям однієї етнічної приналежності легше знаходити спільну мову один з одним , часто вони живуть разом , в одному районі міста, утворюючи замкнутий «малий соціум » всередині «великого». Етнічна відособленість, виражена в мові, релігії, традиційній культурі, яскраво виражений кровно - споріднений характер самоорганізації « земляцтв » визначають специфічний характер їх групової поведінки, недружній стосовно російського населення як основної масі населення «російської Росії».Історично проблема етнічної злочинності в Росії має давні коріння - наприклад , близько 2 /3 « злодіїв у законі», контролюючих та традиційну злочинність, і головне - рекет підпільних «цеховиків » у СРСР - були кавказького (насамперед грузинського ) походження.Весь спектр організованих злочинних угруповань найбільш широко представлений у Москві, де, як відомо, проживають представники 136 національностей, а населення міста, за деякими даними, перевалила за 10 мільйонів чоловік. Третина внутрішніх мігрантів, прибулих до столиці, становлять вихідці з Чечні, потім слідують вихідці з Азербайджану та Грузії, що придбали з тим або іншим ступенем законності статус громадян РФ . 

Потурання влади 

В умовах фактичного розвалу інфраструктури , загального злодійства і відсутності ефективного контролю з боку федерального центру цілком закономірно, що кавказькі чиновники, привносячи в державний апарат свої архаїчні соціальні відносини, вибудовують на місцях систему тотальної корупції і відвертої торгівлі посадами. Високий рівень корумпованості чиновництва в кавказьких республіках продиктований кількома чинниками. По-перше, високим рівнем корупції в правлячій еліті країни - якщо безкарно і на очах у всіх мільярдами крадуть вищі чиновники, те ж саме неминуче почнуть робити і чиновники рангом нижче. По-друге, кавказькі народи не мають власної державної традиції , їх сучасні національно - територіальні утворення - продукт радянської національної політики. Звідси ж слідує властивий північнокавказьким республікам етнократизм, авторитаризм, слабка підконтрольність суспільних відносин федеральному закону.Проблему знають на найвищому державному рівні. Бувший президент РФ Д. Медведєв у травні 2010 р. в одному зі своїх інтерв'ю заявив: «Корупція - це злочин у всіх регіонах , але на Кавказі хабарництво загрожує національній безпеці країни, сприяє тероризму і сепаратизму, а ловити корупціонерів тут складно - відповідальності їм допомагає уникнути кланівість і порука глав республік. Федеральні кошти часто не доходять до людей. Ми знаємо, куди вони діваються . Відомо, куди - їх крадуть » .

Жук В.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі