неділя, 1 вересня 2013 р.

ПРО ВДЯЧНІСТЬ


В грецькому оригінальному тексті написано: «у всьому дякуйте», «у всьому знаходьте подяку». Тобто слова, вжиті тут, мають дуже глибокі духовні коріння, хоч наш переклад «за все дякуйте» теж правильний по змісту.


Багато людей розуміють вдячність як просте слово «спасибі». Але вдячність набагато глибше поняття. Бути вдячним це не просто сказати слово «спасибі».
Є різні мотиви вдячності. Часто люди дякують, тому що бояться, шукають вигоди або для того, щоб дійсно бути вдячними. Якось я бачив, як вітали одного мера міста з днем народження. Принесли такі гарні букети, такі красиві промови говорили, а потім виходили з приміщення на вулицю і кляли його. Чисто українська вдячність! Там прогинався, як плінтус, а тут вийшов і кляне. Мені дуже цікаво, що з цієї вдячності вийде? Така вдячність є тільки заради вигоди, щоб примелькатися, щоб побачили, що він там був.
Ми сьогодні подивимось, що значить насправді бути вдячними. Це не просто «спасибі» і побіг далі. Є цілий ритуал вдячності, який потрібно здійснювати. Адже вдячність це не просто слова, це дії. Отже, що значить бути вдячними?
Перший секрет: Бути вдячним – це бути посвяченим. Це значить серйозно відноситися до того, що ти сказав, пообіцяв чи до того, яке рішення ти прийняв. Є декілька видів посвячення. Я виділив три з них:
1. Тимчасове посвячення. Наприклад, ми їдемо у потязі і на якийсь час потрапили у одне купе з кимось. Ми тимчасово подружилися, стали близькими людьми на певний період часу. Ми можемо навіть обмінятися телефонами. Тимчасове посвячення може бути у багатьох випадках. Як правило, таке посвячення не має під собою нічого важливого. Зазвичай у таких ситуаціях люди багато чого один одному розповідають, обіцяють, але потім нічого з цього не виконують.
2. Дружнє посвячення. Люди вирішують дружити, посвячують себе один одному. Буває, що люди дружать довго, але дуже мало тих, хто дружить все життя, ще з дитинства.
3. Посвячення по договору. Це найсерйозніше з усіх посвячень. Це дія, у якій є обітниця. Наприклад, водне хрещення, військова присяга в армії, обіцянка під час вінчання, рукопокладення і т.п. Це глибоке посвячення, яке супроводжується обіцянкою, по заповіту.
А це тому, що вони не посвятили себе вдячності, в них немає посвячення, тому вони і ганяють, як кози по горбах. Так само буває і у відносинах. Чому чоловік женився, а потім ганяє, як кіт у лютому місяці? Чому? Бо він не посвятив себе дружині, він на вінчанні просто язиком молов. Тому він і бігає тепер. Якщо я посвятив себе своїй дружині, я вдячний їй за все, що вона зробила для мене: народила мені дітей, допомагає мені у всьому, піклується про мене. Вона вдячна мені, а я вдячний їй і це наше посвячення. Вдячність значить посвячення.
Другий секрет: Бути вдячним – це значить бути вірним.
Якщо я хочу комусь подякувати, я маю бути вірним. Посвячення і вірність – це не зовсім однакові речі. Вірним можна бути і тоді, коли над тобою є влада, і тоді, коли немає, коли це престижно і коли ні. Вірність це значить бути разом за будь-яких обставин. Вірність набагато глибше поняття, ніж посвячення. Скажемо так: вірність проявляється у посвяченні. Тобто вірність – це ідеальне посвячення. Якщо ти служив комусь, хто був при владі, служи йому і тоді, коли влади у нього вже не буде, коли це вже стане непрестижним. Якщо людина має високе положення і ти служиш їй тому, що це вигідно, важливо перед всіма, то навіть тоді, коли цю людину знімуть з посади, коли вона втратить своє положення, все рівно служи їй, не її поганим вчинкам і проблемам, а самій людині. Ось що таке бути вдячним. Ти вдячний за те, що ця людина тобі зробила.
Як ви думаєте, чому деякі люди служать справі, а деякі не служать? Я зрозумів – не служать тому, що це невигідно. На роботі вони можуть бути гарними працівниками, чим більше грошей, тим вони вірніші. Але як тільки забрати гроші, вірність одразу пропадає.
Бути вірним – значить робити іноді те, що тобі невигідно. Поздоровляйте вчителів з днем вчителя не тільки тоді, коли вчитеся (бо вам потрібні гарні оцінки), а привітайте їх тоді, коли вони вже не ставлять оцінок. Будьте вірними. Вірність – це вдячність. Якщо ви приходите до своєї вчительки, яка вже не ставить оцінок, ось справжня вдячність. Подякувати вчительці, якщо через два дні екзамен, це непогано, але якщо подякувати, коли її скоротили, коли на пенсію відправили – це вдячність.
Дякувати значить бути вірним.
Третій секрет: Бути вдячним – це бути слухняним.
Вірний – це тоді, коли ти робиш те, що тобі треба робити, а слухняний – це трохи інше. Ви відчуваєте різницю між вірністю і слухняністю? Якщо я вірний, то я роблю все чітко, як годинник, але я слухняний тоді, коли роблю не тільки те, що мені потрібно, але й те, що мені говорять. Тобто ще щось додатково. Є декілька видів слухняності. Перший – робити те, що тобі говорять, навіть тоді, коли це тобі не подобається.
Бути слухняним настільки, що робити те, чого ти не розумієш. Тобі говорять зробити, ти не розумієш навіщо, але робиш. Бути слухняним тоді, коли те, що ти робиш, не здається тобі важливим. Ось що значить бути слухняним. Тобі це не подобається, ти цього не розумієш, не хочеш це робити, але робиш із вдячності. Послухай, якщо ти вдячний, то ти повинен бути посвяченим, вірним і слухняним. Тобі сказали зробити щось – не сперечайся. Мовчки роби. Сказали – вперед! Знаєш, чому ти не можеш так діяти? Бо ти невдячний. Діти не все розуміють, що говорять їм робити батьки. Чи не так? Я ще не бачив жодної дитини, особливо хлопця, щоб він хотів мити посуд після себе. Але треба! Треба!
Я пам’ятаю одну людину, якій я особисто дуже багато допомагав. Коли у неї були проблеми зі здоров’ям, я домовлявся, возив її у лікарню, платив за лікування. Це було декілька років тому. І ось одного разу ця людина зайшла до мене в дім, а там стояли два столи. Я підійшов і попросив: допоможи, будь-ласка, пересунути їх в інше місце. А він мені відповів: я шо «лівий», чи шо? Я побачив, що людина невдячна. Ще недавно для неї стільки всього зробили, а він простий стіл не може пересунути. Це невдячність.
Отже, чому люди не слухаються? Бо вони невдячні, вони забули про те, як хтось їм допомагав, скільки з ними інші люди возилися, скільки з ними було мороки, скільки за них переживали, відвідували.
Я вдячний, тому я не просто кажу слово «дякую», а хочу бути вдячним по-справжньому. Тому я я буду вірний , і я буду слухняний. Я вдячний не тільки на словах, але й на ділі.
Дмитро НАГОРНИЙ

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі