неділя, 1 вересня 2013 р.

Як примусити поважати себе?

Для початку розберемося, що ж саме означає брак впливу на оточуючих і недостатня повага з їх боку?

Насамперед, те, що ваші ідеї, потреби, зауваження, погляди і почуття недостатньо приймаються до уваги оточуючими . Виправляти такий стан речей слід зі зміни власного іміджу. Охайність та елегантність, достатня престижність вашого одягу, його відповідність смакам вашого середовища — неодмінна умова того, що ви будете прийняті принаймні на рівних. Однак при цьому слід пам’ятати, що у будь-якому одязі ви повинні почуватися «по-домашньому»: якщо чудовий піджак занадто тісний чи, навпаки, великий, якщо одяг, нехай навіть і найбільш фірмовий, змушує вас триматися напружено, це неодмінно буде (як свідомо, так і на підсвідомому рівні) помічене оточуючими і знизить ваш статус.

Наступний важливий момент: постава. Знадобиться серйозне тренування, щоб домогтися вільної і в той же час прямої ходи, яка переконуватиме в тому, що ви незалежна, сильна і впевнена у собі людина.
І, нарешті, вже сама ваша поведінку має випромінювати впевненість. При цьому слід пам’ятати, що багатьом людям не вистачає вміння впливати на оточуючих. Крім того, впевненість у собі нерідко плутають з агресивністю, яка часто зводиться до спроб залякати інших, порушити їх права. У сучасному суспільстві такими методами вам навряд чи вдасться заслужити повагу людей і підвищити ступінь свого впливу на них. Тому давайте чітко визначимо, що ж саме заважає вам відчути таку впевненість, на основі якої виникає будь-яка справжня повага.
Соціопсихологи зазвичай називають шість основних причин, що лежать у основі впевненості у власних силах:

Брак практики: ви недостатньо часто виявляєте себе на практиці і не намагаєтесь встановити, чи можете ви бути більш впевненим.

Виховання, яке вас формувало: батьки і педагоги тими чи іншими способами ще в дитинстві зменшили вашу здатність постояти за себе.

Невиразні уявлення: у вас немає чітких зразків поведінки, і ви самі не знаєте, чого хочете досягти.
Побоювання ворожості: ви боїтеся проявів ворожості, гніву і негативних реакцій і уникаєте будь-яких конфліктів.
Недооцінка себе: ви не відчуваєте за собою права на тверду позицію і вимогу коректного і чесного відносини себе.
Погана самопрезентація: зазвичай ви виражаєте свої думки невиразно, непереконливо, суперечливо чи надто емоційно.

Тепер проаналізуйте свою здатність відчувати впевненість в собі і визначіть, яка з зазначених перешкод заважаєвам найбільш.

Чи існують ситуації, у яких ви постійно відчуваєте брак впевненості?

Якщо це так, то чи не можна знайти загальну причину?

Чи не вважаєте ви, що особливі труднощі для вас створює певне обличчя чи певне середовище?
Гранично чесно відповівши на ці запитання, ви зможете знайти способи досягти більшої впевненості і впливати на оточуючих. Можна розвинути в собі ці навички, спостерігаючи за тим, як інші люди справляються з ситуаціями, що потребують впевненості, і домагаються поваги оточуючих.
Використовуючи на практиці подібні прийоми, ви розширите запас власних навичок. Однак при цьому слід пам’ятати про деякі засади, без яких вам ніколи не заслужити поваги і яких слід дотримуватися з першого ж дня входження в колектив:

уникайте емоцій, які можуть вас заплутати: якщо ви розлючені, ображені чи емоційно збуджені, від оточуючих слід очікувати реакції на ваші емоції, а не на те, що ви хочете до них донести;

будьте простішими: іноді важливість того, що ви хочете донести до інших, втрачається через надмірне ускладнення чи спроби розібратись з кількома питаннями одночас;

домагайтесь свого: якщо ви вже щось запропонували, доведіть це до кінця, не кидайте розпочатої справи й за будь-яку ціну змусьте оточуючих звернути на неї увагу;
не «принижуйте» себе: якщо щось для вас дійсно важливе і має принципове значення, доможіться, щоб інші знали про вашої позиції;
стежте, щоб вас не збивали: якщо ви на якийсь час опинилися в центрі уваги, а хтось хоче перетягти увагу на себе, докладіть зусиль, щоб увагу слухачів чи глядачів було знову повернуто до вашої персони;
помилка не послаблює: якщо ви помилилися — що рано чи пізно може трапитись з ким завгодно,— не дозволяйте виникнути у себе відчуттю невідповідності своєму місцю. Таке відчуття підриває ваші позиції;
прагніть до перемоги за перемогою: намагайтесь створювати ситуації, при яких ваша робота приноситиме перемогу, але не зупиняйтеся на досягнутому і прагніть до новим досягнень.

Чітко слідувати усім цим принципам, безумовно, нелегко, але дотримуватися їх варто. Залишається лише побажати вам удачі на цьому шляху.
Валерій КАЛІНІЧЕНКО

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі