понеділок, 30 вересня 2013 р.

ПОРЯДОК І ПОРЯДНІСТЬ

Закон не положений для праведного, але для нечестивих і грішників.
Апостол Павло.

Порядний: Чесний, не здатний на низькі вчинки.
Словник.

Не змішуй багатства свого з чужими сльозами.
Св. Григорій Богослов

Ряд ораторів у своїх міркуваннях роблять різкі нападки на порядок. Зокрема, говорять про те, що не будь в числі охоронців Освенціма глибоко корумпованих людей, багатьом  євреям не вдалося б вирватися на волю . І, якби вітчизняні даішники не виявляли готовність залагодити суперечку з приводу того чи іншого порушення правил дорожнього руху, цей рух попросту б припинився ... Цю логіку мені навіть не хотілося б оцінювати. Але подиву гідно те, що ніхто цим ораторам не спробував заперечувати. Просто в нинішньому міркуванні мені доведеться виходити з дещо несподіваного для мене факту, що існують люди, які не шанують порядок за позитивну культурну цінність. В Біблії слово «порядок» у різних відмінках згадується всього 7 разів. Причому більша частина з них - у Новому завіті.
У книзі I Хронік повідомляється, яким чином Давид розподіляв священицькі місця між нащадками Аарона - мова про черговість, в якій їм випадав жереб.
 У книзі пророка Ісаї звучать слова про різні способи, якими діє хлібороб: «І такого порядку вчить його Бог» , - тобто Бог навчає людину розумним, відповідним способам діяльності.
Інші рази слово «порядок» зустрічається вже в Новому завіті :
«... Й я, по ретельному дослідженні за все спочатку, по порядку описати », - пише євангеліст Лука. Тут перш за все мається на увазі хронологічна послідовність.  Він же продовжує: «... як у порядку своєї черги він служив » - тобто , у свою чергу . І ще двічі слово, що цікавить нас, використовується у значенні черговості. Так, в Діяннях святих Апостолів повідомляється про Павла, що він, провівши в Антіохії« трохи часу, вийшов, і проходив по порядку країну галатську та Фрігію , та всіх учнів» . І нарешті у Першому Посланні до коринтян Павло пише про людей, що «Як в Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть, кожен у своєму порядку»
Можна бачити, таким чином, що нічого принизливого і лайливого в біблійних текстах про порядок не виявляємо . Ніхто не сперечається , завжди є реальний ризик того, що, переслідуючи благі наміри, в гонитві за впорядкованістю, акуратністю, чинністю, розміреністю, регулярністю, симетрією, пропорціями люди здатні завдавати один одному образи, творити зло, насильство, сіяти руйнування. Але це вже з розряду банальностей.
Поняття міри передбачає протистояння двох крайнощів, надлишку та нестачі. Сонце - джерело життєвої енергії та загроза опіків, атом існує мирний і військовий,  передозування ліків небезпечна і т.п. Що стосується міри стосовно до людської природи і до людських відносин, то суб'єкти неорганізований, дезорганізований або заорганізований рівно ненадійні як в спілкуванні так і в діях. «Що ні робить дурень, все він робить не так». Дурень часто виявляється покараним. Інший раз навіть і заодно з кимось із сусідів.

Буденна мова відмінно висловлює природність, бажаність, культуровідповідність  порядку. Ми говоримо: « в порядку речей», «все в порядку», «повний порядок», «своїм порядком», « закликати до порядку». І навіть звороти з такими, здавалося б,  факультативними смислами, як «порядком набрид» ,«порядочна скотина » цілком відповідають глибинному значенню цього слова, оскільки неодмінно характеризують об'єкт як такий, що властивості «неабияк», «цілком», «помітно» виражені. Потрібно бути екстремістом, максималістом, втратити уявлення про суть життя, свободи, творчості, гри, щоб вважати, ніби їм чужий порядок. Гра - ведеться за правилами. Свобода - має значущі вектори . Творчість реально відбувається по каналам. Організм та організація - слова однокореневі.
 Спробуємо вдуматися в природу порядку і в те, чим визначається в різних життєвих ситуаціях його міра. Коли ми говоримо про порядок, важливі якісь інваріанти :
Які його основи (він природний, заданий надприродною силою або істотою, що претендують на статус розумної),
Який його субстрат (що впорядковано).
Наскільки жорстка склалася схема (наскільки вона мінлива, динамічна, в якому діапазоні).
В ім'я чого створений порядок (якщо він не передбачений, а саме створений ).
Якою ціною.
Хто їм і наскільки вміло користується.
Відомо висловлювання Пушкіна про те, що «поезія повинна бути дурнувата» (хочеться підкреслити дивовижну точність пушкінської формули - саме дурнувата, а не дурна ). Подібним чином, мабуть, слід було б судити і про право, один з найбільш характерних просторів культури, де людина намагається знайти порядок, як такий. Право має бути трішки неестетично, трохи негуманно.  Цей сюжет продовжується висловлюваннями Бенкендорфа : «Закони пишуться для підлеглих, а не для начальства» і Демокріта : «мудрець не повинен коритися законам».  Втім констатація констатацією, іронія іронією, а закон не слід руйнувати, хоча в його змісті може виявитися куди більше випадкового, довільного, надуманого. Важливий сам факт установи, узгодження, взаємообмеження. Щодо подібного взаємного обмеження дозволю собі навести тут дві сентенції. Одне старовинне спостереження: « Моя свобода закінчується там, де починається ніс сусіда». Інша ж : «Право більшої спільності важливіше права меншої спільності, але не настільки, щоб повністю топтати його».
Як до закону, так і взагалі до порядку практичне відношення людина може вибудовувати між полюсами, з одного боку, законослухняності та законотворення, а з іншого - законоуникнення і законоборчества. Порядок може бути зрозумілим, природним, мудрим, чи здаватися абсурдним, несправедливим, надуманим. Він може переживатися як щось, що дарує радість, що гармонізує життя, що означає передбачуваність, обов'язковість, що дає захист, заспокоєння. А може - як те що чавить, нудить, сковує, що викликає нудьгу, обурення.
Очевидно, у різних людей різні потреби і здатності в упорядкуванні світу. Когось буквально бісить, якщо він бачить перекручений телефонний дріт або чиїсь нечищені туфлі. А хтось не тільки звично відчуває себе в атмосфері так званого «творчого безладу», а й виявляється здатний за цих умов щось створювати, збагачуючи нашу спільну культуру.
Все було б нічого. Хай би кожен з нас по-своєму організовував свій світ. Але оскільки ці світи перетинаються, - доводиться міркувати про цілі і принципи подібного упорядкування. І тут у повний зріст постає проблема моралі. Тобто специфічного простору, в якому ми вибудовуємо міжсуб'єктні взаємини. 
В українській мові примітна спорідненість понять «порядок» і «порядність». Порядна людина - обов'язкова.
Надійна.
Чесна.
Прямодушна.
Ставиться з повагою.
Відважна.
Великодушна. 
Вона не тільки пам'ятає про дану обіцянку, але й намагається її виконати, а не шукає відмовок. Порядна людина не плете інтриг, не лестить в очі, щоб заочно перемивати кісточки. Причому порядність - це зовсім не святість, не героїзм, але природна його здорова основа. Тоді як непорядність - це прихована (або принаймні неочевидна) моральна ущербність. Це нездатність прийняти успіх конкурента, стриматися від заздрості, лихослів'я. Непорядність - це малодушність в дії. Це ще не лиходійство, але вже готовність зробити підлість, ницість.
Девіз: «Правда, чесність і краса» звучить привабливо. Але - давайте вдумаємося: Правдивою і чесною може бути і нахабна людина. Красивим - може бути дурень ...

Коли ми говоримо про впорядкованість у сфері моралі, то йдеться про впорядкованість життєвих векторів, що дозволяють людині вести себе з гідністю, чуйністю, осмислено, об'єктивно. Подібно до того, як органічно і гармонійно можуть бути впорядковані музика, архітектура, поезія, - явлені втілення порядку і краси - так само здатна людина створювати порядок і дієву гармонію всередині себе самого і у взаєминах з світом, насамперед із собі подібними. Це творення вимагає не просто зусиль, але іноді і жертовності. 
Якщо людина за своєю природою одночасно - істота політична, естетична, моральна, релігійна, наукова, правова, то її здатність до входження в культуру грунтується на переживанні зовнішнього порядку і на глибинній потребі в порядку внутрішньому, і тільки об'єднуючи ці порядки ми можемо робити світ мудріше, красивіше, гуманніше.

О. Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі