пʼятниця, 27 травня 2022 р.

ПРОВЕДЕННЯ ІЗРАЇЛЕМ ОПЕРАЦІЯ «ЛИТИЙ СВИНЕЦЬ».


Операція «Литий свинець» — ізраїльська військова операція в Секторі Газа, що розпочалася 27 грудня 2008 р., метою якої ставилося знищення військової інфраструктури правлячого в Газі ісламського радикального руху Хамас.

 19 грудня 2008 року закінчився термін піврічного перемир'я між Ізраїлем і групою ХАМАС, що знаходиться при владі в Газі.

 На момент укладання перемир'я, тільки в 2008 році, по Ізраїлю було випущено 1007 ракет (без урахування мінометних обстрілів), чотирьох людей було вбито (двоє—в результаті мінометних обстрілів), 66 людей було поранено.

 Ще внаслідок обстрілу Ізраїлю з сектору Газа .  24 червня 2008 року чотири «Касами» розірвалися на території Ізраїлю, четверо людей було поранено.

 Перемир'я порушувалося спорадичним обстрілом ракетами, з мінометів.

 За цей період по Ізраїлю було випущено 20 ракет і 18 мінометних снарядів (частина з них розірвалася на території Гази)

 ХАМАС та інші палестинські угруповання використали перемир'я, щоб продовжити навчання бойовиків та створення матеріальної бази для виробництва ракет.  Стверджується, що величезну кількість зброї було завезено через підземні тунелі.

 З 27 по 31 грудня 2008 р.

в операції брало участь загалом близько 10 000 солдатів.  Операція готувалася півтора роки, про що заявив офіційний представник ЦАХАЛу бригадний генерал Аві Бнайяху.  На одній із баз було збудовано зменшений макет Гази під назвою «Вогняне місто».

 За оцінками військових фахівців, на час початку операції у складі збройних сил Хамаса налічувалося близько 20 тисяч людей.

 Високопоставлене військове джерело сказало в інтерв'ю газеті «Маарів», що останні місяці перед операцією Хамас займався мінуванням території та збільшив обсяги боєприпасів, що надходять підземними тунелями.

 Рішення про початок широкої військової операції проти ХАМАС у секторі Газа було ухвалено кабінетом міністрів Ізраїлю 21 грудня.  24 грудня 11 міністрів, які входять до кабінету з питань політики та безпеки, одноголосно схвалили це рішення.  Після засідання кабінету міністр оборони Ехуд Барак розпорядився відкрити КПП і пропустити в сектор Газа понад сотню вантажівок із продовольством та гуманітарною допомогою.  Пресе було повідомлено про те, що на неділю, 28 грудня, заплановано додаткові наради уряду щодо ситуації в секторі Газа, і не відкидається повернення до переговорів про перемир'я.

 26 грудня на нараді Ольмерта, Барака та Лівні в єрусалимському будинку прем'єр-міністра було ухвалено остаточне рішення про негайний початок військової операції.

 У суботу 27 грудня об 11 годині 30 хвилин місцевого часу було завдано першого удару ВВС Ізраїлю по інфраструктурі Хамас у Секторі Газа.  У повітряному ударі брало участь понад 50 винищувачів-бомбардувальників F-16 та бойових гелікоптерів AH-64.  Через півгодини відбувся другий наліт за участю 60 літаків та гелікоптерів.  Загалом у перший день операції було атаковано понад 170 цілей у Секторі Газа.

 Ізраїльська атака застала Хамас практично зненацька.  Ефекту несподіванки було досягнуто завдяки цілеспрямованій кампанії дезінформації, успішно проведеній ізраїльським урядом та військовими.  Втративши пильність, керівництво Хамаса вийшло з підпілля і повернулося до звичайного способу життя.  В результаті, в розбомблених будівлях та тренувальних таборах хамасівських бойовиків у суботу вдень було багатолюдно.

 Згідно з повідомленням агентства Рейтер, за перший день операції 229 палестинців було вбито та 700 поранено.  Серед убитих були цивільні особи та діти.  Правозахисна організація Міжнародна амністія звинувачувала Ізраїль у тому, що авіаудари були скоєні якраз у той час, коли діти перебували на шляху зі школи.

До ночі на 28 грудня танки ізраїльської армії розпочали зосередження на кордоні Гази, а ізраїльська авіація продовжувала завдавати ударів об'єктам Хамас.  Крім того, було атаковано низку адміністративних об'єктів міста та тренувальних таборів Хамас.

 28 грудня уряд Ізраїлю ухвалив рішення про часткову мобілізацію

 У ніч на 29 грудня ВПС Ізраїлю бомбардували близько 20 цілей у секторі Газа, у тому числі Ісламський університет у секторі Газа, будівлю міністерства внутрішніх справ, 2 мечеті та міську лікарню.  У ніч проти 30 грудня Ізраїль завдав близько 40 авіаударів по сектору Газа.  Бомбардування зазнали будівлі, де розміщувалися служби безпеки руху ХАМАС, а також міністерства оборони, закордонних справ та фінансів, робочий кабінет екс-прем'єра Ісмаїла Ханіє та комплекс Ісламського університету Гази де розташовувалася головна майстерня зі збирання вибухових пристроїв.

 30 грудня уряд Ізраїлю прийняв рішення мобілізувати ще 2500 резервістів і відхилити пропозицію Франції про 48-годинне перемир'я.

 З початку операції та до 31 грудня включно ізраїльські літаки виконали понад 500 бойових вильотів, вертольоти – понад 700 вильотів.

 За 27—31 грудня із сектора Газа на територію Ізраїлю було випущено близько 340 ракет та мінометних снарядів.  Під час обстрілів загинуло 4 ізраїльтянини, у тому числі 3 цивільні та 1 військовослужбовець, десятки ізраїльтян отримали поранення.

 З 1 по 3 січня 2009 р.

 Вранці 1 січня ВПС Ізраїлю атакували щонайменше 10 цілей сектора Газа, зокрема: будівлю   міністерства освіти, будівля міністерства транспорту уряду ХАМАС, будинок бойовика «бригад Із ад-Дін аль-Кассам» в Рафіах, майстерню з виробництва зброї в Рафіах.  Вдень ВПС Ізраїлю атакували 3 цілі у секторі Газа.  Територією Ізраїлю за день з боку сектора Гази було випущено близько 50 ракет.

  Ізраїльська авіація також завдала ударів по 15 цивільних об'єктах міста, серед яких — мечеть, у якій, як стверджують ізраїльтяни, був склад зі зброєю.  У ніч з 2 на 3 січня було завдано близько 25 точкових авіаударів.

 Сухопутна операція

 3 січня о 18:31 Ізраїль розпочав другу (наземну) фазу операції «Литий свинець».  Їй супроводжував артобстріл північної частини Гази, звідки, за ізраїльськими даними, бойовики Хамас вели ракетні обстріли.  Операцією командував командир дивізії Гази бригадний генерал Еяль Айзенберг.

Після артпідготовки три бригадні групи на основі двох піхотних бригад Голані і Гіваті та десантної бригади у супроводі танкових та інженерних підрозділів почали наступ у північній частині сектора у напрямку Бейт-Ханун, Бейт-Лахія та Джебалія.  Четверта бригадна група на основі 401-ї танкової бригади з піхотною та інженерною підтримкою завдала удару у напрямку Карні-Нецарим, розтинаючи Сектор на дві частини.  4 січня з моря у районі Рафіаха висадився ізраїльський десант.

 Розвиваючи наступ ізраїльські війська вийшли до східного кордону сектора Газа до узбережжя Середземного моря, розділивши анклав навпіл, а потім до ранку наступного дня на три частини: на північ від міста Газа в напрямку Бейт Ханун — Карні-Нецарим і на південь — в районі Хан-Юніс ЦАХАЛ  по території сектора щодо повільно.  Крім танків та самохідних артустановок у хід активно йшли армійські важкі бульдозери, зачищаючи райони базування бойовиків та знищуючи склади зброї.  Лідери Хамас перебували у бункерах.

Зі свого боку бойовики Хамас продовжували ракетний обстріл території Ізраїлю.  У передмісті Гази, Бейт-Хануна та інших населених пунктів вони чинили збройний опір ЦАХАЛ.  У відповідь ВПС Ізраїлю, продовжуючи пригнічувати вогневі точки, завдавали ударів по місцях, звідки на думку генштабу армії Ізраїлю могли випускатися ракети.

 Крім Гази, ізраїльські частини сконцентрувалися на півночі країни поблизу ліванського кордону, звідки могли відбутися ракетні обстріли з боку Хезболли.  Вранці 8 січня чотири реактивні снаряди типу «Град» було запущено з території Лівану.  Ні Ізраїль, ні Хезболла не були зацікавлені в черговій ескалації конфлікту, особливо після війни 2006 р., тому ЦАХАЛ відкрив артилерійський вогонь у відповідь за пусковими установками противника.  Наступного дня Рада безпеки ООН прийняла на відкритому засіданні резолюцію з вимогою про припинення вогню в секторі Газа, яку було відкинуто як Ізраїлем, так і Хамас.

 10 січня ізраїльська армія почала наступ углиб міста Газа та навколишніх його великих передмість.  За підтримки танків та артилерії ЦАХАЛ просувався до центру міста, ведучи бої з бойовиками Хамас.  Надходили відомості про запеклі бої на південних і східних околицях міста Газа, у кварталах Шейх Аджлін, ель-Хава, Зейтун і ель-Туфа.  Також відбувалися озброєні зіткнення на півночі анклаву - в Бейт Лахія та Джебалії, а також на півдні - в районі Хан-Юніс.

 Закінчення військової операції у секторі Газа.

 На екстреному засіданні, що відбулося в ніч на 17 січня, Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію з вимогою негайного припинення вогню в секторі Газа.  Увечері того дня кабінет міністрів Ізраїлю проголосував за припинення вогню в секторі Газа. Наступного дня бажання припинити вогонь оголосили «Хамас» та інші палестинські угруповання, що стало закінченням військової операції у секторі Газа.  До 20 січня з сектора Газа було виведено останні військові підрозділи ЦАХАЛ, проте протягом перших п'яти днів з моменту закінчення операції бойовики Хамас продовжували вогонь територією Ізраїлю, хоч і не такою силою, як раніше.


 З відкритих джерел Інтернет.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі