четвер, 31 березня 2022 р.

Зеленський попросив у Норвегії NASAMS та Naval Strike Missile - що це за зброя


Зенітний ракетний комплекс NASAMS та протикорабельна ракета Naval Strike Missile - можуть утворити над Україною надійну захисну парасольку

Як повідомляє Defense Express, президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до парламентарів Норвегії закликав надати Україні вкрай потрібну для боротьби з РФ зброю - зенітні ракетні комплекси та протикорабельні ракети.

Справа в тому, що саме у Норвегії базується Kongsberg - одна з провідних оборонних компаній у світі. І саме вона розробила та постачає два вкрай цікаві зразка озброєння.

Мова йде про зенітний ракетний комплекс NASAMS та протикорабельну ракету Naval Strike Missile (NSM).

Про Naval Strike Missile видання Defense Express свого часу вже зробило вкрай детальний матеріал, в якому пояснюється, як ця протикорабельна ракета стала справжнім бестселером на ринку озброєння.

Тепер час прийшов і для зенітного ракетного комплексу NASAMS.

Особливості NASAMS

У 90-х років Норвегія потребувала якісного оновлення власної протиповітряної оборони. Але норвежці не стали йти шляхом простої закупівлі готового комплексу, а скооперувались з американською компанією Raytheon та запропонували вкрай цікаву систему.

А саме - взяти ефективну та перевірену ракету "повітря-повітря" AIM-120 AMRAAM та перетворити її на зенітну. Це доволі далекобійна ракета з високою енергетикою, яка у "повітряній" версії має дальність пуску від 70 до 180 км (в залежності від модифікації).

За умови пуску з грунту її дальність, звісно, зменшується, бо ракета стартує з нульової швидкості та з рівня землі. А додавши до ракети систему виявлення цілей та командний пункт Kongsberg разом із Raytheon і створили навий зенітний ракетний комплекс, який отримав назву Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System - NASAMS.

Можливості NASAMS

Завдяки високим характеристикам та постійній модернізації NASAMS став доволі популярним у світі: 8 країн-операторів, серед яких окрім Норвегії - Австралія, Нідерланди, Фінляндія та Іспанія.

Найсучасніша версія - NASAMS-3, вона оснащується ракетами AMRAAM-ER з дальністю пуску до 40 км за дальністю та понад 20 км за висотою. Серед можливостей ракети - знищення не тільки літаків та вертольотів противника, а навіть і балістичних цілей, які маневрують. Тобто і балістичні ракети "Искандер" - це лише ціль для NASAMS-3.

За виявлення цілей відповідає радар AN/MPQ-64 Sentinel, який забезпечує огляд на відстані до 75 км (ефективний - до 40 км), а по висоті до 40 км. NASAMS може працювати й отримуючи данні від інших радарів та засобів виявлення цілей. Тобто працювати у "засадному режимі".

Ракета AIM-120 має власну радіолокаційну головку самонаведення, яка дозволяє захоплювати цілі на дальності до 16-18 км. До цього ракета летить або у заздалегідь визначену точку, або, якщо ціль маневрує - за командами по цифровому радіоканалу.

Проте необхідно усвідомлювати, що вартість цього ЗРК доволі висока. З відомих останніх публічних цифр - контракт від 2020 року на дві батареї NASAMS-3 для Литви за 128 мільйонів доларів. Для розуміння одна батарея - це один центр керування, один радар та 2-3 пускових.

Водночас для України ціновий аспект зараз може не мати великої важливості. Справа в тому, що ракети та радар для NASAMS виробляє американський Raytheon, а США зараз надають Україні максимальну підтримку. Більш критичним може бути час, який необхідний для навчання операторів цієї техніки.

ТТХ NASAMS

Дальність виявлення цілей: до 75 км за дальністю, до 40 км за висотою

Максимальна дальність знищення цілей: до 40 км за дальністю, до 20 км за висотою

Швидкість ракети: до 4 Махів

Вага бойової частини ракети: близько 20 кг


Орієнтовна вартість батареї: 64 млн доларів

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі