вівторок, 28 грудня 2021 р.

Олександр Червак: Реформа системи, чи у майбутнє – з оптимізмом

Олександр Червак, виконавчий директор Конфедерації будівельників України розповів  Build Portal про реформу містобудування та пріоритети роботи Конфедерації

Про етапи найважливішої для вітчизняної будівельної галузі реформи, про больові точки та оптимістичний погляд у майбутнє – у розмові з виконавчим директором Конфедерації Будівельників України .Олександром Черваком.

Build Portal: Які події року ви вважаєте найважливішими для будівельної галузі України.  Що з того, що сталося цього року, вплине на майбутній розвиток галузі?

Я думаю, більшість учасників ринку зійдуться на думку, що головним лейтмотивом року є реформа архітектурно-будівельної державної системи.  Суть реформи – переламати систему таким чином, щоб знищити всіх монстрів, які асоціювалися з корупцією у ДАБІ, та створити щось нове.  Це те, що стосується інституцій.  А концептуально ціль реформи – здійснити дерегулювання.  Ми бачимо це так: держава передає повноваження бізнесу – ясна річ, акредитованому бізнесу, до складу якого входять необхідні фахівці.  Тоді єдиним важелем впливу держави залишається акредитація таких організацій, нагляд за їхньою діяльністю та третє – це, звичайно, підвищення відповідальності всіх учасників ринку, які своїм підписом відповідають за своє рішення.

Що вже сталося у рамках цієї реформи?  Це доопрацювання законопроекту №5655, прийняття його у першому читанні, підготовка до другого читання.  Сподіваємося, його буде прийнято вже в першому кварталі наступного року.  Це якщо говорити про якісь глобальні, революційні зміни.

Про інституції – ми раді, що цього року достукалися, і не пройшла реформа, яка передбачала замість одного ДАБКу аж три нові організації.  Усі дійшли висновку, що необхідно концептуально змінити підхід.  І цього року було припинено діяльність ДАБКу (ДАБІ) та створено новий інститут – Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ).  І справді втілено непогану концепцію кадрового підбору – вирішено, що ті, хто колись працював у системі архбудконтролю, не будуть співробітниками ДІАГ.  Тобто вони не знають, як можна зловживати системою.  Сподіваємося, що реформа пройде швидко, і вони не дізнаються, оскільки дозвільна система буде змінена.

Build Portal: Тобто, можна сказати, що Конфередація будівельників України підтримує цю реформу?

Я скажу більше.  Ми не просто підтримуємо концепт реформи, ми брали участь у розробці концепції, тому підтримуємо її однозначно.  Головне – щоб її було реалізовано так, як презентовано.

Build Portal: Поки те, як вона йде, відповідає вашому уявленню?

Глобально так.  Було суттєве загострення з архітектурним співтовариством, але спірні питання, пов'язані з архітектурною діяльністю, було повністю знято.  Спірний момент просто прибрали, новий законопроект нічого не змінює у цьому питанні.

До складу КБУ входять не лише будівельні компанії, а й архітектурні бюро, тому нам дуже важливо, щоб будь-яка реформа проходила у консенсусі з головними стейкхолдерами ринку.  Зрозуміло, архітектори – одні з ключових.

В іншому… Зрозуміло, що реформа ускладнюється політичними мотивами.  Є об'єктивна критика, а десь під соусом критики включаються політичні мотиви, які загострюють ті питання, які можна зняти шляхом звичайного обговорення з авторами реформи.  Підливається масло у вогонь тими людьми, яким вигідно не змінювати систему, залишити той механізм, який існував останні десять років, якщо не більше.

Для реалізації цієї реформи потрібна ще воля державних функціонерів, потрібна ще низка законів та підзаконних актів.  Це важливо: нам необхідно перейти точку неповернення.  Щоб далі все вже йшло згідно з новою концепцією.  І ми до неї близькі.  Можливо, після ухвалення законопроекту №5655 загалом вона настане.

Build Portal: Реформа системи архбудконтролю - це, безумовно, головна подія року, що минає, яка буде формувати порядок денний і наступного року теж.  А що ще важливого сталося у галузі?

Із призначенням профільного заступника міністра у Мінрегіоні розпочалася активна робота над оновленням будівельних норм.  Цього року – і дуже важливо – з бюджету було виділено рекордно більшу суму, понад 50 млн гривень, на оновлення всієї нормативної технічної бази – ДБН та ДСТУ, тобто ключові речі.

Економісти вже підтверджують, що програма «Велике будівництво», тобто інвестування грошей в інфраструктурні проекти, має велику вагу у структурі ВВП країни цього року.  І це добре.

Були ризики цього року – виникла незрозуміла податкова ініціатива у рамках законопроекту №5600, але за наполяганням Конфедерації будівельників та інших представників експертної спільноти норму про запровадження ПДВ на другий та подальший продаж квартири не провели.

Є ще питання, яке не вирішується вже другий рік, і ринок це дуже непокоїть.  Знаємо, що влада про цю проблему теж знає, але інструменти рішення поки що не представлені.  Йдеться про допуск до ринку будівництва, а саме відсутність порядку ліцензування.  Ми намагаємось на кожному заході про це говорити, порушуємо питання у міністерстві, комітетах ВР, говоримо з представниками Кабміну, Офісу Президента безпосередньо.  Але поки, на жаль, це питання не дуже зсувається з місця, що нас дуже непокоїть.  Тому що створено вакуум – коли при нарощуванні обсягів будівництва ринку не можуть зайти ні нові компанії, ні нові інвестори.  Для здійснення будівельних робіт потрібна ліцензія, а з кінця березня 2020 року порядок ліцензування відсутня.  Втім, слід зазначити, що робочу групу при Мінрегіоні з цього питання створено і, сподіваємось, цю проблему буде вирішено.

Build Portal: Чи можна сказати, що в цілому картина не така погана, і влада насправді готова слухати будівельників?

Так, ми раді, що влада до нас однозначно прислухається.  Зі свого боку, ми готові співпрацювати з усіма представниками влади для обговорення ключових питань галузі.  Певний дисконнект був, коли в Міністерстві змінилося кілька міністрів, був відсутній профільний заступник міністра.  Потім розпочалася пандемія, карантин, пріоритети були не ті.  Через це увага до галузі дещо поменшала, але загалом – так, зараз можна сказати, що влада нас чує.


 Build Portal: Які напрями роботи Конфедерація будівельників вважає для себе пріоритетними найближчим часом?

Хочемо налагодити більше комунікацій з регіонами, наші учасники мають потребу в офлайн-зустрічах і в тому, щоб їх чули і на місцях.  Тож цього року ми відновили виїзні засідання КБУ.  Ми виїжджаємо в різні локації, організовуємо зустрічі з місцевою владою, намагаємось донести до чиновників, які відповідають за містобудівну політику, думку місцевого бізнесу – про питання, які їх турбують.  Цього року ми провели зустрічі на Волині, Одесі, Харкові.  Наступного у нас планується Запоріжжя, Львів, можливо, якийсь ще карпатський регіон – можливо, Чернівці чи Івано-Франківськ.

Багато фахівців вже добре знають про традицію Конфедерації проводити мінімум два професійні форуми на рік – це Іпотечний форум та Форум Building & Construction.  У наступному році ми плануємо продовжити цю практику і обов'язково розповімо подробиці вже на початку наступного року.

Нас не вистачало на експомероприємствах, тому зараз є домовленість із організаторами кількох ключових виставок та форумів, де ми виступаємо партнерами.  Зокрема KyivBuild – найближчий захід, де ми плануємо провести свою панельну дискусію з акцентом на будматеріалах, обговорити майбутній ринковий нагляд за цим сегментом.

З ініціативи наших учасників ми створили в Конфедерації комітети і вони ведуть активну роботу.  У нас є Комітет з будматеріалів, очолюваний Сергієм Пилипенком, гендиректором ПСГ «Ковальська», Комітет із фінансової, банківської та інвестиційної діяльності, очолює його Сергій Мамедов, голова правління банку «Глобус».  А також Комітет з питань діяльності проектних та експертних організацій.  Очолює його Нвер Аракелян, а заходи проводяться в координації із заступником голови Ради директорів КБУ Тарасом Ліліком.

У рамках роботи комітетів ми маємо можливість охопити більш вузькі питання, що виникають на ринку.  Зокрема, Комітет із фінансово-банківської діяльності просуває низку ініціатив, пов'язаних з тим, як створити працюючий іпотечний механізм – у діалозі з владою та банками.  За останній рік ми, до речі, поповнилися ще двома банками – окрім «Глобуса», «Кредо» та «ТАС-банку» ми матимемо новий учасник «Правекс-банк».

Важливий законопроект – про захист прав інвесторів – також розглядається у межах роботи комітету із залученням юристів.  Він також прийнятий у першому читанні.  Але там є низка механізмів, які ми вважаємо за необхідне обговорити, щоб не виникало конфліктів ні з боку девелоперів, ні з боку інвесторів.

В рамках комітету Сергія Пилипенка йде робота, пов'язана з імплементацією закону про ринок будівельної продукції (по 305 Техрегламенту ЄС): оновлення нових стандартів та встановлення ринкового нагляду – опція, яка де-факто існувала, але де юре не працювала.  Багатьох сумлінних виробників непокоїть наявність контрафактної продукції та відсутність контролю за якістю будматеріалів.  Мінрегіон спільно з ДІАГ як органом нагляду найближчим часом має розробити алгоритм, згідно з яким запроваджуватиметься новий порядок.

Важлива робота ведеться експертним комітетом.  У рамках проведеної архітектурно-будівельної реформи необхідно запровадити механізми мінімізації можливих зловживань експертів, підвищення їхньої відповідальності.  Зараз, беручи участь у процесі цифровізації, намагаємось максимально цього досягти.  Що не може не тішити.

Важливий та цікавий момент у роботі КБУ.  Ми створили активний майданчик для вебінарів, де пропонуємо учасникам давати ключові меседжі, проводити консультації, виходячи із сфери своєї діяльності.  І це не закриті вебінари, а публічні.  Ми транслюємо їх на своєму каналі у Facebook, з подальшим розсиланням презентаційних матеріалів та пост-релізів, а також з можливістю коментарів та продовження обговорення в рамках круглого столу, якщо питання якесь особливо дискусійне.

Ми зрозуміли, що є запит, і запускаємо платформу бізнес-клабів КБУ, де між нашими офіційними зустрічами проводитимемо якісь вузькотематичні.  Орієнтовно раз на два місяці.  Це можуть бути офлайнові нетворкінги для обговорення вузьких тем тривалістю не більше двох годин.  З можливістю підключення онлайн та тих, хто не може приєднатися особисто.  З 2020 року ми повністю перейшли на міксований формат зустрічей, де є і офф-лайн, і онлайн для тих, хто бажає, але фізично не може з якоїсь причини бути присутнім на наших івентах.

Build Portal: Наступаючий рік юбілейний для IBUILD – премії Конфедерації будівельників України?

Так, наступного року буде десятиліття премії IBUILD.  Минулого року ми відзначили десятиліття Конфедерації, а наступного святкуватимемо ювілей премії.  2014 року премія не вручалася через відомі події в країні.  Тож буде ювілей, ми до нього готуємось.  Буде багато цікавих концептуальних змін, про які плануємо ознайомити всіх якомога раніше, вже в першій половині року.

А загалом ми дивимось у майбутнє з оптимізмом та покладаємо великі надії на успішне завершення реформ.

Від імені Конфедерації будівельників України та від себе особисто хочу побажати всім будівельникам чудового відпочинку під час свят, щоб з новими силами рушити до успішного підкорення нових вершин у 2022 році.

Джерело: Build Portal


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі