неділя, 31 жовтня 2021 р.

«Ukraine Х-Y-Z. Звички. Смаки. Побут»: У Києві презентували книжку про три українських покоління
У розрізі теорії поколінь, в книжці розглядається побут та звички трьох українських поколінь за 1991–2021 роки.

28 жовтня відбулась презентація книжки «Ukraine Х-Y-Z. Звички. Смаки. Побут», яку створили радіоведуча Марта Мольфар, продюсер проєкту Гліб Лук’янець та режисерка-постановниця фільму «Квіти України» Аделіна Борець. 

Це  проєкт-дослідження, який «пов’язує в цілісний наратив феномен побутової культури часів незалежності». Дослідження охопило 1991–2021 роки – молодість трьох поколінь: X, Y, Z. Це три десятиліття становлення незалежності й розвитку українського суспільства. Картина історичної повсякденності в проєкті оголюється через культуру і  побут. 

До чого у проєкті три букви XYZ?

Це назви трьох поколінь. За теорією поколінь їх набагато більше, але зупинилися лише на цих трьох, бо їхня молодість припала вже на незалежну Україну.

Творці книги намагалися дослідити спільні риси й розбіжності. Виділили тренди кожного з трьох десятиліть: що їли, у що вдягалися, як прикрашали житло, як розважалися.

Кожний тематичний розділ у книзі та музеї починається з порівняльного аналізу трьох поколінь, чия молодість прийшлася на роки незалежності. Досліджувала побут трьох поколінь і писала тексти Марта Мольфар. Авторські переклади англійською робила ірландська письменниця українського походження Вікторія Мєлковська.

Чим цей проєкт важливий і цікавий для широкого загалу?

У проєкті «Україна XYZ. Звички. Смаки. Побут» три складові частини: книга-альбом, цифровий музей і документальний фільм. Усі вони досліджують зміни за 30 років не тільки у зовнішніх побутових, а й у ментальних проявах. 

Книга-альбом "Українці XYZ: звички, смаки, побут", як паперова «машина часу» – 30 років за 300 сторінок. Але не як у підручниках історії, а через особисте й водночас звичайне, знайоме кожному. Артдиректор Андрій Достлєв, прихильник вернакулярноі фотографії, настільки тонко і вдумливо поєднав на сторінках книги різні світлини, що сама книга вже стала артоб'єктом.

10 віртуальних залів музею утворюють цілісну картину побуту часів Незалежності. Фотоконтент книги і музею частково відрізняється. 

Частина проєкту – документальний фільм «Квіти України», що розкриває в трьох поколіннях настільки особисте, що книзі й сайту-музею не під силу. Продюсер фільму – Гліб Лук’янець, режисерка – Аделіна Борець.

Сайт цифрового музею ukrainci.xyz стартував в день презентації проєкту.

Проєкт представляли: Гліб Лук’янець – продюсер проєкту, засновник Гоголь фундації, українсько-польський кінопродюсер; Марта Мольфар – кураторка та авторка ідеї проєкту, радіоведуча, сценаристка, співзасновниця Київської творчої спілки акторів-дикторів; Тарас Боровик – менеджер цифрового музею, креативний директор та співвласник креативної діджитал-агенції “kruzhok”; Ярослав Солоп – артдиректор цифрового музею, ідеолог та дослідник архіву сучасного фотографічного доробку UkrainianPhotoFoundation (UPF); Льоля Гольдштейн – фоторедакторка проєкту, креативна директорка журналу Bird in fly; Анастасія Левінська – піардиректорка проєкту, засновниця креативної агенції Levin group, керівник асоціації креативної індустрії SPOM. Модерувала розмову Марта Мольфар.

Запрошені спікери: арт-критик, куратор сучасного мистецтва Костянтин Дорошенко, провідний український бренд-маркетолог, засновник креативного агентства Grape Юрій Гладкий.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі