вівторок, 20 липня 2021 р.

Безумовний базовий дохід

"Базовий дохід - це дохід, який сплачується політичною спільнотою всім своїм членам на індивідуальній підставі без перевірки ступеня нужденності і без вимог виконання роботи» - так бельгійський філософ Філіп ван Парейс, один з найвідоміших дослідників і апологетів безумовного базового доходу (universal basic income, ББД  ), так формулює основну ідею цього проекту.

 Іноді до цього класичного додається ще одна вимога - такий дохід повинен бути достатнім для того, щоб людині більше не загрожувала бідність.  В цілому, ББД відрізняється від інших соціальних виплат тим, що такий дохід забезпечується кожному члену політичної спільноти, незалежно від його особистих доходів, соціального статусу, віку, місця роботи і т.д.

 Незважаючи на всю принадність такого заходу універсальну підтримку, бурхливі дискусії навколо неї ведуться вже понад півстоліття, втягуючи в себе все нових адептів цієї ідеї і все нових супротивників.  Експериментів, які показували б, як саме діє базовий дохід на економіку і суспільство в масштабі цілої країни, як не було, так і немає.  Але локальні дослідження «в полі» тривають, а потік нових академічних і науково-популярних публікацій не висихає.

 Наприклад, в Німеччині запустили черговий довгостроковий експеримент по впровадженню безумовного базового доходу, який будуть курирувати кілька інститутів.  Для цього була сформована група з 120 німців, кожен з яких буде отримувати по € 1,2 тис. На місяць.  Мета експерименту - не тільки визначити економічну і соціальну поведінку людини, яка отримує гроші «просто так», але і її фізичний і психологічний стан.

 До цього в рамках програми подолання економічних наслідків пандемії про введення базового доходу оголосив іспанський міністр соціального забезпечення Хосе Луїс Ескріва.  Але, якщо говорити, базовими ці виплати не назвеш - у радіус відрахувань потраплять тільки сім'ї.

 Що кажуть прихильники безумовного базового доходу

 «Гроші, якими володієш, - знаряддя свободи;  гроші, за якими женешся, - знаряддя рабства », - зауважив у своїй« Сповіді »Жан Жак Руссо.  В якомусь сенсі в цій ємній фразі міститься основний аргумент всіх прихильників безумовного базового доходу: якщо забезпечити такі мінімальні виплати кожному, то людина стане вільнішою, а суспільство - більш справедливим.

 Сьогодні ця ідея обговорюється в світлі двох глобальних міркувань.  З одного боку, цифровізация економіки і роботизація виробництва викликають неконтрольоване зростання безробіття.  Введення базового доходу дозволить уникнути різкого стрибка бідності і згладить інші кризові явища прийдешньої соціально-економічної перебудови.

 Філіп Ван Парайс і Яннік Вандерборхт в своєму фундаментальному дослідженні «Базовий дохід.  Радикальний проект для вільного суспільства і здорової економіки » прямо пишуть про те, що схожі на ББД проекти вже вводилися в європейських країнах і всякий раз саме для того, щоб вирішити проблеми, пов'язані з надлишком праці.

 Наприклад, як відзначають вчені, в середині XVI століття, коли в Європі почався процес економічної перебудови від феодалізму до капіталізму, тисячі людей залишилися без роботи.  Колишні соціальні зв'язки і традиційні механізми взаємодопомоги стали розсипатися разом з новим етапом бурхливої ​​урбанізації.  В результаті пізньосередньовічні міста наповнили жебраки, яких не могли прогодувати ні церковні організації, ні місцеві приватні благодійники.  Довелося втрутитися міським владам, які на деякий час ввели заходи фінансової або іншої допомоги біднякам на регулярній і безоплатній основі.

 З іншого боку, розмова про базовий дохід зв'язується з більш складною проблемою сучасності, а саме - зростанням економічної нерівності, яке супроводжується падінням доходів середнього класу, помітним зниженням темпів зростання світової економіки і старінням населення.

 Зокрема, як зазначає Гай Стендінг, автор книги «Basic Income: And How We Can Make It Happen», в сучасному світі зарплата - тобто дохід, який людина отримує в обмін на реальну трудову діяльність, - якщо і зростає, то вкрай повільно  .  У той час як доходи, одержувані за рахунок відносно нетрудової діяльності, - наприклад, через ренту, інтелектуальну власність, фінансові активи - дедалі більше зростають.  Ця диспропорція і підстьобує зростання нерівності.

 Грубо кажучи, поки одні, працюючи «в поті чола», приречені на те, щоб перебувати приблизно на одному і тому ж рівні доходів, інші, володіючи пасивним доходом, отримують своєрідну і таку, що не відчужується «фору», за рахунок якої збільшують свій добробут.  У цих умовах безумовний дохід повинен хоча б частково нівелювати цю нерівність, надаючи таке умовне щомісячне нарахування кожній людині.

 В цілому всі аргументи апологетів ББД зводяться до наступних постулатів:

 людство знову почне рухатися до соціальної справедливості і економічного зростання;

 отримає більшу свободу від експлуатації з боку членів сім'ї, наймачів, чиновників, а значить і велику свободу для - саморозвитку, самоосвіти, цікавої справи і так далі;

 зможе забезпечити всім членам соціуму базову економічну безпеку, що призведе до поглиблення моральної інтеграції в суспільство.

 У глобальному ж плані, мінімальні виплати громадянам з боку уряду - це ще і необхідний захід перед обличчям нового «посттрудового суспільства», де за рахунок технологічного розвитку зміниться сам процес і цінність праці, а значить не уникне корекції і вся система винагород.

 Ось що напишуть на цей рахунок Філіп Ван Парайс і Яннік Вандерборхт:

 «.... хіба не слід відмовитися від моралі, яка оголошує злочинцем кожного, хто отримує дохід без виконання роботи, якщо технічний прогрес створює більш ніж достатній трудовий потенціал [працюючого меншини] населення? »

 Звичайно, такі прозріння більше нагадують утопічний фанатизм мрійників, ніж спокійну аналітику, зате добре показують фундаментальну логіку прихильників ББД: в межі ці виплати повинні стати прологом до переосмислення цінності праці як такої.

 Що кажуть противники безумовного базового доходу

 Скептики безумовного базового доходу оскаржують можливість такого заходу умовно на трьох рівнях:

 Економічному, критикуючи саму можливість і доцільність таких виплат.

 Соціальному, ставлячи під сумнів те, що ББД дасть людині велику свободу.

 Моральному, відзначаючи, що сама справедливість таких виплат з точки зору суспільства викликає сумнів.

 Якщо говорити про ББД з точки зору економіки, то головне, у що впирається цей проект - нудне, але абсолютно непереборне питання про те, «хто за нього платитиме».  Найрізноманітніші підрахунки, зроблені економістами за останні роки, дають просто астрономічні цифри.

 Наприклад в Україні прожитковий мінімум становить сьогодні 2379 грн в місяць.  Це і є та сама базова сума для гіпотетичного безумовного доходу, яку, отже, потрібно помножити на 45 млн громадян України, а потім на 12 місяців.  Виходить, що річна сума, що покриває виплати щодо безумовного доходу становить 1 284 660 млн. грн При цьому, видаткова частина українського бюджету, заверстана на 2021 рік - 1 320 152,6 млн. грн

 Причому, якщо говорити про країни з куди більш низьким рівнем доходу, річна сума, необхідна для ББД, буде перевищувати обсяг усього виробленого в країні.  Наприклад, за оцінками МВФ, для Ліберії введення базового доходу буде коштувати уряду як два їх річного ВВП.

 Показовими в цьому сенсі виявилися експерименти, проведені в Монголії і Ірані.  Для першої країни, де за рахунок універсалізації дитячої допомоги було введено щось схоже на ББД, цей експеримент закінчився значним зростанням держборгу і падінням розміру самих виплат - з $ 89 в місяць до $ 7-17.  В Ірані, де 92% населення країни протягом п'яти років отримували близько $ 400 в місяць на домогосподарство, експеримент закінчився помітним погіршенням макроекономічної ситуації, яка заморозила індексацію виплат і привела до згортання всього проекту.

 Звичайно, на цьому тлі обговорюються найрізноманітніші способи часткового погашення витрат на виплати ББД.  Наприклад, за рахунок підвищення податків і оптимізації державних витрат, або через скорочення фінансування наявних соціальних програм.  Однак навіть такі заходи навряд чи зможуть покрити всі витрати.

 У 2016 році журнал The Economist виразував, який розмір ББД зможе встановити держава, якщо вона уріже всі соціальні виплати за винятком тих, які призначаються за станом здоров'я.  При такому розкладі Мексика зможе платити кожному громадянину всього по $ 75 в місяць, а Данія - по $ 900.

 Крім простих економічних міркувань, ясно, що введення єдиного для всіх базового доходу може не тільки не зробити людину більш вільною, а навпаки - безмірно посилить її залежність від держави.  Не кажучи вже про тих величезних політичних і соціальних ризиків, якими загрожує згортання такої програми - зважаючи на економічну кризу, природну катастрофу або воєнний конфлікт. 

 Викликає питання і сама моральна основа ідеї безумовного базового доходу.  Багато хто вважає, що надання грошей ні за що - все одно, що підлити масла в вогонь утриманства з усіма витікаючими наслідками.  

 Нарешті, противники вказують на те, що базовий дохід суперечить нормам природної моралі.  З точки зору природної моралі, здорова, працездатна людина не повинна жити за чужий рахунок.  А багаті і надбагатих люди не повинні отримувати гроші від держави ні в якому вигляді.

 Базовий дохід як політичний проект

 На даний момент консенсус, якого зуміли досягти помірні прихильники і противники ББД, зводиться до того, що ввести такі виплати в масштабах планети навіть у довгостроковій перспективі не вдасться.  Багатовікова мрія так і залишиться нереалізованою.  Зате можна використовувати деякі механізми цієї ідеї для оздоровлення наявних соціальних програм або ж застосовувати їх точково - з прицілом на певні верстви населення. 

Сьогодні в найбільш розвинених європейських країнах набирає популярність практика поєднання традиційних інструментів соціальної політики XX століття, наприклад соціального страхування і соціальної допомоги, з розширенням соціальних послуг для населення, що створює людям можливість зберігати зайнятість в різних життєвих ситуаціях.  А вже на додаток до всього цього планується використовувати програми мінімального гарантованого доходу.

Це виплати, які адресовані людям з доходом нижче певної, встановленої державою риски .  І вони тим більше, чим більше бракує доходу до цього порога.

 Крім того, країни, багаті на природні ресурси, можуть частково вводити мінімальні виплати за рахунок розподілу фіксованого відсотка з експортних доходів.  Щось схоже вже є, наприклад, на Алясці, де з 1982 року Постійний фонд забезпечує щорічні дивіденди кожному місцевому жителю за рахунок ковзної вуглеводневої ренти.  До слова, такий інструмент міг би бути корисний для подолання бідності в ряді українських областей.

 При цьому сама постановка питання про введення безумовного базового доходу де-факто сигналізує про невдоволення, що накопичилося зростаючою соціальною несправедливістю, яке до того ж відбувається на тлі повсюдного згортання соціальної держави.  А це означає, що ідея безумовного базового доходу неминуче перетвориться в політичний проект.

 Можна довго і ретельно зважувати всі плюси і мінуси цієї ідеї, думати, які для неї можна знайти джерела доходів або що станеться з трудовою мотивацією людини.  Але в світлі трендів останніх років стає ясно, що остаточне рішення все одно залишиться за політиками.


Підготував О. Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі