понеділок, 24 серпня 2020 р.

Майже комунізм. Як Фінляндія тестує безумовний базовий дохід

Як повідомляла Економічна правда, в Фінляндії проходиве відносно впліву на безробітних нової форми соціального забезпечення.  Головне питання - чи захочуть отрімувачі грантів працювати.

У Фінляндії проводять експеримент про вплив на безробітних нової форми соціального забезпечення.

Юха Ярвінен, безробітний молодий батько, живе в селі недалеко від Юрви, в західній Фінляндії.  Кілька років тому його старий бізнес - виробництво декоративних віконних рам - збанкрутував.

 Ярвінен каже, що протягом шести років він хотів почати новий бізнес, але це здавалося нераціональним кроком.  Дохід сім'ї складався із зарплати дружини (медсестра), допомоги по безробіттю та допомоги на дітей.

 У Ярвінена було кілька пропозицій про роботу в основних місцевих галузях: лісовому господарстві, виробництві меблів і металообробці.

 Однак погоджуватися на тимчасову і низькооплачувану роботу було безглуздо - це поставило б під загрозу щедрі соцвиплати.  Повторна реєстрація на облік для отримання допомоги - болісно довга процедура.  "Це безумство, тому ніхто не береться за таку роботу", - говорить він.

 Удача Ярвінену посміхнулася в 2017 році. Випадковим чином він був обраний з числа фінських безробітних, які складають 10% від працездатного населення, для участі в дослідженні "Як отримання безумовного основного доходу впливає на стимули на ринку праці".

 Він отримує 560 євро на місяць в безумовному порядку, тому вільний самостійно шукати собі "справу життя", не боячись втратити допомогу.  Ярвінен задоволений, тому що базовий дохід відкриває для нього нові можливості.

 Тисячі долларов кожному за просто так?  В чому ідея базового доходу

 Він не тільки активно шукає роботу і намагається створити бізнес, а й говорить, що перестав відчувати напругу в зв'язку з відпалою необхідністю "дурного" заповнення паперів або тривалих бесід з представниками соціальних служб про те, які зусилля він докладає для пошуку роботи.

 Kela, інститут соціального страхування Фінляндії та організатор проекту, не контактує з учасниками експерименту, щоб не вплинути на його результати.  Він контролює ситуацію віддалено, використовуючи реєстри сімейних доходів, сплачені податки, покупки в держаптеки.

 Ці анонімні дані будуть доступні дослідникам.  Наприклад, вони можуть запитати, чи змінюється серед учасників споживання антидепресантів.

 Запустити такий експеримент було складно.  Оллі Кангас, скептик ідеї безумовного доходу, допоміг розробити дослідження і тепер його курирує.  Вчений скаржиться на нерішучих і непослідовних політиків.

 Фінська політика заплутана: центристська партія, "зелені", "ліві" і лібертаріанський крило консерваторів лобіюють ідею безумовного доходу.  Останні сподіваються спростити соціально-орієнтовану державу.  Серед скептиків - консерватори, соціал-демократи і великі профспілки.

 Такі профспілки в основному складаються з працівників сфери важкої промисловості.  Вони управляють фондами обов'язкового соціального страхування на випадок безробіття та не хочуть втрачати контроль над активами.

 Навпаки, ідея близька працюючим неповний день.  Опитування показують громадську нерішучість: 70% опитаних подобається ідея гранту в теорії, але цей показник падає до 35%, коли респондентам кажуть, що для реалізації ідеї їм доведеться платити більше податків.

 Бюджет 20 млн євро обмежив число одержувачів експериментального доходу до 2 тис осіб.  Кангас турбується, що така кількість може виявитися статистично ненадійною при подальшому аналізі результатів.

 Більший бюджет допоможе відповісти на більшу кількість запитань, ніж питання про те, чи хочуть одержувачі безумовного доходу працювати.  Кангас хотів би виплачувати аналогічні гранти працюючим з низьким рівнем доходу, щоб з'ясувати чи віддадуть перевагу такі одержувачі тому щоб працювати менше.

 Було б також інформативно, але занадто дорого і політично складно, надати гранти жителям всіх муніципалітетів, щоб подивитися, який ефект матиме експеримент на місцеві економіки.

 Шанувальники ідеї бачать інші обмеження.  Депутат парламенту і глава ліберального аналітичного центру Libera Еліна Лепомакі стверджує, що більш доступний і, отже, реалістичний підхід дасть одержувачам можливість заощадити основний дохід для подальшого використання.

 Кейт Макфарланд з Basic Income Earth Network, ініціатор ідеї безумовного доходу з 1980-х років, каже, що дворічне дослідження занадто коротке і не дозволяє дізнатися, як змінюється психологія одержувачів.

 Незважаючи на всю недосконалість пілотного проекту, це хороший приклад фінської любові до соціальних експериментів.  Десять років учасники будуть стежити за довгостроковими наслідками.  Світові ця тема цікава: преса з Південної Кореї та Швеції стояла в черзі, щоб поспілкуватися з Кангас.

 Він регулярно читає лекції за кордоном і консультує колег.  Кангас вважає пілотний експеримент "періодом випробувань і помилок", але, на його думку, вони відкривають двері для подальших експериментів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі