четвер, 31 жовтня 2019 р.

Голова ДСА України Зеновій Холоднюк поінформував про діяльність Державної судової адміністрації України XVII з’їзд суддів України

Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк поінформував XVII позачерговий з'їзд суддів про діяльність ДСА України за 2018 та десять місяців 2019 року щодо питань організаційно-матеріального забезпечення діяльності судів відповідної судової спеціалізації та звернув увагу делегатів на перспективи фінансового забезпечення судової влади у 2020 році з'їзду суддів.

Найперше, Зеновій Холоднюк зупинився на основних статистичних показниках, що характеризують стан розгляду судових справ у місцевих та апеляційних судах у цілому. З наведених даних, що були представлені показником динаміки надходження та розгляду модельних справ за 2017 – 2019 роки видно, що кількість судових справ, яка судами розглядається –  менша, ніж кількість вхідних справ. Це означає, що місцеві та апеляційні суди не справляються з вхідним потоком судових справ, що призводить до зростання кількості нерозглянутих справ і затягування строків їх розгляду.

"Така ситуація є свідченням хронічного дефіциту суддівських кадрів, який з року в рік, на жаль, тільки поглиблюється. На сьогодні кількість вакантних посад суддів складає більше 2 тисяч, а це більше ніж 30 відсотків від усього суддівського корпусу. Ситуація вкрай негативна і її терміново треба виправляти, тим більше, що нестача суддівських кадрів призводить до зростання навантаження на діючих суддів, яке вже просто фізично складно витримувати", - наголосив Зеновій Холоднюк.

Щодо фінансового забезпечення діяльності судів, то як зазначив Голова ДСА України, роком повного порозуміння між гілками влади щодо питань бюджету був 2018 рік, коли були враховані практично всі норми Закону України "Про судоустрій і статус суддів", включаючи поступове зростання розміру суддівської винагороди. Тому, відштовхуючись від його показників, можна аналізувати і говорити про процеси 2019 та розглядати виклики 2020 року.

Відтак, при формуванні бюджету 2019 року була спроба заморозити розмір суддівської винагороди в проекті закону про Державний бюджет України на 2019 рік. Зі слів Зеновія Холоднюка, тоді спільними зусиллями всіх органів судової влади вдалося відстояти норму Закону, що передбачає збільшення розміру суддівської винагороди. "Але додаткових коштів на цю норму не було виділено.  Був врахований тільки рівень інфляції, що призвело до серйозних проблем із заробітною платою працівників апаратів судів, яка виплачується з єдиного фонду оплати праці по залишковому принципу після задоволення видатків на суддівську винагороду. Наслідки такого планування нам вдалося подолати, застосовуючи систему наближення зарплати працівників апарату до рівня 2018 року. На жаль, при формуванні бюджету 2020 року, історія бюджету 2019 року, продовжується ", - сказав очільник ДСА України.

З його слів, аналіз проекту бюджету 2020 року відносно судової влади чітко вказує на те, що не враховано виконавчою та законодавчою владою при підготовці проекту бюджету для забезпечення діяльності судової системи, а це: збільшення розміру суддівської винагороди для суддів апеляційних судів із 40 до 50 прожиткових мінімумів, та для суддів місцевих судів з 25 до 30 прожиткових мінімумів; необхідність заповнення понад 2 тисячі вакантних посад суддів; свідомо заплановане зниження досягнутого середнього рівня оплати праці працівників апаратів судів з 18 тис. грн у місяць до 8 тис грн у місяць у райцентрах та 10 тис грн у місяць в обласних центрах; замість врахування рівня інфляції для забезпечення судочинства поточними видатками заплановано їх суттєве скорочення; повністю не враховано необхідність видатків на створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС); взагалі відсутні капітальні видатки, необхідні для розвитку матеріально-технічної бази судів; не враховано необхідність додаткових видатків для початку повного функціонування Служби судової охорони.

Зеновій Холоднюк повідомив делегатам з'їзду, що ДСА України вживає цілий ряд заходів, які дозволять пом'якшити наслідки недофінансування судової влади в наступному бюджетному році. Разом з тим він зазначив, що: "…на даному етапі зусилля ДСА України знайшли порозуміння тільки в Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики, котрий у своєму висновку до проекту бюджету на 2020 рік повністю підтримав наші пропозиції. Проте, на жаль, ці висновки були повністю проігноровані бюджетним комітетом. На сьогодні ситуація залишається незмінною, але є сподівання, що кінцевий результат буде позитивним", - підсумував Голова ДСА України

"Фактично запланований бюджет на 2020 рік залишається на рівні 2019 року, без урахування інфляційних процесів, зміни посадових окладів. Ми звертались з листами до всіх уповноважених органів, але, на жаль, порозуміння знайшли не всюди. Тому я звертаюсь до з'їзду суддів, як до найвищого органу суддівського самоврядування з проханням відобразити цю проблему в резолюції з'їзду. Для нас це дуже важливо", - наголосив очільник ДСА України Зеновій Холоднюк.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі