пʼятниця, 2 серпня 2019 р.

Як домогтися інвестицій до воюючої країни. Факти про Ізраїль.

Результат пошуку зображень за запитом "Инвестиции в Израиль"Ізраїль довгі роки відрізнявся найвищими в світі темпами зростання валового внутрішнього продукту (ВВП). У 2003 році, після дворічного помітного уповільнення в практично всіх видах економічної діяльності, було розпочато відновлення економіки країни, яке триває й донині. У 2006 році він склав 5,1 відсотка незважаючи на другу ліванську війну, яка викликала зниження ВВП на 0,7%. Швидке оздоровлення економіки і продовження успішного зростання знову було досягнуто в першу чергу завдяки діловому сектору, який виріс на 6,4 відсотка. Це призвело до збільшення ВВП на душу населення до $ 20,138 в 2006 році.

У наступні роки країна продовжувала успішно рухатися до досягнення своїх основних макроекономічних цілей: дуже низький, іноді навіть негативний рівень інфляції, вкрай низький бюджетний дефіцит і обмежений зростання витрат на державні потреби. У той же час Ізраїль продовжував залучати інвестиції на тлі швидкого зростання експорту. Вперше був досягнутий позитивний торговий баланс.

В кінці 2008 року, коли похитнулися світові фінансові гіганти і здавалося, що ринки перебувають на межі краху, ніхто не знав, як впорається з кризою тендітна, орієнтована на експорт ізраїльська економіка. Однак Ізраїль довів, що справжня економічна міць полягає не тільки в швидкому розширенні в оптимальних умовах, але і в умінні зберегти стабільність під час економічного спаду.

Зараз Ізраїль швидко набрав економічне прискорення, що проявилося спочатку в індексах фондового ринку, який перевершив всі західні біржі, а потім показав себе в збільшенні експорту, зниження безробіття і стійкому споживчому попиті.

Коли наслідки фінансової кризи ударною хвилею прокотилися по світовій економіці, Ізраїль виявився добре підготовлений до шторму. З макроекономічної точки зору, ізраїльське народне господарство вийшло на найсильніші за більш ніж 60 років незалежності позиції. Дефіцит держбюджету був в значній мірі взятий під контроль, національний борг піддався різкому скороченню - завдяки рішучому зменшенню державних витрат і збільшенню податкових надходжень. 


Ізраїль став магнітом для іноземних інвестицій і в перший раз у своїй історії зареєстрував позитивне сальдо торгового балансу.

Стійкість ізраїльської економіки в настільки нелегкі часи пояснюється основними причинами. Перша причина полягає в консервативному характері банківського сектора Ізраїлю. Крім цього, нервозність світових інвесторів заспокоїли показники високої капіталізації ізраїльської банківської системи.

Найвидатнішим фактором стійкості в кризі виявився внутрішній попит. Хоча з початком рецесії ізраїльтяни скоротили витрати на покупку товарів тривалого користування, рівень споживання товарів короткочасного користування практично не змінився - населення пішло навіть на скорочення особистих заощаджень, щоб компенсувати падіння доходів. Готовність ізраїльського споживача дати "кредит довіри" своїй економіці стала головним фактором підтримки ВВП на стабільному рівні і дозволила Ізраїлю відносно легко перенести кризу.

Довгостроковий потенціал

Ізраїльське "економічне диво" - це набагато більше, ніж просто історія спадів і підйомів, Це історія економіки, яка була побудована з нуля, пережила численні кризи і позбавлення, і все ж домоглася успіху на принципах вільного ринку, забезпечивши громадянам країни високий рівень життя.

Ізраїль з населенням всього 7,7 мільйонів чоловік (до кінця 2010 року) завоював високу репутацію у всьому світі в першу чергу завдяки своїм видатним досягненням в сільському господарстві, агротехніці, зрошенні, використанні сонячної енергії і промисловості високих технологій. 


Широко відомі і ізраїльські "старт-апи". Інтенсивні наукові дослідження і розробки навіть у традиційних галузях промисловості перетворили Ізраїль з землі, що тече молоком та медом, в державу високих технологій, включаючи програмне забезпечення, зв'язок, біотехнології, фармацевтичну промисловість і нанотехнології.

Угоди про вільну торгівлю, укладені протягом трьох років зі Сполученими Штатами, Європейським Союзом і декількома країнами Латинської Америки, спростили розширення експорту товарів і послуг та участь Ізраїлю в міжнародній комерційній діяльності, яке теж внесло свій вклад у прискорення зростання економіки країни.

Членство в ОЕСР відкрило Ізраїлю ширший доступ до певних типів інвестиційних фондів, які зобов'язані розміщувати частину своїх позицій в розвинених країнах.

Інвестиційні досягнення Ізраїлю

Сьогодні Ізраїль посідає перше місце в рейтингах по управлінню венчурним капіталом в світі, Зокрема, Тель-Авів «взяв» світову першість по:

- інвестиційному потенціалу;
- доступності венчурних угод;
- рівню розвитку підприємництва;
- витратам на науково-дослідницьку діяльність (R & D) по відношенню до ВВП;
- розвитку кібер-безпеки.


 Стартап-екосистема Ізраїлю займає друге місце в світі після США, а наукова інфраструктура - 5 місце. Щодо захисту прав інвесторів Ізраїль закріпився на 9 позиції в міжнародному рейтингу, в той час як Україна розташована на 70 місці.

Шлях Ізраїль до звання «стартап-нації» почався з моменту, коли національну правову систему привели відповідно до міжнародного права - британського права. До цього моменту безліч спроб Тель-Авіва створити стартап-екосистему в країні провалилися.

Ізраїль - інновації - інвестиції

Стартап-ринок Ізраїлю

У 2017 році в ізраїльські стартапи інвестували понад $ 5 млрд. При цьому щорічно обсяг інвестицій збільшується в середньому на 5-10%. Ізраїльські інвестори покривають максимум 13-14% місцевого ринку капіталовкладень, решта інвестицій припадає на іноземних інвесторів. При цьому динаміка зростання зарубіжних інвестицій набагато вище ніж внутрішніх.

Щорічно Ізраїль відкриває нову країну або регіон, які починають вкладати гроші в ізраїльську стартап-екосистему: наприклад, в 2017 році - Індія, в 2018 році - Австралія. Ситуація не обмежується інвестиціями лише всередині країни, в 2018 році три ізраїльські компанії виходять на IPO в Австралії.

Сьогодні в Ізраїлі числиться понад 8 тис. стартапів, 240 венчурних фондів, 120 міжнародних венчурних фондів і 425 науково-дослідних центрів. У 2016 році Тель-Авів зафіксував екзитів (
вихід інвесторів з капіталу компанії в результаті продажу своєї частки або всієї компанії) на суму $ 10 млрд, а в 2017 році - в розмірі $ 23 млрд.
 

Найбільш значущою угодою M & A 2017 року стало екзит компанії Mobileye на суму $ 15 млрд. Шляхом її поглинання компанією Intel.

В середньому, за рік в Ізраїлі відбувається близько 112 екзитів. За останнє десятиліття 25% екзитів зробили одні і ті ж команди в абсолютно різних ринкових нішах. В Ізраїлі немає ніяких конкретних напрямків, в які варто інвестувати. Є конкретні команди, які цим займаються.

Зовсім не важливо, яка ринкова ніша, на думку інвестора, злетить в наступному році. Важливо, в яку команду він інвестує.

Секрет успішних інвестицій в тому, щоб доповнити компетенцію команди і вибудувати операційні процеси таким чином, щоб протягом 5-7 років зробити ще один екзит.

Куди вкладати гроші в Ізраїлі?

Сьогодні на інвестиційному ринку Ізраїлю можна виділити наступні напрямки, які представлять інтерес для інвестора:

- кібербезпека;
- digital healthcare (цифрова медицина);
- fintech;
- автономний транспорт.

В майбутньому фокус інвесторів зміститься на наступні сфери:

- Штучний інтелект AI;
- Інтернет речей IoT;
- Industry 4.0.

Можливості в Ізраїлі для стартап-підприємців

Важливо також відзначити еволюцію розвитку стартап інфраструктури в Ізраїлі. Вчора актуальними були стартап-акселератори, університетські центри та армія. Сьогодні - це спеціалізовані стартап-акселератори, професійні стажування корпорацій, всілякі гранти управління інновацій. Завтра сприяти зростанню інновацій в Ізраїлі стануть міжнародні стартап-команди, корпоративні центри інновацій та науково-дослідні структури.

Важливо спостерігати, якими напрямками цікавляться корпорації, які відкривають Центри інновацій в Ізраїлі.

Ізраїльські стартапи оцінюють вище в порівнянні, наприклад, з ринком України і ЄС. Наприклад, ізраїльський стартап на раунді A в середньому оцінюють в $ 15 млн, що нижче результату Кремнієвої долини або Нью-Йорка, але нарівні з Лондоном.
 

Весь Ізраїль - це екосистема для B2B-ринку.

В Ізраїлі цикл від створення компанії до екзит майже вдвічі коротше, ніж в Кремнієвій долині - 4 і 7 років, відповідно.

Головні гравці ринку

Якщо вчора на чолі джерел капіталастоялі ангели і традиційні венчурні фонди, то сьогодні основні інвестори на ринку Ізраїлю - це корпоративні венчурні фонди і сімейні офіси (Family Offices). У найближчому майбутньому їх місце займуть краудандінг і краудінвестінг, а також держава.


З відкритих даних Інтернету

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі