понеділок, 25 лютого 2019 р.

Символи Балтійської Свободи та раритети української фалеристики


 22 лютого в Національному музеї історії України відкрився виставковий проект «Символи Балтійської Свободи та раритети української фалеристики». Проект організовано за підтримки посольства Литовської Республіки в Україні.

На урочисте відкриття виставки завітали почесні гості: посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс та представники дипломатичних відомств країн Балтії.

Вперше в Україні експонуються найвищі державні нагороди Литви, Латвії та Естонії з приватної колекції литовського колекціонера Вілюса Каваляускаса. Це зокрема:

    «Орден Білої Зірки» Республіки Естонія – одна з найвищих естонських державних нагород, заснована у 1936 р. в пам'ять про визвольні змагання народу Естонії. Серед кавалерів ордену, до прикладу, така відома історична постать, як шведський король Густав V. Представлена в експозиції нагорода належала регенту Угорщини Міклошу Горті;
    «Орден Трьох Зірок» Республіки Латвія, заснований 24 березня 1924 р. на честь створення Латвійської держави;
    «Орден Вітовтаса (Вітовта) Великого» – найвища нагорода Литовської Республіки (1930 р.).

Виставковий проект став можливим завдяки спільним зусиллям НМІУ, Посольства Литовської Республіки в Україні та приватного литовського колекціонера Вілюса Каваляускаса.

«Шлях Прибалтійських країн до незалежності також був нелегкий. Після І світової війни вони не тільки здобули незалежність, але й утримали її. Україна пройшла довший шлях до незалежності. В Національному музеї історії України представлені символи Свободи тих народів, які цієї свободи гідні», – сказав під час урочистого відкриття куратор виставки, провідний науковий співробітник відділу історії України у ХХ столітті НМІУ Богдан Скопненко.

Генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська подякувала посольству Литовської Республіки в Україні, що їхній вибір зупинився на НМІУ.

«Для нас є великою честю вперше представити в Україні такі цінні раритети прибалтійської та української фалеристики. Ми намагаємося зробити нашу музейну установу відкритою для приватних колекціонерів. Чекаємо, що пан Вілюс привезе до нас наступного разу ще частину своєї унікальної колекції», – сказала Тетяна Сосновська.

Чудовою нагодою показати близькість Балтійських держав та України назвав виставковий проект посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

«В Україні зараз перебувають унікальні експонати, які дають нам відчути, наскільки цінним є для наших народів період незалежності в міжвоєнні роки й наскільки він є важливим для продовження державності Литви, Латвії та Естонії», – наголосив пан посол.

Відомий литовський колекціонер Вілюс Каваляускас сказав, що це 12 виставка його колекції за кордоном, але перша виставка в Україні
«Я радий, що шість цінних предметів з моєї колекції представлені в такій чудовій музейній залі. В нашій історії теж були трагедії, війни, окупації, з українцями у нас багато спільного. Думаю, тепер до Національного музею історії України приїде більше закордонних колекціонерів, щоб українці побачили цінні артефакти минувшини», – сказав Вілюс Каваляускас.

Литовський колекціонер захопливо розповів історії унікальних фалеристичних пам’яток періоду українських національно-визвольних змагань. Це представлені на виставці знак ордена св. Михаїла Архангела, запроваджений на честь учасників Другого зимового походу армії УНР, та один із можливих варіантів виконання знаку «Ордена Богдана Хмельницького», або «Ордена Булави», виготовленого за ініціативи окремих кіл української політичної еміграції у 1920-х роках. Наостанок литовський гість закликав українських дослідників ретельніше дослідити походження цих державних нагород.
Виставка в НМІУ триватиме упродовж місяця.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі