неділя, 6 січня 2019 р.

Карл Густав Маннергейм - президент Фінляндії

Ка́рл Гу́став Емі́ль Маннерге́йм (швед. Carl Gustaf Emil Mannerheim, 4 (16 червня 1867— 27 січня1951, Лозанна— барон, державний та військовий діяч Фінляндії шведського походження, президент Фінляндії (1944), фельдмаршал Фінляндії (1933), з 1942 — маршал Фінляндії (почесне звання).

Карл Густав Маннергейм Фінляндії шведською CarlGustaf Emil Mannerheim

Народження 4 (16) червня 1867
Аскайнен, Або-Бьйорнеборгська губернія, Велике князівство Фінляндське, Російська імперія

Смерть 27 січня 1951(83 роки)
Лозанна, Швейцарія
Цвинтар Гієтаніємі 

Національність:
фін/швед
Освіта:
Ніколаєвське кавалерійське училище, Росія 
Звання::
Фельдмаршал-лейтенант, 
Генерал від кавалерії і Маршал війни 
Битви: російсько-японська війна
Перша світова війна
Друга світова війна
Зимова війна
Титул:
Барон
Рід:
Mannerheim

В січні 1918 р. року Маннергейма призначено головнокомандувачем ще не створеної фінської армії. Вже наприкінці місяця підрозділи фінського шуцкору (сил самооборони) під безпосереднім керівництвом Маннергейма роззброїли та розформували підлеглі більшовикам військові частини, розташовані на півночі Фінляндії. До березня військо було сформовано та підготоване до ведення бойових дій. Протягом двох місяців фінська армія під головуванням Маннергейма розгромила розташовані у південній Фінляндії загони червоної гвардії.

Втім, наприкінці травня 1918 року Маннергейм подав у відставку з посту головнокомандувача, можливо через незгоду з німецько-орієнтованою політикою уряду. Далі Маннергейм діяв як неофіційний, а згодом — офіційний представник Фінляндії у Франції та Великій Британії. У грудні 1918 р. фінський парламент обрав Маннергейма на пост реґента — тимчасового глави Фінляндської держави. Після прийняття парламентом конституції склав із себе реґентські повноваження.

 У 1931 р. приймає пропозицію стати президентом державного комітету оборони Фінляндії, в 1933 р. Маннергейму присвоєне військове звання маршала.

Густав Маннергейм - мабуть, найважливіша особистість в історії Фінляндії. Цей видатний політичний і військовий діяч після 30 років блискучої служби в російській імператорській армії фактично з нуля створив армію фінську. А в 1930-х, передбачаючи неминучість війни з СРСР, спроектував непрохідну систему укріплень, яка дістала потім його ім'я. Незважаючи на це, маршал вів якщо не скромний, то по-військовому помірний спосіб життя.

У музеї Маннергейма в Фінляндії  представленів особисті речі Маннергейма, серед яких знаменита похідна розкладачка, на якій він спав всю свою жизнь. Ще в складі царської армії він зробив знамениту подорож з Самарканда в Пекін верхом на конях. У колекції - і численні сувеніри та вироби з різних країн світу. Є навіть окремий зал з мисливськими трофеями - Маннергейм був завзятим мисливцем. Окрема експозиція присвячена військовим нагородам маршала.

Карл Густав Маннергейм був по-справжньому видатним полководцем, а в середині 40-х рр. минулого століття навіть правив країною, зайнявши сьогодні почесне місце серед героїв фінського народу. У Фінляндії є відразу кілька пам'ятників колишньому президенту.

Розташувавшись в мальовничому парку Кайвопуйсто, колишній будинок Маннергейма після його смерті був перероблений в музей, і тепер кожен бажаючий може побувати в ньому і побачити, як жив знаменитий маршал. У залах виставлені його особисті речі, цінні нагороди та привітання, сотні фотографій з поїздок за кордон. Ось одну зі стін прикрашають мисливські рушниці, а на підлозі розстелена шкура тигра, підстреленого самим воєначальником.

Але ж цей двоповерховий котедж ніколи не був для Маннергейма рідною домівкою, а був лише знімним житлом, яке він сам облаштовував, і стає ясно, що смітити грошима він не міг і жив скромно що особливо помітно по його спальні, де замість ліжка досі красується звичайна розкладачка.

Чимало років життя Маннергейм віддав службі в російській армії, чому в музеї також присвячено безліч матеріалів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі