вівторок, 27 листопада 2018 р.

Черчілль, 1940-1941

10 травня 1940 Прем'єр-міністром Уряду Його Величності став Уїнстон Черчілль.

3 вересня 1939 року, в день закінчення англо-французького ультиматуму Німеччини, з початком війни він, лютий довоєнний критик «політики умиротворення Німеччини», був призначений міністром флоту, або Першим Лордом Адміралтейства. Уряд Чемберлена сподівалося поправити цим свою репутацію.

Однак в перших числах травня 1940 року уряд - на хвилі величезного обурення, викликаного провалом спроби запобігти захопленню Норвегії - втратив підтримку в Парламенті, і його було замінено новим, до складу якого увійшли і лейбористи.
Тепер, у відсутності опозиції, прем'єр-міністр ставав також лідером парламенту - і не просто як лідер партії парламентської більшості, а як лідер ВСЬОГО парламенту Об'єднаного Королівства. За мірками Англії, це було цілком надзвичайне - навіть, мабуть, безпрецедентне - зосередження влади в одних руках. Черчілль цим не обмежився.
«... це було найдивовижніше призначення - принаймні з тих пір, як Калігула призначив свого коня консулом ...».
Його гостроту в Парламенті знаходили блискучою ... Але справі це не допомогло - Інскіп на своєму новому посту і справді нічого не зробив.
Зараз, в травні 1940, Черчілль виправив становище. Він підпорядкував безпосередньо собі начальників штабів BBC, BMC, і армії, і створив, під керівництвом генерала Ісмея, спеціальний комітет для координації їх щоденної діяльності.

Поряд з цим був створений так званий Військовий Кабінет, без точного визначення його функцій, повноважень, або складу. Міра ця була запозичена з досвіду часів Першої світової війни, коли в 1916 новий прем'єр-міністр, Ллойд Джордж, створив вузький комітет обраних для якнайшвидшого розгляду нагальних проблем. У 1917 він ввів туди Черчілля як енергійного міністра військового постачання. Ставши прем'єром, Черчилль повторив хід людини, у якого він багато чому навчився.

На перших порах Військовий Кабінет складався з голови уряду, двох консерваторів і двох лейбористів. Партію «торі» в кабінеті представляли міністр закордонних справ, лорд Галіфакс, і колишній глава кабінету, Невілл Чемберлен, а робітничу партію - Артур Грінвуд і Климент Еттлі.
Лейборист Ернест Бевин був призначений міністром праці. Це було мудрим рішенням - Бевин був відомим і дуже войовничим лідером профспілкового руху, і в цій якості він був здатний проводити в життя такі заходи мобілізації трудових ресурсів, на які не наважився б ніхто, крім нього - така непорушна була його репутація серед англійських робітників.

Іншим - і як виявилося в подальшому - не менше вдалим кроком було призначення лорда Бівербрука. Забувши їх сварки з питання про «мюнхенські» угоди, Черчілль довірив йому пост міністра авіаційної промисловості, і лорд Бівербрук створив диво: за 4 місяці він зумів подвоїти виробництво життєво необхідних винищувачів.

Більше часу на адміністративні перестановки у Черчілля не виявилося. Він вступив на посаду - пройшовши освячений століттями ритуал «... цілування рук короля ...» - 10 травня 1940 року.

А в ніч з 9 на 10 травня почалася криза - німецькі війська почали широкий наступ на Західному Фронті.
Коли 13 травня 1940 Черчілль виголосив перед Парламентом свою знамениту промову, в якій він сказав, що:

«... мені нічого вам обіцяти, крім крові, тяжкої праці, сліз і поту ...»

Увечері 26 травня по сигналу військово-морського міністерства почався відхід англійських військ з континенту Європи. Після втрати Булоні і Кале в руках англійців перебувала тільки частина порту Дюнкерк. Оскільки на портові споруди Дюнкерка покладатися не можна було, було прийнято безпрецедентне рішення - проводити евакуацію військ прямо з берега.

У той час вважали, що можна буде евакуювати максимум 40-45 тисяч чоловік.

27 травня Військовий Кабінет Великобританії зібрався на засідання, якому судилося опинитися історичним. Міністр закордонних справ, лорд Галіфакс, висловився в тому сенсі, що він особисто не бачить нічого поганого в тому, щоб дізнатися у Муссоліні - «... чи не послужить він посередником на переговорах між союзниками, Англією і Францією - і Німеччиною?».

Лорд сказав також, що «... він далекий від будь-яких думок про капітуляцію, але чому б не поцікавитися умовами можливого примирення?».

Слова його мали передісторію. Муссоліні, на зроблену йому пропозицію залишитися в стороні від війни, відповів Черчіллю наступне:

«... Я нагадую Вам про справжній і фактичний стан кріпацтва, в яке Італія поставлена ??в своєму власному морі. Якщо Ваш уряд оголосив Німеччині війну з поваги до свого підпису, то ви зрозумієте, що те ж почуття честі і поваги до зобов'язань, взятих за італо-німецьким договором, керує італійською політикою сьогодні і буде керувати завтра за будь-яких подіях, якими б вони не були ... ».

Про звільнення від «... кріпацтва в своєму власному морі ...» він говорив і представникам Франції - і пояснював, що буде домагатися «... зміни статусу Гібралтару і Суеца ...».

Військовому кабінету Черчілль сказав наступне:

«... угода, укладена під тиском і в важких обставинах, просто не може бути прийнятною ...».

Його, як не дивно, підтримав лорд-президент, Чемберлен.

Однак обставини були дійсно відчайдушними - буквально всі боєздатні дивізії і без того невеликої англійської армії були спіймані в пастку на континенті, німецьке вторгнення здавалося цілком можливим, і єдиним захистом від нього служили дуже пошарпані ВВС - так що кабінет не прийшов ні до якого певного рішення.

Тоді Черчілль зробив те, що потім називали «... черчілівським переворотом ...».

Він скликав засідання ради міністрів, запросивши на засідання глав всіх відомств, кого тільки вдалося зібрати. У промові, зверненої до ради, він змалював становище таким, яким воно і було.

Він не приховав, що очікує падіння Франції, і в найближчий час, що Італія, ймовірно, оголосить війну Англії, що витягнути з Дюнкерка, ймовірно, вдасться лише небагатьох, що надії на посередництво американців в даний момент є марними.

Але свою промову він закінчив зовсім не тими словами, які слід було б очікувати від холоднокровного і раціонального державного діяча.

Ні в якому разі. Він сказав наступне:
«... нерозумно і думати, що, якщо ми спробуємо укласти мир зараз, ми отримаємо умови кращі, ніж якщо будемо продовжувати боротися. Німеччина вимагає гарантій - наш флот, і, швидше за все, багато іншого. Ми станемо підкореною державою, з гітлерівською маріонеткою - Освальдом Мослі або кимось іншим - на чолі.

І я переконаний, що кожен з вас постане зі свого місця і розірве мене на частини, якщо я запропоную здачу або переговори.

Якщо довгій історії нашого Острова судилося нарешті закінчитися, нехай вона закінчиться тоді, коли останній з нас впаде на землю, захлинувшись у своїй крові ... ».

Х'ю Дальтон, чиє відомство відповідало за ведення економічної війни проти Німеччини, згадував у своїх мемуарах, що ні у кого не виникло навіть тіні сумніву - яким би героїчним пафосом не були наповнені ці слова, Черчилль мав на увазі саме те, що сказав. Аудиторія вибухнула оваціями, і питання було вирішене, беззастережно.

Англія буде воювати, у що б це не стало.

Дальтон був вражений, і сказав про це Черчіллю, на що той відповів:

«Так, це була хороша промова».

Саймон Шама, автор величезної 3-х томної «Історії Британії», що вийшла в 2002 році, висловлював думку, що:

«... це було більше, ніж гарна промова - це було перша битва Другої світової війни, виграна Англією ...».

28 травня 1940 Черчілль видав наступну директиву, спрямовану міністрам - і дуже обмеженому колу інших вищих посадових осіб Великобританії:

"Цілком таємно:

... Не можна допускати і думки про те, що Франція укладе сепаратний мир; однак, що б не трапилося на континенті, ми не можемо сумніватися в нашому обов'язку і неодмінно повинні використовувати всі сили для захисту нашого острова, імперії і нашої справи .... ».

Рано вранці 28 травня бельгійська армія капітулювала.

Тим часом Адміралтейство творило чудеса імпровізації: були мобілізовані буксири з Темзи, яхти, риболовецькі судна, ліхтери, баржі, пасажирські катери, навіть рятувальні човни з океанських пароплавів, що стоять в лондонських доках - все, що могло бути використано.

Справі сильно допоміг стихійний рух приватних громадян: кожен власник судна будь-якого типу, парового або вітрильного, якщо хотів, виходив в море і прямував в Дюнкерк - під бомби Люфтваффе, але з надією врятувати оточених і притиснутих до моря солдатів своєї армії.

В результаті вдалося врятувати і вивезти в Англію 300 з гаком тисяч англійських і французьких солдатів, хоча все їхнє спорядження і озброєння довелося кинути.

4 червня Черчілль, виступаючи в Парламенті, сказав наступне:

«... ми будемо обороняти наш острів, чого б це не коштувало, ми будемо битися на узбережжі, ми будемо битися в пунктах висадки, ми будемо битися на полях і на вулицях, ми будемо битися на пагорбах, ми не здамося ніколи ...»

10 червня 1940 року Італія оголосила Франції та Англії війну.

11 червня поблизу Орлеана, відбулися англо-французькі переговори на вищому рівні - Черчіль для цього прилетів до Франції. Уряд Франції переїжджав до Тур, Париж був уже залишений усіма урядовими установами.

Французьку сторону представляли новий прем'єр, Рейно, маршал Петен, генерал Вейган, генерал авіації Війемен і інші, включаючи порівняно молодого генерала, який тільки що був призначений заступником міністра національної оборони.

Черчілль закликав французький уряд захищати Париж. Він підкреслював, як «... сильно виснажує сили армії, яка вторгається, оборона великого міста, будинок за будинком ...», і нагадав маршалу Петенау, як в 1918 році після поразки той зумів відновити становище.

Згідно мемуарів Черчілля:

«... Маршал відповів дуже спокійно і з гідністю, що в ті дні він міг мати у своєму розпорядженні більш ніж 60 дивізій; Зараз у нього немає нічого. Він згадав, що тоді на лінії фронту було 60 англійських дивізій ... ».

Маршал натякав на те, що самі англійці вже вийшли з битви, евакуював своїх солдатів з Дюнкерка - і додав:

«... Перетворення Парижа в руїни не змінить кінцевого результату ...».

Вейган змалював військовий стан, зажадавши надіслати всі можливі підкріплення, перш за все негайно кинувши в бій все англійські ескадрильї винищувачів.

«Тут, - сказав він - вирішальний пункт. Зараз - вирішальний момент. Тому неправильно тримати будь-які ескадрильї в Англії ».

Черчілль, відповідно до рішення кабінету, відповів:

«... Це не вирішальний пункт, і це не вирішальний момент. Вирішальний момент настане, коли Гітлер кине свою авіацію на Великобританію ...

... 25 ескадрилій винищувачів необхідно за всяку ціну зберегти для оборони Англії і Ла-Маншу, і ніщо не змусить нас відмовитися від цього.

Ми маємо намір продовжувати війну незважаючи ні на що, і ми вважаємо, що можемо вести війну протягом невизначеного часу - але віддати ці ескадрильї означало б знищити наші шанси на існування ... ».

13 червня Черчілль зробив останню поїздку до Франції.

Французи вже цілком офіційно вимагали від англійців звільнити їх від союзних зобов'язань - вони хотіли вийти з війни.

Тоді було запропоновано компроміс: «... Франція може діяти так, як вважатиме за потрібне, але в обмін французький військовий флот негайно відпливе в англійські порти ...». Це пропозиція залишилася без відповіді.

Далі було ще одна англійська пропозиція - настільки фантастична, що я б не повірив в іі існування, якби на власні очі не прочитав про нього в мемуарах Черчілля.

Пропозиція полягала ось у чому - наведемо його в оригіналі:

«... The two governments declare that France and Great Britain shall no longer be two nations, but one Franco-British Union. Every citizen of France will enjoy immediately citizenship of Great Britain, every British subject will become citizen of France ... ».

«... Два уряди [Англії і Франції] проголошують, що замість двох націй буде одна об'єднана держава, Франко-Британський Союз. Кожен громадянин Франції негайно отримує британське громадянство, кожен громадянин Великобританії отримує французьке громадянство ... ».

Далі пропонувалося злити парламенти, утворити спільний уряд, і так далі.

Черчілль скромно пише, що не він «... накидав документ ...» - це було продуктом колективної творчості, він тільки вніс свій внесок.

Він також говорить, що сам він особисто не вірив в успіх проекту, але думав, що в такий відчайдушний момент «... не можна допустити, щоб тебе дорікнули в нестачі уяви».

По-моєму, він злегка лукавить - вигадати таку очевидно божевільну ідею могла тільки людина з дуже живою уявою, а таким в англійському уряді був він один.

Інші британські міністри в масі своїй відрізнялися швидше тверезістю суджень.

Французи поставилися до цього паперу без будь-якої гарячності - вони побачили тут просто спробу - «... на арапа ...» - утримати Францію у війні і змусити її боротися, спираючись на флот і французькі колонії в Північній Африці.

Це, безсумнівно, повело б до повної окупації Франції, і саме по собі сильно нагадувало заклик: «... битися за Париж до останнього француза ...».

Так що пропозиція англійців була просто проігнорована.

Черчілль, однак, був не такий чоловік, який, отримавши відмову, вважає справу закінченою. Раз йому не вдалося домовитися з французьким урядом в цілому, він спробував домовитися, так би мовити, з окремими міністерствами.

Англійська прем'єр в особистій бесіді з адміралом Дарланом (новим міністром флоту) запропонував йому відвести французький флот в колонії, не зважаючи на те, що вирішить уряд Петена. Це сильно тхнуло закликом до державної зради - і адмірал відмовився.

Гітлер виявив несподівану поблажливість до переможених аж ніяк не з милосердя. Німеччина поспішала закінчити війну на Заході. М'які умови перемир'я з Францією були прозорим натяком, що англійці - які теж зазнали поразки, але чия територія була ще не окупована - можуть розраховувати на таку ж, або навіть більшу поблажливість.

До відомості британського кабінету було доведено, що «... Німеччина бажає миру і хоче тільки, щоб Англія визнала її завоювання на континенті ...».

Також пряма безпосередня загроза самого життя Великобританії була усунена.

Потоплений французький флот показав всьому світу - Англія буде боротися.

Ця рішучість сильно вплинула на рішення і супротивника, і нейтральних країн. Іспанія, наприклад, вирішила почекати з задоволенням своїх домагань на Гібралтар.

Керівництво ж Німеччини усвідомило, що, проти всіх очікувань, війна не буде закінчена шляхом переговорів.

З приходом Черчілля до влади все змінилося. Він відразу ж написав і Сталіну (в червні 1940), і Рузвельту - в момент, коли мова йшла про саме життя країни, було вже не до престижу.

Сталін йому не відповів.

З американцями пощастило більше. Черчілль, власне, почав переписку з президентом США ще в бутність свою Першим Лордом Адміралтейства в уряді Чемберлена. Однак з травня 1940 ця переписка стала набагато інтенсивнішою - а після Дюнкерка принесла Англії безцінні плоди.

Рузвельт розпорядився продати англійцям «... надлишки законсервованого озброєння ...» - незважаючи на опозицію в Конгресі, і навіть не дивлячись на закон про нейтралітет, який такого роду дії мав би запобігати. Армія США продала 500000 гвинтівок, 80000 кулеметів і 900 польових знарядь часів Першої світової війни якоїсь кампанії, яка негайно перевезла цю зброю в Канаду, де його завантажили на торгові судна Великобританії.

Вторгнення в Англію в липні 1940 стало куди більш важкою справою, ніж це було б відразу після Дюнкерка.

З точки зору Німеччини залишати ситуацію на Заході невирішеною було не можна. Війна не скінчилася. На пропозиції миру, передані їм через нейтральну Швецію, англійці не реагували. Англія - ??сама по собі і в даний момент - не становила загрози, але треба було мати на увазі позицію таких сильних держав, як Росія і Америка.

І обізнані люди в німецькому військовому і політичному керівництві цілком це розуміли - хоча колегіального обговорення проблеми не було. Воля фюрера вирішувала все ... Однак і він поки не прийшов ні до якого певного рішення.

7 липня 1940 року Геббельсу було сказано, що «... фюрер не хотів би руйнувати Британську Імперію, бо користь від цього отримали б тільки американці і японці, а не Велика Німеччина ...».

11 липня командувач флотом Німеччини, грос-адмірал Редер, повідомив Гітлеру, що вторгнення в Англію можливо, але «... тільки в тому випадку, якщо буде встановлено повне панування німецької авіації в повітряному просторі над Ла-Маншу і південною частиною Англії ...».

13 липня, в суботу, начальник Генштабу вермахту, генерал Гальдер, представив фюреру свої міркування з приводу можливого вторгнення.

16 липня Гітлер підписав «Директиву номер 16 про підготовку до операції з висадки в Англії».

Преамбула цього документа свідчила наступне:

«... Оскільки Англія, незважаючи на свій безнадійний військовий стан, все ще не виявляє жодних ознак готовності до угоди, я наказую підготувати операцію по висадці, і, якщо буде необхідно, здійснити її. Метою операції "Морський Лев" є усунення метрополії Англії як бази для продовження війни проти Німеччини, і, якщо знадобиться, для її повної окупації ... ».

У порівнянні з попередніми директивами фюрера ця була сповнена застережень - «... якщо знадобиться ...», «... якщо буде необхідно ...», тощо. Командувач німецькими військами на Заході, фон Рунштедт, просто не прийняв її всерйоз. K того ж Гітлер сказав йому в приватній бесіді, що він не хотів би здійснювати операцію, і що її слід готувати в основному як демонстрацію - з метою змусити Англію «... повернутися до здорового глузду ...».

Але в будь-якому випадку, професійний висновок, зроблений і фон Рунштедтом, і Гальдером, зводилося до наступного: для того, щоб вторгнення в Англію стало здійсненним, потрібна панування в повітрі.

В останній тиждень липня 1940 Черчілль - після довгоі, двомісячної перерви - відправив Рузвельту особисте послання. Він просив, і просив дуже наполегливо: «... терміново надати Великобританії 50-60 старих американських есмінців ...».

Кораблі ці можна було «... вилучити з законсервованого надлишкового озброєння, виробленого в США під час Першої світової війни ...».

І час прохання, і його недипломатична наполегливість, і вказівка на тип кораблів, який був би Англії всього потрібніше в даний момент - все це мало передісторію. Черчілль в травні вже просив Рузвельта допомогти Англії кораблями - але тоді Рузвельт йому відмовив.

Конгрес був проти будь-якого втручання в європейські справи, і єдина поправка до Закону про нейтралітет полягала у введенні правила «Cash-And-Carry» - «Плати Готівкою і Вези На Своїх Судах». Власне, правило було вигідним для Англії та Франції. На відміну від Німеччини, вони володіли засобами в валюті, і могли безперешкодно використовувати океан.

Однак події обганяли повільно діючий Конгрес. Після падіння Франції заходи, дозволені їм, були вже далеко недостатні - і президенту для надання термінової допомоги Англії після Дюнкерка довелося обходити заборони законодавців.

Тепер, з початком прямого нападу на Великобританію, англійці перебувають у жахливому стані.

«Битва за Британію» розпочалася 10 липня 1940 року. Німці, до речі, так не вважали - на їхню думку, літаки Люфтваффе:

«... здійснювали попередні операції по встановленню панування в повітрі над Ла-Маншем ...».

Це був перший в історії випадок, коли наступ йшов в повітрі, і тільки в повітрі - і будувалося на теорії італійського генерала Джуліо Дуе, якого цілком справедливо вважають «... Клаузевіцем повітряної війни ...».

Генерал Дуе, зокрема, доводив, що:

«... замість того щоб вести війну проти ворожих озброєнь на фронті (де вони замасковані, приховані, готові до дії і знаходяться в руках у навчених воювати солдатів), її слід вести проти тих місць в тилу ворога, де ці озброєння виробляються, і проти тих людей, які ці озброєння виробляють ... ».

Ми можемо назвати це «Теоремою Дуе».

І першим наслідком цієї теореми було твердження, що - оскільки противник не дурень і буде робити те ж саме - то найважливішою, найпершою метою повітряного наступу повинні бути повітряні сили противника.

Повітряний наступ Німеччини було розпочато з безпрограшного ходу - з атак пікірувальників на торговельні конвої, що йдуть до портів уздовж південно-східного узбережжя Англії. Метою бомбардувань були не стільки торгові кораблі, скільки англійські винищувачі, які намагалися їх захищати - німецькі Ю-87 йшли в бій під сильним прикриттям своїх винищувачів.

Буквально через кілька днів англійці змушені були піти на вкрай незручний і неприємний для себе крок: вони прибрали з Ла-Маншу свої торгові кораблі. Це сильно заважало - перенесення потоку постачання на захід переобтяжувало одні гавані, і виводило з робочого обороту інші - але зате англійським винищувачам не треба було більше захищати свої судна в несприятливих умовах.

Наступним ходом німецької авіації стали бомбардування військових портів на півдні Англії, де напоготові стояли англійські есмінці. Англійці, не ризикуючи направити в Ла-Манш великі судна, припускали використовувати для перехоплення десанту 30-40 швидких, маневрених, і відносно невеликих кораблів, які могли б увійти в Ла-Манш протягом декількох годин після отримання наказу.

Втративши десяток таких кораблів потопленими або пошкодженими, Адміралтейство прибрало есмінці з південного порту Довер - подалі ...

Допомога була потрібна, і терміново. Черчілль розумів, звичайно, що есмінці, може бути, прибудуть до Англії занадто пізно. Але йому був важливий - може бути, ще більше, ніж самі кораблі - жест підтримки з боку США. Англія з її населенням в 45 мільйонів не змогла б нескінченно довго витримувати боротьбу проти гітлерівської Німеччини, що мала ресурсами підкорених нею країн Європи.

Першочерговим завданням Англії в липні 1940 було залишатися в живих. А далі - якщо перше завдання буде вирішена - Англії був би потрібен могутній союзник, і як можна швидше, поки у неї є ще сили боротися.

У серпні 1940 - точна дата варіюється від 8 і до 15 серпня - Німеччина оголосила нарешті «День Орла»: початок необмеженого повітряного наступу на аеродроми і міста Великобританії.

«... англієць флегматичний, прозаїчний, важкий на підйом, оскільки таким він себе бачить; таким йому і властиво ставати. Неприязнь до істерики і «галасу», схиляння перед упертістю є мало не універсальними в Англії, захоплюючи всіх, крім інтелігенції.

Мільйони англійців охоче сприймають своїм національним символом бульдога - тварина, що відрізняється впертістю, потворністю і непробивною дурістю, мають вражаючу готовністю визнати, що іноземці "розумніші" їх - і в той же час вважали б порушенням законів божих і природних, якби Англія була під владою чужинців ... ».

Крім впертості, на боці англійців виявилося хороший уряд. У ньому сиділи поруч дві людини: лорд Бівербрук, втілення капіталізму, і Ернст Бевін, що поклав все своє життя на захист інтересів робітничого класу.

В результаті оборонні заводи перейшли на 24-годинний робочий графік.

Терміново був потрібний алюміній - і за призовом Бивербрука і Бевінa населення відправило на переплавку навіть алюмінієві кухонні каструлі.

Передвоєнна система протиповітряної оборони була розгорнута в очікуванні повітряних атак через Північне море, з Німеччини. Очікувалося, що ворог зможе направити проти Англії до 1000 бомбардувальників без винищувальної захисту - тодішні винищувачі мали занадто короткий радіус дії.

Реальність виявилася набагато гіршою- німці володіли атлантичним узбережжям Європи від франко-іспанський кордону і до самої північної точки Норвегії - і в результаті Німеччина пустила в хід 3 повітряних флоти, з трьох напрямків - 1000 бомбардувальників і 800 винищувачів.

Королівські Військово-Повітряні Сили зуміли нашкребти близько 600 літаків. Втрати англійської авіації росли з кожним днем, заміни не встигали.

7 вересня Люфтваффе переключилася на масові бомбардування Лондона.

7 вересня 1940 Алан Брук, командувач обороною Південної Англії (т.зв. Південне Командування) отримав з Лондона шифровку з єдиним словом: «Кромвель». Цей сигнал означав, що з моменту його отримання вторгнення з континенту слід очікувати в будь-яку хвилину.

Генерал Брук був налаштований песимістично. За розрахунками його штабу, для надійної оборони країни потрібно 80 дивізій, в наявності ж було 22 - і тільки половина з них була здатна до маневрених бойових дій.

Під час інспекційної поїздки Черчілль мав нагоду переговорити з бригадним генералом, який відповідав за ділянку узбережжя завдовжки в 6 миль, і генерал повідомив прем'єру, що у нього є для цієї мети тільки 3 протитанкових гармати, з 6-ма снарядами для кожної, після чого поцікавився, чи не хоче прем'єр подивитися на навчання зі стрільбою з цих гармат, «... тому що його солдати їх ще жодного разу не пробували ...».

Чи був бригадир іронічний, або непрохідною тупий - залишилося нез'ясованим. Черчілль порадив йому поберегти як його запал, так і його снаряди, для зіткнення з противником.

Бомби летіли на Лондон і до 7 вересня, але в цей день інтенсивність бомбардувань різко зросла. У нальотах брало участь 350 бомбардувальників, в супроводі 700 винищувачів, завданням яких було добити англійську винищувальну авіацію, змусивши її прийняти бій за столицю.

8 вересня на нараді з командувачем ППО Південної Англії, віце-маршалом авіації Парком, Черчілль запитав його: «Які резерви у нас є?» - і отримав таку ж відповідь, який отримав 6 тижнів тому від французького генерала Гамелена: «Резервів більше немає» .

Горіли доки, Арсенал. Величезна пожежа охопила навіть баржі, які стоять на Темзі. Лондонський Вест Енд отримав свою частку - зруйновані були не тільки електростанції, розташовані тут, але і госпіталі, і музеї - навіть музей мадам Тюссо. Бомбардування тривали і вночі.

Прем'єр-міністр Англії залишався в Лондоні, в традиційній резиденції прем'єрів, Даунінг Стріт, 10, разом з сім'єю.

Втім, часу у нього було мало. На нарадах зі своїми авіаційними командирами Черчілль наполягав на наступальних діях. Рейд на Берлін дійсно відбувся - і коштував англійським бомбардувальникам величезних втрат. Тоді Бомбардувальне Командування переключилася на нальоти на прибережні райони навколо Кале і Роттердама, метою яких був флот вторгнення - баржі, пороми і інші плоскодонні суду, зібрані для переправи через Ламанш.

Німецькі нальоти на Лондон йшли без зупинок, день і ніч, протягом 10 днів.

Руйнування на землі були величезні, але спротив не слабшав і німецькі бомбардувальники несли такі втрати, що буквально через пару днів пікірувальники Ю-87 були відкликані - вони були занадто повільними для боротьби з англійськими «Спітфайрами».

Після того, як німецька авіація втратила 60 літаків в один день, 17 вересня 1940 Гітлер на нараді з Герінгом і з фельдмаршалом фон Рундштедтом прийшов до висновку, що операція «Морський Лев» - вторгнення в Англію - не може бути здійснена через величезні втрати Люфтваффе.

Нічні рейди коштували не так дорого, і їх вирішили продовжувати - «... аж до досягнення перемоги ...» - але денні були припинені, а саме вторгнення відкладено на весну 1941 року.

Битва за Британію була виграна англійцями.

У той самий день 31 липня 1940 року, в який Черчілль відправив у США своє прохання про «... старі есмінці ...», Гітлер зібрав в Берліні нараду з головнокомандувачем всіх трьох родів військ збройних сил Німеччини. Обговорювалися питання великої стратегії - що слід робити, якщо задумане вторгнення в Англію не вдасться?

Суть проблеми полягала в тому, що збройні сили Німеччини будувалися в розрахунку на сухопутну війну.

Нанесення ж смертельного удару Англії - не кажучи вже про дуже можливої ??англо-американської коаліції - вимагало переоснащення, з упором на флот і стратегічну авіацію.

Сухопутні сили Німеччини забирали зараз дві третини всіх людських і машинобудівних ресурсів - цю частку слід скоротити. Зробити ж це було не можна до тих пір, поки не була усунена загроза тилу Німеччини з боку Росії, з її величезною сухопутної армією.

Більш того - окупована Німеччиною Європа не мала достатні ресурси продовольства і нафти для ведення затяжної війни.

2 вересня, в розпал повітряної «Битви за Англію», було оголошено про англо-американської угоди - обмін 50 старих американських есмінців на англійські бази на Ньюфаундленді, Багамах, Ямайці та Тринідаді.

Рузвельт зумів задовольнити прохання Черчілля. Оборона західних берегів Атлантики цілком переходила до США, Англія отримувала потрібні їй судна - і німцям залишалося тільки здогадуватися про те, що могли містити секретні статті договору про передачу англійських баз в оренду американцям.

23-25 вересня англійські кораблі спробували захопити Дакар . Спроба це провалилася - не вдалася навіть програма-мінімум, виведення з ладу нового французького лінкора «Рішельє». Однак можливий новий театр війни - вже не в Європі, а в Африці - був позначений дуже ясно.

26 вересня глава військово-морських сил Німеччини, адмірал Редер, користуючись нагодою, запропонував атаку на англійські позиції в Середземномор'ї. Він пропонував негайне захоплення Гібралтару, відправку німецьких військ в Дакар і на Канарські острови, і тісний союз з вішістською Францією. Далі Німеччина разом з італійцями повинна була б почати наступ на Єгипет і Палестину.

План мав великий недолік - діяти пропонувалося в Африці, «... з солоною водою ...», покладаючись в боротьбі з англійцями на сприяння італійського або французького флоту. Гітлер ні того, ні іншого не довіряв.

Будівництво ж власного флоту зажадало б не менше двох років, пауза була б використана англо-американцями - і, отже, була надзвичайно небезпечною.

Спроба домовитися з генералом Франко про спільне захоплення Гібралтару не вдалася - каудильйо вже перебував під загрозою блокади. Англійський флот пропускав в Іспанію мінімум того, що було потрібно країні для мирного життя, не дозволяючи створювати ніяких запасів на випадок війни.

Франко не посмів відмовити Гітлеру прямо, але заламав нечувану ціну за своє сприяння.

Він хотів гарантованих поставок нафти і продовольства, і французькі колонії в Марокко і в Алжирі - чого Гітлер дати йому не міг, і обидва це прекрасно усвідомлювали.

Фюрер починав потроху схилятися до іншого рішення - такого, яке дозволило б використовувати сухопутні сили Німеччини, і прямо зараз. Гітлер сказав своїм командувачем наступне - цитуємо по щоденнику Гальдера:

«... нам слід зосередитися на усуненні всіх факторів, які дозволяють Англії сподіватися на поліпшення її ситуації ...

... Надії Британії пов'язані з Росією і Америкою. Якщо Росія випаде з картини, Америка теж буде втрачена, тому що усунення Росії у величезній мірі підніме міць Японії на Далекому Сході ...

... Рішення: руйнування Росії має стати частиною нашої боротьби. Чим швидше вона буде розгромлена, тим краще. Якщо ми почнемо в травні 1941, у нас буде 5 місяців на те, щоб закінчити цю роботу ... ».

У Кіплінга є чудовий вірш, «Пісня піктів», в якому якийсь безіменний пікт, представник неприборканого племені, що жило в Третьому Столітті в теперішній Шотландії, загрожує переможному Риму, називає себе «... шипом ...» і «... скалкою ...», і готовий продовжувати безнадійний бій - «... з кулаками проти мечів ...».

І ще - він сподівається на допомогу з боку:

«... Так - ми маленький, слабкий народ,

Але інші народи сильні,

І ми їх поведемо на вас,

Щоб спалити вас у вогні війни ... ».

Нейтрали на континенті Європи змушені були вести свою політику як якийсь постійно балансуючий акт, в якому треба було узгоджувати небажання дратувати могутній Третій Рейх, загрози англійської блокади, і свої національні інтереси - і баланс цей для Англії був, як правило, невтішним.

У червні 1940 положення загострилося настільки, що довелося вести термінові - і вкрай неприємні переговори - з молодою ірландською республікою, державою Ейре. Англії терміново були потрібні ірландські порти, ще настільки недавно - невід'ємну частину інфраструктури її військово-морського і торгового флоту. B обмін же на вступ Ейре в війну їй пропонувалася щедра плата - возз'єднання з Ольстерoм, «... відразу після закінчення війни ...».

Пропозиція це було з презирством відкинуто. Ірландія вимагала возз'єднання з Північною Ірландією прямо зараз, без всяких умов щодо своїх портів - а в обмін на це погоджувалася, так вже й бути, залишитися нейтральною.

Сторони не домовилися. Вирішувати питання силою - хоча йому це і радили - Черчілль не став. Окупація Ірландії зажадала б занадто багато військ, треба було дуже і дуже враховувати можливу реакцію в США, де жило багато ірландців - так що Королівському Військово-Морського Флоту довелося обійтися без ірландських причалів.

Якщо так поводилася Ірландія, то що було говорити про інших?

Швеція, перебуваючи між окупованій німцями Норвегією і союзної німцям Фінляндією, переорієнтувала свою торгівлю на Німеччину.

Швейцарія, оточена з усіх боків територіями під контролем держав Осі, зробила те ж саме.

Найбільш дипломатично вчинив уряд Салазара в Португалії. Маючи в своєму розпорядженні вольфрам - цінний стратегічний матеріал, потрібним обом сторонам конфлікту - Португалія надала вольфрамову руду з шахт, що належать англійським кампаніям - Англії, руду, видобуту на шахтах німецьких кампаній - Німеччини, а іншу розподіляла саме, відповідно до своїх видів на перемогу тієі чи іншої сторони

У 1940 році 75% видобутку йшло до Німеччини.

Черчіллю в його пошуках союзника проти могутнього Німецького Рейху залишалося тільки одне - розраховувати на великі держави, розташовані поза Європою: СРСР і США.

Осінь 1940 року було, мабуть, дивним періодом війни для Великобританії.

З одного боку, це був час тяжких випробувань. Щоночі на Лондон сипалися бомби. 14 листопада німецька авіація буквально стерла з лиця землі старовинне місто Ковентрі - в нічному рейді брало участь більше 500 літаків Люфтваффе.

Але, незважаючи на це, в країні відчувався справжній підйом - закінчився час невизначеності і коливань. Англія вела війну - і вела її з усіх сил, не зважаючи ні на жертви, ні зусилля, відклавши всі суперечки до кращих часів.

Уже в листопаді 1940, одразу ж, як тільки минула загроза німецького вторгнення в метрополію, Черчілль розпорядився про відправку військ з Англії на Близький Схід. На заперечення своїх більш обережних військових радників, які рекомендували чисто оборонні заходи, він відповів, що:

«... метою Великобританії є не уникнути поразки, а нанести іі...».

Тим часом в США відбулися президентські вибори - Рузвельт виставив свою кандидатуру на безпрецедентний в історії Америки третій термін. І в Англії, і в Німеччині очікували результати цих виборів з величезною, буквально життєвою зацікавленістю.

Опонент Рузвельта, Вендел Вілкі, стояв за озброєння - але зовсім не поспішав влазити в справи охопленої війною Європи, а свою думку про Черчілля висловив так:

«... Черчілль говорить як Демосфен, і пише як ангел ...».

І те, і інше Уїлкі вважав недоліком - тому що людина з таким даром слова, як англійська прем'єр-міністр, просто за визначенням мав бути поганим організатором.

Уїлки сильно помилявся.
«... Не маючи інших ресурсів, Уїнстон Черчілль мобілізував англійську мову - і поставив його на службу своїй країні ...».

Президент Рузвельт в його важкій справі - мобілізації громадської думки Америки на користь боротьби з нацизмом - отримав воістину геніального помічника.

У грудні 1940 Гітлер направив генералу Франко особисте послання. Він наполягав на наданні німецької армії транзитних прав на рух через іспанську територію, з метою захоплення Гібралтару - і не пізніше 10 січня 1941 року.

Франко відповів відмовою - ввічливою і з безліччю запевнень у дружбі - але відмовою.

Він посилався на «... об'єктивні обставини ...». Головним з обставин була загроза дій британського флоту.

6 лютого Гітлер повторив своє прохання. У листі говорилося, що:

«... зараз, коли Німеччина і Італія ведуть війну проти Англії не на життя, а на смерть, не на часі розраховувати на подарунки. Доля існуючого в Іспанії режиму теж залежить від результату цієї боротьби ... »

І далі слід було дати обіцянку допомогти зерном, нафтою і зброєю, «... в межах можливого ...».

Лист прийшов дипломатичною поштою в Мадрид - в той же день, коли там стали відомі й інші новини: про те, що маршал Граціані зазнав ще однієї поразки в Африці, про те, що авіаносець «Ілластріес», оголошений німцями потопленим, благополучно пройшов усі Середземне море, від Гібралтару до Олександрії - і про те, що англійський флот обстріляв Геную.

Потягнувши так довго, як тільки було можливо - майже три тижні - Франко 26 лютого 1940 року відповів, що, на жаль, він зараз нічим допомогти не може.

Похід на Гібралтар - проти волі іспанського уряду - був можливий, але, за оцінкою Генштабу Німеччини, зажадав б занадто великого відволікання військ зі Сходу, з Польщі і з Румунії. Вирішили, що справа того не варто.

У червні-липні 1940 у Німеччині були такі варіанти ліквідації англійської «занози»:

1. Пряме вторгнення. План з самого початку був прийнятий як «демонстрація» - без досягнення панування в повітрі над Ла Маншем про нього годі було й думати.

2. Розгром Англії з повітря. Після невдачі Люфтваффе в «Битві за Англію» від цього проекту відмовилися, залишивши в дії тільки нічні бомбардування і рейди проти англійського судноплавства.

3. Перенесення фокусу війни на Середземне Море. Дипломатична невдача з Іспанією поставила хрест на спробі захопити Гібралтар, а на захоплення Єгипту італійцями надії було мало.

4. Удушення Англії за допомогою морської блокади. Проект був прийнятий, в основу - покладено план адмірала Редера, що стосується атаки на англійські лінії морських комунікацій, з присвоєнням військового будівництва в цій області високого пріоритету. З іншого боку, атака на англійську морську фортецю на Мальті, на якій наполягав Редер, була відкладена на осінь 1941 року, «... після закінчення операції проти Росії ...» - як Гітлер сказав на втіху своєму адміралу.

5. Атака на Росію, з метою «... позбавити Англію її останніх надій на континенті Європи ...».

Цей план, що отримав назву «Барбаросса», і призначений на весну 1941 року, був прийнятий як основний.

Рання весна 1941 року змінила протистояння Англії і Німеччини. Їх війна один проти одного тривало - але на «... світовій шахівниці ...» стали проглядатися нові потужні фігури, і їх поява нічого доброго Німеччини не обіцяло.

Мало не відразу після інагуараціі, вже в січні 1941, президент Рузвельт направив до Конгресу законопроект, що дає президенту право «... здавати в оренду або позичати ...» іншим країнам матеріали і озброєння, якщо президент вважатиме це «... життєво необхідним ... »для зміцнення безпеки Сполучених Штатів.

Законопроект був як би відповіддю на промову Черчілля в Глазго, в якій він вжив фразу, що стала в подальшому дуже відомої:

«... Дайте нам знаряддя праці - і ми закінчимо роботу ...»

У тексті промови Черчилля, власне, стоїть «tools» - що варто було б перекласти як «інструменти» - але динаміка мови така, що здається, що оратор просить не «штангенциркуль», а «сокиру».

Супер-оптимізм Черчілля був в даному випадку чистою, без примісі демагогією. У Англії скінчилися гроші, вона не могла більше платити за свої американські замовлення, розміри яких все росли - і вже Черчиллю було не знати, що, крім американських «... tools ...», для перемоги знадобляться і мільйони американських солдатів.

Навіть назва нового закону - про позики та оренди - була не надто коректною. Мова йшла не про позику, а про покупку - саме так і висловився військовий міністр Рузвельта, Генрі Стимсон, під час обговорення справи в Сенаті:

«We are buying. . . not lending. We are buying our own security while we prepare. By our delay during the past six years, while Germany was preparing, we find ourselves unprepared and unarmed, facing a thoroughly prepared and armed potential enemy ».

«Ми купуємо, а не даємо в борг. Ми купуємо нашу власну безпеку на той час, коли ми ведемо приготування. Через нашу затримки протягом останніх 6-ти років, поки Німеччина готувалася [до війни], ми опинилися і не готові, і не озброєні перед обличчям ретельно підготовленого і збройного потенційного ворога ».

В устах міністра оборони нейтральної країни це були сильні вирази.

Початок німецько-радянської війни було великою удачею для Англії - вона отримувала велику державу як союзника на континенті - але викликало далеко неоднозначну реакцію в США.

Сенатор Х. Джонсон питав на засіданні в Сенаті:

«Невже ми впадемо так низько, що будемо вибирати між двома розбійниками?

Журнал «Time» повідомив своїм читачам, що:

«... Подібно двом гігантським доісторичним чудовиськам, які вилізли із болота, дві великі тоталітарні держави вчепилися в глотку один одному».

Чому Черчілль пропонував так мало?

Населення Англії становило 45 мільйонів чоловік - приблизно вчетверо менше, ніж у Росії, і приблизно вдвічі менше, ніж в Німеччині. На відміну від континентальних держав, Великобританія мала ділити свої людські ресурси не на дві частини - армію і авіацію - а на чотири. Крім армії і авіації, їй було життєво необхідно мати великий військово-морський флот - і дуже значний торговий.

При найповнішій мобілізації Англія не могла б виставити більше, ніж 30-40 дивізій. Але в 1941 році ця цифра була, ймовірно, вдвічі нижче - тому що в Дюнкерку було втрачено все озброєння, нові частини тільки формувалися, а ті, що були здатні боротися, вже були задіяні в Лівії.

Для операції в Греції навесні 1941 Англії вдалося нашкребти близько 50 тисяч осіб - в порівнянні з трьома мільйонами солдатів вермахту.

Так що відкрити другий фронт в Європі в 1941 Черчілль безумовно не міг.

Але на морі Англія була сильна. Чому ж Черчілль пише своїм адміралам про бажаність посилки в Архангельськ тільки «... невеликий ескадри ...» - та ще й додає, що розуміє всі незручності цієї посилки?

Тому що флот був і так перенапружився, без всяких ескадр, які відвідують Архангельськ. Німецька армія і велика частина авіації були відвернені на Схід, проти Росії - але німецький флот діяв, і дуже активно.

Метою було горезвісне «... удушення Англії блокадою ...», а методом - війна проти торгівлі. Англія жила торгівлею - в найпростішому, буквально фізіологічному сенсі цього слова. Вісімдесят відсотків споживаного країною продовольства - якщо вважати його в цінах, а не в обсягах - привозили з-за кордону. У 1939 році на підвезення продовольства був потрібний тоннаж торгового флоту в 22,5 мільйона тонн. До 1941 ця цифра волею-неволею впала до 14,5 мільйона - і приймалися всі можливі заходи, щоб її зменшити. Виробництво м'яса в країні знизили на третину, виробництво картоплі і вівса різко збільшили - на дві третини за один рік. Робилося все можливе, щоб скоротити споживання пального. Королівська родина проїхалася на велосипедах по своєму маєтку в Шотландії: весь процес був знятий на плівку, і демонструвався в кінотеатрах - як приклад, гідний наслідування.

Однак вся економія, досягнута за допомогою скорочення споживання, виявлялася з лишком перекритою потребами війни. У 1935 в авіаційній промисловості працювало 35000 чоловік. До 1943 лорд Бівербрук планував довести кількість працівників в цій галузі до 1750000 осіб, з збільшенням вартості виробленої продукції приблизно в 25 разів - з 14 мільйонів фунтів стерлінгів до 800 мільйонів. Все інше - виробництво знарядь, боєприпасів, будівництво торгових і військових кораблів - росло у відповідній пропорції. І все це вимагало підвезення сировини - отже, вузьким місцем була можливість його імпортувати, а вузьким місцем імпорту - наявний тоннаж торгових суден.

Ось що пише Черчілль у своїх мемуарах:

«До кінця 1940 роки мене все більше і більше турбувало зловісне скорочення нашого імпорту ... з 1 201 535 тонн вантажу на тиждень ... до трохи більше 800 тисяч тонн в тиждень ...

Битва за Францію була програна. Битва за Англію була виграна.

Тепер треба було вести битву за Атлантику ».

Англійський торговий тоннаж якраз і став метою ударів.

Німецькі адмірали пустили в хід підводні човни, замасковані рейдери, які діяли у віддалених районах океану, і потужні надводні кораблі, які нападали на конвої.

Останній спосіб не приносив німцям особливо великих дивідендів у вигляді потоплених суден - їх надводним військовим кораблям рідко вдавалося прорвати англійську блокаду - але в принципі він був найбільш небезпечним для англійців.

У 1941 році, навесні, «Шанхорст» і «Гнейзенау» не тільки два місяці ходили по океану, потопивши 22 «торговця», а й зірвали всю систему атлантичних конвоїв, змусивши відправляти з кожним з них щонайменше один англійський лінкор в якості ескорту . В іншому випадку конвої ставали просто легкою здобиччю рейдерів. А так як лінкорів у англійців було не більше дюжини, і жоден з них не міг би позмагатися в бою один на один з новітнім німецьким лінкором, «Бісмарком» - або з підготовкою стати до ладу «Тірпіц» - то становище ставало дуже серйозним.

Необхідність витрачати дорогоцінні лінкори на ескорт конвоїв знижувало число атлантичних конвоїв до нікчемною цифри - був ризик просто не дожити до обіцяної американцями помощі.Самий небезпечний рейд стався в травні 1941, коли «Бісмарк» прорвався з Норвегії в океан, потопивши при цьому один англійський лінкор - «Худ» - і покалічивши другий. Після епічної погоні англійці все-таки зуміли його наздогнати і потопити - але на це треба було три дні, і мобілізація всіх наявних в наявності військових судів, від Плімута до Гібралтара.Так що, коли Черчілль писав своїм адміралам, що виділення ескадри для походу в Архангельськ зажадає «... і жертв, і ризику, і заподіє багато незручності ...» - він знав, про що говоріл.К кінця липня 1941 року з'ясувалося, що між крайніми позиціями новоявлених союзників - Росії і Англії - є якась розумна середина. Вона висловилася в радянському запиті на строкову поставку англійцями деяких видів сировини - чомусь особливий упор був зроблений на каучук.Почему в гарячому липні 1941 Радянському Союзу була потрібна саме гума - не знаю. Можливо, що відчувався різкий дефіцит в автомобільних покришках.26 липня Черчілль сповістив Сталіна, що в самому найближчому майбутньому - в Архангельськ, спосіб доставки не вказано - буде спрямована: «... партія з 200 нових американських винищувачів" Томагавк ", від двох до трьох мільйонів пар черевиків, а також каучук, шерсть і свинець, все в більших кількостях ... ».Срочно вантажі повинні були йти в СРСР на радянських судах - вони навіть перераховані в наступному листі. Пароплав «Волга» повинен був доставити каучук до Владивостока. Туди ж прямували «Арктика» з Малайї, «Максим Горький» з Шанхая, і «Червоний Партизан» з Гонконгу - всі вони теж везли каучук. «Єдине, що його по-справжньому цікавить - як побити цього виродка, Гітлера?». Лід , що називається, був зламаний. Черчілль розреготався, тут же охрестив Гопкінса «Лорд-Суть-Дела» і подальші наради з ним вів саме в цьому дусі - коротко, відверто, і по самій суті. Це було дуже важливо. Президент був чоловік дуже непростий - Гувер, який програв Рузвельту вибори 1932 називав його «... хамелеоном на смугастому пледі ...» .Гопкінс означав прямий доступ до президента, в обхід усіх офіційних каналів - це уявлялося  Захист колоніальних володінь Британської Імперії не входила в коло його забот.Сторони в результаті підписали так звану «Атлантичну Хартію». Там було написано, зокрема, про «... свободу морів ...» і про «... забезпечення рівного доступу до торгівлі і світових ресурсів ...» Слова про «рівний доступ» важили багато - вони ігнорували права європейських метрополій в їх колоніях.Черчілль, правда , домігся застереження - «... з урахуванням існуючих зобов'язань ...». Британська Імперія трималася на так званих імперських преференцій, при яких торгівля між Англією і її домініонами і колоніями здійснювалася з податковими перевагами, а розрахунки проводилися в фунтах стерлінгов.Вообще, підсумки Конференції були для Англії швидше невтішними. Відповідно до прийнятої в Європі міфологеми, американський державний діяч повинен був бути нехитрим, простим і відвертим, в той час як європеєць був просто зобов'язаний бути хитрим, спритним, ухильну - і повинен був врешті-решт восторжествувати в переговорах над своїм наївним американським партнером. В даному випадку все вийшло навпаки. Черчілль був виключно розумною людиною - але і Рузвельт був тонким політиком, і дуже вже нерівні були сили партнеров.Англія вела важку війну, і відчайдушно потребувала американської доброї волі. Америка ж тільки розгортала свій потенціал, який обіцяв гігантські можливості для її партнерів і союзників - але сама вступати в війну не торопілась.Что цікаво - це та обставина, що Атлантична Хартія не стала офіційним договором - просто прем'єр-міністр Англії і президент США зустрілися і поділилися думками, частина яких і оприлюднили. Обмін думками між президентом і іноземним державним діячем міг широко висвітлюватися в пресі - наприклад, можна було подивитися документальний фільм про богослужінні на палубі «Принс оф Уеллс», під покровом його величезних 14-дюймових знарядь - але не підлягав затвердженню Конгресу, де його проходження було б вкрай сумнівним.
Черчілль, 1940-1941


10 травня 1940 Прем'єр-міністром Уряду Його Величності став Уїнстон Черчілль.

3 вересня 1939 року, в день закінчення англо-французького ультиматуму Німеччини, з початком війни він, лютий довоєнний критик «політики умиротворення Німеччини», був призначений міністром флоту, або Першим Лордом Адміралтейства. Уряд Чемберлена сподівалося поправити цим свою репутацію.

Однак в перших числах травня 1940 року уряд - на хвилі величезного обурення, викликаного провалом спроби запобігти захопленню Норвегії - втратив підтримку в Парламенті, і його було замінено новим, до складу якого увійшли і лейбористи.
Тепер, у відсутності опозиції, прем'єр-міністр ставав також лідером парламенту - і не просто як лідер партії парламентської більшості, а як лідер ВСЬОГО парламенту Об'єднаного Королівства. За мірками Англії, це було цілком надзвичайне - навіть, мабуть, безпрецедентне - зосередження влади в одних руках. Черчілль цим не обмежився.
«... це було найдивовижніше призначення - принаймні з тих пір, як Калігула призначив свого коня консулом ...».
Його гостроту в Парламенті знаходили блискучою ... Але справі це не допомогло - Інскіп на своєму новому посту і справді нічого не зробив.
Зараз, в травні 1940, Черчілль виправив становище. Він підпорядкував безпосередньо собі начальників штабів BBC, BMC, і армії, і створив, під керівництвом генерала Ісмея, спеціальний комітет для координації їх щоденної діяльності.

Поряд з цим був створений так званий Військовий Кабінет, без точного визначення його функцій, повноважень, або складу. Міра ця була запозичена з досвіду часів Першої світової війни, коли в 1916 новий прем'єр-міністр, Ллойд Джордж, створив вузький комітет обраних для якнайшвидшого розгляду нагальних проблем. У 1917 він ввів туди Черчілля як енергійного міністра військового постачання. Ставши прем'єром, Черчилль повторив хід людини, у якого він багато чому навчився.

На перших порах Військовий Кабінет складався з голови уряду, двох консерваторів і двох лейбористів. Партію «торі» в кабінеті представляли міністр закордонних справ, лорд Галіфакс, і колишній глава кабінету, Невілл Чемберлен, а робітничу партію - Артур Грінвуд і Климент Еттлі.
Лейборист Ернест Бевин був призначений міністром праці. Це було мудрим рішенням - Бевин був відомим і дуже войовничим лідером профспілкового руху, і в цій якості він був здатний проводити в життя такі заходи мобілізації трудових ресурсів, на які не наважився б ніхто, крім нього - така непорушна була його репутація серед англійських робітників.

Іншим - і як виявилося в подальшому - не менше вдалим кроком було призначення лорда Бівербрука. Забувши їх сварки з питання про «мюнхенські» угоди, Черчілль довірив йому пост міністра авіаційної промисловості, і лорд Бівербрук створив диво: за 4 місяці він зумів подвоїти виробництво життєво необхідних винищувачів.

Більше часу на адміністративні перестановки у Черчілля не виявилося. Він вступив на посаду - пройшовши освячений століттями ритуал «... цілування рук короля ...» - 10 травня 1940 року.

А в ніч з 9 на 10 травня почалася криза - німецькі війська почали широкий наступ на Західному Фронті.
Коли 13 травня 1940 Черчілль виголосив перед Парламентом свою знамениту промову, в якій він сказав, що:

«... мені нічого вам обіцяти, крім крові, тяжкої праці, сліз і поту ...»

Увечері 26 травня по сигналу військово-морського міністерства почався відхід англійських військ з континенту Європи. Після втрати Булоні і Кале в руках англійців перебувала тільки частина порту Дюнкерк. Оскільки на портові споруди Дюнкерка покладатися не можна було, було прийнято безпрецедентне рішення - проводити евакуацію військ прямо з берега.

У той час вважали, що можна буде евакуювати максимум 40-45 тисяч чоловік.

27 травня Військовий Кабінет Великобританії зібрався на засідання, якому судилося опинитися історичним. Міністр закордонних справ, лорд Галіфакс, висловився в тому сенсі, що він особисто не бачить нічого поганого в тому, щоб дізнатися у Муссоліні - «... чи не послужить він посередником на переговорах між союзниками, Англією і Францією - і Німеччиною?».

Лорд сказав також, що «... він далекий від будь-яких думок про капітуляцію, але чому б не поцікавитися умовами можливого примирення?».

Слова його мали передісторію. Муссоліні, на зроблену йому пропозицію залишитися в стороні від війни, відповів Черчіллю наступне:

«... Я нагадую Вам про справжній і фактичний стан кріпацтва, в яке Італія поставлена ??в своєму власному морі. Якщо Ваш уряд оголосив Німеччині війну з поваги до свого підпису, то ви зрозумієте, що те ж почуття честі і поваги до зобов'язань, взятих за італо-німецьким договором, керує італійською політикою сьогодні і буде керувати завтра за будь-яких подіях, якими б вони не були ... ».

Про звільнення від «... кріпацтва в своєму власному морі ...» він говорив і представникам Франції - і пояснював, що буде домагатися «... зміни статусу Гібралтару і Суеца ...».

Військовому кабінету Черчілль сказав наступне:

«... угода, укладена під тиском і в важких обставинах, просто не може бути прийнятною ...».

Його, як не дивно, підтримав лорд-президент, Чемберлен.

Однак обставини були дійсно відчайдушними - буквально всі боєздатні дивізії і без того невеликої англійської армії були спіймані в пастку на континенті, німецьке вторгнення здавалося цілком можливим, і єдиним захистом від нього служили дуже пошарпані ВВС - так що кабінет не прийшов ні до якого певного рішення.

Тоді Черчілль зробив те, що потім називали «... черчілівським переворотом ...».

Він скликав засідання ради міністрів, запросивши на засідання глав всіх відомств, кого тільки вдалося зібрати. У промові, зверненої до ради, він змалював становище таким, яким воно і було.

Він не приховав, що очікує падіння Франції, і в найближчий час, що Італія, ймовірно, оголосить війну Англії, що витягнути з Дюнкерка, ймовірно, вдасться лише небагатьох, що надії на посередництво американців в даний момент є марними.

Але свою промову він закінчив зовсім не тими словами, які слід було б очікувати від холоднокровного і раціонального державного діяча.

Ні в якому разі. Він сказав наступне:
«... нерозумно і думати, що, якщо ми спробуємо укласти мир зараз, ми отримаємо умови кращі, ніж якщо будемо продовжувати боротися. Німеччина вимагає гарантій - наш флот, і, швидше за все, багато іншого. Ми станемо підкореною державою, з гітлерівською маріонеткою - Освальдом Мослі або кимось іншим - на чолі.

І я переконаний, що кожен з вас постане зі свого місця і розірве мене на частини, якщо я запропоную здачу або переговори.

Якщо довгій історії нашого Острова судилося нарешті закінчитися, нехай вона закінчиться тоді, коли останній з нас впаде на землю, захлинувшись у своїй крові ... ».

Х'ю Дальтон, чиє відомство відповідало за ведення економічної війни проти Німеччини, згадував у своїх мемуарах, що ні у кого не виникло навіть тіні сумніву - яким би героїчним пафосом не були наповнені ці слова, Черчилль мав на увазі саме те, що сказав. Аудиторія вибухнула оваціями, і питання було вирішене, беззастережно.

Англія буде воювати, у що б це не стало.

Дальтон був вражений, і сказав про це Черчіллю, на що той відповів:

«Так, це була хороша промова».

Саймон Шама, автор величезної 3-х томної «Історії Британії», що вийшла в 2002 році, висловлював думку, що:

«... це було більше, ніж гарна промова - це було перша битва Другої світової війни, виграна Англією ...».

28 травня 1940 Черчілль видав наступну директиву, спрямовану міністрам - і дуже обмеженому колу інших вищих посадових осіб Великобританії:

"Цілком таємно:

... Не можна допускати і думки про те, що Франція укладе сепаратний мир; однак, що б не трапилося на континенті, ми не можемо сумніватися в нашому обов'язку і неодмінно повинні використовувати всі сили для захисту нашого острова, імперії і нашої справи .... ».

Рано вранці 28 травня бельгійська армія капітулювала.

Тим часом Адміралтейство творило чудеса імпровізації: були мобілізовані буксири з Темзи, яхти, риболовецькі судна, ліхтери, баржі, пасажирські катери, навіть рятувальні човни з океанських пароплавів, що стоять в лондонських доках - все, що могло бути використано.

Справі сильно допоміг стихійний рух приватних громадян: кожен власник судна будь-якого типу, парового або вітрильного, якщо хотів, виходив в море і прямував в Дюнкерк - під бомби Люфтваффе, але з надією врятувати оточених і притиснутих до моря солдатів своєї армії.

В результаті вдалося врятувати і вивезти в Англію 300 з гаком тисяч англійських і французьких солдатів, хоча все їхнє спорядження і озброєння довелося кинути.

4 червня Черчілль, виступаючи в Парламенті, сказав наступне:

«... ми будемо обороняти наш острів, чого б це не коштувало, ми будемо битися на узбережжі, ми будемо битися в пунктах висадки, ми будемо битися на полях і на вулицях, ми будемо битися на пагорбах, ми не здамося ніколи ...»

10 червня 1940 року Італія оголосила Франції та Англії війну.

11 червня поблизу Орлеана, відбулися англо-французькі переговори на вищому рівні - Черчіль для цього прилетів до Франції. Уряд Франції переїжджав до Тур, Париж був уже залишений усіма урядовими установами.

Французьку сторону представляли новий прем'єр, Рейно, маршал Петен, генерал Вейган, генерал авіації Війемен і інші, включаючи порівняно молодого генерала, який тільки що був призначений заступником міністра національної оборони.

Черчілль закликав французький уряд захищати Париж. Він підкреслював, як «... сильно виснажує сили армії, яка вторгається, оборона великого міста, будинок за будинком ...», і нагадав маршалу Петенау, як в 1918 році після поразки той зумів відновити становище.

Згідно мемуарів Черчілля:

«... Маршал відповів дуже спокійно і з гідністю, що в ті дні він міг мати у своєму розпорядженні більш ніж 60 дивізій; Зараз у нього немає нічого. Він згадав, що тоді на лінії фронту було 60 англійських дивізій ... ».

Маршал натякав на те, що самі англійці вже вийшли з битви, евакуював своїх солдатів з Дюнкерка - і додав:

«... Перетворення Парижа в руїни не змінить кінцевого результату ...».

Вейган змалював військовий стан, зажадавши надіслати всі можливі підкріплення, перш за все негайно кинувши в бій все англійські ескадрильї винищувачів.

«Тут, - сказав він - вирішальний пункт. Зараз - вирішальний момент. Тому неправильно тримати будь-які ескадрильї в Англії ».

Черчілль, відповідно до рішення кабінету, відповів:

«... Це не вирішальний пункт, і це не вирішальний момент. Вирішальний момент настане, коли Гітлер кине свою авіацію на Великобританію ...

... 25 ескадрилій винищувачів необхідно за всяку ціну зберегти для оборони Англії і Ла-Маншу, і ніщо не змусить нас відмовитися від цього.

Ми маємо намір продовжувати війну незважаючи ні на що, і ми вважаємо, що можемо вести війну протягом невизначеного часу - але віддати ці ескадрильї означало б знищити наші шанси на існування ... ».

13 червня Черчілль зробив останню поїздку до Франції.

Французи вже цілком офіційно вимагали від англійців звільнити їх від союзних зобов'язань - вони хотіли вийти з війни.

Тоді було запропоновано компроміс: «... Франція може діяти так, як вважатиме за потрібне, але в обмін французький військовий флот негайно відпливе в англійські порти ...». Це пропозиція залишилася без відповіді.

Далі було ще одна англійська пропозиція - настільки фантастична, що я б не повірив в іі існування, якби на власні очі не прочитав про нього в мемуарах Черчілля.

Пропозиція полягала ось у чому - наведемо його в оригіналі:

«... The two governments declare that France and Great Britain shall no longer be two nations, but one Franco-British Union. Every citizen of France will enjoy immediately citizenship of Great Britain, every British subject will become citizen of France ... ».

«... Два уряди [Англії і Франції] проголошують, що замість двох націй буде одна об'єднана держава, Франко-Британський Союз. Кожен громадянин Франції негайно отримує британське громадянство, кожен громадянин Великобританії отримує французьке громадянство ... ».

Далі пропонувалося злити парламенти, утворити спільний уряд, і так далі.

Черчілль скромно пише, що не він «... накидав документ ...» - це було продуктом колективної творчості, він тільки вніс свій внесок.

Він також говорить, що сам він особисто не вірив в успіх проекту, але думав, що в такий відчайдушний момент «... не можна допустити, щоб тебе дорікнули в нестачі уяви».

По-моєму, він злегка лукавить - вигадати таку очевидно божевільну ідею могла тільки людина з дуже живою уявою, а таким в англійському уряді був він один.

Інші британські міністри в масі своїй відрізнялися швидше тверезістю суджень.

Французи поставилися до цього паперу без будь-якої гарячності - вони побачили тут просто спробу - «... на арапа ...» - утримати Францію у війні і змусити її боротися, спираючись на флот і французькі колонії в Північній Африці.

Це, безсумнівно, повело б до повної окупації Франції, і саме по собі сильно нагадувало заклик: «... битися за Париж до останнього француза ...».

Так що пропозиція англійців була просто проігнорована.

Черчілль, однак, був не такий чоловік, який, отримавши відмову, вважає справу закінченою. Раз йому не вдалося домовитися з французьким урядом в цілому, він спробував домовитися, так би мовити, з окремими міністерствами.

Англійська прем'єр в особистій бесіді з адміралом Дарланом (новим міністром флоту) запропонував йому відвести французький флот в колонії, не зважаючи на те, що вирішить уряд Петена. Це сильно тхнуло закликом до державної зради - і адмірал відмовився.

Гітлер виявив несподівану поблажливість до переможених аж ніяк не з милосердя. Німеччина поспішала закінчити війну на Заході. М'які умови перемир'я з Францією були прозорим натяком, що англійці - які теж зазнали поразки, але чия територія була ще не окупована - можуть розраховувати на таку ж, або навіть більшу поблажливість.

До відомості британського кабінету було доведено, що «... Німеччина бажає миру і хоче тільки, щоб Англія визнала її завоювання на континенті ...».

Також пряма безпосередня загроза самого життя Великобританії була усунена.

Потоплений французький флот показав всьому світу - Англія буде боротися.

Ця рішучість сильно вплинула на рішення і супротивника, і нейтральних країн. Іспанія, наприклад, вирішила почекати з задоволенням своїх домагань на Гібралтар.

Керівництво ж Німеччини усвідомило, що, проти всіх очікувань, війна не буде закінчена шляхом переговорів.

З приходом Черчілля до влади все змінилося. Він відразу ж написав і Сталіну (в червні 1940), і Рузвельту - в момент, коли мова йшла про саме життя країни, було вже не до престижу.

Сталін йому не відповів.

З американцями пощастило більше. Черчілль, власне, почав переписку з президентом США ще в бутність свою Першим Лордом Адміралтейства в уряді Чемберлена. Однак з травня 1940 ця переписка стала набагато інтенсивнішою - а після Дюнкерка принесла Англії безцінні плоди.

Рузвельт розпорядився продати англійцям «... надлишки законсервованого озброєння ...» - незважаючи на опозицію в Конгресі, і навіть не дивлячись на закон про нейтралітет, який такого роду дії мав би запобігати. Армія США продала 500000 гвинтівок, 80000 кулеметів і 900 польових знарядь часів Першої світової війни якоїсь кампанії, яка негайно перевезла цю зброю в Канаду, де його завантажили на торгові судна Великобританії.

Вторгнення в Англію в липні 1940 стало куди більш важкою справою, ніж це було б відразу після Дюнкерка.

З точки зору Німеччини залишати ситуацію на Заході невирішеною було не можна. Війна не скінчилася. На пропозиції миру, передані їм через нейтральну Швецію, англійці не реагували. Англія - ??сама по собі і в даний момент - не становила загрози, але треба було мати на увазі позицію таких сильних держав, як Росія і Америка.

І обізнані люди в німецькому військовому і політичному керівництві цілком це розуміли - хоча колегіального обговорення проблеми не було. Воля фюрера вирішувала все ... Однак і він поки не прийшов ні до якого певного рішення.

7 липня 1940 року Геббельсу було сказано, що «... фюрер не хотів би руйнувати Британську Імперію, бо користь від цього отримали б тільки американці і японці, а не Велика Німеччина ...».

11 липня командувач флотом Німеччини, грос-адмірал Редер, повідомив Гітлеру, що вторгнення в Англію можливо, але «... тільки в тому випадку, якщо буде встановлено повне панування німецької авіації в повітряному просторі над Ла-Маншу і південною частиною Англії ...».

13 липня, в суботу, начальник Генштабу вермахту, генерал Гальдер, представив фюреру свої міркування з приводу можливого вторгнення.

16 липня Гітлер підписав «Директиву номер 16 про підготовку до операції з висадки в Англії».

Преамбула цього документа свідчила наступне:

«... Оскільки Англія, незважаючи на свій безнадійний військовий стан, все ще не виявляє жодних ознак готовності до угоди, я наказую підготувати операцію по висадці, і, якщо буде необхідно, здійснити її. Метою операції "Морський Лев" є усунення метрополії Англії як бази для продовження війни проти Німеччини, і, якщо знадобиться, для її повної окупації ... ».

У порівнянні з попередніми директивами фюрера ця була сповнена застережень - «... якщо знадобиться ...», «... якщо буде необхідно ...», тощо. Командувач німецькими військами на Заході, фон Рунштедт, просто не прийняв її всерйоз. K того ж Гітлер сказав йому в приватній бесіді, що він не хотів би здійснювати операцію, і що її слід готувати в основному як демонстрацію - з метою змусити Англію «... повернутися до здорового глузду ...».

Але в будь-якому випадку, професійний висновок, зроблений і фон Рунштедтом, і Гальдером, зводилося до наступного: для того, щоб вторгнення в Англію стало здійсненним, потрібна панування в повітрі.

В останній тиждень липня 1940 Черчілль - після довгоі, двомісячної перерви - відправив Рузвельту особисте послання. Він просив, і просив дуже наполегливо: «... терміново надати Великобританії 50-60 старих американських есмінців ...».

Кораблі ці можна було «... вилучити з законсервованого надлишкового озброєння, виробленого в США під час Першої світової війни ...».

І час прохання, і його недипломатична наполегливість, і вказівка на тип кораблів, який був би Англії всього потрібніше в даний момент - все це мало передісторію. Черчілль в травні вже просив Рузвельта допомогти Англії кораблями - але тоді Рузвельт йому відмовив.

Конгрес був проти будь-якого втручання в європейські справи, і єдина поправка до Закону про нейтралітет полягала у введенні правила «Cash-And-Carry» - «Плати Готівкою і Вези На Своїх Судах». Власне, правило було вигідним для Англії та Франції. На відміну від Німеччини, вони володіли засобами в валюті, і могли безперешкодно використовувати океан.

Однак події обганяли повільно діючий Конгрес. Після падіння Франції заходи, дозволені їм, були вже далеко недостатні - і президенту для надання термінової допомоги Англії після Дюнкерка довелося обходити заборони законодавців.

Тепер, з початком прямого нападу на Великобританію, англійці перебувають у жахливому стані.

«Битва за Британію» розпочалася 10 липня 1940 року. Німці, до речі, так не вважали - на їхню думку, літаки Люфтваффе:

«... здійснювали попередні операції по встановленню панування в повітрі над Ла-Маншем ...».

Це був перший в історії випадок, коли наступ йшов в повітрі, і тільки в повітрі - і будувалося на теорії італійського генерала Джуліо Дуе, якого цілком справедливо вважають «... Клаузевіцем повітряної війни ...».

Генерал Дуе, зокрема, доводив, що:

«... замість того щоб вести війну проти ворожих озброєнь на фронті (де вони замасковані, приховані, готові до дії і знаходяться в руках у навчених воювати солдатів), її слід вести проти тих місць в тилу ворога, де ці озброєння виробляються, і проти тих людей, які ці озброєння виробляють ... ».

Ми можемо назвати це «Теоремою Дуе».

І першим наслідком цієї теореми було твердження, що - оскільки противник не дурень і буде робити те ж саме - то найважливішою, найпершою метою повітряного наступу повинні бути повітряні сили противника.

Повітряний наступ Німеччини було розпочато з безпрограшного ходу - з атак пікірувальників на торговельні конвої, що йдуть до портів уздовж південно-східного узбережжя Англії. Метою бомбардувань були не стільки торгові кораблі, скільки англійські винищувачі, які намагалися їх захищати - німецькі Ю-87 йшли в бій під сильним прикриттям своїх винищувачів.

Буквально через кілька днів англійці змушені були піти на вкрай незручний і неприємний для себе крок: вони прибрали з Ла-Маншу свої торгові кораблі. Це сильно заважало - перенесення потоку постачання на захід переобтяжувало одні гавані, і виводило з робочого обороту інші - але зате англійським винищувачам не треба було більше захищати свої судна в несприятливих умовах.

Наступним ходом німецької авіації стали бомбардування військових портів на півдні Англії, де напоготові стояли англійські есмінці. Англійці, не ризикуючи направити в Ла-Манш великі судна, припускали використовувати для перехоплення десанту 30-40 швидких, маневрених, і відносно невеликих кораблів, які могли б увійти в Ла-Манш протягом декількох годин після отримання наказу.

Втративши десяток таких кораблів потопленими або пошкодженими, Адміралтейство прибрало есмінці з південного порту Довер - подалі ...

Допомога була потрібна, і терміново. Черчілль розумів, звичайно, що есмінці, може бути, прибудуть до Англії занадто пізно. Але йому був важливий - може бути, ще більше, ніж самі кораблі - жест підтримки з боку США. Англія з її населенням в 45 мільйонів не змогла б нескінченно довго витримувати боротьбу проти гітлерівської Німеччини, що мала ресурсами підкорених нею країн Європи.

Першочерговим завданням Англії в липні 1940 було залишатися в живих. А далі - якщо перше завдання буде вирішена - Англії був би потрібен могутній союзник, і як можна швидше, поки у неї є ще сили боротися.

У серпні 1940 - точна дата варіюється від 8 і до 15 серпня - Німеччина оголосила нарешті «День Орла»: початок необмеженого повітряного наступу на аеродроми і міста Великобританії.

«... англієць флегматичний, прозаїчний, важкий на підйом, оскільки таким він себе бачить; таким йому і властиво ставати. Неприязнь до істерики і «галасу», схиляння перед упертістю є мало не універсальними в Англії, захоплюючи всіх, крім інтелігенції.

Мільйони англійців охоче сприймають своїм національним символом бульдога - тварина, що відрізняється впертістю, потворністю і непробивною дурістю, мають вражаючу готовністю визнати, що іноземці "розумніші" їх - і в той же час вважали б порушенням законів божих і природних, якби Англія була під владою чужинців ... ».

Крім впертості, на боці англійців виявилося хороший уряд. У ньому сиділи поруч дві людини: лорд Бівербрук, втілення капіталізму, і Ернст Бевін, що поклав все своє життя на захист інтересів робітничого класу.

В результаті оборонні заводи перейшли на 24-годинний робочий графік.

Терміново був потрібний алюміній - і за призовом Бивербрука і Бевінa населення відправило на переплавку навіть алюмінієві кухонні каструлі.

Передвоєнна система протиповітряної оборони була розгорнута в очікуванні повітряних атак через Північне море, з Німеччини. Очікувалося, що ворог зможе направити проти Англії до 1000 бомбардувальників без винищувальної захисту - тодішні винищувачі мали занадто короткий радіус дії.

Реальність виявилася набагато гіршою- німці володіли атлантичним узбережжям Європи від франко-іспанський кордону і до самої північної точки Норвегії - і в результаті Німеччина пустила в хід 3 повітряних флоти, з трьох напрямків - 1000 бомбардувальників і 800 винищувачів.

Королівські Військово-Повітряні Сили зуміли нашкребти близько 600 літаків. Втрати англійської авіації росли з кожним днем, заміни не встигали.

7 вересня Люфтваффе переключилася на масові бомбардування Лондона.

7 вересня 1940 Алан Брук, командувач обороною Південної Англії (т.зв. Південне Командування) отримав з Лондона шифровку з єдиним словом: «Кромвель». Цей сигнал означав, що з моменту його отримання вторгнення з континенту слід очікувати в будь-яку хвилину.

Генерал Брук був налаштований песимістично. За розрахунками його штабу, для надійної оборони країни потрібно 80 дивізій, в наявності ж було 22 - і тільки половина з них була здатна до маневрених бойових дій.

Під час інспекційної поїздки Черчілль мав нагоду переговорити з бригадним генералом, який відповідав за ділянку узбережжя завдовжки в 6 миль, і генерал повідомив прем'єру, що у нього є для цієї мети тільки 3 протитанкових гармати, з 6-ма снарядами для кожної, після чого поцікавився, чи не хоче прем'єр подивитися на навчання зі стрільбою з цих гармат, «... тому що його солдати їх ще жодного разу не пробували ...».

Чи був бригадир іронічний, або непрохідною тупий - залишилося нез'ясованим. Черчілль порадив йому поберегти як його запал, так і його снаряди, для зіткнення з противником.

Бомби летіли на Лондон і до 7 вересня, але в цей день інтенсивність бомбардувань різко зросла. У нальотах брало участь 350 бомбардувальників, в супроводі 700 винищувачів, завданням яких було добити англійську винищувальну авіацію, змусивши її прийняти бій за столицю.

8 вересня на нараді з командувачем ППО Південної Англії, віце-маршалом авіації Парком, Черчілль запитав його: «Які резерви у нас є?» - і отримав таку ж відповідь, який отримав 6 тижнів тому від французького генерала Гамелена: «Резервів більше немає» .

Горіли доки, Арсенал. Величезна пожежа охопила навіть баржі, які стоять на Темзі. Лондонський Вест Енд отримав свою частку - зруйновані були не тільки електростанції, розташовані тут, але і госпіталі, і музеї - навіть музей мадам Тюссо. Бомбардування тривали і вночі.

Прем'єр-міністр Англії залишався в Лондоні, в традиційній резиденції прем'єрів, Даунінг Стріт, 10, разом з сім'єю.

Втім, часу у нього було мало. На нарадах зі своїми авіаційними командирами Черчілль наполягав на наступальних діях. Рейд на Берлін дійсно відбувся - і коштував англійським бомбардувальникам величезних втрат. Тоді Бомбардувальне Командування переключилася на нальоти на прибережні райони навколо Кале і Роттердама, метою яких був флот вторгнення - баржі, пороми і інші плоскодонні суду, зібрані для переправи через Ламанш.

Німецькі нальоти на Лондон йшли без зупинок, день і ніч, протягом 10 днів.

Руйнування на землі були величезні, але спротив не слабшав і німецькі бомбардувальники несли такі втрати, що буквально через пару днів пікірувальники Ю-87 були відкликані - вони були занадто повільними для боротьби з англійськими «Спітфайрами».

Після того, як німецька авіація втратила 60 літаків в один день, 17 вересня 1940 Гітлер на нараді з Герінгом і з фельдмаршалом фон Рундштедтом прийшов до висновку, що операція «Морський Лев» - вторгнення в Англію - не може бути здійснена через величезні втрати Люфтваффе.

Нічні рейди коштували не так дорого, і їх вирішили продовжувати - «... аж до досягнення перемоги ...» - але денні були припинені, а саме вторгнення відкладено на весну 1941 року.

Битва за Британію була виграна англійцями.

У той самий день 31 липня 1940 року, в який Черчілль відправив у США своє прохання про «... старі есмінці ...», Гітлер зібрав в Берліні нараду з головнокомандувачем всіх трьох родів військ збройних сил Німеччини. Обговорювалися питання великої стратегії - що слід робити, якщо задумане вторгнення в Англію не вдасться?

Суть проблеми полягала в тому, що збройні сили Німеччини будувалися в розрахунку на сухопутну війну.

Нанесення ж смертельного удару Англії - не кажучи вже про дуже можливої ??англо-американської коаліції - вимагало переоснащення, з упором на флот і стратегічну авіацію.

Сухопутні сили Німеччини забирали зараз дві третини всіх людських і машинобудівних ресурсів - цю частку слід скоротити. Зробити ж це було не можна до тих пір, поки не була усунена загроза тилу Німеччини з боку Росії, з її величезною сухопутної армією.

Більш того - окупована Німеччиною Європа не мала достатні ресурси продовольства і нафти для ведення затяжної війни.

2 вересня, в розпал повітряної «Битви за Англію», було оголошено про англо-американської угоди - обмін 50 старих американських есмінців на англійські бази на Ньюфаундленді, Багамах, Ямайці та Тринідаді.

Рузвельт зумів задовольнити прохання Черчілля. Оборона західних берегів Атлантики цілком переходила до США, Англія отримувала потрібні їй судна - і німцям залишалося тільки здогадуватися про те, що могли містити секретні статті договору про передачу англійських баз в оренду американцям.

23-25 вересня англійські кораблі спробували захопити Дакар . Спроба це провалилася - не вдалася навіть програма-мінімум, виведення з ладу нового французького лінкора «Рішельє». Однак можливий новий театр війни - вже не в Європі, а в Африці - був позначений дуже ясно.

26 вересня глава військово-морських сил Німеччини, адмірал Редер, користуючись нагодою, запропонував атаку на англійські позиції в Середземномор'ї. Він пропонував негайне захоплення Гібралтару, відправку німецьких військ в Дакар і на Канарські острови, і тісний союз з вішістською Францією. Далі Німеччина разом з італійцями повинна була б почати наступ на Єгипет і Палестину.

План мав великий недолік - діяти пропонувалося в Африці, «... з солоною водою ...», покладаючись в боротьбі з англійцями на сприяння італійського або французького флоту. Гітлер ні того, ні іншого не довіряв.

Будівництво ж власного флоту зажадало б не менше двох років, пауза була б використана англо-американцями - і, отже, була надзвичайно небезпечною.

Спроба домовитися з генералом Франко про спільне захоплення Гібралтару не вдалася - каудильйо вже перебував під загрозою блокади. Англійський флот пропускав в Іспанію мінімум того, що було потрібно країні для мирного життя, не дозволяючи створювати ніяких запасів на випадок війни.

Франко не посмів відмовити Гітлеру прямо, але заламав нечувану ціну за своє сприяння.

Він хотів гарантованих поставок нафти і продовольства, і французькі колонії в Марокко і в Алжирі - чого Гітлер дати йому не міг, і обидва це прекрасно усвідомлювали.

Фюрер починав потроху схилятися до іншого рішення - такого, яке дозволило б використовувати сухопутні сили Німеччини, і прямо зараз. Гітлер сказав своїм командувачем наступне - цитуємо по щоденнику Гальдера:

«... нам слід зосередитися на усуненні всіх факторів, які дозволяють Англії сподіватися на поліпшення її ситуації ...

... Надії Британії пов'язані з Росією і Америкою. Якщо Росія випаде з картини, Америка теж буде втрачена, тому що усунення Росії у величезній мірі підніме міць Японії на Далекому Сході ...

... Рішення: руйнування Росії має стати частиною нашої боротьби. Чим швидше вона буде розгромлена, тим краще. Якщо ми почнемо в травні 1941, у нас буде 5 місяців на те, щоб закінчити цю роботу ... ».

У Кіплінга є чудовий вірш, «Пісня піктів», в якому якийсь безіменний пікт, представник неприборканого племені, що жило в Третьому Столітті в теперішній Шотландії, загрожує переможному Риму, називає себе «... шипом ...» і «... скалкою ...», і готовий продовжувати безнадійний бій - «... з кулаками проти мечів ...».

І ще - він сподівається на допомогу з боку:

«... Так - ми маленький, слабкий народ,

Але інші народи сильні,

І ми їх поведемо на вас,

Щоб спалити вас у вогні війни ... ».

Нейтрали на континенті Європи змушені були вести свою політику як якийсь постійно балансуючий акт, в якому треба було узгоджувати небажання дратувати могутній Третій Рейх, загрози англійської блокади, і свої національні інтереси - і баланс цей для Англії був, як правило, невтішним.

У червні 1940 положення загострилося настільки, що довелося вести термінові - і вкрай неприємні переговори - з молодою ірландською республікою, державою Ейре. Англії терміново були потрібні ірландські порти, ще настільки недавно - невід'ємну частину інфраструктури її військово-морського і торгового флоту. B обмін же на вступ Ейре в війну їй пропонувалася щедра плата - возз'єднання з Ольстерoм, «... відразу після закінчення війни ...».

Пропозиція це було з презирством відкинуто. Ірландія вимагала возз'єднання з Північною Ірландією прямо зараз, без всяких умов щодо своїх портів - а в обмін на це погоджувалася, так вже й бути, залишитися нейтральною.

Сторони не домовилися. Вирішувати питання силою - хоча йому це і радили - Черчілль не став. Окупація Ірландії зажадала б занадто багато військ, треба було дуже і дуже враховувати можливу реакцію в США, де жило багато ірландців - так що Королівському Військово-Морського Флоту довелося обійтися без ірландських причалів.

Якщо так поводилася Ірландія, то що було говорити про інших?

Швеція, перебуваючи між окупованій німцями Норвегією і союзної німцям Фінляндією, переорієнтувала свою торгівлю на Німеччину.

Швейцарія, оточена з усіх боків територіями під контролем держав Осі, зробила те ж саме.

Найбільш дипломатично вчинив уряд Салазара в Португалії. Маючи в своєму розпорядженні вольфрам - цінний стратегічний матеріал, потрібним обом сторонам конфлікту - Португалія надала вольфрамову руду з шахт, що належать англійським кампаніям - Англії, руду, видобуту на шахтах німецьких кампаній - Німеччини, а іншу розподіляла саме, відповідно до своїх видів на перемогу тієі чи іншої сторони

У 1940 році 75% видобутку йшло до Німеччини.

Черчіллю в його пошуках союзника проти могутнього Німецького Рейху залишалося тільки одне - розраховувати на великі держави, розташовані поза Європою: СРСР і США.

Осінь 1940 року було, мабуть, дивним періодом війни для Великобританії.

З одного боку, це був час тяжких випробувань. Щоночі на Лондон сипалися бомби. 14 листопада німецька авіація буквально стерла з лиця землі старовинне місто Ковентрі - в нічному рейді брало участь більше 500 літаків Люфтваффе.

Але, незважаючи на це, в країні відчувався справжній підйом - закінчився час невизначеності і коливань. Англія вела війну - і вела її з усіх сил, не зважаючи ні на жертви, ні зусилля, відклавши всі суперечки до кращих часів.

Уже в листопаді 1940, одразу ж, як тільки минула загроза німецького вторгнення в метрополію, Черчілль розпорядився про відправку військ з Англії на Близький Схід. На заперечення своїх більш обережних військових радників, які рекомендували чисто оборонні заходи, він відповів, що:

«... метою Великобританії є не уникнути поразки, а нанести іі...».

Тим часом в США відбулися президентські вибори - Рузвельт виставив свою кандидатуру на безпрецедентний в історії Америки третій термін. І в Англії, і в Німеччині очікували результати цих виборів з величезною, буквально життєвою зацікавленістю.

Опонент Рузвельта, Вендел Вілкі, стояв за озброєння - але зовсім не поспішав влазити в справи охопленої війною Європи, а свою думку про Черчілля висловив так:

«... Черчілль говорить як Демосфен, і пише як ангел ...».

І те, і інше Уїлкі вважав недоліком - тому що людина з таким даром слова, як англійська прем'єр-міністр, просто за визначенням мав бути поганим організатором.

Уїлки сильно помилявся.
«... Не маючи інших ресурсів, Уїнстон Черчілль мобілізував англійську мову - і поставив його на службу своїй країні ...».

Президент Рузвельт в його важкій справі - мобілізації громадської думки Америки на користь боротьби з нацизмом - отримав воістину геніального помічника.

У грудні 1940 Гітлер направив генералу Франко особисте послання. Він наполягав на наданні німецької армії транзитних прав на рух через іспанську територію, з метою захоплення Гібралтару - і не пізніше 10 січня 1941 року.

Франко відповів відмовою - ввічливою і з безліччю запевнень у дружбі - але відмовою.

Він посилався на «... об'єктивні обставини ...». Головним з обставин була загроза дій британського флоту.

6 лютого Гітлер повторив своє прохання. У листі говорилося, що:

«... зараз, коли Німеччина і Італія ведуть війну проти Англії не на життя, а на смерть, не на часі розраховувати на подарунки. Доля існуючого в Іспанії режиму теж залежить від результату цієї боротьби ... »

І далі слід було дати обіцянку допомогти зерном, нафтою і зброєю, «... в межах можливого ...».

Лист прийшов дипломатичною поштою в Мадрид - в той же день, коли там стали відомі й інші новини: про те, що маршал Граціані зазнав ще однієї поразки в Африці, про те, що авіаносець «Ілластріес», оголошений німцями потопленим, благополучно пройшов усі Середземне море, від Гібралтару до Олександрії - і про те, що англійський флот обстріляв Геную.

Потягнувши так довго, як тільки було можливо - майже три тижні - Франко 26 лютого 1940 року відповів, що, на жаль, він зараз нічим допомогти не може.

Похід на Гібралтар - проти волі іспанського уряду - був можливий, але, за оцінкою Генштабу Німеччини, зажадав б занадто великого відволікання військ зі Сходу, з Польщі і з Румунії. Вирішили, що справа того не варто.

У червні-липні 1940 у Німеччині були такі варіанти ліквідації англійської «занози»:

1. Пряме вторгнення. План з самого початку був прийнятий як «демонстрація» - без досягнення панування в повітрі над Ла Маншем про нього годі було й думати.

2. Розгром Англії з повітря. Після невдачі Люфтваффе в «Битві за Англію» від цього проекту відмовилися, залишивши в дії тільки нічні бомбардування і рейди проти англійського судноплавства.

3. Перенесення фокусу війни на Середземне Море. Дипломатична невдача з Іспанією поставила хрест на спробі захопити Гібралтар, а на захоплення Єгипту італійцями надії було мало.

4. Удушення Англії за допомогою морської блокади. Проект був прийнятий, в основу - покладено план адмірала Редера, що стосується атаки на англійські лінії морських комунікацій, з присвоєнням військового будівництва в цій області високого пріоритету. З іншого боку, атака на англійську морську фортецю на Мальті, на якій наполягав Редер, була відкладена на осінь 1941 року, «... після закінчення операції проти Росії ...» - як Гітлер сказав на втіху своєму адміралу.

5. Атака на Росію, з метою «... позбавити Англію її останніх надій на континенті Європи ...».

Цей план, що отримав назву «Барбаросса», і призначений на весну 1941 року, був прийнятий як основний.

Рання весна 1941 року змінила протистояння Англії і Німеччини. Їх війна один проти одного тривало - але на «... світовій шахівниці ...» стали проглядатися нові потужні фігури, і їх поява нічого доброго Німеччини не обіцяло.

Мало не відразу після інагуараціі, вже в січні 1941, президент Рузвельт направив до Конгресу законопроект, що дає президенту право «... здавати в оренду або позичати ...» іншим країнам матеріали і озброєння, якщо президент вважатиме це «... життєво необхідним ... »для зміцнення безпеки Сполучених Штатів.

Законопроект був як би відповіддю на промову Черчілля в Глазго, в якій він вжив фразу, що стала в подальшому дуже відомої:

«... Дайте нам знаряддя праці - і ми закінчимо роботу ...»

У тексті промови Черчилля, власне, стоїть «tools» - що варто було б перекласти як «інструменти» - але динаміка мови така, що здається, що оратор просить не «штангенциркуль», а «сокиру».

Супер-оптимізм Черчілля був в даному випадку чистою, без примісі демагогією. У Англії скінчилися гроші, вона не могла більше платити за свої американські замовлення, розміри яких все росли - і вже Черчиллю було не знати, що, крім американських «... tools ...», для перемоги знадобляться і мільйони американських солдатів.

Навіть назва нового закону - про позики та оренди - була не надто коректною. Мова йшла не про позику, а про покупку - саме так і висловився військовий міністр Рузвельта, Генрі Стимсон, під час обговорення справи в Сенаті:

«We are buying. . . not lending. We are buying our own security while we prepare. By our delay during the past six years, while Germany was preparing, we find ourselves unprepared and unarmed, facing a thoroughly prepared and armed potential enemy ».

«Ми купуємо, а не даємо в борг. Ми купуємо нашу власну безпеку на той час, коли ми ведемо приготування. Через нашу затримки протягом останніх 6-ти років, поки Німеччина готувалася [до війни], ми опинилися і не готові, і не озброєні перед обличчям ретельно підготовленого і збройного потенційного ворога ».

В устах міністра оборони нейтральної країни це були сильні вирази.

Початок німецько-радянської війни було великою удачею для Англії - вона отримувала велику державу як союзника на континенті - але викликало далеко неоднозначну реакцію в США.

Сенатор Х. Джонсон питав на засіданні в Сенаті:

«Невже ми впадемо так низько, що будемо вибирати між двома розбійниками?

Журнал «Time» повідомив своїм читачам, що:

«... Подібно двом гігантським доісторичним чудовиськам, які вилізли із болота, дві великі тоталітарні держави вчепилися в глотку один одному».

Чому Черчілль пропонував так мало?

Населення Англії становило 45 мільйонів чоловік - приблизно вчетверо менше, ніж у Росії, і приблизно вдвічі менше, ніж в Німеччині. На відміну від континентальних держав, Великобританія мала ділити свої людські ресурси не на дві частини - армію і авіацію - а на чотири. Крім армії і авіації, їй було життєво необхідно мати великий військово-морський флот - і дуже значний торговий.

При найповнішій мобілізації Англія не могла б виставити більше, ніж 30-40 дивізій. Але в 1941 році ця цифра була, ймовірно, вдвічі нижче - тому що в Дюнкерку було втрачено все озброєння, нові частини тільки формувалися, а ті, що були здатні боротися, вже були задіяні в Лівії.

Для операції в Греції навесні 1941 Англії вдалося нашкребти близько 50 тисяч осіб - в порівнянні з трьома мільйонами солдатів вермахту.

Так що відкрити другий фронт в Європі в 1941 Черчілль безумовно не міг.

Але на морі Англія була сильна. Чому ж Черчілль пише своїм адміралам про бажаність посилки в Архангельськ тільки «... невеликий ескадри ...» - та ще й додає, що розуміє всі незручності цієї посилки?

Тому що флот був і так перенапружився, без всяких ескадр, які відвідують Архангельськ. Німецька армія і велика частина авіації були відвернені на Схід, проти Росії - але німецький флот діяв, і дуже активно.

Метою було горезвісне «... удушення Англії блокадою ...», а методом - війна проти торгівлі. Англія жила торгівлею - в найпростішому, буквально фізіологічному сенсі цього слова. Вісімдесят відсотків споживаного країною продовольства - якщо вважати його в цінах, а не в обсягах - привозили з-за кордону. У 1939 році на підвезення продовольства був потрібний тоннаж торгового флоту в 22,5 мільйона тонн. До 1941 ця цифра волею-неволею впала до 14,5 мільйона - і приймалися всі можливі заходи, щоб її зменшити. Виробництво м'яса в країні знизили на третину, виробництво картоплі і вівса різко збільшили - на дві третини за один рік. Робилося все можливе, щоб скоротити споживання пального. Королівська родина проїхалася на велосипедах по своєму маєтку в Шотландії: весь процес був знятий на плівку, і демонструвався в кінотеатрах - як приклад, гідний наслідування.

Однак вся економія, досягнута за допомогою скорочення споживання, виявлялася з лишком перекритою потребами війни. У 1935 в авіаційній промисловості працювало 35000 чоловік. До 1943 лорд Бівербрук планував довести кількість працівників в цій галузі до 1750000 осіб, з збільшенням вартості виробленої продукції приблизно в 25 разів - з 14 мільйонів фунтів стерлінгів до 800 мільйонів. Все інше - виробництво знарядь, боєприпасів, будівництво торгових і військових кораблів - росло у відповідній пропорції. І все це вимагало підвезення сировини - отже, вузьким місцем була можливість його імпортувати, а вузьким місцем імпорту - наявний тоннаж торгових суден.

Ось що пише Черчілль у своїх мемуарах:

«До кінця 1940 роки мене все більше і більше турбувало зловісне скорочення нашого імпорту ... з 1 201 535 тонн вантажу на тиждень ... до трохи більше 800 тисяч тонн в тиждень ...

Битва за Францію була програна. Битва за Англію була виграна.

Тепер треба було вести битву за Атлантику ».

Англійський торговий тоннаж якраз і став метою ударів.

Німецькі адмірали пустили в хід підводні човни, замасковані рейдери, які діяли у віддалених районах океану, і потужні надводні кораблі, які нападали на конвої.

Останній спосіб не приносив німцям особливо великих дивідендів у вигляді потоплених суден - їх надводним військовим кораблям рідко вдавалося прорвати англійську блокаду - але в принципі він був найбільш небезпечним для англійців.

У 1941 році, навесні, «Шанхорст» і «Гнейзенау» не тільки два місяці ходили по океану, потопивши 22 «торговця», а й зірвали всю систему атлантичних конвоїв, змусивши відправляти з кожним з них щонайменше один англійський лінкор в якості ескорту . В іншому випадку конвої ставали просто легкою здобиччю рейдерів. А так як лінкорів у англійців було не більше дюжини, і жоден з них не міг би позмагатися в бою один на один з новітнім німецьким лінкором, «Бісмарком» - або з підготовкою стати до ладу «Тірпіц» - то становище ставало дуже серйозним.

Необхідність витрачати дорогоцінні лінкори на ескорт конвоїв знижувало число атлантичних конвоїв до нікчемною цифри - був ризик просто не дожити до обіцяної американцями помощі.Самий небезпечний рейд стався в травні 1941, коли «Бісмарк» прорвався з Норвегії в океан, потопивши при цьому один англійський лінкор - «Худ» - і покалічивши другий. Після епічної погоні англійці все-таки зуміли його наздогнати і потопити - але на це треба було три дні, і мобілізація всіх наявних в наявності військових судів, від Плімута до Гібралтара.Так що, коли Черчілль писав своїм адміралам, що виділення ескадри для походу в Архангельськ зажадає «... і жертв, і ризику, і заподіє багато незручності ...» - він знав, про що говоріл.К кінця липня 1941 року з'ясувалося, що між крайніми позиціями новоявлених союзників - Росії і Англії - є якась розумна середина. Вона висловилася в радянському запиті на строкову поставку англійцями деяких видів сировини - чомусь особливий упор був зроблений на каучук.Почему в гарячому липні 1941 Радянському Союзу була потрібна саме гума - не знаю. Можливо, що відчувався різкий дефіцит в автомобільних покришках.26 липня Черчілль сповістив Сталіна, що в самому найближчому майбутньому - в Архангельськ, спосіб доставки не вказано - буде спрямована: «... партія з 200 нових американських винищувачів" Томагавк ", від двох до трьох мільйонів пар черевиків, а також каучук, шерсть і свинець, все в більших кількостях ... ».Срочно вантажі повинні були йти в СРСР на радянських судах - вони навіть перераховані в наступному листі. Пароплав «Волга» повинен був доставити каучук до Владивостока. Туди ж прямували «Арктика» з Малайї, «Максим Горький» з Шанхая, і «Червоний Партизан» з Гонконгу - всі вони теж везли каучук. «Єдине, що його по-справжньому цікавить - як побити цього виродка, Гітлера?». Лід , що називається, був зламаний. Черчілль розреготався, тут же охрестив Гопкінса «Лорд-Суть-Дела» і подальші наради з ним вів саме в цьому дусі - коротко, відверто, і по самій суті. Це було дуже важливо. Президент був чоловік дуже непростий - Гувер, який програв Рузвельту вибори 1932 називав його «... хамелеоном на смугастому пледі ...» .Гопкінс означав прямий доступ до президента, в обхід усіх офіційних каналів - це уявлялося  Захист колоніальних володінь Британської Імперії не входила в коло його забот.Сторони в результаті підписали так звану «Атлантичну Хартію». Там було написано, зокрема, про «... свободу морів ...» і про «... забезпечення рівного доступу до торгівлі і світових ресурсів ...» Слова про «рівний доступ» важили багато - вони ігнорували права європейських метрополій в їх колоніях.Черчілль, правда , домігся застереження - «... з урахуванням існуючих зобов'язань ...». Британська Імперія трималася на так званих імперських преференцій, при яких торгівля між Англією і її домініонами і колоніями здійснювалася з податковими перевагами, а розрахунки проводилися в фунтах стерлінгов.Вообще, підсумки Конференції були для Англії швидше невтішними. Відповідно до прийнятої в Європі міфологеми, американський державний діяч повинен був бути нехитрим, простим і відвертим, в той час як європеєць був просто зобов'язаний бути хитрим, спритним, ухильну - і повинен був врешті-решт восторжествувати в переговорах над своїм наївним американським партнером. В даному випадку все вийшло навпаки. Черчілль був виключно розумною людиною - але і Рузвельт був тонким політиком, і дуже вже нерівні були сили партнеров.Англія вела важку війну, і відчайдушно потребувала американської доброї волі. Америка ж тільки розгортала свій потенціал, який обіцяв гігантські можливості для її партнерів і союзників - але сама вступати в війну не торопілась.Что цікаво - це та обставина, що Атлантична Хартія не стала офіційним договором - просто прем'єр-міністр Англії і президент США зустрілися і поділилися думками, частина яких і оприлюднили. Обмін думками між президентом і іноземним державним діячем міг широко висвітлюватися в пресі - наприклад, можна було подивитися документальний фільм про богослужінні на палубі «Принс оф Уеллс», під покровом його величезних 14-дюймових знарядь - але не підлягав затвердженню Конгресу, де його проходження було б вкрай сумнівним.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі