неділя, 23 вересня 2018 р.

Міжнародна наукова конференція з нагоди 360-річчя підписання Гадяцького договору

На осінь 2018 року припадає знаменна річниця укладення Гадяцького договору. 360 років тому у Гадячі було підписано договір, що передбачав перехід від Речі Посполитої Обох Народів до союзу трьох рівноправних суб’єктів: Польського Королівства, Великого князівства Литовського та Великого князівства Руського, що складалось з київського, брацлавського та чернігівського воєводств.

Внаслідок підписання договору мали бути створені окремі установи Великого князівства Руського, що були відповідниками існуючих у Польському Королівстві та Великому князівстві Литовському. Створено функції руського маршалка, руського гетьмана, руського канцлера та інші окремі установи князівства. Козацька старшина отримала шляхетство та право брати участь у засіданнях Сейму Речі Посполитої. Згідно з договором, православні віруючі зрівнювались у правах з представниками інших віросповідань, а православні єпископи отримали квоту у Сенаті Речі Посполитої. Трактат впроваджував значні зміни устрою Речі Посполитої, створюючи нову європейську державу – Річ Посполиту Трьох Народів.

Гадяцький договір є частиною спільної історії одразу кількох країн – України, Польщі, Литви та Білорусі, і саме тому до участі у конференції було запрошено істориків зазначених держав: проф. Терезу Хинчевську-Геннель, проф. Мірослава Наґєльського, д-р Пйотра Кролля, д-р Збіґнєва Гундерта (Польща), проф. Віктора Горобця, кандидата історичних наук Олексія Сокирка (Україна), проф. Валентина Голубєва, кандидата історичних наук Олександра Довнара (Білорусь), проф. Валдаса Ракутіса (Литва). 


Під час конференції 19 вересня відбулись презентації найновіших досліджень контексту і результатів підписання Гадяцького договору.

Організатори: Польський Інститут у Києві, Національний музей історії України за підтримки Сондецького фонду, Представництва Польської Академії Наук у Києві, Литовського культурного інституту.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі